Działalność gospodarcza

Ekologia w biznesie - co warto o niej wiedzieć?

22 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Ekologia w biznesie - co warto o niej wiedzieć?
Tematy z zakresu ochrony środowiska naturalnego i ekologii przestają być nam obce. W działania na rzecz planety angażują się nie tylko gospodarstwa domowe, lecz również przedsiębiorstwa. Ekologia w biznesie może sprowadzać się do prowadzenia szerokich kampanii społecznych, a jednocześnie powinna bazować na prostych, codziennych czynnościach, które przyczyniają się do ochrony przyrody.

 

Co może zrobić przedsiębiorstwo, aby stać się bardziej ekologiczne?

Biznes i ekologia jeszcze do niedawna zdawały się nie mieć ze sobą wiele wspólnego. Dziś jednak firmy podejmują liczne działania, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego, zdając sobie sprawę z tego, w jakim stopniu odpowiadają za jego zanieczyszczenie i degradację. Proekologiczne postawy mogą bazować na:

  • edukacji pracowników, na przykład w zakresie prawidłowego segregowania odpadów,
  • umożliwieniu pracownikom segregowania odpadów w biurze,
  • ograniczeniu użycia plastiku,
  • korzystaniu z materiałów pochodzących z recyklingu,
  • organizowaniu różnego rodzaju akcji społecznych,
  • ograniczeniu użycia pojazdów mechanicznych, na przykład na rzecz rowerów,
  • zakupie energooszczędnych sprzętów biurowych czy maszyn,
  • przestrzeganiu wszelkich zasad dotyczących utylizacji odpadów niebezpiecznych,
  • nietestowaniu produktów na roślinach czy zwierzętach.

Obecnie większość przedsiębiorstw próbuje po kolei wdrażać powyższe zasady, choć nie zawsze jest to proste czy opłacalne. Często wymaga zmiany organizacji pracy, a także opracowania pewnej spójnej polityki proekologicznej.

Jak pracownicy przedsiębiorstwa mogą pomóc ekologii?

Ekologiczne rozwiązania dla firm powinny, na tyle, ile to możliwe, angażować pracowników. Jeszcze kilka lat temu niełatwo było ich przekonać do podejmowania konkretnych działań. Dziś natomiast coraz większa świadomość społeczna w zakresie ekologii sprawia, że pracownicy sami chętnie wyznaczają sobie kolejne zadania. Pierwszym, podstawowym krokiem jest segregowanie odpadów. Przedsiębiorcy powinni przygotować specjalne instrukcje oraz zakupić odpowiednie kubły, tak aby ułatwić pracownikom prawidłowe ich sortowanie. Ważnym aspektem jest również ograniczenie zużycia wody czy prądu. Wystarczy zagotowywać w czajniku tylko tyle wody, ile jest w danym momencie potrzebne, wyłączać światło, wychodząc z pokoju, czy unikać wprowadzania urządzeń w stan czuwania. Każdy pracownik produkcyjny powinien być przeszkolony w zakresie postępowania z odpadami potencjalnie niebezpiecznymi dla środowiska. Bardzo istotnym aspektem jest również eco driving, którego w szczególności powinni nauczyć się kierowcy bądź osoby, które na co dzień poruszają się samochodami służbowymi. Warto zachęcić pracowników do tego, aby dojeżdżali do pracy komunikacją miejską lub rowerem. 

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Radzyń Podlaski
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie są plusy dla przedsiębiorstwa wprowadzającego politykę proekologiczną?

Ekologia w firmach to jeden z głównych tematów podejmowanych obecnie przez przedsiębiorców. Wydaje się, że działania proekologiczne związane są z dużymi kosztami, lecz jednocześnie nie sposób ich nie podejmować, jeśli chcemy zapobiec degradacji środowiska naturalnego. Tymczasem mogą one przynosić wiele korzyści, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że na wspieraniu planety skorzystamy wszyscy, a zdrowe nawyki będziemy mogli wykorzystać nie tylko w pracy, ale również w domu. Jednocześnie proekologiczna polityka znacząco poprawia postrzeganie firmy przez klientów, podnosząc jej renomę na rynku. Przyjmowanie tego rodzaju postaw pomaga także dopasować się do obecnych uwarunkowań prawnych, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy firma planuje wejść na nowe rynki. Warto pamiętać, że regulacje dotyczące ochrony środowiska naturalnego stają się coraz bardziej restrykcyjne. Ekologia w biznesie pozwala wzmocnić identyfikację pracowników z firmą poprzez podejmowanie wspólnych działań, ukierunkowanych na konkretny cel.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy, będąc przyjaznym środowisku?

Ekologia w firmie może przynieść korzyści nie tylko przedsiębiorcy, lecz również pracownikom. Tutaj jednak znaczącą rolę w kształtowaniu polityki proekologicznej i pracowniczej odgrywa pracodawca. Wiele firm wprowadziło refundację kosztów przejazdu komunikacją miejską, przez co pracownicy właściwie nie ponoszą kosztów związanych z pokonywaniem drogi do pracy. Osoby, które wybiorą rower lub spacer, również mogą liczyć na dodatkową gotówkę, która zazwyczaj wypłacana jest w częstotliwości miesięcznej, wraz z wynagrodzeniem. Pracownicy, którzy na stołówkach korzystają z własnych pojemników wielorazowego użytku, często mogą otrzymać sporą zniżkę na posiłki. Pracodawcy wyznaczają także konkretne cele na dany rok, których osiągnięcie wiąże się na przykład z wypłatą dodatkowej premii bądź przyznaniem nagród rzeczowych. Jednocześnie pracownicy mogą stać się twarzą kampanii proekologicznych prowadzonych przez pracodawcę. Dla wielu osób jest to szansa na lepszą identyfikację z firmą, a tym samym na przykład na otrzymanie awansu w przyszłości.

Jakie są skutki działań proekologicznych w przedsiębiorstwach?

Ekologia w biznesie to jeden z ważniejszych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Podejmując stosowne działania, można nie tylko przyczynić się do ochrony naszej planety, lecz również wzmocnić swoją pozycję na rynku. Niemniej jednak prowadzenie proekologicznej polityki - wbrew pozorom - wymaga sporego zaangażowania, w tym również ze strony pracowników. Najważniejsze, aby zmiany wprowadzać w odpowiednim tempie, tak aby wszyscy mogli się do nich przyzwyczaić. Najczęściej realizacja pełnego planu zajmuje od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Przedsiębiorcy muszą też liczyć się z pewnymi kosztami, z jakimi wiąże się prowadzenie polityki przyjaznej środowisku naturalnemu. Niemniej jednak warto uświadomić sobie, że koszty te są w rzeczywistości inwestycją - w dodatku prędzej czy później przyjdzie je ponieść. Światowe trendy wskazują bowiem na to, że firmy w coraz większym stopniu będą musiały angażować się w działania na rzecz planety. Jeśli tego nie zrobią, stracą klientów, których świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie działania na rzecz ochrony przyrody mogą podjąć pracownicy firmy?

Pracownicy powinni przede wszystkim segregować odpady w miejscu pracy, zrezygnować z dojazdu do miejsca zatrudnienia samochodem, a także nauczyć się oszczędzać energię elektryczną oraz wodę.

Dlaczego warto prowadzić proekologiczną politykę?

Prowadzenie proekologicznej polityki pozwala chronić środowisko naturalne, w którym żyjemy, przed degradacją. Firmy chętnie wykorzystują kampanie na rzecz planety w celach marketingowych, co pomaga im zdobywać nowe rynku oraz nowych klientów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Karolka

Karolka

Firmy, które angażują pracowników w proekologiczne rozwiązania, mają u mnie wielki plus. Dzięki takim działaniom firmy pokazują, że chcą wdrażać zmiany na lepsze i działają na rzecz przyszłości naszej planety. Tacy pracodawcy zawsze będą mieli u mnie wysoką ocenę.
Teresa

Teresa

Wdrażanie polityki proekologicznej w firmie to kluczowy element prowadzenia działalności gospodarczej. Poprawia to postrzeganie naszej firmy przez klientów i naszych pracowników. Dzięki temu mamy też szansę wyróżnić się na rynku i przyciągnąć nowych klientów.
amadeusz

amadeusz

W dzisiejszych czasach, pracodawcy, którzy dbają o środowisko, zyskują na moich oczach. Warto patrzeć nie tylko na profit, ale również na wpływ swojej działalności na planetę. Szukając pracy, firmy proekologiczne zawsze będą miał dla mnie wyższy priorytet.
Milek

Milek

Jako pracownik doceniam, że moja firma dba o środowisko naturalne. Segregowanie odpadów czy korzystanie z energooszczędnych urządzeń to podstawowe kroki, które każdy pracownik powinien wykonywać. Dzięki temu czuje się lepiej, bo wiem, że przyczyniam się do ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.