Działalność gospodarcza

e-TOLL - zmiany, o których powinieneś wiedzieć

25 listopada 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
e-TOLL - zmiany, o których powinieneś wiedzieć
Już wkrótce użytkownicy polskich autostrad będą mogli skorzystać z nowego systemu poboru opłat drogowych. Wszystko za sprawą zastąpienia dotychczasowego narzędzia o nazwie viaTOLL o wiele bardziej nowoczesną aplikacją e-TOLL, która ma jeszcze bardziej ułatwić podróżowanie po naszym kraju. Skąd ta zmiana, co ze sobą przyniesie, na co powinni przygotować się kierowcy? Sprawdźmy to!

Zobacz także artykuł: Spedytor - na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie?

e-TOLL - zmiany, o których powinieneś wiedzieć

Obecnie niemal każdy aspekt naszego życia jest wspierany przez nowe technologie. Nie inaczej jest z transportem drogowym, który za sprawą elektronicznych rozwiązań przechodzi od wielu już lat rewolucję. Jedną z największych nowości w tym roku jest zapowiadane od dawna wygaszenie systemu Viatoll i wdrożenie e-TOLL. 

Czym był system viaTOLL?

System o nazwie viaTOLL działał w naszym kraju od 2011 roku i zastąpił funkcjonujący wcześniej model pobierania płatności za pomocą karty opłaty drogowej czy winiet. Opłatę pobierano na wybranych odcinkach dróg, a następnie była ona przekazywana do Krajowego Funduszu Drogowego. Podlegały jej pojazdy samochodowe lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusy niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Działanie systemu opierało się na wzajemnym oddziaływaniu na siebie czujników w bramkach oraz urządzeniu zamontowanym w pojeździe zwanym viaAUTO. Dzięki takiemu rozwiązaniu ułatwiono życie zawodowym kierowców, którzy niejednokrotnie dzień w dzień musieli służbowymi samochodami pokonywać bramki na autostradzie.

Czym jest nowy system e-TOLL?

Etol co to? - wiele osób zadaje sobie to pytanie, a my spieszymy z odpowiedzią. Nowy system e-toll różni się od poprzedniego przede wszystkim rodzajem pozycjonowania. viaTOLL działał bowiem w oparciu o łącze radiowe, a etoll - sygnał satelitarny, a więc z wykorzystaniem GPS. Najistotniejszą zmianą jest jednak to, że e-TOLL dotyczy już nie tylko ciężkich pojazdów, ale także samochodów osobowych oraz motocykli. W przypadku tych ostatnich przy użyciu narzędzia e-TOLL będzie można poruszać się na razie odcinkami autostrad A2 między Koninem a Strykowem oraz na A4 pomiędzy Wrocławiem i Sośnicą. Aplikacja etoll ruszyła 26 maja 2021 r., a w drugiej połowie czerwca uruchomiono pobór opłat. Do 30 września trwał z kolei okres przejściowy, a od 1 grudnia 2021 r. na wspomnianych odcinkach usunięte zostaną bramki autostradowe. 

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana

Rehabilitant/ Pracownik sklepu medycznego

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik Magazynowy - atrakcyjne stawki

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

  • 29-37 zł / mc
  • Tuchom
Dodana
Aplikuj bez CV

Wygaszanie systemu viaTOLL

Zastąpienie viaTOLL aplikacją e-TOLL jest więc istotną zmianą zarówno dla kierowców osobowych, jak i większych pojazdów. Te pierwsze zyskają nowy i szybszy sposób na podróż autostradami, gdzie odchodzi się od Manualnego Systemu Poboru Opłat na rzecz elektronicznych rozwiązań. Drudzy natomiast muszą zamienić viaTOLL na e-TOLL i dostosować się do nowych wytycznych. Do 30 września 2021 r. oba systemy funkcjonowały równolegle, obecnie jednak aktywna jest wyłącznie aplikacja e-TOLL, a viaTOLL w pełni wygaszono. 

Jak działa eTOLL?

System ten to odpowiedź na potrzeby kierowców, w tym także samochodów osobowych, którzy często pokonują odcinki autostradowe zarówno prywatnie, jak i w ramach konieczności związanej z wykonywanym zawodem. Kłopotliwe dojazdy do pracy mogą stać się dzięki temu o wiele mniej uciążliwe. W jaki sposób funkcjonuje e-TOLL? System ten zapewnia kompleksową obsługę online, a więc bez konieczności udania się do punktu. Kierowca nie musi także podpisywać żadnej umowy. Dzięki pozycjonowaniu satelitarnemu użytkownicy aplikacji będą mieć możliwość wyboru spośród wielu urządzeń GPS. Ci, którzy z kolei nie zdecydują się na razie na korzystanie z e-TOLL, będą mogli zakupić bilet autostradowy (tzw. e-bilet) przez Internet lub we wskazanych przez Ministerstwo Finansów placówkach partnerskich.

Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL?

Etoll rejestracja nie należy do trudnych zadań, a cały proces opiera się na wyborze jednego z trzech sposobów: online, w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta lub za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych. Rejestracja elektroniczna opiera się na zalogowaniu profilem zaufanym i podaniu podstawowych danych, a następnie zasileniu salda aplikacji. W tym miejscu zachęcamy do lektury artykuły: Praca PKP CARGO S.A. - lokomotywa gospodarki w Polsce

Jak wyrejestrować się z viaTOLL?

Konieczność zmiany aplikacji sprawia, że wielu kierowców zastanawia się nad tym, w jaki sposób mogą odzyskać lub przeksięgować zgromadzone w ramach viaTOLL środki finansowe? Jak się okazuje, opcji się kilka. Jeśli chce się odzyskać zwrot kaucji za urządzenie lub środki z salda umowy na konto bankowe należy przesłać podpisany formularz reklamacyjny oraz zdjęcie OBU obrazujące jego kod kreskowy na adres kontakt@etoll.gov.pl oraz przesłać podpisany formularz reklamacyjny na wspomniany adres wraz z dyspozycją zwrotu środków znajdujących się na umowie viaTOLL na wskazany rachunek. Jeżeli z kolei chce się przeksięgować zgromadzone środki na konto w systemie e-TOLL trzeba przesłać na wymieniony adres mailowy podpisany formularz przeksięgowania środków i dołączyć zdjęcie OBU obrazujące jego kod kreskowy (w sytuacji, gdy chodzi o przeksięgowanie kaucji) lub złożyć dyspozycję zwrotu środków bezpośrednio w Miejscu Obsługi Klienta e-TOLL razem z podpisanym formularzem przeksięgowania. Co ważne, użytkownicy mają na to czas zaledwie do 30 września 2022 r.! Po tym dniu środki z ich kont zostaną przekazane na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na rządowych stronach, które odnajdzie się po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: Etoll gov. 

Video

Jakie są sposoby naliczania opłat za przejazdy w systemie e-TOLL?

Konto aplikacji e-TOLL można zasilić kwotą co najmniej 20 zł. Aby opłata została naliczona kierowca musi mieć włączony w swoim urządzeniu sygnał GPS. Wówczas jego saldo zostanie automatycznie pomniejszone o cenę za przejazd danym odcinkiem autostrady. Już dziś wiadomo, że lepiej nie uchylać się od płatności tym sposobem lub zakupu e-biletu, ponieważ w takiej sytuacji na kierowcę może zostać nałożona kara w wysokości 500 zł. 

Podsumowanie:
  • System viaTOLL został zastąpiony nowym systemem e-TOLL, który działa na sygnałach satelitarnych, a nie na łączach radiowych.
  • Nowy system e-TOLL obejmuje nie tylko ciężkie pojazdy, ale także samochody osobowe i motocykle na konkretnych odcinkach autostrad A2 i A4.
  • System e-TOLL zapewnia kompleksową obsługę online, a użytkownicy mogą wybrać między wieloma urządzeniami GPS, aby korzystać z aplikacji.
  • Aby zarejestrować się w e-TOLL, można to zrobić online, w stacjonarnej sieci MOA lub za pośrednictwem dostawcy kart flotowych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy jest aplikacja e-TOLL?

Jest to nowa aplikacja do pobierania opłat za przejazd autostradami w Polsce, której działanie opiera się na pozycjonowaniu satelitarnym (GPS). System ten od 1 października całkowicie zastąpił funkcjonujący dotychczas viaTOLL.

viaTOLL a e-TOLL - jakie są różnice?

Oba rozwiązania różni przede wszystkim rodzaj pozycjonowania, viaTOLL to narzędzie obsługujące fale radiowe, z kolei e-TOLL działa w oparciu o urządzenia z GPS. Ponadto, e-TOLL w przeciwieństwie do poprzedniej aplikacji jest adresowany nie tylko do kierowców dużych pojazdów powyżej 3,5 tony, ale również do użytkowników samochodowych osobowych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Gieruszyński

Gieruszyński

Długo zastanawiałem się, jak mam przeksięgować swoje środki viaTOLL, ale na szczęście znalazłem informacje na ten temat w tym artykule. Teraz wiem, co mam zrobić i nie muszę się martwić o utratę pieniędzy.
Juror

Juror

Nie byłam świadoma, że istniał taki system jak viaTOLL. Właśnie zaczynam poszukiwania pracy jako kierowca i na pewno zwrócę uwagę na to, żeby wybierać pracodawców, którzy korzystają z e-TOLL.
Dominika

Dominika

Jestem bardzo zadowolony z e-TOLL, bo dzięki temu unikam kolejek na bramkach autostradowych. To bardzo ułatwia mi codzienną pracę kierowcy.
Sojer

Sojer

To kolejna zmiana, a ja nadal szukam stabilnej pracy. Słyszałam jednak, że na skutek wprowadzenia e-TOLL będzie potrzeba więcej pracowników do obsługi systemu, więc może to przynieść szansę na znalezienie pracy.
rumcajs

rumcajs

Cieszę się z tej zmiany, ponieważ e-TOLL ułatwi zarówno życie zawodowe moim kierowcom, jak i prywatne podróże innych pracowników.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.