Działalność gospodarcza

Likwidacja spółki z o.o. - jak zamknąć spółkę i ile to trwa?

19 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze
Głównym celem utworzenia spółki z zakresu prawa handlowego jest osiągnięcie konkretnego efektu biznesowego. Może on być krótko- albo długoterminowy. Sytuacja na rynku jest jednak bardzo dynamiczna, dlatego może zdarzyć się tak, że spółkę trzeba będzie zlikwidować. Szczególnie w sytuacji, gdy pasywa (długi) przewyższą aktywa (dochody), czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się nierentowna.

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • na czym polega likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; 
  • jak zakończyć działalność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; 
  • ile trwa proces likwidacji; 
  • jak przebiega rozliczenie z wierzycielami; 
  • jakie są zadania likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Zobacz także artykuł o tym, dlaczego w ogóle warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą, np. w formie spółki z o.o.: Jednoosobowa spółka z. o.o. - czym jest i dlaczego warto

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli zakończenie działania spółki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje z woli wspólników i również do nich należy prawo zakończenia jej działalności. Konieczna będzie uchwała wspólników w przedmiocie likwidacji spółki z o.o. Jak wygląda likwidacja spółki z o. o. krok po kroku? Przede wszystkim należy zacząć od treści samej umowy spółki. To w tym dokumencie wspólnicy wskazują bowiem przyczyny, po zaistnieniu których spółka z o.o. ulegnie likwidacji. Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest konieczna w przypadku ogłoszenia jej upadłości. Uchwała bądź ogłoszenie upadłości powodują otwarcie procesu likwidacji spółki z o.o. Są to najbardziej typowe przyczyny likwidacji, niemniej wszystko zależy od konkretnej stanu faktycznego - wówczas przesłanki likwidacyjne wynikają z treści przepisów szczególnych. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie gospodarczym. 

Jak zamknąć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Kolejnym etapem jest powołanie likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mogą oni zostać wskazani w uchwale w przedmiocie likwidacji spółki z o.o. bądź w osobnym dokumencie. Zazwyczaj likwidatorami spółki są członkowie zarządu, ale nie jest to wymóg bezwzględny. Wszystko zależy od treści umowy spółki lub uchwały w przedmiocie likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Likwidatorzy mogą też zostać wyznaczeni przez właściwy sąd. Nie jest to tylko czynność czysto formalna. Do tego zadania powinno się wyznaczyć osoby o odpowiednich kompetencjach i kwalifikacjach. To bowiem od ich efektywności zależy przebieg całego postępowania likwidacyjnego. 

Video

Ile trwa likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Odpowiedź na pytanie ile trwa likwidacja spółki z o.o., nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od powodu likwidacji spółki, jej kondycji finansowej, ilości wierzycieli, a nawet obłożenia sądu sprawami tego typu. Pierwszym, a zarazem kluczowym zadaniem likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zgłoszenie tego faktu do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia otwarcia likwidacji spółkiMoment zgłoszenialikwidacji spółki z o.o. jest w praktyce początkiem procesu zamknięcia spółki z o.o. Na czas likwidacji spółki z o.o. duży wpływ ma także to, ile potrwa spłata wierzycieli i wykonanie istniejących zobowiązań spółki. W ramach tych działań możliwe jest bowiem podejmowanie nowej współpracy handlowej, aby pozyskać środki na spłatę długów. Nie należy tego jednak traktować jako możliwości celowego przedłużenia czasu trwania likwidacji spółki. 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - rozliczenie z wierzycielami

W dalszej kolejności pojawia się ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W jego treści likwidatorzy spółki z o.o. wzywają wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności. Wierzyciele mają na tę czynność 3 miesiąca od dnia ukazania się ogłoszenia. W tym miejscu warto wskazać, że majątek spółki w pierwszej kolejności zostanie przeznaczony na zaspokojenie wierzycieli. W związku z obowiązkiem spłaty długów spółki, likwidatorzy mogą wyjątkowo podjąć współpracę z nowymi kontrahentami. Niemniej cały zysk z takiego przedsięwzięcia zostanie w pierwszej kolejności przeznaczony na spłatę wierzycieli. Do czasu ich spłaty nie ma możliwości podziału majątku między członków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Video

Likwidatorzy spółki - kim są i za co są odpowiedzialni?

Likwidatorami spółki są wspólnicynajczęściej członkowie zarząduale nie jest to wymóg konieczny. Rola likwidatorów jest kluczowa w tym procesie. Tak naprawdę to od ich efektywności zależy faktyczny czas likwidacji spółki z likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ograniczoną odpowiedzialnością. Co należy do zadań likwidatorów? Swoją pracę rozpoczynają od przygotowania bilansu otwarcia, który musi zostać zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników. Następnie likwidatorzy spółki dążą do zakończenia bieżących działań spółki, wypełniają zobowiązania, które ciążą na spółce, ściągają wierzytelności oraz spieniężają majątek spółki. Likwidatorzy powinni dążyć do jak najszybszej spłaty zobowiązań spółki. 

Po zakończeniu procesu likwidacji likwidatorzy powiadamiają o tym fakcie właściwy urząd skarbowy. Do urzędu skarbowego należy przekazać odpis sprawozdania likwidacyjnego. Dopiero po skutecznym przeprowadzeniu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest jej wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodna z przepisami likwidacja spółek jest procesem bardzo sformalizowanym i złożonym. Dlatego warto konsultować się w tym zakresie z profesjonalistą. Prawnik doradzi, jak sporządzać kolejne dokumenty, a także zadba o dopełnienie formalności na czas. Te w pewnych sytuacjach mogą być kluczowe. Wykreślenie z rejestru to czysta karta dla wspólników i możliwość rozpoczęcia nowej działalności biznesowej. 

Podsumowanie:
  • Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem zakończenia jej działalności, do którego potrzebna jest uchwała wspólników oraz powołanie likwidatorów.
  • Proces likwidacji spółki zależy od przyczyny likwidacji, kondycji finansowej spółki oraz ilości wierzycieli.
  • Likwidatorzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają za zadanie zakończyć bieżące działania spółki, spłacić zobowiązania, ściągnąć wierzytelności oraz spieniężyć majątek spółki, aby jak najszybciej spłacić wierzycieli.
  • W ramach działań likwidacyjnych możliwe jest podejmowanie nowej współpracy handlowej, ale cały zysk zostanie przeznaczony na spłatę długów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy likwidacja spółki z o.o. jest możliwa?

Tak, zakończenie działalności spółki z o.o. w drodze likwidacji jest możliwe. Może to nastąpić z powodów określonych w umowie spółki lub w sytuacji, gdy zostanie ogłoszona jej upadłość. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przestanie faktycznie istnieć w momencie, gdy zostanie wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy likwidatorem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi być członek jej zarządu?

Nie, nie jest to wymóg konieczny. Umowa spółki lub uchwała w przedmiocie likwidacji może wskazywać konkretnych członków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako likwidatorów. W pewnych sytuacjach likwidatorów spółki z o.o. może wyznaczyć sąd. Niemniej wspólnicy bądź członkowie zarządu będą z pewnością lepiej zorientowani w sprawach spółki, co nie będzie obojętne dla czasu trwania likwidacji spółki z o.o.

Czy można zamknąć spółkę z o.o. bez spłaty wierzycieli?

Spłata wierzycieli jest jednym z podstawowych zadań likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dopiero po zaspokojeniu ich roszczeń możliwy jest podział pozostałego majątku między członków spółki z o.o. Wykreślenie spółki nie sprawia, że niespłacone zobowiązania znikną - wierzyciele mogą wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko byłym członkom zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Sabina

Sabina

Ciekawe, że likwidatorzy spółek mogą podjąć współpracę z nowymi kontrahentami. Może to być szansa dla osób szukających pracy na rynku biznesowym.
Sabina

Sabina

Niby nie dotyczy mnie bezpośrednio, ale warto wiedzieć, jakie obowiązki mają likwidatorzy spółek z o.o. Można z tego wyciągnąć cenne wnioski dla własnej działalności.
Laura

Laura

Ciekawy artykuł. Bardzo mi pomógł zrozumieć zakres obowiązków i czasochłonność procesu likwidacji spółki z o.o. Z pewnością będę korzystać z niego w przyszłości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka