Działalność gospodarcza

Jednoosobowa spółka z o.o. - czym jest i dlaczego warto?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Jednoosobowa spółka z o.o. - czym jest i dlaczego warto?
Spółka (np. cywilna, jawna czy z ograniczoną odpowiedzialnością) to taka forma działalności gospodarczej, której podstawą jest współpraca między co najmniej dwoma wspólnikami. Wnoszą oni udziały i wspólnie stawiają czoła licznym wyzwaniom każdego dnia. Należy jednak mieć na uwadze, że znalezienie wspólnika do prowadzenia biznesu nie jest niczym prostym. Przyszły przedsiębiorca może mieć problemy z zaufaniem wspólnikowi lub żywić obawy przed podzieleniem się posiadanym know-how czy kontaktami biznesowymi.

W takiej sytuacji z pewnością dobrą informację dla przedsiębiorców stanowi fakt, że możliwe jest utworzenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na takie pytania jak na przykład:

 • jakie są zasady prowadzenia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
 • w jaki sposób można założyć jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
 • jakie są korzyści prowadzenia jednoosobowej spółki z o.o.?
 • czym się różni JDG — jednoosobowa działalność gospodarcza — od jednoosobowej sp. z o.o.?
 • jakie jest miejsce zarządu w jednoosobowej spółce z o.o.?

Jednoosobowa spółka z o.o. to interesujące, ale nie jedyne rozwiązanie. Warto zainteresować się także innymi rodzajami spółek działających w Polsce. W tym celu powinieneś przeczytać następujący artykuł poradnikowy: Rodzaje spółek kapitałowych i osobowych — najważniejsze informacje.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — jak to możliwe?

Co to jest jednoosobowa spółka z o.o.? Odpowiedź na to pytanie jest, wbrew pozorom, bardzo prosta. Jak wskazuje sama nazwa, w odróżnieniu od „standardowej” sp. z o.o., spółka z o.o. jednoosobowa jest podmiotem, w którym wszystkie udziały należą wyłącznie do jednego wspólnika. Takie wyjaśnienie można znaleźć przede wszystkim w art. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych.

Zasadniczo, jednoosobowa spółka z o.o. może zostać utworzona poprzez:

 • przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę z o.o.,
 • założenie spółki od podstaw.

Oprócz powyższych rozwiązań możliwe jest oczywiście zakupienie 100% udziałów w już istniejącej spółce.

Zasady w prowadzeniu jednoosobowej spółki z o.o.

Zasadniczo, prowadzenie działalności gospodarczej w postaci jednoosobowej spółki z o.o. jest stosunkowo proste. Mimo to należy pamiętać, że taka forma organizacyjno-prawna przedsiębiorstwa to jedynie odmiana spółki z o.o. Oznacza to, że wciąż należy liczyć się z takimi wyzwaniami jak na przykład: prowadzenie pełnej księgowości, sporządzanie sprawozdań finansowych czy podwójne opodatkowanie (podatek należy odprowadzić zarówno od wypracowanego zysku, jak i dywidendy wypłacanej wspólnikowi).

Szukasz pracy?

Spawacz TIG nierdzewka

IK Hofmann GmbH

 • Niemcy
Dodana
Dodana

[PS] Praca na magazynie - OD ZARAZ !

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • 4 500-5 000 zł / mc
 • Sady
Dodana
Dodana

(PS) Sprzedawca / Ekspedientka

SGP APT Sp. z o.o.

 • 4 700-5 000 zł / mc
 • Skwierzyna
Dodana

Video

Jak założyć jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Sposób zakładania jednoosobowej spółki nie różni się od procedur wymaganych w przypadku „tradycyjnych” odpowiedników. Aby utworzyć tego typu podmiot, należy wykorzystać elektroniczny system S24. Dzięki temu możliwe jest utworzenie spółki bez wychodzenia z domu.

W przypadku przyjęcia niestandardowych rozwiązań konieczna może okazać się wizyta u notariusza i rejestracja spółki w internetowym Portalu Rejestrów Sądowych. Jest tak, ponieważ system S24 generuje wzorzec umowy, który sprawdza się wyłącznie w przypadku standardowych zapisów. Z drugiej jednak strony, w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. potrzeba skonstruowania nieszablonowej umowy pojawia się raczej rzadko.

Jakie są korzyści wynikające z założenia jednoosobowej spółki z o.o.?

Nie ma nic dziwnego w tym, że spółka z o.o. jednoosobowa jest często rozpatrywana przez drobnych przedsiębiorców jako sposób na efektywne prowadzenie biznesu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rozwiązanie to oferuje pewne zalety. Łączy ono w sobie pewne zalety charakterystyczne dla:

 • standardowej spółki z o.o.,
 • jednoosobowej działalności gospodarczej.

Po pierwsze, fakt prowadzenia działalności biznesowej w formie spółki z o.o. oznacza, że przedsiębiorca nie musi odpowiadać za powstałe zobowiązania całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność (poza pewnymi wyjątkami dotyczącymi zobowiązań publicznoprawnych) obejmuje jedynie wniesione wkłady.

Drugą istotną zaletą jest samodzielność. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż jeden wspólnik spółki z o.o. nie musi konsultować swoich decyzji biznesowych z innym udziałowcem (udziałowcami). Takie rozwiązanie nie ogranicza zatem swobody działań.

Last but not least, fakt prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podnosi status przedsiębiorcy. Choć może nie wydawać się to oczywiste, to w rzeczywistości dopisek “sp. z o.o.” w nazwie podmiotu potrafi wzbudzić większe zaufanie niż nawet najbardziej chwytliwa nazwa firmy.

Video

Jednoosobowa działalność gospodarcza a jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Pozornie może wydawać się, że JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej, oraz jednoosobowa spółka z o.o. to w gruncie rzeczy podmioty, między którymi nie ma różnic. Rzeczywistość jest jednak inna, a obydwa typy przedsiębiorstw to zupełnie odrębne podmioty.

Przede wszystkim, jeszcze przed utworzeniem 1-osobowej spółki z o.o./przekształceniem JDG należy pamiętać, że spółka jednoosobowa oznacza konieczność prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Taki stan rzeczy oznacza, że należy ponosić większe koszty i nakłady czasowe na prowadzenie ksiąg, niż ma to miejsce w przypadku księgowości uproszczonej. 

Jednoosobowa spółka z o.o. a zarząd

W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. jedyny wspólnik może być jedynym członkiem zarządu (oraz jego prezesem) spółki. Ustawa Kodeks spółek handlowych wyklucza przy tym możliwość zatrudnienia jedynego członka zarządu w ramach umowy o pracę. Taki stan rzeczy oznaczałby bowiem, że jedna i ta sama osoba byłaby jednocześnie pracodawcą oraz pracownikiem.

Jak podejmować uchwały w jednoosobowej spółce z o.o.?

Choć może wydawać się to kuriozalnym rozwiązaniem, to zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzje w jednoosobowej należy podejmować w postaci zaprotokołowanych uchwał. Decyzje te są podpisywane i zatwierdzane przez jedynego członka zarządu.

Z drugiej strony, jak można łatwo się domyślić, w przypadku spółki jednoosobowej nie jest konieczne przeprowadzanie głosowania ani oficjalne zwoływanie zgromadzenia wspólników.

Podsumowanie:
  :
  1. Jednoosobowa spółka z o.o. to spółka, w której wszystkie udziały należą wyłącznie do jednego wspólnika.
  2. Można ją utworzyć poprzez przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej, założenie spółki od podstaw lub zakupienie udziałów w już istniejącej spółce.
  3. Korzyścią wynikającą z założenia jednoosobowej spółki z o.o. jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania do wniesionych wkładów, samodzielność w podejmowaniu decyzji biznesowych i podniesienie statusu przedsiębiorcy.
  4. Jednoosobowa działalność gospodarcza a jednoosobowa spółka z o.o. to zupełnie odrębne podmioty, a jednoosobowa spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jest to taka forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której wszystkie udziały są własnością wyłącznie jednego wspólnika.

Jakie są zalety prowadzenia jednoosobowej spółki z o.o.?

Do najważniejszych zalet związanych z prowadzeniem działalności biznesowej w formie jednoosobowej spółki z o.o. należą: samodzielność, większy prestiż oraz ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa.

Czym różni się JDG od jednoosobowej spółki z o.o.?

W porównaniu z jednoosobową działalnością gospodarczą, prowadzenie spółki z o.o. przez jedynego wspólnika oznacza nieco więcej formalności. Ponadto, należy liczyć się z wymogiem prowadzenia pełnej księgowości oraz podwójnym opodatkowaniem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Damian

Damian

Jako pracodawca, uważam, że jednoosobowa spółka z o.o. to dobre rozwiązanie dla mnie, ponieważ umożliwia mi prowadzenie biznesu bez obaw o ponoszenie większej odpowiedzialności niż to, na co mnie stać i daje pewność finansową, co pozytywnie wpływa na rozwój firmy.
Krystian

Krystian

Uważam, że jednoosobowa spółka z o.o. to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących pracy, ponieważ daje ona większą swobodę i samodzielność w prowadzeniu działalności, co może zwiększyć szanse na zdobycie stabilnego zatrudnienia w przyszłości.
Niecik

Niecik

Jako osoba bezrobotna, myślę, że jeśli posiadałbym kwalifikacje i wiedzę, to założenie własnej jednoosobowej spółki z o.o. może być dobrym pomysłem na znalezienie zatrudnienia i osiągnięcie pełnej niezależności finansowej.
Jana

Jana

Jako pracownik w spółce z o.o. jednoosobowej, uważam, że ta forma jest bardzo korzystna, ponieważ daje mi poczucie pewności finansowej związanej z opłacaniem wynagrodzenia i zobowiązań pracodawcy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.