Działalność gospodarcza

Niepłacący kontrahent - jak sobie z tym poradzić?

4 lutego 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Niepłacący kontrahent - jak sobie z tym poradzić?
Uczciwość w interesach jest nie tylko normą społeczną, ale jest też wymagana przez prawo. Nadal zdarzają się jednak niepłacący kontrahenci. Co zrobić, gdy kontrahent nie płaci, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby brak zapłaty za towar lub usługę skutecznie wyegzekwować. Powiemy o tym jak postępować z nieuczciwym, niepłacącym kontrahentem.

Jak zabezpieczyć się przed niepłacącym kontrahentem?

Niepłacący kontrahent bywa dużym kłopotem dla przedsiębiorców, którzy przecież zawsze chcą utrzymać płynność finansową swojej firmy i spodziewają się gry zgodnej z zasadami. Np. brak opłacenia faktur na czas nie tylko świadczy o nierzetelności partnera biznesowego, ale jest zwyczajnie postępowaniem niezgodnym z prawem. Możemy jednak zrobić wiele, gdy nasz kontrahent nie płaci.

Absolutną podstawą bezpieczeństwa jest sprawdzenie kontrahenta, jeszcze zanim podpiszemy jakiekolwiek umowy. Pomocą służy w pierwszej kolejności Internet - oceny, opinie i inne informacje o kontrahencie i jego wypłacalności są dostępne na wyciągnięcie ręki. Dalej: zawsze warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Długów - ta dokumentacja jest otwarta dla każdego. Jeśli nasz kontrahent nie płacił za towary lub usługi, a my to spostrzeżemy, wtedy raczej nie warto podejmować ryzyka współpracy z podmiotem tak nierzetelnym. To nie wszystko. Do dyspozycji mamy także archiwa CEDIG oraz BIG i dane zgromadzone w rejestrach REGON.

Możemy więc zweryfikować naszego kontrahenta na wiele różnych sposobów, zanim podpiszemy jakiekolwiek dokumenty. Zapoznanie się z wymienionymi powyżej bazami danych to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed brakiem zapłaty za usługi i towary w przyszłej współpracy.

Biała lista podatników VAT, Krajowy Rejestr Długów oraz Biura Informacji Gospodarczej – zweryfikuj kontrahenta przed wystawieniem faktury!

Zanim powiemy więcej o tym, co zrobić, gdy kontrahent nie płaci, powiedzmy jeszcze trochę jak już na starcie zabezpieczyć się przed potencjalnie niepłacącymi kontrahentami.

Z pomocą przychodzi tzw. biała lista podatników VAT, która jest publiczna i od 2019 roku łączy w sobie kilka ujednoliconych rejestrów. Znajdziemy tu wykaz wszystkich podatników VAT. To, że lista ta jest nazywana “białą” oznacza, że figurujące w niej podmioty zostały sprawdzone i zweryfikowane. To daje nam większą pewność w nawiązywaniu relacji biznesowych. Lista ta zawiera wiele informacji o firmach, więc czynności weryfikacyjne są łatwe i dokładne. Krajowy Rejestr Długów to jakby negatyw “białej listy” - tu dowiadujemy się o takich kontrahentach, którzy wykazali się brakiem zapłaty za usługę, nie opłacili faktur, itd, więc podmioty te należy traktować jako podejrzane. Prosto także skorzystać z centralnych biur informacji gospodarczej. To jeszcze jeden “bezpiecznik”, który może nas ostrzec przed wdaniem się w niepewne relacje biznesowe.

Szukasz pracy?

Murarz

Hard Plast

 • 4 000-4 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Główna księgowa / Główny księgowy / Samodzielna Księgowa

AMBER APPLE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA

 • Gdańsk
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bydgoszcz
Dodana

PROFESSIONAL DRIVER

AUTA MAROCCHI S.P.A.

 • Gdynia
Dodana

Magazynier

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bydgoszcz
Dodana

Jak widzimy jeszcze na etapie wstępnym, przed wystawieniem faktur, podpisaniem umów, możemy zrobić bardzo wiele, aby zapobiec przykrym niespodziankom. Zwykle to wystarcza. Ale jeśli sprawy przedsiębiorstwa są już w toku a nasz kontrahent nie płaci - co wtedy? Na pewno nie jesteśmy bezbronni.

Przypomnienie i przedsądowe wezwanie do zapłaty

Powiedzmy, że mimo naszych usilnych starań i dołożenia wszelkich środków bezpieczeństwa - kontrahent okazuje się nierzetelny, nie płaci, a my z przykrością zauważamy brak zapłaty za towary lub usługi. W takim przypadku, zanim sięgniemy po środki większego kalibru, warto wystosować przypomnienie. Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest już metodą silniejszą, na którą zwykle reagują nawet najbardziej nierzetelni partnerzy. Ten środek nie należy jeszcze do sankcji, ale sankcje zapowiada. Po prostu informujemy niepłacącego kontrahenta, że w przypadku gdy nie wywiąże się ze swoich zobowiązań finansowych, wtedy do gry wkroczy wymiar sprawiedliwości. Wezwanie do zapłaty jest ostatnim sygnałem ostrzegawczym dla niepłacącego kontrahenta. Jeżeli nawet to nie poskutkuje, pozostaje nam rozstrzygnięcie sprawy w sądzie.

Założenie sprawy w sądzie

O ile tylko dysponujemy odpowiednimi dokumentami, które potwierdzają nasze roszczenia do zapłaty przez kontrahenta, wtedy nietrudno będzie wymusić prawnie nasze słuszne roszczenia. Przedstawiamy “metody na niepłacących kontrahentów” stopniując je od najłagodniejszych, do tych “najtwardszych”. Sąd wydaje wyrok, wyrok ustanawia stan prawny, który jest obwarowany sankcjami prawnymi, a więc tu występuje już legalne przymuszenie niepłacącego kontrahenta do uregulowania należności. Może się jednak zdarzyć i tak, że nasz kontrahent nie płaci, ponieważ jego firma np. zbankrutowała i po prostu brak mu środków na opłacenia faktur i nadal jesteśmy w sytuacji braku zapłaty za usługi lub towary. Co wtedy?

Postępowanie komornicze

Wtedy, na mocy wyroku sądowego, do gry wkracza komornik. Majątek należący do dłużnika zostaje zajęty na poczet długu. To mogą być nieruchomości, konta bankowe, sprzęt biurowy - wszystko, co pozwoli pokryć należności. Majątek ten zostaje zlicytowany, a jego wartość pieniężna z założenia ma pokryć dług. Postępowania komornicze mogą trwać długo, ale komornik jest urzędnikiem państwowym z nadzwyczajnymi uprawnieniami. Może np. w każdej chwili posłużyć się służbami policyjnymi. Działa na podstawie wyroku sądowego i w imieniu państwa. Postępowanie komornicze jest ostatecznością, lecz czasem jest to sposób konieczny, aby sprawiedliwości stało się zadość i abyśmy mogli odzyskać pieniądze od niewypłacalnego kontrahenta.

Brak płatności od kontrahenta, a kwestia podatkowa

Brak opłacenia faktur przez kontrahenta nie zwalnia nas z obowiązku rozliczenia podatku VAT. Jednakże VAT z nieopłaconych faktur może do nas wrócić. Muszą zostać tylko spełnione pewne warunki. W kalendarzu wygląda to tak, że ulgę podatkową uzyskujemy, jeśli upłynęło 90 dni od terminu płatności. Poza tym VAT za nieopłacone faktury wróci do nas jeśli sprawa nie jest przeterminowana. Tu obowiązuje termin do dwóch lat. Te dwa warunki w połączeniu z trzecim, którym jest wykonanie usługi lub sprzedanie towaru firmie nie będącej w trakcie likwidacji (albo takiej, która nie ogłosiła upadłości), będą sprawiały, że tzw. podatek należny wróci do nas.

Odsetki ustawowe za nieterminowe płatności

Brak zapłaty przez kontrahenta wiąże się też z naliczaniem odsetek na jego poczet. Odsetki możemy naliczać już dzień po przekroczeniu terminu płatności. Ustawa reguluje maksymalną wysokość tych odsetek. Są one traktowane prawnie jako rekompensata dla naszej firmy za straty. Wszystkie rodzaje odsetek (ich wysokość) są w swojej kwocie uzależnione od aktualnych stóp referencyjnych ustalanych przez NBP.

Jak widzimy można sobie poradzić z niepłacącym kontrahentem na wiele różnych sposobów. W każdym systemie prawnym regulowanie długów jest czymś wymaganym. Odzyskiwanie naszej własności pieniężnej rozpoczynamy od “miękkich” środków, a w razie potrzeby przechodzimy do metod sankcjonowanych prawnie. W tym artykule, krok po kroku, nakreśliliśmy drogę, którą przechodzimy, gdy kontrahent nie płaci na czas.

Podsumowanie:
  • Bezpieczeństwo w biznesie polega na wcześniejszym sprawdzeniu kontrahenta, a w tym pomogą nam dostępne bazy danych takie jak Krajowy Rejestr Długów czy Biura Informacji Gospodarczej.
  • Biała lista podatników VAT jest publiczna i zawiera informacje o wszystkich zweryfikowanych podatnikach VAT, co zwiększa pewność w nawiązywaniu relacji biznesowych.
  • Przed podjęciem działań prawnych warto spróbować ostrzec niepłacącego kontrahenta, wysyłając mu przypomnienie lub przedsądowe wezwanie do zapłaty.
  • Jeśli wszystkie metody zawiodą, można skorzystać z postępowania sądowego oraz postępowania komorniczego, aby odzyskać należności od niewypłacalnego kontrahenta.

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, gdy kontrahent nie płaci?

Niepłacący na czas kontrahent musi liczyć się z konsekwencjami. Aby mieć wysoką pewność, że nie dotknie nas brak opłacenia faktury, najpierw należy sprawdzić firmę w rejestrach i na listach publicznych. W przypadku gdy zapłata za usługę lub towar nie została dokonana, wystosowujemy przypomnienie lub wezwanie do zapłaty. Dalsze kroki jakie możemy podjąć to wniesienie sprawy do sądu (która dla niepłacącego kontrahenta może zakończyć się egzekucją komorniczą). Brak opłat za faktury pozwoli nam także odzyskać VAT i naliczać odsetki niepłacącemu kontrahentowi.

Niepłacący kontrahent - wiemy jak dochodzić swoich praw

Z niepłacącymi lub niewypłacalnymi kontrahentami zetknęło się wielu uczciwych przedsiębiorców. W takiej sytuacji warto zacząć od zwykłej rozmowy i postawy koncyljacyjnej, lecz gdy zwykłe środki nie działają, wtedy sięgamy po przedsądowe wezwania do zapłaty, a ostatecznie korzystamy z przymusu prawnego wywieranego na niepłacącego kontrahenta przez wymiar sprawiedliwości.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

słuchaczka

słuchaczka

Myślę, że artykuł może przydać się nie tylko przedsiębiorcom, ale również pracownikom, którzy mogą mieć do czynienia z nieuczciwymi pracodawcami, którzy nie wypłacają wynagrodzenia lub umyślnie zwlekają z przelewem pieniędzy. Trzeba mieć na uwadze, że nasze prawa są chronione i warto z nich korzystać.
Hirooq

Hirooq

Artykuł podpowiada, jak szczegółowo zbadać, z kim mamy do czynienia, ale nie każdy ma dostęp do tych wszystkich informacji. Dla bezrobotnych, chcących założyć własną działalność, może to być poważny problem i trzeba szukać pomocy i informacji w innych źródłach.
Osa

Osa

Bardzo ciekawy artykuł, chciałbym tylko zwrócić uwagę na to, że dla mnie jako osoby poszukującej pracy, to też bardzo ważny temat. Bo jeśli firma jest nierzetelna i nie płaci swoim kontrahentom, to może też mieć problemy z wypłacalnością pracowników.
J.Ch

J.Ch

Bardzo wartościowy artykuł, który pokazuje jak ważne jest dokładne sprawdzenie kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego ryzyka i będziemy mieć większą pewność, że nasze roszczenia zostaną uregulowane.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.