Własna firma

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną?

17 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną?
Firm windykacyjnych na rynku nie brakuje. Przedsiębiorcy myślący o nawiązaniu współpracy z jednym z takich podmiotów powinni wiedzieć, czym się kierować przy wyborze. Jak się upewnić, czy wybrana firma rzeczywiście będzie potrafiła poradzić sobie z wyegzekwowaniem należności od dłużników?

Gdy w firmie rośnie stos nieopłaconych faktur, możesz zastanawiać się, jak poradzić sobie z odzyskaniem tych wszystkich należności. Poza skierowaniem sprawy do sądu (co wiąże się z dodatkowymi kosztami), możesz skorzystać z pomocy jednej z firm windykacyjnych. Tych działa na rynku coraz więcej, bo zadłużenie osób fizycznych i firm wzrasta z roku na rok.

By jednak współpraca z wybranym podmiotem okazała się skuteczna, a na firmowym koncie pojawiały się kolejne sumy tytułem spłaty zadłużenia, niezbędne jest przeanalizowanie oferty agencji windykacyjnej i jej dotychczasowej skuteczności.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem windykatora?

Windykatorzy specjalizują się w odzyskiwaniu zadłużenia. Wykorzystują różnorodne metody, począwszy od windykacji telefonicznej, przez pismo windykacyjne, aż po działania terenowe. Każda firma windykacyjna ma własny zestaw narzędzi i technik, które stosuje w celu odzyskania należności.

Wybierając firmę windykacyjną, zwróć uwagę na te aspekty:

 • w jakich windykacjach specjalizuje się firma? To ważne, ponieważ specjalista od windykacji polubownych nie poradzi sobie np. z egzekucją komorniczą,
 • czy firma działa zgodnie z obowiązującym prawem,
 • jaką skuteczność i opinie klientów ma firma,
 • na jakich zasadach następuje rozliczenie. 

Dług w rękach firmy windykacyjnej – przekaż odpowiednie dane

Jednym z kluczowych kroków w procesie windykacji jest weryfikacja dłużnika. Firma windykacyjna musi upewnić się, że ma prawidłowe dane osoby, z którą chce się skontaktować. Odnajdywanie dłużników, zwłaszcza tych, którzy niechętnie spłacają swoje zobowiązania, może być wyzwaniem, ale jest to niezbędne dla skutecznego odzyskania środków.

Video

Szukasz pracy?

Formierz laminatu/Monter wyposażenia

Grupa Progres Sp. z o.o.

 • Słupsk
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik fizyczny

SGP APT Sp. z o.o.

 • Jerzmanowa
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik techniczny - logistyka produktów magazynowych

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana

Jak działa firma windykacyjna?

Firma windykacyjna działa na rzecz odzyskiwania długów dla swoich klientów. Oto proces w kilku krokach:

 1. Zlecenie od klienta. Firma windykacyjna otrzymuje zlecenie od klienta, który ma problem z odzyskaniem długów. Zleceniodawcą może być np. bank, firma telekomunikacyjna, sklep lub inny podmiot, wobec którego istnieją niespłacone należności.
 2. Analiza i weryfikacja długu. Firma dokonuje analizy informacji dotyczących długu. Sprawdza zapisy umowy, terminy płatności, wysokość długu oraz wszelkie związane z nim dokumenty.
 3. Kontakt z dłużnikiem. Firma windykacyjna komunikuje się z dłużnikiem w celu ustalenia możliwości spłaty długu. Może to odbyć się telefonicznie, mailowo, listownie lub osobiście.
 4. Negocjacje i uzgodnienia. Na podstawie kontaktu z dłużnikiem firma podejmuje negocjacje w celu uzgodnienia dogodnych warunków spłaty, rozłożenia długu na raty lub znalezienia innych rozwiązań kompromisowych.
 5. Podejmowanie działań windykacyjnych. Jeżeli negocjacje nie przynoszą rezultatów, firma windykacyjna podejmuje bardziej zdecydowane działania. Mogą to być wezwania do zapłaty, monity, a nawet skierowanie sprawy do sądu.
 6. Monitorowanie spłaty. Firma śledzi proces spłaty długu przez dłużnika, upewniając się, że uzgodnienia są przestrzegane. W razie potrzeby podejmuje kolejne kroki, aby zabezpieczyć interesy klienta.
 7. Raportowanie. Firma regularnie raportuje klientowi postępy w windykacji, informując o spłatach lub innych działaniach podjętych w celu odzyskania długu.

Działania firmy windykacyjnej opierają się na przestrzeganiu prawa oraz etyki zawodowej, a celem jest efektywne odzyskanie należności dla klienta.

Windykacja online

W dobie cyfryzacji wiele firm windykacyjnych oferuje usługi windykacji online. Jest to komfortowe rozwiązanie zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika. Proces jest szybki, prosty i często pozwala na dogodne uregulowanie zaległości przez internet. Samodzielna windykacja online jest również opcją dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy chcą samodzielnie dochodzić swoich zobowiązań bez konieczności angażowania zewnętrznej firmy.

Video

Czy firma windykacyjna to gwarancja odzyskania długu?

Skąd pewność, że Twoje zobowiązanie zostanie odzyskane? Żadna firma nie da klientowi gwarancji odzyskania zadłużenia. Jest to oczywiste, bo bez przeprowadzenia szeregu czynności nie będzie mogła nawet stwierdzić, czy z dłużnikiem można się w ogóle skontaktować. By jednak zwiększyć szansę na odzyskanie należności, zainteresowany współpracą przedsiębiorca powinien sprawdzić, jakie usługi oferuje wybrany przez niego podmiot.

Ile to kosztuje?

Większość firm windykacyjnych nie pobiera opłat od wierzycieli, czyli swoich klientów. Na czym zatem zarabiają te firmy? Najlepsze z nich są w stanie utrzymać się z procentów pobieranych od wyegzekwowanych kwot. Takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Nie musi on bowiem płacić firmie przed podjęciem przez nią czynności, czyli inwestować w odzyskanie należności.

Jeżeli pracownikom firmy windykacyjnej uda się odzyskać należność, wynikającą np. z wystawionych faktur, wierzyciel otrzyma dług pomniejszony o pewną kwotę, na ogół 2 do 10%.

Powyższe zasady rozliczeń są jednak oferowane przez najlepsze i najskuteczniejsze firmy windykacyjne. Warto mieć to na uwadze przy zapoznawaniu się z ofertami działających na rynku agencji.

Podsumowanie

Przed wybraniem firmy windykacyjnej istotne jest dokładne zbadanie zakresu jej specjalizacji, zapoznanie się z warunkami wynagrodzenia oraz opinii klientów. Proces windykacji obejmuje analizę długu, kontakt z dłużnikiem, negocjacje i ewentualne działania windykacyjne. Coraz popularniejsze stają się usługi windykacji online, ułatwiające odzyskiwanie zaległości.

Ważne jest zdanie sobie sprawy, że nie ma pewności co do odzyskania długu, ale większość firm windykacyjnych pobiera procent od odzyskanej kwoty, co jest korzystne dla wierzycieli.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa firma windykacyjna?

Firma windykacyjna działa przez odzyskiwanie zadłużenia, stosując różne metody takie jak windykacja telefoniczna, pismo windykacyjne czy działania terenowe.

Co wyróżnia dobrą firmę windykacyjną?

Dobrą firmę windykacyjną wyróżnia wysoka skuteczność, profesjonalizm i transparentność w działaniu, a także pozytywne opinie klientów.

Czym jest pismo windykacyjne?

Pismo windykacyjne to oficjalny dokument żądający zapłaty długu, zawierający szczegółowe informacje dotyczące zobowiązania.

Jak można przeprowadzić windykację długu online?

Windykacja online to proces odzyskiwania długów przez internet, który jest szybki i wygodny, umożliwiając samodzielne zarządzanie przez przedsiębiorców.

Czy mogę samodzielnie przeprowadzić windykację online?

Tak, samodzielna windykacja online jest opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą sami dochodzić swoich zobowiązań bez angażowania zewnętrznej firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Jarosław Ozimina

Jarosław Ozimina

Jak dla mnie najważniejsza jest skuteczność co potwierdzą klienci korzystający z usług takiej firmy wcześniej.
Antek

Antek

Takich kancelarii jest wiele na polskim rynku. Chyba opinie i realne korzyści z tego płynące mają znaczenie. To ważna kwestia.
Kazek

Kazek

Skuteczność się liczy a w branży wszystko jest jasne. Z pewnością działają sprawdzone podmioty a nie tylko rozrabiaki co straszą ludzi.
Radca prawny

Radca prawny

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną? Firm windykacyjnych w naszym kraju jest bardzo dużo. Wybrać firmę sprawdzoną, która jest skuteczna w odzyskiwaniu pieniędzy. Są też może pomóc, ale lepiej najpierw skorzystać ze specjalistów zatrudnionych w doświadczonej firmie windykacyjnej.
Zetka

Zetka

Komornicy często pracują dla agencji windykacyjnych, choć niektóre działają niezależnie, a niektóre są także prawnikami. Czasami agencje te działają jako pośrednicy, zbierając zaległe długi klientów.
Dorian

Dorian

Dochód z takiej działalności zależy od liczby studentów i kosztów lekcji i porad. Takie działania mogą mieć charakter sezonowy, a mniej popytu w czasie wakacji. Windykacja z kolei to bardzo ciężki temat.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.