Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną?
Firm windykacyjnych na rynku nie brakuje. Przedsiębiorcy myślący o nawiązaniu współpracy z jednym z takich podmiotów powinni wiedzieć, czym się kierować przy wyborze. Jak się upewnić, czy wybrana firma rzeczywiście będzie potrafiła poradzić sobie z wyegzekwowaniem należności od dłużników?

Gdy w firmie rośnie stos nieopłaconych faktur, właściciel może zastanawiać się, jak poradzić sobie z odzyskaniem tych wszystkich należności. Poza skierowaniem sprawy do sądu (co wiąże się z dodatkowymi kosztami), można skorzystać z pomocy jednej z firm windykacyjnych. Tych działa na rynku coraz więcej, bo zadłużenie osób fizycznych i firm wzrasta z roku na rok. By jednak współpraca z wybranym podmiotem okazała się skuteczna, a na firmowym koncie pojawiały się kolejne sumy tytułem spłaty zadłużenia, niezbędne jest przeanalizowanie oferty agencji windykacyjnej i jej dotychczasowej skuteczności.


Lokalna czy o krajowym zasięgu?

Pierwszym wyborem, przed którym stoi przedsiębiorca jest określenie, czy chce on współpracować z agencją o zasięgu lokalnym czy też ogólnokrajowym. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Duże firmy windykacyjne najczęściej stać na profesjonalne wyposażenie biur, zatrudniają one też wiele osób, w tym specjalistów. Z drugiej strony, duża firma to również mniej elastyczne podejście do klienta i – co niestety zdarza się bardzo często – mniejsza staranność w dochodzeniu roszczeń.

Firmy o lokalnym zasięgu sprawdzają się wówczas, gdy przedsiębiorcy zależy na indywidualnym podejściu do jego sprawy. Ponieważ jednak zasięg tych firm jest ograniczony, mogą one być mniej atrakcyjne finansowo. W praktyce zatem już ten wybór może mieć odzwierciedlenie w jakości oferowanych usług i skuteczności.


Skuteczność, czyli jaką masz pewność, że…

…twoje zobowiązanie zostanie odzyskane? Żadna firma nie da klientowi gwarancji odzyskania zadłużenia. Jest to oczywiste, bo bez przeprowadzenia szeregu czynności nie będzie mogła nawet stwierdzić, czy z dłużnikiem można się w ogóle skontaktować. By jednak zwiększyć szansę na odzyskanie należności, zainteresowany współpracą przedsiębiorca powinien sprawdzić, jakie usługi oferuje wybrany przez niego podmiot.

Windykacja telefoniczna jest współcześnie jedną z podstawowych form dochodzenia roszczeń w firmach windykacyjnych. Warto jednak sprawdzić, czy w razie jej nieskuteczności windykator zdecyduje się na przeprowadzenie czynności terenowych. Dobrze również, by pracownicy firmy windykacyjnej wysyłali do dłużnika wezwania do zapłaty czy przypominające o konieczności spłaty długu wiadomości w formie elektronicznej.

To Cię powinno też zainteresować: Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?


Ile to kosztuje?

Większość firm windykacyjnych nie pobiera opłat od wierzycieli, czyli swoich klientów. Na czym zatem zarabiają te firmy? Najlepsze z nich są w stanie utrzymać się z procentów pobieranych od wyegzekwowanych kwot. Takie rozwiązanie, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest korzystne. Nie musi on bowiem płacić firmie przed podjęciem przez nią czynności, czyli inwestować w odzyskanie należności. Jeżeli zaś pracownikom firmy windykacyjnej uda się odzyskać należność, wynikającą np. z wystawionych faktur, wierzyciel otrzyma kwotę pomniejszoną o 2 do 10%.

Powyższe zasady rozliczeń są jednak oferowane przez najlepsze i najskuteczniejsze firmy windykacyjne. Warto mieć to na uwadze przy zapoznawaniu się z ofertami działających na rynku agencji.

Oceń ten wpis
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Kazek
2019-12-06, 15:49
Skuteczność się liczy a w branży wszystko jest jasne. Z pewnością działają sprawdzone podmioty a nie tylko rozrabiaki co straszą ludzi.
Radca prawny
2019-05-25, 12:33
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę windykacyjną? Firm windykacyjnych w naszym kraju jest bardzo dużo. Wybrać firmę sprawdzoną, która jest skuteczna w odzyskiwaniu pieniędzy. Są też może pomóc, ale lepiej najpierw skorzystać ze specjalistów zatrudnionych w doświadczonej firmie windykacyjnej.
Zetka
2019-05-03, 13:13
Komornicy często pracują dla agencji windykacyjnych, choć niektóre działają niezależnie, a niektóre są także prawnikami. Czasami agencje te działają jako pośrednicy, zbierając zaległe długi klientów.
Dorian
2019-04-18, 19:32
Dochód z takiej działalności zależy od liczby studentów i kosztów lekcji i porad. Takie działania mogą mieć charakter sezonowy, a mniej popytu w czasie wakacji. Windykacja z kolei to bardzo ciężki temat.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.