Kłopoty z opłacaniem składek ZUS? Skorzystaj z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń

Kłopoty z opłacaniem składek ZUS? Skorzystaj z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń
Wystarczy tylko kilka nieopłaconych w terminie przez kontrahentów faktur, abyś miał problem z uregulowaniem składek ZUS, prawda? Co w takiej sytuacji? Dziś urzędnicy działają bardzo szybko – wystarczy kilka miesięcy zwłoki w opłacaniu składek, abyś otrzymał zawiadomienie o zajęciu rachunków bankowych czy wierzytelności.

Czy możesz uchronić się przed takim scenariuszem? W jaki sposób rozmawiać z urzędnikami? Okazuje się, że dziś jest to łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jak to możliwe? Bo możesz skorzystać ze wsparcia doradcy ds. ulg i umorzeń.

ZUS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców

W 2020 r. wysokość płacy minimalnej podniosła się aż do 2600 zł brutto, co oznacza także wyższe składki odprowadzane przez pracodawców. I to znacznie wyższe. Jak się okazuje, wielu właścicieli małych firm ma problem, aby co miesiąc oddać wymagane kwoty do ZUS-u. Należysz do tego grona przedsiębiorców? Jeżeli zalegasz z opłacaniem składek, to jak najszybciej powinieneś skontaktować się z przedstawicielami ZUS-u. Dlaczego?
Aktualnie w każdym oddziale i inspektoracie ZUS-u pracuje tzw. doradca ds. ulg i umorzeń. To przeszkolony pracownik zajmujący się pomocą przedsiębiorcom mającym problem z bieżącym regulowaniem składek ZUS. Praca tych specjalistów ma na celu właśnie uświadamianie i rozprzestrzenianie wiedzy o możliwych ulgach w spłacie należności wśród osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zadłużenia płatników składek ZUS 2017-2018 - infografika

Źródło: https://bezprawnik.pl/zadluzenie-w-zus/

Dłużnik ZUS – gdy zalegasz ze składkami

Wyznaczenie urzędników i przeszkolenie pracowników na doradców ds. ulg i umorzeń nie jest przypadkowe. W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 r. do inspektoratów wpłynęło ponad 34 tys. wniosków o rozłożenie należności z tytułu składek na raty od dłużników ZUS. 60% wniosków zostało rozpatrzonych – 58% pozytywnie, zaś 2% negatywnie. Co z pozostałymi wnioskami złożonymi przez przedsiębiorców? Pozostały bez rozpatrzenia, a to z powodu np. braków formalnych.

Z powyższego można wywnioskować, że przedsiębiorcy od lat mają spory problem, jeżeli chodzi o zgromadzenie załączników czy prawidłowe wypełnienie wniosków w celu umorzenia należności ZUS. Ci, którzy popadli w finansowe kłopoty, najczęściej nie mają pieniędzy na opłacenie pomocy np. radcy prawnego. Efekt? Takie firmy po prostu upadają. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, postanowiono, aby zadłużonym pomagali właśnie doradcy ds. ulg i umorzeń.

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy w połowie marca 2020 wskutek pandemii koronawirusa COVID-19. Kilkutygodniowe zastoje w działalności doprowadziły wielu z nich do ogromnych strat a nawet upadłości. ZUS przygotował program wsparcia – m.in. odroczono płatność składek na czas zastoju spowodowanego koronwairusem.

W czym pomoże doradca ds. ulg i umorzeń?

Od doradcy ds. ulg i umorzeń dowiesz się przede wszystkim, jakie masz możliwości, jeżeli chodzi o regulowanie zobowiązań w przystępnym dla Ciebie terminie. Jeżeli zdecydujesz się np. na układ ratalny, to wyznaczony pracownik ZUS-u pomoże ci wypełnić niezbędne formularze, w tym oświadczenia, z którymi przedsiębiorcy często mają problem, a które to są niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

Jeżeli chodzi o zakres pracy doradcy ds. ulg i umorzeń, to jest on bardzo szeroki. Tacy pracownicy, jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony ZUS, zajmują się m.in.:

  • pomocą w rozłożeniu zadłużenia na raty (tzw. układ ratalny),
  • kwestią odroczenia terminu płatności składek ZUS,
  • zmianą warunków umowy o rozłożenie zaległości na raty,
  • ulgami w ramach postępowania egzekucyjnego.

Wdrożone rozwiązanie ma nie tylko ograniczyć ilość wniosków przedsiębiorców pozostających bez rozpatrzenia, lecz także sprawić, że przedsiębiorcy – zamiast ukrywać swój majątek i likwidować firmy – będą spłacać zobowiązania wobec ZUS-u.

 

Warto zapoznać się z artykułami:

Nowe obowiązki pracodawcy już od 1 września 2016 roku

Zarabiaj, wynajmując biura - co to jest coworking?

Wezwanie do zapłaty. Jak je skonstruować, by było skuteczne?

Kiedy jest dobry moment na zmianę biura rachunkowego?

 

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest doradca ds. ulg i umorzeń?

ZUS powołał ponad setkę pracowników na stanowisko doradców ds ulg i umorzeń w celu informowania przedsiębiorców o możliwościach ulg w związku z zaległymi składkami. Doradca taki pomaga skompletować dokumenty i wnioski w celu ułatwienia lub odroczenia spłat dłużnikom ZUS.

W czym może pomóc dłużnikowi ZUS doradca ds ulg i umorzeń?

Doradcy pomagają m.in. w rozłożeniu zadłużenia przedsiębiorców na raty, wnioskowaniu o odroczenie bądź umorzenie płatności, a także wsparciem w zakresie ulg dotyczących postępowania egzekucyjnego. Pomagają także kompletować i przygotowywać odpowiednie dokumenty.
Oceń ten wpis
Kłopoty z opłacaniem składek ZUS? Skorzystaj z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Edzio
2019-12-05, 15:57
Sam miałem kłopoty z opłaceniem składek ZUS jak prowadziłem działalność gospodarczą. Przydatne rady są w tym artykule.
dor. Waldi
2019-05-26, 17:45
Bardzo dużo firm ma kłopoty z opłacaniem składek ZUS. Niech zgłosi się do doradcy podatkowego, ten mu powie - co ma zrobić....
Celina
2019-05-07, 13:07
Da się to rozkładać na raty, jednak wiadomo najlepiej nawet się opóźniać ale mieć to na bieżąco. Ciężkie mimo wszystko jest życie ludzi pracujących na własny rachunek.
Sakwa
2019-04-09, 15:40
Dobrze, że można skorzystać z takiej pomocy. Istnieje także opcja ratalna płacenia składek zus. Lepsze to niż bankructwo oraz inne negatywne skutki zadłużenia itd.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.