Kontrahent - jak sprawdzić czy jest rzetelny?

Kontrahent - jak sprawdzić czy jest rzetelny?
Za wykonane usługi lub dostarczone towary firma pobiera opłaty, ale nie zawsze od razu. Przykładem jest branża budowlana. Inwestorzy najczęściej zatrudniają podwykonawców. Ci, by otrzymać pieniądze za wykonane usługi, muszą najpierw zrealizować swoją część umowy.By jednak to zrobić, potrzebują materiałów budowlanych. Jeżeli nie posiadają własnych środków na zakup takich, to nawiązują współpracę ze składami budowlanymi, oferującymi wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności.

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie firmy powinien znać realia branży i – chcąc się w niej utrzymać – do nich się dostosować. By jednak nie okazało się, że zostanie bez towaru i pieniędzy na zakup kolejnej jego partii, powinien pomyśleć nie tylko np. o linii kredytowej, lecz także o sprawdzeniu kontrahenta. Jak to zrobić? Oto 3 zasady, o których powinien pamiętać każdy właściciel firmy.

 

Biznes partner – sprawdź, z kim będziesz współpracować
 

Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy firma kontrahenta rzeczywiście istnieje i prowadzi działalność gospodarczą. Podstawowym źródłem, w którym można znaleźć takie informacje jest CEIDG. To właśnie w tym zbiorze są zebrane wszystkie najważniejsze dane o firmach. Co powinno wzbudzić szczególne zainteresowanie przedsiębiorcy? Przede wszystkim data rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Początkujące w branży firmy nie muszą od razu być podejrzane, ale przedsiębiorca decydujący się na współpracę z takimi powinien być bardzo czujny. Wszystkie informacje niezbędne, by sprawdzić firmę we wspomnianej bazie CEIDG, można znaleźć na firmowej pieczątce, z której korzysta przedsiębiorstwo.

 

Odroczony termin płatności tylko dla rzetelnych kontrahentów
 

Nie każda firma oferuje wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Takie dokumenty, choć powszechnie używane, nie są dostępne dla wszystkich. By nie okazało się więc, że z miesiąca na miesiąc przybywać będzie nieopłaconych w terminie faktur – przez co firmowa kasa zacznie świecić pustkami – dobrym rozwiązaniem jest stosowanie odroczonych terminów płatności wyłącznie wobec stałych, rzetelnych klientów.

Jeżeli przedsiębiorca inwestuje w reklamę, warto to podkreślać. Niezbędne jest też określenie, po ilu miesiącach lub opłaconych fakturach firma kontrahenta będzie uprawniona do korzystania z tego ułatwienia. Z myślą o lojalnych klientach warto przygotować też promocje i rabaty. Wszystko to powinno skusić tych, którzy są w stanie terminowo regulować płatności i są zainteresowani oszczędzaniem.

Czytaj również: Skąd wziąć pomysł na firmę, która przyniesie zysk?

 

Kontrahent - sprawdź opinię o jego firmie

 

Niezależnie od branży, opinię można wyrobić sobie dość szybko. Idąc dalej przykładem sektora budowlanego – podwykonawcy zawsze są oceniani przez wykonawców, ci zaś przez inwestora. By być pewnym, że firma nie zniknie z rynku nie płacąc za towar, warto odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy jej sytuacja jest ustabilizowana, a jej właściciel ma dobrą opinię. Zdecydowanie najłatwiej mają w tej kwestii przedsiębiorcy działający lokalnie – oni nie powinni mieć większego problemu z tym, by sprawdzić potencjalnego kontrahenta, gdyż wystarczy w tym celu wykonać kilka telefonów.

W przypadku firm działających na terenie całego kraju lub za granicą sprawa jest trudniejsza. Warto jednak poświęcić czas, by sprawdzić chociaż opinie w sieci. Jeżeli takich brak, to alternatywnym rozwiązaniem jest wypytanie wśród innych podmiotów, np. hurtowni, dostawców, usługodawców, czy wcześniej współpracowali z daną firmą. Takie działania pozwalają skutecznie uchronić się przez nieuczciwymi kontrahentami.

Oceń ten wpis
Kontrahent - jak sprawdzić czy jest rzetelny?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dominika
2019-12-06, 08:44
Dzisiaj dużo łatwiej jest posprawdzać drugą stronę. Kiedyś był z tym owszem problem, a teraz można to zrobić dość szybko i nawet za pomocą własnych szybkich narzędzi www.
Teodor
2019-05-28, 13:43
Dobrze jest sprawdzić kontrahentów i dzisiaj o wiele łatwiej jest to zrobić nawet samemu by w ten sposób być pewnym co do realizacji wszystkich działań i tak podobnie.
Kazik
2019-05-24, 16:12
Kontrahent - jak sprawdzić czy jest rzetelny? Wszystko ujęte w tym artykule. Kontrahent to osoba fizyczna lub osoba prawna będąca stroną transakcji..
Donata
2019-05-02, 16:03
Jeśli myślisz o założeniu firmy, prawdopodobnie już wiesz, co chcesz sprzedać, a przynajmniej rynek, na który chcesz wejść. Szybkie wyszukiwanie istniejących firm w wybranej branży. Dowiedz się, co robią obecni liderzy marki i dowiedz się, jak możesz to zrobić lepiej. Kontrahentów sprawdzac można dzisiaj łatwo.
Monika Jo290
2019-04-18, 18:03
Aby wymyślić lub znaleźć pomysł na sprawdzenie kontrahenta, przeczytaj różne artykuły i po przeczytaniu będziesz w 100% zdeterminowany pomysłem i zrealizujesz wyszukanie.
jumbo jamm
2019-04-16, 18:59
Dzisiaj wiele jest mechanizmów by to dobrze sprawdzić. Lepiej dmuchać na zimno i realizować to wszystko starannie i bez obaw, że coś wyjdzie nie tak jak się chce,.
Mariusz z Rudy Śląskiej
2019-03-27, 10:26
Ja zawsze sprawdzam na linkedin, na wszelakich forach i innych serwisach. Można znaleźć często ciekawe informacje chociaż to nie do końca musi być prawda.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.