Działalność gospodarcza

Szwajcarskie rachunki bankowe - co warto o nich wiedzieć?

4 lutego 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

13 komentarzy
Szwajcarskie rachunki bankowe - co warto o nich wiedzieć?
Nie od dziś mówi się, że coś jest bezpieczne, jak w banku, a tym bardziej szwajcarskim. Powiedzenie to od wielu już lat znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wiele osób zakłada bowiem szwajcarskie rachunki bankowe w celu ochrony swoich oszczędności. Czy jest to korzystne rozwiązanie? Kto może się na nie zdecydować, a jeśli tak, to co warto na ten temat wiedzieć?

Zobacz także artykuł: Podatek dochodowy w Szwajcarii - stawki podatkowe 

Szwajcarskie rachunki bankowe – co warto o nich wiedzieć?

Jedni nie ufają działającym na terenie Polski bankom, inni z kolei pracują w Szwajcarii i chcą posiadać tamtejszy rachunek bankowy. Niezależnie od potrzeb oraz intencji, założenie konta w szwajcarskim banku jest możliwe i w pełni legalne, ale trzeba pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych warunków. O czym dokładnie mowa? Przyjrzyjmy się temu bliżej! 

Bankowość w Szwajcarii

Szwajcaria słynie z wysokich zarobków, neutralności politycznej, dobrych warunków pracy

liberalnego podejścia do kwestii ekonomicznych, a także niewielkiej biurokracji. Od wielu już lat niesłabnącą popularnością cieszy się w tym kraju także system finansowy, a szwajcarskie konta bankowe są jednymi z najlepiej zabezpieczonych na świecie. Szwajcaria przez stulecia tworzyła potęgę swojej bankowości, a do jej głównych cech charakterystycznych należy niewątpliwie dyskrecja oraz wysoki poziom tajemnicy bankowej. 

Jak otworzyć konto w Szwajcarii?

Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się na założenie konta bankowego w Szwajcarii. W teorii bowiem rachunek taki może zarejestrować każdy obcokrajowiec, który ukończył 18. rok życia. Oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe, ale do każdej z nich podchodzi się wówczas w sposób indywidualny. Wynikają one najczęściej z aktualnej sytuacji geopolitycznej oraz kwestii prawnych. Założenie konta w szwajcarskim banku przez obywatela Polski wiąże się jednak z kilkoma formalnościami. Przede wszystkim oprócz złożenia wniosku należy okazać paszport lub innych pełnoprawny dokument tożsamości, a także dołączył dowód na to, iż wpłacane pieniądze zostały pozyskane w legalny sposób (np. umowa sprzedaży nieruchomości, oświadczenie pracodawcy, darowizna itp.). Nie można więc zdeponować m.in. środków zarobionych “na czarno”. Co więcej, dokumenty te muszą być notarialnie potwierdzone. Cały proces zakładania konta trwa około miesiąca.

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Lublin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Opole
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Kielce
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Łódź
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Szczecin
Dodana

Video

Ile kosztuje prowadzenie szwajcarskiego rachunku bankowego?

Rachunek bankowy można założyć przez Internet, co jest sporym ułatwieniem. Często jednak konieczne jest i tak nadesłanie pocztą dokumentacji potwierdzonej przez notariusza. Wiele zależy od polityki samego banku, a tych w Szwajcarii jest kilkaset! Jak wygląda jednak sprawa z kosztami prowadzenia rachunku bankowego w tym państwie? Niestety, próg wejścia w przypadku największych szwajcarskich banków jest wysoki i wynosi często nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. To z kolei wiąże się ze sporymi wydatkami dotyczącymi nie tyle samej procedury zakładania rachunku, co jego prowadzenia, opłaty za przelewy, wypłaty z bankomatu, prowizji za przewalutowanie itp. Niejednokrotnie wszystko to wiąże się z opłatami rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie. 

Bezpieczeństwo środków zdeponowanych na Szwajcarskich rachunkach bankowych

Jak więc widzimy, nie ma możliwości, aby ktoś założył anonimowy rachunek bankowy, rozumiany jako konto, którego właściciela nie można zidentyfikować. Odmienną kwestią jest jednak tzw. rachunek numeryczny, czyli taki, który pozwala na zachowanie danych osobowych wyłącznie do informacji banku, a dla osób trzecich widoczny jest wyłącznie numer danego klienta. Przy zakładaniu konta wszelka dokumentacja jest dokładnie weryfikowana, a w razie wątpliwości instytucja bankowa może poprosić o dodatkowe informacje. W skrajnych przypadkach sprawdzane są wszelkie konotacje polityczne lub biznesowe. Wszystko to ma zapewnić transparentność rachunku, ale także zabezpieczyć zdeponowane w Szwajcarii środki finansowe. Bank musi mieć bowiem pewność, że nie bierze udziału w nielegalnym procederze, a w zamian oferuje pełną dyskrecję, a ponadto bezpieczeństwo środków np. dzięki zapewnieniu wysokiego ubezpieczenia.

Rachunki tradycyjne, a konta numeryczne w Szwajcarii

Konta szwajcarskie plasują się w czołówce jeśli chodzi zarówno o zachowanie tajemnicy bankowej, jak i bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Do wyboru jest wiele różnego rodzajów kont, a banki w Szwajcarii zrzeszone są w konkretne grupy. Mowa tutaj m.in. o bankach kantonalnych, regionalnych, kasach oszczędnościowych, małych bankach detalicznych czy instytucjach bankowych realizujących specjalne zadania. Majątkami największych zagranicznych klientów, ale nie tylko zajmują się np. prywatni bankierzy lub po prostu oddziały banków zagranicznych. 

Czy Polskie organy podatkowe mają wgląd w szwajcarskie rachunki bankowe?

Wielu Polaków zastanawia się, czy polski urząd skarbowy może uzyskać wgląd do posiadanych przez nich rachunków zagranicznych, w tym właśnie tych w Szwajcarii. Zgodnie z obowiązującym od kilku lat prawem międzynarodowym oraz na podstawie zawartych między krajami Unii Europejskiej umów, szwajcarskie banki mogą przekazywać innych państwom informacje dotyczące kont ich obywateli. Podstawą takich działań jest chociażby Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz. U. z 2017, poz. 648). 

Czy polski komornik może zająć środki zdeponowane na szwajcarskim rachunku bankowym?

Zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie przyjmuje się stanowisko, że polski komornik może działać wyłącznie w jurysdykcji swojego kraju. Przedmiotem wszelkiego rodzaju windykacji mogą być więc wyłącznie środki zgromadzone na polskich rachunkach bankowych, niezależnie od obywatelstwa czy rezydencji podatkowej samego dłużnika. W tym miejscu warto zapoznać się z tekstem: Urzędnicy rozliczą PIT za Ciebie.

Podsumowanie:
 • Założenie konta bankowego w Szwajcarii jest możliwe i legalne, ale związane z kilkoma formalnościami i wymogami dotyczącymi legalności dochodów.
 • Konta szwajcarskie słyną z wysokiego poziomu tajemnicy bankowej oraz zabezpieczenia zdeponowanych środków, ale prowadzenie takiego rachunku wiąże się z wysokimi kosztami.
 • Wszelka dokumentacja jest dokładnie weryfikowana, a instytucja bankowa może poprosić o dodatkowe informacje w celu zapewnienia transparentności konta i zabezpieczenia przed nielegalnym procederem.
 • Szwajcarskie banki mogą przekazywać informacje dotyczące kont ich obywateli innym państwom, zgodnie z obowiązującym prawa międzynarodowym oraz zawartymi umowami.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może założyć rachunek bankowy w Szwajcarii?

Rachunek w szwajcarskim banku może założyć każdy obcokrajowiec, z drobnymi wyjątkami (np. ze względów politycznych), ale do każdego przypadku podchodzi się wówczas indywidualnie. Konieczne jest jednak dostarczenie bankowi niezbędnej dokumentacji, w tym tej, która potwierdza legalność pozyskania środków finansowych.

Czy polski komornik może zająć środki na szwajcarskim koncie?

Polski komornik może działać wyłącznie w granicach jurysdykcji własnego kraju. Nie ma więc uprawnień do prowadzenia egzekucji na rachunkach bankowych w Szwajcarii, nawet jeśli ich posiadaczem jest obywatel Polski. nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Marlena

Marlena

Liczyłam na jakieś sensacyjne informacje o szwajcarskich rachunkach bankowych, a tu tylko formalności... ale to też ważne, żeby wiedzieć.
Soplma

Soplma

Szwajcaria słynie z dyskrecji, ale na pewno nie jest to raj podatkowy. Trzeba uważać, by wszystkie dochody były zgodne z prawem, bo inaczej może być problem.
Seba

Seba

Hmm, zaczynam się zastanawiać, czy to nie byłoby dla mnie dobrym rozwiązaniem. Ale te koszty...
Donald

Donald

Jeśli chodzi o konta numeryczne, to nawet pracownik banku nie ma dostępu do pełnych danych klienta. Czysta dyskrecja. Ale nadal trzeba pamiętać o ryzyku utraty pieniędzy z konta.
Filip

Filip

Nie wiem, czy to dla mnie. Ale przynajmniej dzięki artykułowi dowiedziałam się ciekawych rzeczy o rachunkach bankowych w Szwajcarii.
Psycholog

Psycholog

Mało kto zdaje sobie sprawę z ilości formalności, jakie trzeba spełnić, by otworzyć konto w Szwajcarii. To na pewno nie dla każdego, ale można tam znaleźć dużo interesujących ofert inwestycyjnych.
Izabella

Izabella

Może kiedyś będę na tyle bogata, że będę potrzebować szwajcarskiego rachunku bankowego. Na razie niech to będzie dla mnie tajemnicą bankową.
Wanda

Wanda

Od wielu lat pracuję w szwajcarskim banku i muszę powiedzieć, że ten system bankowy zasługuje na duże uznanie. Ale nie ma co ukrywać - to także branża obsługi bogatych klientów, nie dla każdego.
Nowak

Nowak

Słyszałam, że dużo osób korzysta z konta numerycznego w Szwajcarii. To brzmi ciekawie!
Benny

Benny

Cóż, założenie rachunku w szwajcarskim banku na pewno nie jest dla mnie. Nie stać mnie na takie koszty. Mam nadzieję, że polskie banki będą równie bezpieczne.
Katarzyna

Katarzyna

Szwajcarski system bankowy jest naprawdę ciekawy, ale dla mnie to trochę za dużo formalności. Sam preferuję krajowe banki i mam zaufanie do nich.
Lewandowski 9

Lewandowski 9

Może warto zainwestować w rachunek bankowy w Szwajcarii jako ochronę swoich pieniędzy? Przynajmniej mam gwarancję, że nie zostaną ukradzione.
Julka

Julka

Jak pracownik banku, mogę powiedzieć, że szwajcarskie rachunki bankowe to absolutna czołówka pod względem bezpieczeństwa i tajemnicy bankowej. Trzeba jednak pamiętać, że ich prowadzenie może być kosztowne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.