Praca za granicą

Praca w Szwajcarii

30 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

9 komentarzy
Praca w Szwajcarii
Szwajcaria słynie z wysokiego standardu życia i atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Wiele osób obiera ten kraj jako cel emigracji. Czy to się opłaca? Jakie są zarobki w Szwajcarii? Czy można się tam swobodnie utrzymać i jeszcze odłożyć oszczędności? Jakich formalności trzeba dopełnić po przyjeździe? Odpowiadamy na te i na wiele innych pytań, które rodzą się w głowach osób rozważających pracę w Szwajcarii!

Praca Szwajcaria

Na początku warto wiedzieć, że Szwajcaria nie należy do ani do Unii Europejskiej, ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niemniej na mocy układów, porozumień oraz przynależności do strefy Schengen, granice są otwarte i od roku 2011 roku umożliwiają Polakom nie tylko wjazd do kraju w celach turystycznych, ale też podjęcie pracy w Szwajcarii. Jest to stosunkowo niewielki kraj (pod względem powierzchni ma 134. pozycję), podzielony jest na 26 kantonów, z których każdy ma odrębną konstytucję, przepisy podatkowe, administrację.

Praca Szwajcaria jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia Polaka. Zarówno pod względem zarobków, jak i warunków pracy czy benefitów pozapłacowych. Nie jest jednak łatwo, aby takową znaleźć. Szanse wzrastają, jeśli posługuje się językiem obcym. W Szwajcarii najpopularniejszy jest niemiecki, jednak jako urzędowe funkcjonują również francuski, włoski i romansz. Wielu Szwajcarów biegle posługuje się również angielskim. W związku z tym warto znać choć jeden z tych pięciu języków, by móc liczyć na znalezienie wakatu bez większych trudności.

W Szwajcarii stopa bezrobocia jest niezwykle niska i wynosi około 2%, a ponadto kraj ten należy do najbardziej rozwiniętych i najbogatszych na świecie. Gospodarka opiera się na przemyśle – głównie chemicznym, farmaceutycznym i maszynowym, a także na dopływach kapitału zewnętrznego. Świetnie rozwinięte są również transport, sektor usług oraz turystyka. W tych sektorach potrzebne są duże zasoby ludzkie, przez co znalezienie tam pracy zazwyczaj jest stosunkowo krótkie.

Zanim praca Szwajcaria stanie się rzeczywistością, niezbędne będzie przygotowanie CV w języku obcym, a czasem też przedstawienie referencji od poprzedniego pracodawcy. Ponadto, chcąc dostać pracę w Szwajcarii, czasem warto nawiązać współpracę z agencją pośredniczącą, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników na różnego typu stanowiska – zarówno niższego, jak i wyższego szczebla. Wówczas znalezienie odpowiedniego stanowiska może być łatwiejsze i przede wszystkim mniej czasochłonne.

Video

Szukasz pracy?

Mechanik Maszyn Produkcyjnych

PAULA Ingredients Sp. z o. o.

 • Kalisz
Dodana
Dodana

Księgowa

Saxdor Shipyard Sp. z o.o.

 • 6 000-8 500 zł / mc
 • Ełk
Dodana

Pracownik socjalny w Fundacji

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej

 • 6 500-6 850 zł / mc
 • Warszawa
Dodana

MAGAZYNIER/EKSPEDYTOR - Zakłady Miesne Stanisławów Spółka z o. o.

ZAKŁADY MIĘSNE STANISŁAWÓW SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Stanisławów
Dodana

Praca Szwajcaria bez języka

Wiele osób rozważających emigrację zastanawia się, czy praca Szwajcaria bez języka w ogóle istnieje. Otóż warto znać języki obce, co będzie sprzyjało znalezieniu odpowiedniego stanowiska, szczególnie jeśli nie chcesz pracować fizycznie bądź chcesz osiągać wyższe zarobki. W związku jednak z niską stopą bezrobocia i niedoborem pracowników w wielu branżach pracodawcy często decydują się na zatrudnienie osób, które znają język obcy na poziomie podstawowym albo też nie znają go wcale, ale w firmie pracuje np. inny Polak, który pomoże w przetłumaczeniu różnych kwestii. Praca Szwajcaria bez języka to przede wszystkim prace fizyczne, niewymagające pracy z klientem i specjalnych umiejętności – np. sprzątanie, praca na produkcji, pomoc na budowie, pomoc na kuchni czy w pracach sezonowych na roli.

Zarobki w Szwajcarii

Bez wątpienia zarobki w Szwajcarii są główną motywacją wśród osób emigrujących do tego państwa. Ponad 90 proc. zatrudnionych na pełen etat otrzymuje powyżej 4 tys. franków miesięcznie, co daje pensję sięgającą po przeliczeniu o wartości powyżej 19 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby starsze, posiadające doświadczenie i lata pracy w zawodzie.

Warto pamiętać!
Zarobki w Szwajcarii są jednymi z najwyższych na świecie, jednak poziom kosztów utrzymania jest uznawany za najwyższy w Europie.

Drogie są zarówno usługi, jak i artykuły spożywcze, opłaty związane z mieszkaniem czy leczeniem. Czy zatem opłaca się wyjeżdżać, aby zarobić? Zdecydowanie tak. Pensje są minimum 5-krotnie wyższe niż w Polsce, a koszty życia średnio 3-krotnie. Sprawia to, że nawet uiszczając wszelkie opłaty i pokrywając wydatki nieregularne (np. zakup elektroniki, ubrań, wycieczki), można odłożyć nieco oszczędności.

Szwajcaria praca sezonowa

Podobnie jak w wielu innych państwach, tak i w Szwajcarii poszukiwani są pracownicy do prac sezonowych. Te w Szwajcarii dotyczą zbiorów owoców i warzyw, ale również sektora turystycznego. Co roku kraj ten odwiedzany jest przez miliony turystów. Ci kwaterują się w hotelach, apartamentach i pensjonatach. Korzystają z restauracji, pubów, sklepów. Odwiedzają atrakcje turystyczne, eksploatują kurorty narciarskie i szlaki górskie. Wszędzie tam potrzebna jest obsługa. Szwajcaria praca sezonowa zimą to propozycje dla instruktorów narciarstwa i snowboardu, osób sprzątających, pomocy kuchennej czy barmanów i kelnerów. Z kolei w sezonie letnim, oprócz obsługi w turystyce, poszukiwani są także pracownicy na roli – do zbiórek owoców i warzyw. W tym przypadku najczęściej nawet nie jest wymagana znajomość języka. Wystarczą chęci, zaangażowanie i intensywne tempo pracy, bowiem najczęściej wynagrodzenie uzależnione jest od efektów (np. ilości zbiorów).

Praca Szwajcaria produkcja

Szwajcaria ma niewielkie złoża surowców mineralnych, stąd przemysł wydobywczy nie jest silnie rozwinięty.

Bardzo dobrze ma się natomiast:

 • przemysł przetwórczy spożywczy (m.in. Nestlé),
 • przemysł maszynowy (m.in. ABB Asea Brown Boveri, Sulzer Brothers).
 • przemysł chemiczny (m.in. Novartis i Roche),
 • branża zegarmistrzowska i jubilerska (m.in. Montres Rolex, SMH Holding, Tissot).

W związku z tym praca produkcja Szwajcaria to liczne miejsca pracy w fabrykach. Można znaleźć zatrudnienie w pracy na taśmach, przy kontroli jakości, pakowaniu czy dystrybucji. Najczęściej nie wymaga się specjalnych kwalifikacji, umiejętności ani języka, a pensje, choć nie są wygórowane w tej branży, to znacznie lepsze niż na produkcji w innych państwach.

Formalności po przyjeździe do Szwajcarii

Wjazd do Szwajcarii odbywa się na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Kiedy jednak celem nie jest zwiedzanie kraju, a podjęcie pracy zarobkowej, choćby na kilka dni, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na pracę. Jeśli już znajdziesz pracę, to pierwsze kroki powinieneś skierować do lokalnego Urzędu Imigracyjnego, jeszcze zanim ją podejmiesz. Uczynić to powinno się w ciągu 14 dni od przybycia do kraju. Tam należy przedstawić umowę o pracę i dokument tożsamości. Na ich podstawie po kilku dniach zostanie wystawione odpowiednie pozwolenie na pracę.

Są trzy rodzaje zezwoleń na pracę w Szwajcarii:

 • L dla osób podejmujących pracę tymczasową;
 • B dla umów długoterminowych;
 • C dla osób mieszkających i pracujących w Szwajcarii przez wiele lat.

Ubieganie się o pozwolenie na pracę nie jest konieczne w przypadku pracy do 90 dni. W takich sytuacjach możliwe jest przejście uproszczonej procedury, poprzez zarejestrowanie się na stronie: https://www.sem.admin.ch/sem/de/home.html. Można też wydrukować dokumenty, wypełnić je, a następnie wysłać do odpowiedniego urzędu, zależnego od miejsca zamieszkania.

Jeśli jeszcze nie masz pracy, ale chcesz zarejestrować pobyt i przebywać w Szwajcarii dłużej niż 3 miesiące, również możesz zatrzymać pozwolenie na pobyt krótkoterminowy. Wówczas niezbędne będzie udowodnienie, że posiadasz wystarczające środki na swoje utrzymanie.

Warto wiedzieć, że obowiązkowi ubezpieczania zdrowotnego podlega każdy mieszkaniec Szwajcarii. System ten przypomina jednak bardziej prywatną opiekę zdrowotną. Każdy zobowiązany jest do opłacania wysokich składek na poczet opieki zdrowotnej (te nie są pobierane z pensji), a ponadto istnieje wykaz przysługujących usług medycznych oraz leków refundowanych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Za pozostałe trzeba płacić dodatkowo. Nie da się też ukryć, że system jest skomplikowany – to nie tylko opłacanie składek z góry, ale też otrzymywanie zwrotów, rozliczanie się z lekarzem i kasą chorych, dopłaty i potrącenia. Cena podstawowego ubezpieczenia to od 250 do 450 franków szwajcarskich miesięcznie (zależnie od franszyzy, kantonu oraz wieku ubezpieczonego).

Podsumowując, praca w Szwajcarii jest niezwykle atrakcyjna z punktu widzenia osób emigrujących. Zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce i wielu innych państwach, a standard życia utrzymuje się na świetnym poziomie. Jeśli planujesz wyjazd – pamiętaj o formalnościach, m.in. otrzymaniu pozwolenia na pracę czy opłaceniu koniecznych składek zdrowotnych.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy można znaleźć atrakcyjną pracę w Szwajcarii?

Mimo że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to praca dla Polaków jest w Szwajcarii dostępna. Szwajcarski rynek pracy jest otwarty na specjalistów z różnych branż.

Jak podjąć pracę w Szwajcarii?

Aby podjąć pracę w Szwajcarii, konieczne jest zdobycie odpowiedniego pozwolenia na pracę w Urzędzie Imigracyjnym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

Nowicki

Nowicki

Staram się znaleźć pracowników na różnych stanowiskach, ale zawsze trudno jest znaleźć kogoś odpowiedniego. Wydaje mi się, że w Szwajcarii może być łatwiej, biorąc pod uwagę, że ta kraj ma dobrze rozwiniętą gospodarkę i niską stopę bezrobocia. Może więc warto skorzystać z agencji pośredniczącej, żeby pomogła mi znaleźć odpowiednich kandydatów.
Elif11

Elif11

Chętnie zaryzykowałbym i spróbował znaleźć pracę w Szwajcarii, ale obawiam się, że moje CV nie będzie wystarczająco dobre, a nie znam żadnego języka obcego na poziomie zaawansowanym. Kto wie, może zdecyduję się na kurs.
Ewa

Ewa

Ciekawe, że Szwajcaria ma tak niską stopę bezrobocia. Mam nadzieję, że uda mi się tam znaleźć pracę, ponieważ w Polsce nie jest łatwo. Zarobki również wydają się dużo wyższe, więc być może warto spróbować tam swoich sił.
Dorota Stanisławska

Dorota Stanisławska

Zastanawiałem się nad wyjazdem do Szwajcarii, ale teraz jestem przekonany, że to dobry pomysł. Podoba mi się, że można tam znaleźć pracę nawet bez biegle znajomości języka. Wydaje się to bardzo przyjazne dla obcokrajowców.
Thomas

Thomas

Tylko pracują rodacy za minimum chf, większości w rolnictwie oraz budowlane prace. Mniejszym % innych dziedzinach zawodów.✌️
Amelka

Amelka

Ja czytam o Szwajcarii już mnie się podoba dobre zarobki super widoki mam nadzieję że znajdę prace .
Nelka

Nelka

Co z tego, że zarobki są dobre, jak 80% Polaków jeździ do Niemiec na zakupy, żeby wyszło tanio, bo w Szwajc życie jest droższe
Iwona

Iwona

Z tego co wiem dużo Polaków pracuje w Szwajcarii i jak czytając ich grupy na fb oraz fora to jest to bardzo ciekawe miejsce do pracy.
szasza

szasza

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej. Kto tam pojedzie i znajdzie pracę, będzie bardzo zadowolony z zarobków.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.