Praca za granicą

Podatek dochodowy w Szwajcarii - stawki podatkowe

27 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

8 komentarzy
Podatek dochodowy w Szwajcarii - stawki podatkowe
Szwajcaria jest państwem federalnym składającym się z 26 kantonów. Ten stan rzeczy generuje nieco komplikacji, co doskonale obrazuje system podatkowy kraju. Mianowicie nie uraczymy tu jednolitego systemu podatkowego, ale każdy z kantonów posiada własne regulacje. W efekcie nie można mówić o jednolitym podatku dochodowym.

Osoby pracujące w Szwajcarii muszą mieć świadomość, że w każdym kantonie będą podlegać innym stawkom podatkowym, na których wysokość ma wpływ masa czynników. Podatek dochodowy dzieli się w Szwajcarii na trzy składowe obciążenia, którymi są: podatek federalny, podatek kantonowy oraz podatek gminny.

Jakby tego było mało, obcokrajowcy podlegają pod inne regulacje. Mimo wysokiego poziomu skomplikowania warto zaznaczyć, że Szwajcaria uchodzi za raj podatkowy. Stawki procentowe są stosunkowo niskie, a do tego podatnicy mają możliwość negocjowania oprocentowania. Przyjrzyjmy się z bliska temu skomplikowanemu systemowi.

Quellensteuer - podatek u źródła dla obcokrajowców

Szwajcarski urząd skarbowy postanowił zastosować uproszczoną formę opodatkowania dla obcokrajowców podejmujących pracę tymczasową. Osoby pracujące w Szwajcarii poniżej 183 dni w roku zostają objęte podatkiem u źródła Quellensteuer. Dotyczy to głównie osób z pozwoleniami o pracę typu L lub B.

Quellensteuer jest potrącany przez pracodawcę bezpośrednio z wynagrodzenia. W ten sposób podatnik nie musi dokonywać samodzielnych wpłat na poczet podatku dochodowego po zakończeniu roku podatkowego. Jest też zwolniony z obowiązku złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Stawki procentowe są zależne od kantonu, w którym ma się tymczasowy meldunek oraz od sytuacji rodzinnej i wyznania. Oznacza to, że ostateczna stawka procentowa może być różna dla każdej osoby. Informacje o wysokości stawek można znaleźć na stronach urzędów skarbowych poszczególnych kantonów.

Podatek dochodowy od osób fizycznych dla rezydentów Szwajcarii

Osoby przebywające w Szwajcarii ponad 183 dni oraz zarabiające przeszło 120 000 CHF rocznie i mające pozwolenie o pracę typu C muszą się rozliczać na takich samych zasadach, co Szwajcarzy. Stali rezydenci mają więc obowiązek samodzielnego opłacania podatku raz w roku. Urząd skarbowy wylicza na podstawie deklaracji podatnika należny podatek dochodowy z uwzględnieniem wszystkich ulg.

Pierwszym z podatków, jakie nakłada się na osobę uzyskującą dochód w Szwajcarii, jest podatek federalny. Ogólne obciążenie rośnie progresywnie w zależności od dochodów.

PODATEK DOCHODOWY W SZWAJCARII:

Dla osoby samotnej:

 • 0 CHF - 14 800 CHF - 0%
 • 14 800 CHF - 32 200 CHF - 0,77%
 • 32 200 CHF - 42 200 CHF - 0,88%
 • 42 200 CHF - 56 200 CHF - 2,64%
 • 56 200 CHF - 73 900 CHF - 2,97%
 • 73 900 CHF - 79 600 CHF - 5,94%
 • 79 600 CHF - 105 500 CHF - 6,60%
 • 105 500 CHF - 137 200 CHF - 8,80%
 • 137 200 CHF - 179 400 CHF - 11%
 • 179 400 CHF - 769 600 CHF - 13,20%
 • 769 600 CHF i więcej – 11,5%
   

Dla małżonków z małoletnim dzieckiem:

 • 0 CHF - 28 800 CHF - 0%
 • 28 801 CHF - 51 800 CHF - 1%
 • 50 801 CHF - 59 400 CHF - 2%
 • 58 401 CHF - 76 700 CHF - 3%
 • 76 701 CHF - 92 000 CHF - 4%
 • 92 001 CHF - 105 400 CHF - 5%
 • 105 401 CHF - 116 900 CHF - 6%
 • 116 901 CHF - 126 500 CHF - 7%
 • 126 501 CHF - 134 200 CHF - 8%
 • 134 201 CHF - 139 900 CHF - 9%
 • 139 901 CHF - 143 800 CHF - 10%
 • 143 801 CHF - 145 800 CHF - 11%
 • 145 801 CHF - 147 700 CHF - 12%
 • 147 701 CHF - 912 600 CHF - 13%
 • 8912 601 CHF i więcej – 11,5%

Stawki prezentują się bardzo atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że to tylko pierwsze z trzech obciążeń. W przypadku kolejnych podatków stawki procentowe są regulowane przez lokalne urzędy skarbowe danych kantonów. Warto też nadmienić, że podatek gminny nie jest naliczany przez wszystkie gminy. Najczęściej pełni on rolę uzupełnienia dla podatków kantonowych.

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcji Palet - 2 Osoby - Bez języka DE

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 10 000-10 500 zł / mc
Dodana

Робота для швачки

SGP APT Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

KONSTRUKTOR

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana
Dodana

Podatek kantonowy jest określany lokalnie i także zależy od wielu czynników. Fiskus uwzględnia sytuację rodzinną podatnika, jego wyznanie oraz szereg ulg, z jakich ma on prawo korzystać. W efekcie stawki procentowe mogą się diametralnie różnić. Warto też wiedzieć, że kantony różnią się bardzo pod względem wysokości podatków.

Najniższe stawki podatkowe nakłada się na mieszkańców kantonu Zug, gdzie wynoszą około 4,5%. Niewiele więcej, bo około 8-9% nakłada się na mieszkańców kantonów Appenzell, Sarnen, Schwyz i Zurych. Powyżej 14% zapłacą osoby zamieszkałe między innymi w kantonach St. Gallen i Berno. Najwięcej, bo 16% nakłada się na podatników w Neuchâtel.

Video

Jak się rozlicza podatki w Szwajcarii?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego czy ma się obowiązek rozliczenia ze szwajcarskim fiskusem. Osoby objęte podatkiem Quellensteuer nie mają takiego obowiązku, ponieważ o odprowadzanie ich podatku dochodowego dba pracodawca na podstawie wyliczeń urzędu podatkowego.

W przypadku przekroczenia rocznych dochodów w wysokości 120 000 CHF bądź uzyskaniu pozwolenia o pracę typu C lub posiadania szwajcarskiego paszportu należy co roku składać deklarację. Wynika to z obowiązku samodzielnego opłacania podatku dochodowego, który jest wyliczany podczas składania zeznania podatkowego.

Rozliczenia dokonuje się po upływie roku podatkowego, który w Szwajcarii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Podatnicy mają obowiązek złożenia stosownej deklaracji do 31 marca danego roku. Trzeba pamiętać, że podatek dochodowy w Szwajcarii płaci się także za bieżący rok. Co to oznacza? Na podstawie złożonej deklaracji fiskus dokonuje wyliczenia prognozowanego podatku. Do końca kwietnia podatnik otrzymuje dwa rozliczenia. Jedno zawiera informacje o ewentualnej nadpłacie bądź niedopłacie podatku z minionego roku podatkowego. Drugie rozliczenie zawiera kwotę na bieżący rok, jaką należy zapłacić do końca września. Istnieje możliwość zapłaty w ratach, ale wtedy kwoty są wyższe.

Przed złożeniem deklaracji należy posiadać komplet dokumentów pozwalających na określenie dochodu podatnika oraz ulg, jakie mu przysługują. Najważniejszy jest dokument Lohnausweis, czyli odpowiednik polskiego PIT-11 od szwajcarskiego pracodawcy. Należy także uwzględnić wyciągi z rachunków bankowych, potwierdzenia wpłat na ubezpieczenia społeczne i emerytalne oraz dowody poniesienia kosztów z różnych tytułów podlegających odliczeniom.

Video

Podatnicy mogą się starać o ulgi z tytułu kosztów leczenia, kosztów wykonywania pracy i podnoszenia kwalifikacji oraz dokonanych darowizn. Właściciele mieszkań i domów mogą także odliczać odsetki kredytowe oraz koszta remontów. Rozliczenia można dokonać osobiście w lokalnym urzędzie podatkowym, jak i za pośrednictwem aplikacji on-line dostępnych na stronach odpowiednich urzędów.

Rozliczenie dochodów ze Szwajcarii w Polsce

Osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi muszą się rozliczać przed rodzimym fiskusem. W przypadku, gdy osiągnęły dochód w Szwajcarii, muszą go wykazać w zeznaniu PIT-36 z załącznikiem ZG. Na szczęście nie muszą się one obawiać podwójnego opodatkowania zagranicznych wpływów.

Polskę i Szwajcarię łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej postanowieniami dochód zagraniczny nie podlega opodatkowaniu. Ma tu zastosowanie tak zwana metoda wyłączenia z progresją. Co to oznacza? W deklaracji podatkowej wykazuje się dochód uzyskany w Szwajcarii. Jednak nie zostaje on opodatkowany, ale bierze się go pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla polskiego podatku dochodowego.

System podatkowy Szwajcarii jest równocześnie niezwykle skomplikowany i przyjazny. Z pewnością nie należy się go bać, planując wyjazd zarobkowy. Polacy uzyskujący stałą rezydencję w tym alpejskim kraju będą się jednak musieli przyzwyczaić do nowych obowiązków podatkowych, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia.

To może Cię również zainteresować

Praca w Szwajcarii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

8 komentarzy

szkoła

szkoła

Jako pracodawca w Szwajcarii uważam, że system podatkowy jest złożony, ale jednocześnie daje wiele możliwości negocjacji i dopasowania podatków do indywidualnych potrzeb moich pracowników.
Drago

Drago

Jako osoba poszukująca pracy w Szwajcarii uważam, że system podatkowy jest skomplikowany, ale jednocześnie uważam, że to dobry kraj, by pracować i zarabiać pieniądze.
Sabina

Sabina

Jako osoba bezrobotna w Szwajcarii uważam, że podatki są tutaj bardzo wysokie i wcale nie uważam tego kraju za raj podatkowy. Jest to dla mnie kolejny problem w poszukiwaniu pracy.
lokaj

lokaj

Jako pracownik z pewnością nie jestem zadowolony z faktu, że pracodawca potrąca mi podatek Quellensteuer bez mojej wiedzy. Jednak widzę, że system jest skomplikowany i niełatwy do ogarnięcia.
Aleksander

Aleksander

Czy rozliczając się w Polsce należy wziąć pod uwagę przychód, czy dochód? W różnych miejscach znajduję różne opinie na ten temat. Drugie pytanie, to czy przez dochód należy rozumieć kwotę, jaką wpłynęła na konto (w przypadku Quellensteuer), czy też kwotę brutto minus podatek, a składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odliczamy tak jak od polskiego dochodu?
Krzysiek

Krzysiek

Mam pytanie jak jest z podatkami w Szwajcarii , jaka wysokość podatków ?
Marcin

Marcin

Ulga abolicyjna została zniesiona z tego co wiem, więc już ta współpraca ze Szwajcarią wygląda inaczej...
Piotr

Piotr

Proszę zamieścić datę przy artykule. Chyba nie zakładają Państwo, że informacja ta będzie zawsze aktualna?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.