Praca za granicą

Podatek dochodowy w Szwajcarii - stawki podatkowe

23 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze

Podatek dochodowy w Szwajcarii - stawki podatkowe
Szwajcaria jest państwem federalnym składającym się z 26 kantonów. Ten stan rzeczy generuje nieco komplikacji, co doskonale obrazuje system podatkowy kraju. Mianowicie nie uraczymy tu jednolitego systemu podatkowego, ale każdy z kantonów posiada własne regulacje. W efekcie nie można mówić o jednolitym podatku dochodowym.

Osoby pracujące w Szwajcarii muszą mieć świadomość, że w każdym kantonie będą podlegać innym stawkom podatkowym, na których wysokość ma wpływ masa czynników. Podatek dochodowy dzieli się w Szwajcarii na trzy składowe obciążenia, którymi są: podatek federalny, podatek kantonowy oraz podatek gminny.

Jakby tego było mało, obcokrajowcy podlegają pod inne regulacje. Mimo wysokiego poziomu skomplikowania warto zaznaczyć, że Szwajcaria uchodzi za raj podatkowy. Stawki procentowe są stosunkowo niskie, a do tego podatnicy mają możliwość negocjowania oprocentowania. Przyjrzyjmy się z bliska temu skomplikowanemu systemowi.

Quellensteuer - podatek u źródła dla obcokrajowców

Szwajcarski urząd skarbowy postanowił zastosować uproszczoną formę opodatkowania dla obcokrajowców podejmujących pracę tymczasową. Osoby pracujące w Szwajcarii poniżej 183 dni w roku zostają objęte podatkiem u źródła Quellensteuer. Dotyczy to głównie osób z pozwoleniami o pracę typu L lub B.

Quellensteuer jest potrącany przez pracodawcę bezpośrednio z wynagrodzenia. W ten sposób podatnik nie musi dokonywać samodzielnych wpłat na poczet podatku dochodowego po zakończeniu roku podatkowego. Jest też zwolniony z obowiązku złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Stawki procentowe są zależne od kantonu, w którym ma się tymczasowy meldunek oraz od sytuacji rodzinnej i wyznania. Oznacza to, że ostateczna stawka procentowa może być różna dla każdej osoby. Informacje o wysokości stawek można znaleźć na stronach urzędów skarbowych poszczególnych kantonów.

Video

Podatek dochodowy od osób fizycznych dla rezydentów Szwajcarii

Osoby przebywające w Szwajcarii ponad 183 dni oraz zarabiające przeszło 120 000 CHF rocznie i mające pozwolenie o pracę typu C muszą się rozliczać na takich samych zasadach, co Szwajcarzy. Stali rezydenci mają więc obowiązek samodzielnego opłacania podatku raz w roku. Urząd skarbowy wylicza na podstawie deklaracji podatnika należny podatek dochodowy z uwzględnieniem wszystkich ulg.

Szukasz pracy?

Elektryk przemysłowy - Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Mechanik przemysłowy/ Slusarz maszynowy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

SUSZARNIOWY (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Hydraulik - Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Monter urządzeń sanitarnych

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Pierwszym z podatków, jakie nakłada się na osobę uzyskującą dochód w Szwajcarii, jest podatek federalny. Ogólne obciążenie rośnie progresywnie w zależności od dochodów.

PODATEK DOCHODOWY W SZWAJCARII:

 

Dla osoby samotnej:

 • 0 CHF - 14 500 CHF - 0%
 • 14 500 CHF - 31 600 CHF - 0,77%
 • 31 600 CHF - 41 400 CHF - 0,88%
 • 41 400 CHF - 55 200 CHF - 2,64%
 • 55 200 CHF - 72 500 CHF - 2,97%
 • 72 500 CHF - 78 100 CHF - 5,94%
 • 78 100 CHF - 103 600 CHF - 6,60%
 • 103 600 CHF - 134 600 CHF - 8,80%
 • 134 600 CHF - 176 000 CHF - 11%
 • 176 000 CHF - 755 200 CHF - 13,20%
 • 755 200 CHF i więcej – 11,5%
   

Dla małżonków z małoletnim dzieckiem:

 • 0 CHF - 28 300 CHF - 0%
 • 28 301 CHF - 50 900 CHF - 1%
 • 50 901 CHF - 58 400 CHF - 2%
 • 58 401 CHF - 75 300 CHF - 3%
 • 75 301 CHF - 90 300 CHF - 4%
 • 90 301 CHF - 103 400 CHF - 5%
 • 103 401 CHF - 114 700 CHF - 6%
 • 114 701 CHF - 124 200 CHF - 7%
 • 124 201 CHF - 131 700 CHF - 8%
 • 131 701 CHF - 137 300 CHF - 9%
 • 137 301 CHF - 141 200 CHF - 10%
 • 141 201 CHF - 143 100 CHF - 11%
 • 143 101 CHF - 145 000 CHF - 12%
 • 145 001 CHF - 895 900 CHF - 13%
 • 895 901 CHF i więcej – 11,5%

Stawki prezentują się bardzo atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że to tylko pierwsze z trzech obciążeń. W przypadku kolejnych podatków stawki procentowe są regulowane przez lokalne urzędy skarbowe danych kantonów. Warto też nadmienić, że podatek gminny nie jest naliczany przez wszystkie gminy. Najczęściej pełni on rolę uzupełnienia dla podatków kantonowych.

Podatek kantonowy jest określany lokalnie i także zależy od wielu czynników. Fiskus uwzględnia sytuację rodzinną podatnika, jego wyznanie oraz szereg ulg, z jakich ma on prawo korzystać. W efekcie stawki procentowe mogą się diametralnie różnić. Warto też wiedzieć, że kantony różnią się bardzo pod względem wysokości podatków.

Najniższe stawki podatkowe nakłada się na mieszkańców kantonu Zug, gdzie wynoszą około 4,5%. Niewiele więcej, bo około 8-9% nakłada się na mieszkańców kantonów Appenzell, Sarnen, Schwyz i Zurych. Powyżej 14% zapłacą osoby zamieszkałe między innymi w kantonach St. Gallen i Berno. Najwięcej, bo 16% nakłada się na podatników w Neuchâtel.

Video

Jak się rozlicza podatki w Szwajcarii?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego czy ma się obowiązek rozliczenia ze szwajcarskim fiskusem. Osoby objęte podatkiem Quellensteuer nie mają takiego obowiązku, ponieważ o odprowadzanie ich podatku dochodowego dba pracodawca na podstawie wyliczeń urzędu podatkowego.

W przypadku przekroczenia rocznych dochodów w wysokości 120 000 CHF bądź uzyskaniu pozwolenia o pracę typu C lub posiadania szwajcarskiego paszportu należy co roku składać deklarację. Wynika to z obowiązku samodzielnego opłacania podatku dochodowego, który jest wyliczany podczas składania zeznania podatkowego.

Rozliczenia dokonuje się po upływie roku podatkowego, który w Szwajcarii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Podatnicy mają obowiązek złożenia stosownej deklaracji do 31 marca danego roku. Trzeba pamiętać, że podatek dochodowy w Szwajcarii płaci się także za bieżący rok. Co to oznacza? Na podstawie złożonej deklaracji fiskus dokonuje wyliczenia prognozowanego podatku. Do końca kwietnia podatnik otrzymuje dwa rozliczenia. Jedno zawiera informacje o ewentualnej nadpłacie bądź niedopłacie podatku z minionego roku podatkowego. Drugie rozliczenie zawiera kwotę na bieżący rok, jaką należy zapłacić do końca września. Istnieje możliwość zapłaty w ratach, ale wtedy kwoty są wyższe.

Przed złożeniem deklaracji należy posiadać komplet dokumentów pozwalających na określenie dochodu podatnika oraz ulg, jakie mu przysługują. Najważniejszy jest dokument Lohnausweis, czyli odpowiednik polskiego PIT-11 od szwajcarskiego pracodawcy. Należy także uwzględnić wyciągi z rachunków bankowych, potwierdzenia wpłat na ubezpieczenia społeczne i emerytalne oraz dowody poniesienia kosztów z różnych tytułów podlegających odliczeniom.

Video

Podatnicy mogą się starać o ulgi z tytułu kosztów leczenia, kosztów wykonywania pracy i podnoszenia kwalifikacji oraz dokonanych darowizn. Właściciele mieszkań i domów mogą także odliczać odsetki kredytowe oraz koszta remontów. Rozliczenia można dokonać osobiście w lokalnym urzędzie podatkowym, jak i za pośrednictwem aplikacji on-line dostępnych na stronach odpowiednich urzędów.

Rozliczenie dochodów ze Szwajcarii w Polsce

Osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi muszą się rozliczać przed rodzimym fiskusem. W przypadku, gdy osiągnęły dochód w Szwajcarii, muszą go wykazać w zeznaniu PIT-36 z załącznikiem ZG. Na szczęście nie muszą się one obawiać podwójnego opodatkowania zagranicznych wpływów.

Polskę i Szwajcarię łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej postanowieniami dochód zagraniczny nie podlega opodatkowaniu. Ma tu zastosowanie tak zwana metoda wyłączenia z progresją. Co to oznacza? W deklaracji podatkowej wykazuje się dochód uzyskany w Szwajcarii. Jednak nie zostaje on opodatkowany, ale bierze się go pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla polskiego podatku dochodowego.

System podatkowy Szwajcarii jest równocześnie niezwykle skomplikowany i przyjazny. Z pewnością nie należy się go bać, planując wyjazd zarobkowy. Polacy uzyskujący stałą rezydencję w tym alpejskim kraju będą się jednak musieli przyzwyczaić do nowych obowiązków podatkowych, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia.

To może Cię również zainteresować

Praca w Szwajcarii

Podziel się

4 komentarze

Aleksander

Aleksander

Czy rozliczając się w Polsce należy wziąć pod uwagę przychód, czy dochód? W różnych miejscach znajduję różne opinie na ten temat. Drugie pytanie, to czy przez dochód należy rozumieć kwotę, jaką wpłynęła na konto (w przypadku Quellensteuer), czy też kwotę brutto minus podatek, a składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odliczamy tak jak od polskiego dochodu?
Krzysiek

Krzysiek

Mam pytanie jak jest z podatkami w Szwajcarii , jaka wysokość podatków ?
Marcin

Marcin

Ulga abolicyjna została zniesiona z tego co wiem, więc już ta współpraca ze Szwajcarią wygląda inaczej...
Piotr

Piotr

Proszę zamieścić datę przy artykule. Chyba nie zakładają Państwo, że informacja ta będzie zawsze aktualna?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka