Praca za granicą

Zarobki Szwajcaria - ile można zarobić w Szwajcarii?

30 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

12 komentarzy
Zarobki Szwajcaria - ile można zarobić w Szwajcarii?
Szwajcaria kojarzy się głównie z pięknymi krajobrazami alpejskimi i bankami znanymi na całym świecie. Ten niewielki kraj to także małe eldorado dla pracowników, którzy zarabiają krocie nawet na najniższych stanowiskach. W porównaniu do polskich zarobków mówimy o astronomicznym skoku. Coraz więcej Polaków kieruje swoją uwagę w stronę szwajcarskiego rynku pracy, ale mimo to niewielu naszych rodaków emigruje do tej krainy mlekiem i miodem płynącej. Dlaczego tak jest?

Zarobki w Szwajcarii są bardzo kuszące, ale niestety rynek pracy tego kraju nie chłonie tak chętnie obcokrajowców. Co prawda dzięki obecności tego neutralnego państwa w Strefie Schengen oraz Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu emigranta zarobkowego nie czeka ściana formalności. Problemem są inne czynniki. Przyjrzyjmy się specyfice szwajcarskiego rynku pracy oraz zarobkom, jakie czekają na obcokrajowców.

Praca w Szwajcarii nie dla każdego

Szwajcarski rynek pracy otworzył się dla Polaków stosunkowo niedawno i obecnie wystarczy podpisanie umowy o pracę oraz wizyta w biurze imigracyjnym, aby cieszyć się możliwością zarobkowego pobytu w tym kraju. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie każdy może liczyć na zdobycie pracy w Szwajcarii.

Przede wszystkim wielu pracodawców wymaga znajomości lokalnego języka, co generuje poważny problem. W Szwajcarii funkcjonują aż cztery języki: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. W zależności od kantonu inny język jest urzędowym. Teoretycznie najlepiej znać język niemiecki, ale i w tym wypadku funkcjonują lokalne dialekty i komunikacja mimo świetnej znajomości języka niemieckiego może być mocno utrudniona.

Szwajcarzy są także nauczeni dbania o samych siebie. Mimo iż rynek jest otwarty na imigrantów zarobkowych to w bezpośrednim starciu ze Szwajcarem, Polak ma małe szanse na zdobycie posady. Szczególnie będzie to widoczne na wyższych stanowiskach. Dyplomy polskich uczelni wyższych nie będą tu pomocne, a największą zaletą obcokrajowca będzie bogate doświadczenie na danym stanowisku czy w zawodzie. Wybierając się do Szwajcarii, warto mieć bogate CV oraz referencje od poprzednich pracodawców. Jeżeli pokonamy powyższe bariery, to czekają na nas naprawdę imponujące zarobki.

Video

Szukasz pracy?

Technik Montażu (wiązki światłowodowe)

RADIOTECHNIKA MARKETING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Pietrzykowice
Dodana

Monter nawierzchni kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Zbąszynek
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Doradca Klienta - LEROY MERLIN - Olsztyn GIGAmarket

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Olsztyn
 • 3 900-5 600 zł / mc
Dodana

Bez płacy minimalnej w Szwajcarii

W wielu krajach to odgórnie narzucana płaca minimalna kształtuje wygląd rynku pracy. Bogata Szwajcaria zrezygnowała z takiego rozwiązania i wszystkie zarobki są efektem umów między pracownikami i pracodawcami. W niektórych branżach sprawy te regulują postanowienia układów zbiorowych. Co ciekawe w 2014 roku rząd szwajcarski wystąpił z propozycją ustanowienia płacy minimalnej w wysokości 22 franków szwajcarskich (CHF), ale pomysł odrzucili wyborcy.

Aktualnie jednak w szwajcarskich kantonach obowiązują minimalne stawki za pracę. Przykładowo w kantonie Geneva obowiązuje najwyższa stawka: 24 CHF za godzinę i 4368 CHF miesięcznie w 2023 roku.

W kilku pozostałych kantonach stawki prezentują się następująco:

 • Bazylea– 21 CHF/godz.
 • Zurich – 23 CHF/godz.
 • Neuchatel – 20.08 CHF/godz.
 • Ticino – 19 CHF/godz.
 • Jura – 20 CHF/godz.

Mimo braku odgórnych regulacji Szwajcarzy zarabiają naprawdę dużo, ale też pracują najwięcej w Europie. Rząd ustanowił limit czasu pracy na 45 godzin tygodniowo dla branży bankowej oraz handlu. Pozostali pracownicy tygodniowo przepracowują 50 godzin. Zadbano również o prawa obcokrajowców, którzy mają otrzymywać wynagrodzenie równe z obywatelami Szwajcarii. Władze regularnie wykonują losowe kontrole i łamanie prawa równych wynagrodzeń jest surowo karane.

Średnie zarobki w Szwajcarii

Agencje statystyczne publikują wiele raportów na temat zarobków w Szwajcarii z ostatnich lat. Dzięki nim można zobaczyć, na jaką pensję mogą liczyć emigranci zarobkowi wybierający za swój cel Szwajcarię. Przyjrzyjmy się, na jakie pensje miesięczne otrzymują przedstawiciele różnych zawodów.

 • Kelner - średnio 3600 CHF
 • Sprzątaczka - średnio 4000 CHF
 • Pomocnik budowlany - średnio 4200 CHF
 • Mechanik - średnio 4800 CHF
 • Hydraulik - średnio 5300 CHF
 • Elektryk - średnio 5200 CHF
 • Kierowca ciężarówki - średnio 4600 CHF
 • Spawacz - średnio 7000 CHF
 • Murarz - średnio 6000 CHF
 • Opiekun osób starszych - średnio 6500 CHF
 • Kierownik budowy - średnio 6800 CHF
 • Lekarz - średnio 13 500 CHF
 • Analityk finansowy - średnio 8700 CHF

Jak widać, zarobki nawet na najniższych stanowiskach imponują w porównaniu do polskich płac. Wystarczy zauważyć, że sprzątaczka może w przeliczeniu otrzymać miesięcznie nawet 19 000 zł. Stawki na tych poziomach kreują wizerunek prawdziwego raju zarobkowego.

Ile realnie zarabia się w Szwajcarii

Uśrednione dane statystyczne to jedno, a rzeczywistość potrafi być często inna. Warto więc sprawdzić, jakie stawki faktycznie oferują szwajcarscy pracodawcy oraz agencje pracy działające na rynku tego alpejskiego kraju. Poniżej prezentujemy kilka ofert znalezionych w sieci.

 • Hydraulik - 34 CHF/h brutto
 • Cieśla - 32 CHF/h brutto
 • Glazurnik - 32 CHF/h brutto
 • Elektryk - 6 440 CHF/mies. brutto
 • Kucharz - 4 900-5 100 CHF/mies. brutto
 • Lekarz rodzinny - 12 000 CHF/mies. brutto
 • Pielęgniarka - 5 400-7 400 CHF/mies. brutto
 • Kierowca kat. C+E - 6 000-6 500 CHF/mies. brutto
 • Technik grzewczy - 31,50 CHF/h brutto
 • Fizjoterapeuta - 5 200 CHF/mies. brutto

Tak się prezentują stawki dla niektórych zawodów. Jak widać, realne zarobki również wypadają kusząco i zachęcają do wyjazdu zarobkowego na teren Szwajcarii.

Czy praca w Szwajcarii jest opłacalna?

Patrząc na powyższe kwoty, można wyciągnąć wniosek, że nawet najmniej wykwalifikowany pracownik szybko stanie się bogaczem. Szwajcaria jednak słynie nie tylko z bardzo wysokich wynagrodzeń, ale także z ogromnych kosztów życia. Według szacunków miesięczne wydatki na życie mogą być w Szwajcarii trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zurych jest zaś najdroższym miastem w Europie.

Video

Szacunkowo zakupy spożywcze stanowią około 220% tego, co wydamy nad Wisłą. Problemem będzie też wynajęcie mieszkania. Prawo Szwajcarskie nakazuje wynajem mieszkań odpowiadających ilością pokoi do ilości osób wynajmujących lokum. Oznacza to, że nie można się podzielić kawalerką ze współpracownikiem, a wyjeżdżając z rodziną, trzeba się liczyć z koniecznością wynajęcia dużego mieszkania. Kawalerki wiążą się z kosztem około 800 CHF miesięcznie, ale większe lokale to już od 1500 CHF do 2500 CHF miesięcznie.

Za wypłaty szwajcarskie da się godnie żyć, ale w przypadku pracy na niższych stanowiskach odłożenie oszczędności może być problematyczne. Tego problemu nie będą mieć osoby zatrudnione na wyższych stanowiskach i w bardziej dochodowych branżach. Z pewnością wybierając się do Szwajcarii, trzeba odłożyć sporo gotówki na pierwszy miesiąc.

To może Cię również zainteresować

Praca w Szwajcarii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

Sofia

Sofia

Jako pracodawca sięgam po pracowników z Szwajcarii i muszę przyznać, że poziom ich kwalifikacji jest bardzo wysoki. Z jednej strony to dobrze, że wszystko jest z nimi w porządku, ale z drugiej strony trudno się w takiej sytuacji przebić. Dlatego uważam, że polscy pracownicy powinni się jeszcze bardziej starać, aby zdobyć doświadczenie i referencje.
Aneta Ćwiąkała

Aneta Ćwiąkała

Właśnie myślałam o emigracji zarobkowej i Szwajcaria brzmi kusząco... trzeba tylko się trochę bardziej postarać i zdobyć odpowiednie umiejętności oraz referencje. Mam nadzieję, że uda mi się dostać dobrze płatną pracę.
Franek

Franek

Słyszałam, że praca w Szwajcarii to marzenie każdego bezrobotnego... ale patrząc na wymagania, to jednak ciężko o taką pracę. A te koszty życia? Może lepiej szukać czegoś innego...
Furia

Furia

Wow, zarobki w Szwajcarii to prawdziwy raj dla pracowników. Chociaż muszę przyznać, że wymagania są naprawdę wysokie, więc łatwo tu nie ma. Ale jeśli ktoś ma bogate doświadczenie i referencje, to warto spróbować szczęścia.
Imagenat

Imagenat

Słuchajcie dajcie namiary na dostanie się do Szwajcarii przez agencję rekrutacji?
W życiu nie widziałam większych bzdur .

W życiu nie widziałam większych bzdur .

Pracuje W Szwajcarii 3 lata jestem technikiem farmacji moja pensja po odliczeniu podatku to 3900
Janusz

Janusz

kg pomidorow w polsce 14 zl tu w Aldim 1,5 ch wiele promocji wystarczy pochodzic nawet w Coop , mieszkanie drogie? w tamtym roku mieszkalem w hotelu robotniczym w Klosters za 400 ch pok jednoosob. z internetem super warunki, kuchnia etc. mieszkaly tam tez pary..oczywiscie jak ktos przyjezdza tu by po tygodniu pracy wszystko roztrwonic w weekend to nic prostszego ale jak ktos chce pomoc rodzinie i normalnie zyc to no problem..
Kris

Kris

Jestem podobnego zdania co kolega Bukowian. Podobną kwotę posiadałem na START...
Karola

Karola

Posiadam duże doświadczenie w pracy w cleaning service (hotele jak i dony prywatne). Prosze o poradę na jakich portalach mogłabym poszukać ofert pracy?
Alma09

Alma09

Ja jako sprzataczka zarabiam 4500 CHF brutto +13 pensja+ dodatek za prace w weekendy i swieta i pare innych bonusow. Jestem pracownikiem podlegajacym pod urzad miasta, dlatego z tego tytulu mam wyzsze zarobki.
Bukowian

Bukowian

No nie tak od końca się z tym zgodze na początku mialem 100 Chf. 30 karta telefoniczna. I za 70 przerzylem pierwszy tydzien. A potem to odkladalem i wysyłalem zonie. Jak się stara byc oszczędnym to dam się wyżyć i odłozyc.Znalem takich co po pierwszej wypłacie w piątek w poniedziałek praktycznie było pusto. Pozdrawiam
Axarious

Axarious

Prawda na sam start trzeba odłożyć trochę kasy ale po miesiącu sie zwraca

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka