Zarobki Szwajcaria - ile można zarobić w Szwajcarii?

Zarobki Szwajcaria - ile można zarobić w Szwajcarii?
Szwajcaria kojarzy się głównie z pięknymi krajobrazami alpejskimi i bankami znanymi na całym świecie. Ten niewielki kraj to także małe eldorado dla pracowników, którzy zarabiają krocie nawet na najniższych stanowiskach. W porównaniu do polskich zarobków mówimy o astronomicznym skoku. Coraz więcej Polaków kieruje swoją uwagę w stronę szwajcarskiego rynku pracy, ale mimo to niewielu naszych rodaków emigruje do tej krainy mlekiem i miodem płynącej. Dlaczego tak jest?

Zarobki w Szwajcarii są bardzo kuszące, ale niestety rynek pracy tego kraju nie chłonie tak chętnie obcokrajowców. Co prawda dzięki obecności tego neutralnego państwa w Strefie Schengen oraz Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu emigranta zarobkowego nie czeka ściana formalności. Problemem są inne czynniki. Przyjrzyjmy się specyfice szwajcarskiego rynku pracy oraz zarobkom, jakie czekają na obcokrajowców.

Praca w Szwajcarii nie dla każdego

Szwajcarski rynek pracy otworzył się dla Polaków stosunkowo niedawno i obecnie wystarczy podpisanie umowy o pracę oraz wizyta w biurze imigracyjnym, aby cieszyć się możliwością zarobkowego pobytu w tym kraju. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie każdy może liczyć na zdobycie pracy w Szwajcarii.

Przede wszystkim wielu pracodawców wymaga znajomości lokalnego języka, co generuje poważny problem. W Szwajcarii funkcjonują aż cztery języki: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. W zależności od kantonu inny język jest urzędowym. Teoretycznie najlepiej znać język niemiecki, ale i w tym wypadku funkcjonują lokalne dialekty i komunikacja mimo świetnej znajomości języka niemieckiego może być mocno utrudniona.

Szwajcarzy są także nauczeni dbania o samych siebie. Mimo iż rynek jest otwarty na imigrantów zarobkowych to w bezpośrednim starciu ze Szwajcarem, Polak ma małe szanse na zdobycie posady. Szczególnie będzie to widoczne na wyższych stanowiskach. Dyplomy polskich uczelni wyższych nie będą tu pomocne, a największą zaletą obcokrajowca będzie bogate doświadczenie na danym stanowisku czy w zawodzie. Wybierając się do Szwajcarii, warto mieć bogate CV oraz referencje od poprzednich pracodawców. Jeżeli pokonamy powyższe bariery, to czekają na nas naprawdę imponujące zarobki.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Szwajcarii

Bez płacy minimalnej w Szwajcarii

W wielu krajach to odgórnie narzucana płaca minimalna kształtuje wygląd rynku pracy. Bogata Szwajcaria zrezygnowała z takiego rozwiązania i wszystkie zarobki są efektem umów między pracownikami i pracodawcami. W niektórych branżach sprawy te regulują postanowienia układów zbiorowych. Co ciekawe w 2014 roku rząd szwajcarski wystąpił z propozycją ustanowienia płacy minimalnej w wysokości 22 franków szwajcarskich (CHF), ale pomysł odrzucili wyborcy.

Mimo braku odgórnych regulacji Szwajcarzy zarabiają naprawdę dużo, ale też pracują najwięcej w Europie. Rząd ustanowił limit czasu pracy na 45 godzin tygodniowo dla branży bankowej oraz handlu. Pozostali pracownicy tygodniowo przepracowują 50 godzin. Zadbano również o prawa obcokrajowców, którzy mają otrzymywać wynagrodzenie równe z obywatelami Szwajcarii. Władze regularnie wykonują losowe kontrole i łamanie prawa równych wynagrodzeń jest surowo karane.

Średnie zarobki w Szwajcarii

Agencje statystyczne publikują wiele raportów na temat zarobków w Szwajcarii z ostatnich lat. Dzięki nim można zobaczyć, na jaką pensję mogą liczyć emigranci zarobkowi wybierający za swój cel Szwajcarię. Przyjrzyjmy się, na jakie pensje miesięczne otrzymują przedstawiciele różnych zawodów.

 • Kelner - średnio 3100 CHF
 • Sprzątaczka - średnio 3500 CHF
 • Pomocnik budowlany - średnio 3800 CHF
 • Mechanik - średnio 4400 CHF
 • Hydraulik - średnio 4900 CHF
 • Elektryk - średnio 4700 CHF
 • Kierowca ciężarówki - średnio 4100 CHF
 • Spawacz - średnio 5600 CHF
 • Murarz - średnio 5500 CHF
 • Opiekun osób starszych - średnio 6000 CHF
 • Kierownik budowy - średnio 6300 CHF
 • Lekarz - średnio 13 000 CHF
 • Analityk finansowy - średnio 8200 CHF

Jak widać, zarobki nawet na najniższych stanowiskach imponują w porównaniu do polskich płac. Wystarczy zauważyć, że sprzątaczka może w przeliczeniu otrzymać miesięcznie nawet 13 000 zł. Stawki na tych poziomach kreują wizerunek prawdziwego raju zarobkowego.

Ile realnie zarabia się w Szwajcarii

Uśrednione dane statystyczne to jedno, a rzeczywistość potrafi być często inna. Warto więc sprawdzić jakie stawki faktycznie oferują szwajcarscy pracodawcy oraz agencje pracy działające na rynku tego alpejskiego kraju. Poniżej prezentujemy kilka ofert znalezionych w sieci.

 • Hydraulik - 34 CHF/h brutto
 • Cieśla - 32 CHF/h brutto
 • Glazurnik - 32 CHF/h brutto
 • Elektryk - 6 440 CHF/mies. brutto
 • Kucharz - 4 900-5 100 CHF/mies. brutto
 • Lekarz rodzinny - 12 000 CHF/mies. brutto
 • Pielęgniarka - 5 400-7 400 CHF/mies. brutto
 • Kierowca kat. C+E - 6 000-6 500 CHF/mies. brutto
 • Technik grzewczy - 31,50 CHF/h brutto
 • Fizjoterapeuta - 5 200 CHF/mies. brutto

Tak się prezentują stawki dla niektórych zawodów. Jak widać, realne zarobki również wypadają kusząco i zachęcają do wyjazdu zarobkowego na teren Szwajcarii.

Czy praca w Szwajcarii jest opłacalna?

Patrząc na powyższe kwoty, można wyciągnąć wniosek, że nawet najmniej wykwalifikowany pracownik szybko stanie się bogaczem. Szwajcaria jednak słynie nie tylko z bardzo wysokich wynagrodzeń, ale także z ogromnych kosztów życia. Według szacunków miesięczne wydatki na życie mogą być w Szwajcarii trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zurych jest zaś najdroższym miastem w Europie.

Szacunkowo zakupy spożywcze stanowią około 220% tego, co wydamy nad Wisłą. Problemem będzie też wynajęcie mieszkania. Prawo Szwajcarskie nakazuje wynajem mieszkań odpowiadających ilością pokoi do ilości osób wynajmujących lokum. Oznacza to, że nie można się podzielić kawalerką ze współpracownikiem, a wyjeżdżając z rodziną, trzeba się liczyć z koniecznością wynajęcia dużego mieszkania. Kawalerki wiążą się z kosztem około 800 CHF miesięcznie, ale większe lokale to już od 1500 CHF do 2500 CHF miesięcznie.

Za wypłaty szwajcarskie da się godnie żyć, ale w przypadku pracy na niższych stanowiskach odłożenie oszczędności może być problematyczne. Tego problemu nie będą mieć osoby zatrudnione na wyższych stanowiskach i w bardziej dochodowych branżach. Z pewnością wybierając się do Szwajcarii, trzeba odłożyć sporo gotówki na pierwszy miesiąc.

Oceń ten wpis
Zarobki Szwajcaria - ile można zarobić w Szwajcarii?
Ocena: 4.2, liczba głosów: 13

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.