Własna firma

Zakup samochodu na firmę w 2022 roku - odliczenie VAT i sposoby finansowania

20 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

19 komentarzy
Zakup samochodu na firmę w 2022 roku - odliczenie VAT i sposoby finansowania
Z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu na firmę. Nic nic w tym dziwnego, ponieważ obecnie jest to świetny sposób na skuteczną optymalizację podatkową. Do takiego kroku zachęcają właścicieli działalności gospodarczych także korzystne sposoby finansowania. Leasing czy kredyt na auto? A może jest jakieś inne rozwiązanie? Przekonajmy się o tym!

Sytuacja, gdy pracownik używa prywatnego samochodu do celów nadal się zdarza, ale już rzadziej niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dzięki atrakcyjnej ofercie kierowanej do firm, a dotyczącej możliwości nabycia pojazdu firmowego na przystępnych warunkach. Jak się okazuje, zakup samochodu osobowego na firmę jeszcze nigdy nie był tak prosty, jak teraz.

Zakup samochodu na firmę — o czym warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie samochodu na firmę warto rozważyć jak najwięcej możliwości. Najważniejszą kwestią jest zrozumienie i przeanalizowanie swoich potrzeb, a następnie dobór finansowania, które będzie dla firmy optymalne. Pamiętajmy, że samochód w firmie to spory wydatek i zawsze trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami takimi jak na przykład AC czy OC, które będzie trzeba ponieść. Dobrym rozwiązaniem na wstępnym etapie będzie symulacja leasingu, która pozwoli odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań.

Video

Co bardziej się opłaca: Leasing, wynajem długoterminowy czy zakup auta za gotówkę?

Jak sfinansować samochód na firmę? Kupno samochodu na firmę metody finansowania są różne, a wśród najpopularniejszych można wymienić oczywiście tradycyjny leasing, kredyt, najem długoterminowy. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się również na zakup pojazdu firmowego za gotówkę, ale na tle pozostałych opcji jest to jedno z najgorszych rozwiązań. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym ze sposobów jest również użytkowanie prywatnego samochodu w celach służbowych i odpowiednie księgowanie jego amortyzacji. Popularnym ruchem jest również sięgnięcie po dofinansowanie zakupu auta na firmę.

Szukasz pracy?

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Katowice
Dodana

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Katowice
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Jaworzno
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Bielsko-Biała
Dodana

Jak ubezpieczyć leasingowany samochód na firmę?

Jeśli właściciel firmy zdecyduje się na przykład na leasing, może wykorzystać kalkulator leasingu samochodu, dzięki któremu dokona szacunkowych obliczeń całego zobowiązania. Pamiętajmy jednak, że nie są to ostateczne, lecz symulowane wartości. Właściwą ofertę może przedstawić wyłącznie leasingodawca i to po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem. Istotnym aspektem przy leasingu jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie. Polisę OC musi wykupić bowiem posiadacz auta, czyli w tym przypadku leasingobiorca. Konieczne może okazać się również nabycie autocasco, a nawet NNW.

podpisywanie umowy leasingowej ubezpieczenie

Jaki samochód na firmę kupić – nowy czy używany? Wady i zalety

Samochody w leasing dla firm mogą być zarówno nowe, jak i używane. Który z nich warto wybrać? Wszystko zależy od potrzeb samego przedsiębiorcy. Jeśli ceni on sobie komfort oraz bezpieczeństwo transakcji, wówczas warto postawić na nowy samochód. Z drugiej strony zaletą używanych pojazdów jest ich niższa cena. Minusem jest oczywiście fakt, że nie zawsze można być pewnym historii użytkowania tego auta.

Video

Zakup samochodu na firmę umowa kupna-sprzedaży. Samochód na firmę a formalności

Nabywając pojazd na własność i wpisując go do majątku przedsiębiorstwa, należy liczyć się z szeregiem formalności, które trzeba spełnić, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Jedną z najważniejszych rzeczy jest prawidłowo sporządzona umowa sprzedaży samochodu. W dokumencie powinny znaleźć się takie informacje jak: dokładne oznaczenie stron, przedmiotu transakcji, wartości przedmiotu umowy oraz szczegółowych warunków, na których pojazd zmienia właściciela. Umowa służy nie tylko do celów dowodowych, ale także przydaje się przy kwestiach księgowych.

Zakup samochodu na firmę — a odliczenie 100% podatku VAT od zakupu samochodu firmowego

Samochód w leasingu a odliczenie VAT — czy to możliwe i na jakich zasadach? Kalkulator samochodu na firmę dostępny online nie zawsze obliczy należne podatki oraz inne zobowiązania związane z zakupem auta. Jak się okazuje, możliwość odliczenia VAT-u od zakupu samochodu jest uzależniona od tego, czy pojazdu używa się tylko w celach firmowych, czy także prywatnie. Od wydatków na zakup auta wykorzystywanego do celów mieszanych można odliczyć 50% VAT, jeśli służy on tylko do zadań związanych z prowadzoną firmą — możliwe jest odliczenie 100% VAT.

o trzeba wiedziec o umowie?

Samochód na firmę a ewidencja środków trwałych

Każdy podatnik zgodnie z prawem jest zobligowany do wprowadzenia do ewidencji środków trwałych samochodu o wartości przekraczającej 10 000 zł (netto przy czynnych podatnikach VAT, brutto dla zwolnionych z VAT). Do sytuacji takiej dochodzi zarówno jeśli przedsiębiorca finansuje pojazd z własnych pieniędzy albo wyposaża firmę w samochód. Co jednak istotne, samochód może zostać wpisany do majątku firmy wyłącznie przy zastosowaniu leasingu finansowego.

Amortyzacja samochodu na firmę jak działa i jakie są limity?

Przy pojazdach firmowych przedsiębiorcy mają możliwość zastosowania trzech metod amortyzacji:

  • liniowej — okres odpisów amortyzacyjnych wynosi 60 miesięcy, stosuje się stawkę 20% z wykazu stawek
  • liniowej przyśpieszonej — służy ona do szybszego rozliczenia w kosztach samochodu osobowego. Najwyższa stawka amortyzacyjna może w tym wypadku wynosić 28%, zatem okres amortyzacji będzie trwał 3 lata i 7 miesięcy
  • ze stawką indywidualną — stosuje się przez 2,5 roku w przypadku pojazdów używanych (minimum pół roku używania przed nabyciem), stawka roczna wynosi tutaj 40%


Wartością początkową jest kwota zakupu powiększona o opłaty dodatkowe, które poniesiono do dnia wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych. Można do nich zaliczyć przede wszystkim opłatę rejestracyjną; koszty załadunku, przeładunku, wyładunku czy wprowadzenia do obrotu; a nawet koszty transportu oraz ubezpieczenia w drodze.

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu

Ryczałt a samochód na firmę — jeśli pracownik korzysta w celach firmowych z własnego pojazdu, ma prawo do tego, aby pracodawca zwrócił mu koszt jego eksploatacji. Bierze się wówczas pod uwagę stawkę za 1 km przebiegu pojazdu. Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu jest również ważne w kontekście samochodu firmowego. W ewidencji powinny znaleźć się informacje o przebiegu tras. Pozwala to później na odliczenie wydatków eksploatacyjnych (20%) oraz całego VAT-u.

zakup samochodu na firme

Maksymalny koszt samochodu na firmę — jaki jest i co się opłaca?

W przepisach polskiego prawa nie znajdziemy informacji o tym, jak drogi samochód może nabyć przedsiębiorca. Jego cena ma jednak znaczenie na płaszczyźnie podatkowej. Jeśli wartość pojazdu osobowego przekracza 20 000 euro w przeliczeniu na złotówki według kursu NBP z dnia przekazania go do używania, w kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić wyłącznie odpisy amortyzacyjne do kwoty 20 000 euro.

Video

Czy kilometrówka dla samochodu w leasingu jest obowiązkowa?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć wyłącznie: to zależy. Jeśli pojazd jest używany do celów mieszanych, leasingobiorca nie ma obowiązku sporządzania kilometrówki, ponieważ i tak odlicza 50% podatku VAT. Ewidencja przebiegu pojazdu sprawdzi się, jednak jeśli przedsiębiorca zamierza odliczyć 100% VAT-u.

Koszty uzyskania przychodu zakupu samochodu na firmę

Auto firmowe z zagranicy — czy takie również można odliczyć? Zakup samochodu na firmę a podatek dochodowy — jaka jest w tym przypadku zależność? Tego rodzaju pytania padają bardzo często zarówno w kontekście wzięcia pojazdu w leasing, jak i bezpośredniego zakupu. Jeśli mowa o kosztach uzyskania przychodu przy zakupie pojazdu, można zaliczyć do nich środki poniesione na eksploatację auta firmowego. Mamy tutaj do czynienia z dwoma limitami: 75% przy użytku mieszanym pojazdu osobowego oraz 100% w przypadku użytku wyłącznie do celów firmowych.

Jeśli na przykład przedsiębiorca finansuje zakup samochodu kredytem, wówczas do kosztów zmniejszających zobowiązania podatkowe może dopisać odsetki od rat kapitałowych. Aby dane koszty mogły zostać prawidłowo zaksięgowane, muszą być w odpowiedni sposób udokumentowane, a przedsiębiorca ma obowiązek wykazania, że wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodu.

Najczęściej zadawane pytania

Leasing operacyjny a leasing finansowy - czym się różni?

Leasing finansowy jest niezwykle podobny do kredytu udzielanego przez banki na zakup pojazdów. W tym jednak wypadku nowy właściciel pojazdu musi zapłacić podatek VAT już na początku za cały okres.

Samochód na firmę nowy czy używany?

Sprawdź w artykule kiedy lepiej kupić nowy, a kiedy używany samochód w leasingu? Jeśli w firmie planujesz robić duże roczne przebiegi lub planujemy używać samochód dłużej niż przez 4-5 lat, czasem także jeszcze po wykupieniu go z leasingu, powinni raczej zdecydować się na samochód nowy.

Amortyzacja samochodu - ile można zyskać?

Dzięki odliczeniom podatkowym jak wynika z symulacji można zaoszczędzić kupując samochód na firmę i użytkujący go w tzw. trybie mieszanym od 11 do 29 tys. zł przez 3 lata dzięki odliczeniom podatkowym

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

19 komentarzy

Nina

Nina

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, co musi znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu na firmę. Przyda się w przyszłości.
Aleksander

Aleksander

Ciekawe, że istnieje możliwość dofinansowania zakupu auta na firmę. Nie wiedziałem o tym.
Krempna

Krempna

Warto pamiętać, że kupno samochodu za gotówkę to jedno z najgorszych rozwiązań. Lepszym wyborem jest leasing lub kredyt.
Piotr

Piotr

Dobry artykuł na temat zakupu samochodu na firmę. Trzeba rozważyć wiele kwestii przed podjęciem decyzji o sfinansowaniu auta.
Dartanian

Dartanian

Interesujące, że istnieje możliwość użytkowania prywatnego samochodu w celach służbowych i księgowania jego amortyzacji.
Stany

Stany

Mam nadzieję, że kiedyś będę miał własną firmę i będę mógł skorzystać z rad zawartych w tym artykule.
brat RT

brat RT

Ciekawe, że można wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych firmy tylko przy zastosowaniu leasingu finansowego. Dobrze wiedzieć!
Rekruter

Rekruter

Artykuł bardzo pomocny w podejmowaniu decyzji o sfinansowaniu samochodu dla firmy. Warto zwrócić uwagę na różne możliwości finansowania i ubezpieczenia.
Sebastian

Sebastian

Może kiedyś będę pracował w firmie, to dobrze wiedzieć, jakie formalności trzeba spełnić przy zakupie samochodu na firmę.
Podejme kazda prace chalupnicza. Marcin M.

Podejme kazda prace chalupnicza. Marcin M.

Choć nie wiem, czy kiedykolwiek będę właścicielem firmy, to ciekawe, że można odliczyć 100% VAT-u od zakupu samochodu firmowego.
Lady Pank

Lady Pank

Dobry artykuł, wiele się dowiedziałem. Teraz wiem, że warto rozważyć symulację leasingu przed podjęciem decyzji o kupnie samochodu na firmę.
Jaś

Jaś

"jeśli mowa o kosztach uzyskania przychodu przy zakupie pojazdu, można zaliczyć do nich środki poniesione na eksploatację auta firmowego. Mamy tutaj do czynienia z dwoma limitami: 75% przy użytku mieszanym pojazdu osobowego oraz 100% w przypadku użytku wyłącznie do celów firmowych." Zdanie oksymoron bez sensu - albo zakup albo eksploatacja - to nie to samo.
wesele w remizie dla bednych

wesele w remizie dla bednych

Leasing lub nowy dla firmy, jednak duzo km sie robi.
Justyna

Justyna

Ogolone ogólniki. Brak konkretnych informacji.
ewene

ewene

Artykuł mało konkretny
molesta

molesta

Sporo firm potrzebuje brać samochody do użytku więc ważne są informacje tego typu.
Tamara

Tamara

Czy ja wiem można by z tym polemizować. Owszem przydałyby się jakieś konkretniejsze zdania i szczegóły.
Genua

Genua

Artykul bardzo okrojony i probujacy ukierunkowac na konkretny cel. Brak obecnych rozwiazan podatkowych.
tentar

tentar

20 tyś euro już chyba nie obowiązuje... teraz 150/225 spalionwy/elektryk

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka