Leasing- idealne rozwiązanie dla firm?

Leasing- idealne rozwiązanie dla firm?
Przede wszystkim pozwala na zaoszczędzenie środków finansowych przez przedsiębiorcę, a najczęściej za jego pomocą finalizowane są transakcje związane z samochodami. Leasing, gdyż o nim mowa, jest atrakcyjną formą finansowania. Czy ty też z niego korzystasz?

 W teorii leasing jest jednym z umownych stosunków cywilnoprawnych. W praktyce to atrakcyjny sposób finansowania i alternatywa dla kredytów. Choć o leasingu powiedziano już wiele, przedsiębiorcy wciąż się nim interesują. Nic dziwnego, gdyż w Polsce to właśnie oni są docelową grupą klientów firm oferujących leasing.

Współcześnie z leasingu korzystają głównie przedsiębiorcy, choć trzeba pamiętać, że taka forma finansowania jest dostępna również dla osób fizycznych, czyli konsumentów. W praktyce jednak ci wolą zaciągnąć kredyt i stać się właścicielem np. samochodu w momencie podpisywania umowy, niż korzystać z leasingu. Z tego też względu niemal każda firma działająca w tej branży, swoje usługi oferuje do przedsiębiorców.

Na czym polega leasing?

Leasing pod wieloma względami jest podobny do kredytu, gdyż pozwala na sfinansowanie inwestycji, a zainteresowany podmiot jest zobowiązany do opłacania miesięcznych rat. Z drugiej strony leasing jest korzystniejszy dla przedsiębiorcy z uwagi na przepisy podatkowe. Również jego uzyskanie łączy się z mniejszą ilością formalności. Jeżeli przedsiębiorca podpisze umowę leasingu, to może być pewien, że fakt ten nie wpłynie negatywnie na jego zdolność kredytową, co oznacza, że w dalszym ciągu będzie mógł starać się o przyznanie kredytu.

Gdy mowa o leasingu, nie sposób nie podkreślić, że specjaliści wyróżniają dwa jego rodzaje: leasing operacyjny i leasing finansowy. Różnice między nimi są spore, dlatego też przedsiębiorca zainteresowany podpisaniem umowy leasingowej powinien poprawie rozróżniać te dwa rodzaje leasingu. Co należy o nich wiedzieć?

Dla kogo leasing operacyjny?

Z punktu widzenia osoby prowadzącej firmę, rodzaj leasingu ma ogromne znaczenie. Chodzi oczywiście o względy finansowe i przepisy podatkowe. Przedsiębiorcy decydujący się na leasing operacyjny, wliczają do kosztów uzyskania przychodu ratę leasingową, jaką opłacają. Wszystko dlatego, że przez czas trwania umowy, przedmiot leasingu należy do leasingodawcy.

To Cię powinno też zainteresować: Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

Przedsiębiorca decydujący się na leasing operacyjny musi pamiętać, że po zakończeniu trwania umowy, ma prawo do wykupu przedmiotu leasingu. Kwoty, za jaką zostanie przeprowadzona transakcja, nie proponuje ani on, ani leasingodawca, bo ta ustalana jest już na początku umowy. Faktycznie zatem przedsiębiorca może nabyć przedmiot leasingu po atrakcyjnej cenie.

Kiedy zdecydować się na leasing finansowy?  

Poza leasingiem operacyjnym dla przedsiębiorców dostępny jest również leasing finansowy. Ten jednak cieszy się mniejszym zainteresowaniem, bo i warunki korzystania z niego są mniej atrakcyjne. Różnicę widać np. w elementach mogących być zaliczanymi do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z przepisami takimi są wyłącznie rata odsetkowa i koszty amortyzacji. Wszystko dlatego, że przedmiot leasingu faktycznie zostaje dopisany do majątku firmy należącej do przedsiębiorcy.

Jeżeli właściciel firmy ureguluje wszystkie raty, to z uiszczaniem ostatniej przejmuje on przedmiot leasingu na własność. W praktyce zatem nie jest zobowiązany dodatkowo wykładać pieniędzy, jeżeli jest zainteresowany nabyciem przedmiotu leasingowanego.

Również dla lekarzy i rolników

Choć leasing jest głównie omawiany w kontekście prywatnych przedsiębiorców, nie można zapomnieć, że na rynku działalność prowadzą wyspecjalizowane firmy, oferujące swoje usługi np. lekarzom i rolnikom. Ci pierwsi potrzebują często drogiej aparatury czy specjalistycznych urządzeń, by móc prowadzić swoją działalność. Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw ich potrzebom, oferując wysokiej jakości sprzęt.

Oferta skierowana do rolników to przede wszystkim szereg różnorodnych maszyn rolniczych, bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesne gospodarstwo. Ponieważ maszyny te są drogie, leasing jest jedną z możliwych dróg ich pozyskania.

Oceń ten wpis
Leasing- idealne rozwiązanie dla firm?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Michał
2019-12-11, 10:09
Czy ja wiem czy jest idealne? No ale jest i jak widać jest z korzyścią wykorzystywane przez sporo firm. Póki nic lepszego nie będzie to korzysta się z tego co dają generalnie przepisy.
Damian
2019-05-03, 14:19
Sporo znam ludzi korzystających z tego nawet jeżeli działają jako 1osobowa firma. W sumie jak się to ogarnie to są same plusy z wykupem samochodu czy innej rzeczy.
Basia
2019-04-19, 09:13
Dobre rozwiązanie. W końcu leasing związany z zakupem samochodu jest bardzo powszechny. Prężnie działąjąca firma całe floty aut tak nabywa w jakimś salonie.
Grzegorz
2019-04-02, 16:32
W przypadku leasingu na firmę czasami można dobrze wyjść z zakupem samochodu. W ciągu trzech lat można stać się realnym właścicielem pojazdu. To dobra sprawa jest.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.