Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4084        SUBSKRYBUJE: 7532
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Wezwanie do zapłaty. Jak je skonstruować, by było skuteczne?

Wezwanie do zapłaty. Jak je skonstruować, by było skuteczne?
Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością monitorowania wpłat. Nieopłacone przez klientów faktury mogą spowodować, że firma sama zacznie mieć problemy z regulowaniem swoich zobowiązań. Jak reagować, gdy niezapłaconych w terminie faktur przybywa?

Przedsiębiorcy często mają problemy z odzyskiwaniem zaległych należności. Warto pamiętać, że w każdym roku tysiące podmiotów gospodarczych kończą działalność. Powody są różne – niektóre firmy nie poradziły sobie w walce o klienta z silną konkurencją, inne zaś upadły, bowiem nie mogły odzyskać należności od swoich kontrahentów. W jaki sposób uchronić się przed tymi problemami?


Gdy dopiero rozpoczynasz działalność…

…powinieneś pamiętać o możliwości skorzystania z wywiadu gospodarczego. Taki oferują m.in. agencje detektywistyczne. Mogą one sprawdzić, czy firma, z którą chcesz podjąć współpracę posiada majątek, jest wypłacalna, zatrudnia specjalistów. W raporcie otrzymanym od firmy detektywistycznej znajdziesz również informacje na temat posiadanych przez kontrahenta nieruchomości czy cennych ruchomości, które w przyszłości mogłyby ułatwić odzyskanie zaległości. Takie informacje są szczególnie cenne, bo nie można przewidzieć czy podmiot, który aktualnie prosperuje bardzo sprawnie za pół roku czy rok nie będzie borykał się z problemami finansowymi. Czytaj: PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?


Gdy prowadzisz działalność i masz problem z zaległymi fakturami…

…powinieneś wiedzieć, że najważniejsza jest szybka reakcja. Dopuszczając do tego, by nikt nie monitorował płatności, możesz nabawić się poważnych problemów. Jak reagować w przypadku firm, które spóźniają się z opłacaniem faktur? Specjaliści podkreślają, że wiele zależy od tego, czy jest to stały klient, czy też jedynie jednorazowy.

To Cię powinno też zainteresować: Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

Jeżeli przedsiębiorca chce w dalszym ciągu współpracować i utrzymywać poprawne stosunki z podmiotem zalegającym z płatnością, to w pierwszej kolejności powinien telefonicznie dowiedzieć się, co spowodowało zaległość. Takie rozwiązanie pozwala wybadać sytuację, w której znajduje się kontrahent. Może się bowiem zdarzyć, że brak przelewu jest związany wyłącznie z przeoczeniem.
Gdy termin płatności upłynął dawno temu, a firma niechętnie odpowiada na wiadomości wysyłane drogą elektroniczną lub też jej pracownicy nie są w stanie określić, kiedy przelew zostanie wykonany, najlepszą decyzją jest wystosowanie wezwania do zapłaty.


Jak skonstruować wezwanie do zapłaty?

Nie każdy potrafi przygotować skuteczne wezwanie do zapłaty, które skłoni dłużnika do uregulowania należności. W przypadku przedsiębiorców sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo firmy coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych kancelarii prawnych, udzielających im informacji na temat tego, jak powinno się dochodzić roszczeń pieniężnych.

By wezwanie do zapłaty było skuteczne, w przygotowanym piśmie musi znaleźć się informacja o terminie, w jakim należność miała być uregulowana. Jednocześnie należy wskazać kolejny termin zapłaty i konsekwencje jego zlekceważenia. W piśmie powinno się też wskazać numer nieopłaconej faktury. Na wyobraźnię zalegającego z zapłatą przedsiębiorcy mogą podziałać również konkretne kwoty. Warto poświęcić chwilę, by poinformować dłużnika, o ile należność powiększy się w przypadku skierowana sprawy do firmy windykacyjnej lub na drogę sądową. Czytaj: Własna firma. Jak pozyskać środki na start?

Wiele działających na rynku firm windykacyjnych stosuje również graficzne wyróżnienia niektórych sformułowań, większa czcionką wpisując np. kwotę do zapłaty. W przypadku przedsiębiorców takie rozwiązanie nie sprawdza się – lepiej, by pismo było po prostu dobrze napisane i odwoływało się do rozsądku osoby, która będzie je czytała.


Te informacje bezwzględnie należy umieścić w przygotowanym wezwaniu do zapłaty:

  • datę i miejscowość,
  • nadawcę i odbiorcę wiadomości,
  • informację o przeterminowanej płatności wraz z podaniem daty, do której dłużnik był zobowiązany dokonać zapłaty,
  • numer faktury, której dotyczy płatność,
  • numer konta,
  • podpis przedstawiciela firmy.
     

Samodzielnie lub przy pomocy specjalistów

Przedsiębiorcy myślący o tym, by wystosować wezwanie do zapłaty, mają możliwość przygotowania szablonu takiego pisma samodzielnie lub skorzystania z pomocy specjalisty, czyli np. radcy prawnego. Drugie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pomaga uniknąć błędów. Przedsiębiorca może dzięki niemu również zaoszczędzić czas, co w przypadku prowadzenia firmy jest niezwykle istotne.

Oceń ten wpis
Wezwanie do zapłaty. Jak je skonstruować, by było skuteczne?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

Robert
2017-02-10, 17:46
Zapraszam na stronę http://www.bowexpert.pl/generator
Zajdziecie tam pierwszy w Polsce generator wezwań do zapłaty z wbudowaną opcją innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu w postaci ugody.
Poza tym wezwania zawierają w sobie określenie kosztów jakie może ponieść dłużnik w przypadku braku uregulowania należności, które są skuteczniejsze od "zwykłych" wezwań do zapłaty.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.