Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Kiedy ZUS przeprowadza oględziny majątku przedsiębiorcy?

30 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

8 komentarzy
Kiedy ZUS przeprowadza oględziny majątku przedsiębiorcy?
Jednym z obowiązków każdego przedsiębiorcy jest odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaległości w płatnościach mogą być podstawą do przeprowadzenia przez inspektorów Zakładu oględzin majątku przedsiębiorcy. O co dokładnie chodzi?

Przedsiębiorca, który jest jednocześnie pracodawcą, może zalegać z płatnościami składek na ubezpieczenie społeczne, jakie powinien odprowadzić za siebie i pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku inspektorzy tej instytucji mają prawo przeprowadzić tak zwane oględziny majątku przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać, że kontrolować można tylko i wyłącznie przedsiębiorców, którzy są płatnikami właśnie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i to tylko i wyłącznie w sytuacji, w której to zalegają oni z płatnościami. Z czego wynikają takie uprawnienia inspektorów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, do którego przychodzą pracownicy tej instytucji?

Podstawa prawna do oględzin majątku osobistego przedsiębiorcy

Uprawnienia inspektorów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostały szczegółowo przedstawione w Ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 6: Kontrola może obejmować w szczególności dokonywanie oględzin składników majątkowych płatników składek zalegających z opłatą należności z tytułu składek.

Aby zatem inspektorzy mogli przeprowadzić oględziny majątku przedsiębiorcy, musi on faktycznie posiadać zobowiązanie w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto, w każdym przypadku, inspektorzy mogą również dokonać oględzin majątku wobec:

Szukasz pracy?

Prace pomocnicze w magazynie

OTTO Work Force

  • Kowale
Dodana
Dodana

Prace pomocnicze w magazynie

OTTO Work Force

  • Niepołomice
Dodana

Konserwator maszyn i urządzeń

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Programista CNC

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana
  • następców prawnych i osób trzecich, które odpowiadają za zadłużenie płatnika składek,
  • osób, które pobrały nienależne świadczenia,
  • jak i płatników składek lub innych podmiotów, którzy zobowiązani są do zwrotu nienależnych świadczeń.

Co jest celem oględzin?

Oględziny majątku dłużnika przeprowadzane są w jednym celu- aby poznać aktualną sytuację majątkową przedsiębiorcy i określić jego szanse na spłatę widniejącego zadłużenia. Dodatkowo inspektorzy ocenić mogą też, jaka jest możliwość dokonania stosownego zabezpieczenia majątku zadłużonego przedsiębiorcy. Przedmiotem oględzin są zawsze składniki majątkowe płatnika. Takimi mogą być zarówno nieruchomości, ruchomości jak i nabyte przez niego prawa majątkowe. Inaczej mówiąc, mowa tu przede wszystkim o tych wszystkich dobrach, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej lub zastawu. Dzięki temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych w prosty sposób może dążyć do zaspokojenia należności na jego rzecz, hipoteka przymusowa pozwala na skuteczne zabezpieczenie i w przyszłości wyegzekwowanie należności.

Video

Jak przebiegają oględziny majątku przedsiębiorcy?

Co do zasady oględziny inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają obowiązek przeprowadzić w siedzibie płatnika składek. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach może okazać się, że siedziba jest równoznaczna z miejscem zamieszkania dłużnika. W takich przypadkach, aby możliwe było przeprowadzenie oględzin majątku dłużnika, inspektorzy muszą uzyskać zgodę przedsiębiorcy. W przeciwnym wypadku dokonanie spisu majątku jest niemożliwe. Dokonany spis, jako dokument, stanowi załącznik do przeprowadzonej kontroli. Trzeba pamiętać, że czynności dokonywane przez pracowników Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowią podstawę kolejnych. Mowa tu przede wszystkim o zabezpieczeniu mienia dłużnika na poczet długów w postaci hipoteki przymusowej lub dążeniu do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Więcej na temat odpowiedzialności majątkowej w spółkach można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Video

Przedsiębiorco, o tym pamiętaj!

Jako płatnik jesteś zobowiązany do udostępnienia do oględzin składników majątku, niemniej jednak tylko wówczas, gdy rzeczywiście zalegasz z płatnościami. Jest to o tyle istotny punkt, że niedopełnienie obowiązku zagrożone jest karą finansową do 5000 zł (odmowa traktowana jest jako wykroczenie). Dodatkowo powinieneś pamiętać, że przed rozpoczęciem kontroli inspektor jest zobowiązany przedstawić swoje upoważnienie, jak również okazać legitymację służbową. Jako przedsiębiorca powinieneś też zostać odpowiednio wcześniej zawiadomiony o miejscu, jak i terminie przeprowadzenia oględzin majątkowych, nie później jednak niż przed jej podjęciem.

Rozsądne prowadzenie firmy musi wiązać się z ciągłą kontrolą terminów spłat powstających należności. Aby nie doprowadzić do kryzysu finansowego swojej firmy, należy zadbać o odpowiednią opiekę księgową. Terminowe opłacanie składek do ZUS-u oraz wszelkich innych należności może uchronić przedsiębiorcę przed przykrymi konsekwencjami.

Najczęściej zadawane pytania

Czy ZUS może skontrolować prywatny majątek przedsiębiorcy?

Tak, ZUS ma do tego prawo.

Jak uniknąć odpowiedzialności za zadłużenia spółki?

Należy pamiętać, że każdy z członków zarządu odpowiada swoim majątkiem za długi firmowe. Z formalnego punktu widzenia odpowiedzialność finansowa za długi spółki jest więc nieunikniona.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

8 komentarzy

Pracująca

Pracująca

Oględziny majątku są konieczne, ale trochę uciążliwe dla przedsiębiorców. Niemniej jednak, są one niezbędne w dzisiejszych czasach i trzeba zacząć do nich przyzwyczajać. Słyszałem o sytuacjach, że to inspektorzy muszą się zamiast na plajtę przewracają z powodu nie spłacanego długu.
Kolonko

Kolonko

Cieszę się, że ustawy tak szczegółowo regulują kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi. Przepisy dotyczące oględzin majątku to ważna sprawa nie tylko dla firm, ale także dla pracowników, którzy w końcu też opłacają składki.
Moon56

Moon56

Nie od dzisiaj wiadomo, że przedsiębiorstwa muszą pilnować terminów spłat należności. Oględziny majątku są jednym z narzędzi w rękach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W końcu nikt nie lubi, gdy ktoś nie płaci za swoje zobowiązania, a ten ktoś to zazwyczaj właśnie przedsiębiorca.
ln;m

ln;m

Trudno mi się odnaleźć w tak szczegółowych informacjach, ale na pewno takie działania są potrzebne dla zabezpieczenia należności. Wiadomo, że nikt nie lubi oględzin swojego majątku, ale z punktu widzenia firmy jest to ważne i konieczne.
merrinda

merrinda

Coś nowego widzę. Nigdy się nad tym modelem nie zastanawiałem. Postępowanie jednak jak widać jest prowadzone sprawnie tak jak kontrole chorych pracowników i cała gama innych rzeczy.
renia

renia

Kiedy ZUS przeprowadza oględziny majątku przedsiębiorcy? Przydatne informacje w tym artykule.
Jagoda

Jagoda

Większe firmy muszą się liczyć takimi kontrolami, co nie znaczy że mikroskopijni przedsiębiorcy nie muszą uważać i mieć porządek we wszystkim. To działa wszędzie.
Sławek

Sławek

Ciekawa sprawa związana z ZUSem kiedy ma opcję sprawdzania majątku danej firmy. Pytanie czy tacy ludzie z zusu dzwonią wcześniej i umawiają się na konkretny termin?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.