Własna firma

Jak wygląda coworking w praktyce?

3 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Jak wygląda coworking w praktyce?
Coworking to sposób na nudę, możliwość wyrwania się z domowego zacisza i wspólnej pracy – dla każdego ten model oznacza coś innego. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w przestrzeni coworkingowej, zapraszamy do lektury. Wyjaśnimy Ci dokładnie, na czym to polega.

Co to są coworkingi i jak działają?

Coworking oznacza wspólną pracę. Obecnie nazywamy tak przestrzenie, gdzie różne firmy i freelancerzy mogą spotkać się i pracować wspólnie lub niezależnie od siebie nawzajem. W takim miejscu wynajmiesz biurko, salkę, a jeśli masz taką potrzebę, a w niektórych – nawet całe piętro. Współdzielenie biura pozwala na zmniejszenie kosztów wynajmu i buduje atmosferę, w której przedsiębiorczy ludzie mogą wymieniać doświadczenia i współpracować.

Jak wygląda biuro coworkingowe?

Może być to po prostu miejsce ze stołami i krzesłami, ale nowoczesne centra coworkingowe oferują zdecydowanie więcej. W ofercie możesz znaleźć między innymi:

  • przestrzenie wspólne,
  • osobne biura,
  • sale konferencyjne,
  • sale szkoleniowe.

Na ogół przestrzenie coworkingowe mają także wyposażone kuchnie lub możliwość zamówienia cateringu. Takie rozwiązania pozwolą Tobie lub Twoim pracownikom w pełni skupić się na pracy.  Nowoczesne coworkingi zapewniają warunki do zachowania skupienia. Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie pozwalają na koncentrację na własnych zadaniach, jednocześnie zachowując korzyści wynikające z pracy wśród innych kreatywnych osób.

Czy powinniśmy wspomnieć, że w takim miejscu obowiązkowo znajdziesz dobre wifi?

Dlaczego pracować w coworkingu - zalety wspólnej pracy

Mimo że praca zdalna i hybrydowa to dla wielu osób wymarzony model, nie da się ukryć, że dla higieny psychicznej warto co jakiś czas zmienić otoczenie. Nowe bodźce pozwolą przełamać rutynę i pobudzić kreatywność.

Praca z domu może spowodować zaburzenie work-life balance. W końcu to, że z łóżka do biura Twój pracownik ma 3 metry może być taką samą zaletą, jak i wadą. Dodanie elementu wyjścia do pracy raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi.

Szukasz pracy?

Magazynier

HR WORK FORCE

  • Sulechów
Dodana

Montaż elektrozaworów

Contrain Group SA

  • 4 550-6 360 zł / mc
  • Łódź
Dodana

Traktorzysta - Dania

FPS2004 ApS

  • Dania
Dodana
Dodana

Pracownik magazynu Gliwice ul. Gutenberga

Work&Profit sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana

Przestrzenie coworkingowe są także idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają nieregularne godziny pracy lub często podróżują służbowo. Dodatkowo, atmosfera pracy w coworkingu sprzyja kreatywności i pomaga zwiększyć produktywność.

Co ważne, spotkanie zespołu raz na jakiś czas służy integracji i budowaniu kultury organizacji. Dlatego warto, abyś jako pracodawca przyjrzał się rozwiązaniu, jakim jest coworking i korzystał z niego choć raz na jakiś czas.

A czy są jakieś wady? Dostrzegamy dwie. Jeśli wynajmiesz biurko we wspólnej przestrzeni nie masz wpływu na to, kto będzie Twoim sąsiadem. Pamiętaj, że jeśli osoba obok nie będzie pracować w ciszy, zawsze możesz zwrócić jej uwagę. Do dobrych praktyk należy korzystanie ze słuchawek.

Drugą wadą jest brak dostosowania przestrzeni do Twoich wymagań. Dlatego jeśli planujesz wynająć miejsce dla pracowników, zastanów się wcześniej nad Waszymi potrzebami i pod tym kątem szukaj odpowiedniej przestrzeni.

Koszty wynajmu miejsca w coworkingu

Wspólne biura coworkingowe oferują wiele korzyści, które przyciągają przedsiębiorców z różnych branż. Przede wszystkim, elastyczność - możesz wynająć biurko na godziny, dni, a nawet miesiące. Co ciekawe, wiele przestrzeni coworkingowych oferuje dostęp nawet 24 godziny na dobę.

Poszukiwania idealnego miejsca najlepiej zacząć w okolicy, która jest dla Ciebie najdogodniejsza. Ceny na przykład w Warszawie mogą się różnić od cen w innych miastach wojewódzkich. Wpływ na ostateczną kwotę będzie miała ilość przestrzeni, której potrzebujesz.

Zastanów się, czy Ty i Twoi pracownicy będziecie korzystać z coworkingu w określone dni, czy przez cały czas. Czy planujesz wtedy przeprowadzenie szkolenia? A może spotkanie z klientem? Każdy z tych elementów wymaga odrębnej przestrzeni, co będzie miało wpływ na cenę.

Pamiętaj, że wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej może być znacznie tańszym rozwiązaniem niż tradycyjny wynajem biura. Ceny są zróżnicowane w zależności od lokalizacji, ale zazwyczaj wliczone są również opłaty eksploatacyjne oraz korzystanie z infrastruktury, jak np. kuchnia czy dostęp do darmowej kawy. To idealna opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach, jednocześnie nie rezygnując z widywania zespołu raz na jakiś czas.

Rejestracja firmy w coworkingu - jak to wygląda?

Czy wiesz, że możesz zarejestrować swoją firmę w przestrzeni coworkingowej? To korzystne rozwiązanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie potrzebują tradycyjnego biura, ale potrzebują adresu do rejestracji firmy. Właściciele coworkingów często oferują możliwość rejestracji firmy pod ich adresem, co może być korzystne dla osób, które nie chcą ujawniać swojego prywatnego adresu jako adresu firmy.

Wybierz przestrzeń coworkingową dla swojej firmy, aby czerpać korzyści z elastyczności, oszczędności i dynamicznego otoczenia stworzonego do współpracy i wzrostu.

Podsumowanie

Coworking to nowoczesny model pracy, który zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorców, freelancerów i małych firm. Przestrzenie coworkingowe oferują elastyczne warunki wynajmu biurka lub przestrzeni biurowej, pozwalając zaoszczędzić przy zapewnieniu ciekawej przestrzeni do pracy.

Dzięki coworkingom przedsiębiorcy mają możliwość współpracy z innymi firmami i freelancerami, co sprzyja wymianie doświadczeń, networkingowi i potencjalnym nowym zleceniom. Wspólne sale konferencyjne pozwalają na profesjonalne spotkania biznesowe, a elastyczność czasu pracy daje swobodę w organizacji dnia.

Zalety Coworkingu Elastyczność Współpraca Oszczędności
Korzyści Dostęp na godziny, dni, miesiące Networking i wymiana doświadczeń Taniej niż wynajem tradycyjnego biura
Prywatność Prywatne biura, wydzielone przestrzenie Wspólne projekty, nowe zlecenia Opłaty eksploatacyjne wliczone w cenę
Lokalizacja Różnorodność lokalizacji Profesjonalne sale konferencyjne Dostęp do infrastruktury i kuchni

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Najczęściej zadawane pytania

Co to są coworkingi i jak działają?

Coworkingi to przestrzenie pracy, gdzie różne firmy i freelancerzy mogą wynająć biurko lub przestrzeń biurową na elastycznych warunkach, sprzyjających współpracy i wymianie doświadczeń.

Czy coworking zapewnia prywatność podczas pracy?

Tak, nowoczesne biura coworkingowe oferują prywatne biura i wydzielone przestrzenie, umożliwiając koncentrację podczas pracy.

Jakie są zalety coworkingu?

Coworking oferuje elastyczność w wynajmie, możliwość współpracy z innymi firmami i freelancerami, oraz tanie rozwiązania w porównaniu z tradycyjnym wynajmem biura.

Czy w coworkingu można organizować spotkania biznesowe?

Tak, coworkingi mają dostępne sale konferencyjne, które pozwalają na profesjonalne spotkania biznesowe z klientami i współpracownikami.

Czy coworking jest odpowiedni dla mojej firmy?

Jeśli szukasz elastycznego miejsca pracy, inspirującej atmosfery do współpracy, oraz możliwości nawiązania cennych kontaktów biznesowych, to przestrzeń coworkingowa jest idealnym rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Kinga Post

Kinga Post

Dlatego dobrze zrozumieć co to jest i czy to jest na korzyć czy niekorzyść. Wtedy ma się obraz całości.
Daniel

Daniel

Ludzie przecież wszystko co tu pisze jest konkretnie opisane. Co wy to za bzdury opisujecie w komentarzach?
coworker

coworker

Pytanie brzmi, czy chcesz doświadczyć wszystkich ryzyk i pułapek związanych z zakładaniem nowej firmy. Warto przetestować wiele rozwiązać od coworkingu przez outsourcingowe usługi. I na tej podstawie wybrać najkorzystniejsze.
prac. Tytus 54

prac. Tytus 54

Coworking to możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu, wykorzystywana głównie przez tak zwanych freelancerów. W obecnych czasach przedsiębiorcy mają do wyboru biurko, biurko wraz ze sprzętem, oddzielnym pokojem bądź salą przeznaczoną dla większego zespołu. W tym artykule fajnie są opisane 5 mitów o coworkingu...
Malwina

Malwina

Trzeba się dobrze zastanowić,a przede wszystkim przemyśleć pomysł i dostępne opcje do działania. Warto zatem interesować się w praktyce wszystkimi opcjami w działalności.
Katiusza

Katiusza

Rzadko można znaleźć produkt podlegający wymianie po znacznie niższej cenie niż wśród konkurentów i nikt o tym nie wie. Cooworking tol ciekawa rzecz jakiej nie znałem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.