Data 15 stycznia 2013 roku to dla wielu byłych przedsiębiorców koniec kłopotów. To właśnie wówczas w życie weszła ustawa, która umożliwia umorzenie zaległych składek, które powinny zostać odprowadzone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I choć wnioski składać można przez 24 miesiące od dnia wejścia ustawy w życie, to większość zadłużonych nie czeka na tak zwaną ?ostatnią minutę?. Przyznają to sami pracownicy Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, którzy w dalszym ciągu zasypywani są pytaniami o możliwość skorzystania z abolicji, jak również o okres, którego ona dotyczy. I my poniżej prezentujemy najważniejsze informacje z zakresu abolicji.
Skąd ustawa abolicyjna?
Ustawa abolicyjna dotyczy 10 lat, dokładnie zaś okresu od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. Została stworzona z myślą o osobach, które w tym czasie miały zawieszoną działalność gospodarczą, zaś Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z uwagi na niejasne przepisy, naliczył im wieloletnią zaległość i to z odsetkami. To właśnie te osoby otrzymały wezwania do zapłaty i to właśnie ci przedsiębiorcy, w założeniu, mieli skorzystać na wprowadzonych przepisach. W praktyce jednak skorzystają również ci wszyscy prowadzący niegdyś działalność, którzy ? z jakiś powodów ? nie opłacili wymaganych składek. Według szacunków chodzi o około 400 tysięcy byłych przedsiębiorców.
Pracownicy? Musisz zapłacić!
Choć ustawa abolicyjna ? w założeniu ? ma pomóc byłemu przedsiębiorcy w uporaniu się z niekiedy koszmarnie dużym długiem, to trzeba pamiętać, że nie wszystkie składki będzie można umorzyć składając wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to przede wszystkim pracowników ? za nich pracodawcy będą musieli zapłacić wszystkie wymagane składki i to wraz z odsetkami. Dopiero po uregulowaniu tej część zadłużenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł umorzyć należności samego przedsiębiorcy. Z drugiej strony byli przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, że mogą też skorzystać z układu ratalnego, który wstrzyma bieg prowadzonej egzekucji.
Formalności nie są straszne
Większość przedsiębiorców, która ma długi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych już dawno nie prowadzi firmy. W takim przypadku formalności składają się też praktycznie do niezbędnego minimum. I tak, dłużnik musi po prostu wypełnić stosowny wniosek, który znajdzie w oddziałach i inspektoratach instytucji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dwa miesiące na rozpatrzenie dokumentu i wydanie decyzji. Warto pamiętać, że były przedsiębiorca ma możliwość zaskarżenia otrzymanej decyzji do właściwego Sądu Okręgowego. Jeżeli tego nie zrobi, to decyzja uprawomocni się.
Kto może skorzystać?
Wyżej wskazano, że ustawowa abolicyjna została stworzona z myślą o przedsiębiorcach, którzy padli ofiarą błędów interpretacji przepisów przez pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak doprecyzować dokładnie, o kogo chodzi poza samymi przedsiębiorcami ? mowa tu o zarówno o spadkobiercach, jak i osobach trzecich, wobec których Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenie za okres od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. W ten sposób też grupa osób, która może skorzystać z umorzenia zaległych składek jest nieco większa.
Konsekwencje? I owszem
Choć ustawa abolicyjna jest dla wielu byłych przedsiębiorców swoistego rodzaju wybawieniem, nie można zapominać, że niesie też określone konsekwencje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby, które zdecydują się na skorzystanie z przepisów ustawy abolicyjnej i otrzymają pozytywną decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (czyli ich dług zostanie umorzony), mogą oczekiwać niższych emerytur lub rent. Dzieje się tak dlatego, że umorzone składki nie będą uwzględnianie przy ustalaniu prawa do powyżej wskazanych świadczeń. Ponadto, co również trzeba podkreślić, brak odprowadzenia tych składek będzie miał wpływ na realną wysokość otrzymywanej przez płatnika emerytury lub renty.
To może Cię również zainteresować