Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31579        SUBSKRYBUJE: 7317
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy
Wśród urlopów, z których może skorzystać pracownik, należy wyróżnić urlop bezpłatny. Jest on idealnym rozwiązaniem choćby dla tych zatrudnionych, którzy muszą wyjechać za granicę lub… chcą podjąć pracę w innej firmie.

Czy na urlopie bezpłatnym można podjąć pracę?

Korzystanie z urlopu bezpłatnego zostało uregulowane w Kodeksie pracy. Nie każdy pracownik decyduje się jednak na skorzystanie z takiego urlopu, bo zatrudnieni mają zagwarantowaną możliwość wypoczynku – do regeneracji sił służy urlop wypoczynkowy. Prawo do takiego ma każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę i – co ważne – nie może się ona go zrzec. Skoro tak, urlop bezpłatny zasadniczo nie służy do wypoczynku, choć zainteresowany pracownik może wykorzystać go w dowolny sposób.

Jeżeli zamierzasz skorzystać z urlopu bezpłatnego, to musisz złożyć pisemny wniosek. Dopiero gdy zostanie on rozpatrzony przez twojego przełożonego pozytywnie, możesz przestać przychodzić do pracy. Dobrze przy tym, byś zadbał, by zgoda została wyrażona na piśmie – wówczas zyskasz dowód, że rzeczywiście możesz korzystać z urlopu bezpłatnego.

Gdy chcesz pracować u innego pracodawcy

Urlop bezpłatny możesz wykorzystać na dowolny cel. Najczęściej osoby zainteresowane decydują się wnioskować o taki wówczas, gdy mają w planach wyjazd za granicę, potrzebują dni wolnych na przygotowanie się do obrony pracy dyplomowej lub chcą odpocząć. W przeciwieństwie do urlopu na żądanie (maksymalnie 4 dni w ciągu roku kalendarzowego) czy wypoczynkowego (pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni), z urlopu bezpłatnego pracownik może korzystać dłużej, bo np. przez 3, 6 lub 12 miesięcy.

Ponieważ urlop bezpłatny możesz wykorzystać zgodnie z własnym uznaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zdecydował się podjąć pracę w trakcie czasu wolnego. Rozwiązanie takie przewidział ustawodawca, który w art. 1741 § 1 Kodeksu pracy stwierdził, że – jeżeli pracownik wyrazi zgodę na piśmie – to pracodawca może udzielić swojemu podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy na rzecz innej firmy, jeżeli pracodawcy zawarli porozumienie w tej sprawie.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Pracujesz na urlopie bezpłatnym? O tym pamiętaj

W sytuacji, gdy pracownik wyraża zgodę na udzielenie mu urlopu bezpłatnego i pracę na rzecz innej firmy, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Jeżeli decydujesz się na urlop bezpłatny właśnie po to, by pracować, to powinieneś o tym pamiętać, bo zasadniczo w trakcie trwania urlopu bezpłatnego tracisz większość praw i obowiązków.

Z twojego punktu widzenia – jako osoby chcącej wykonywać pracownicze obowiązki na rzecz innego podmiotu – powinieneś pamiętać, że twój pracodawca może odwołać cię z urlopu. W tej kwestii nie ma on jednak dowolności – odwołanie jest możliwe tylko wówczas, gdy urlop bezpłatny został ci przyznany na dłużej niż 3 miesiące i pracodawca przewidział taką możliwość. Warto byś o tym pamiętał, bo może okazać się, że nie będziesz w stanie wywiązać się z zadań, jakich się podjąłeś.

Podpisz dowolną umowę

Nie zawsze pracownik musi otrzymać ofertę świadczenia pracy na rzecz innego podmiotu od swojego pracodawcy. Zdarza się, że na własną rękę znalazł on interesującą go posadę. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to powinieneś wiedzieć, że nie potrzebujesz zgody swojego przełożonego, by móc wykonywać pracę na rzecz innej firmy. Możesz też podpisać dowolną umowę – o pracę lub jedną z umów cywilnoprawnych, np. umowę o dzieło.

Praca na urlopie bezpłatnym - zalety i wady

Urlop bezpłatny a praca w innej firmie? Czy jest to zgodne z prawem? Jakie wady i jakie zalety ma takie rozwiązanie, poza oczywistym zastrzykiem dodatkowej gotówki?

Wielu pracowników zastanawia się, czy można pracować na urlopie bezpłatnym, dlatego pewnie niektórzy z nich trafili na nasz artykuł. Jednak zanim ktokolwiek zdecyduje się wziąć urlop bezpłatny i podczas niego świadczyć pracę na rzecz innego pracodawcy, powinien najpierw przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania.

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy – za i przeciw

O urlop bezpłatny najczęściej wnioskują osoby, które są przemęczone pracą, dopadło ich przesilenie i chcą odpocząć, aby za jakiś czas móc ponownie powrócić do swoich obowiązków. Dużą część pracowników na urlopach bezpłatnych stanowią także Ci, którym zależy na wykonaniu dodatkowego płatnego zlecenia. Najczęściej z tej drugiej pracy mogą otrzymać o wiele większe wynagrodzenie niż ze stałej umowy, dlatego w ogóle decydują się na takie rozwiązanie.

Trzeba jednak pamiętać, że nasz stały pracodawca może nieprzychylnie popatrzeć na to, że chcemy wziąć sobie u niego wolne, aby świadczyć pracę na rzecz innego przedsiębiorcy. Dlatego jeśli nie musimy go informować o powodzie wnioskowania o urlop bezpłatny, to lepiej jest tego nie robić.

Kolejną wadą pracy podczas urlopu bezpłatnego jest spadek morale. Może okazać się, że nowa praca nam się zdecydowanie bardziej spodoba, choć jest tylko pracą tymczasową, przez co bardzo trudno będzie nam powrócić do dawnych obowiązków i poprzednich warunków zatrudnienia.

Urlop bezpłatny a praca za granicą

Coraz więcej Polaków decyduje się wziąć bezpłatny urlop u swojego pracy ze względu na to, że mają okazję wyjechać na parę tygodni do pracy za granicą. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim uzbieraniu dodatkowych oszczędności lub mamy w planach poważniejszy wydatek. Jedyne, o czym należy pamiętać w takim przypadku, to załatwienie sobie ubezpieczenia zdrowotnego.

Oceń ten wpis
Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy
Ocena: 4.5, liczba głosów: 15

Zobacz inne porady

Opinie

Wacław P
2019-05-14, 12:54
Dobrze, że można skorzystać z urlopu bezpłatnego. Zawsze go biorę, bo jadę na winobranie do Austrii. Nie ukrywam, że we wniosku piszę inny powód, aby żal nie było pracodawcy, że zarobię za ten czas o wiele więcej pieniędzy niż u niego. Do tej pory zawsze uzyskiwałem zgodę na taki urlop, bo przysługujący mi urlop wypoczynkowy wraz z dziećmi i żoną wykorzystuję w całości w miesiącu lipcu.
Noten12
2019-05-08, 17:36
Urlop jest wykorzystywany, gdy czas wolny pracownika od pracy nie jest objęty istniejącymi świadczeniami pracodawcy, takimi jak zwolnienie chorobowe, płatne wakacje, płatne urlopy i bezpłatne.
Poienari
2019-05-02, 10:34
Masz prawo powrócić do swojej pierwotnej pozycji po zakończeniu okresu urlopu lub jeśli ich pierwotna praca nie jest już dostępna, musisz zostać przywrócony do odpowiedniej i porównywalnej roli.
Edka
2019-04-01, 11:53
W realiach chyba obecny pracodawca nie będzie tak zawsze skłonny zgodzić się na to by ktoś pracował dla kogoś innego w czasie gdy niby pracuje w jego firmie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.