Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy
Wśród urlopów, z których może skorzystać pracownik, należy wyróżnić urlop bezpłatny. Jest on idealnym rozwiązaniem choćby dla tych zatrudnionych, którzy muszą wyjechać za granicę lub… chcą podjąć pracę w innej firmie. Czy praca na urlopie bezpłatnym jest legalna, jakie są zasady dotyczące takiego zatrudnienia i na co warto uważać – omawiamy w artykule.

Czy na urlopie bezpłatnym można podjąć pracę?

Korzystanie z urlopu bezpłatnego zostało uregulowane w Kodeksie pracy. Nie każdy pracownik decyduje się jednak na skorzystanie z takiego urlopu, bo zatrudnieni mają zagwarantowaną możliwość wypoczynku – do regeneracji sił służy urlop wypoczynkowy. Prawo do takiego ma każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę i – co ważne – nie może się go zrzec. Skoro tak, urlop bezpłatny zasadniczo nie służy do wypoczynku, choć zainteresowany pracownik może wykorzystać go w dowolny sposób.

Jeżeli zamierzasz skorzystać z urlopu bezpłatnego, to musisz złożyć pisemny wniosek. Dopiero gdy zostanie on rozpatrzony przez twojego przełożonego pozytywnie, możesz w ustalonych dniach przestać przychodzić do pracy.

Pamiętaj!Bez względu na swobodę i dobrą komunikację z pracodawcą, zawsze zgodę na urlop bezpłatny warto mieć na piśmie. W razie czego masz bowiem dowód, że rzeczywiście otrzymałeś pozwolenie, by nie stawić się w pracy w określonym terminie.

Czy możesz pracować podczas urlopu bezpłatnego? Według prawa owszem, choć wykonywanie obowiązków pracowniczych dla pracodawcy, od którego uzyskaliśmy pozwolenie na dzień wolny, zwyczajnie mija się z celem. Jak to wygląda, jeśli chodzi pracę dla kogoś innego?

Gdy chcesz pracować u innego pracodawcy...

Urlop bezpłatny możesz wykorzystać na dowolny cel. Najczęściej osoby zainteresowane decydują się wnioskować o taki wówczas, gdy mają w planach wyjazd za granicę, potrzebują dni wolnych na przygotowanie się do obrony pracy dyplomowej lub chcą odpocząć. W przeciwieństwie do urlopu na żądanie (maksymalnie 4 dni w ciągu roku kalendarzowego) czy wypoczynkowego (pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni), z urlopu bezpłatnego pracownik może korzystać dłużej, bo np. przez 3, 6 lub 12 miesięcy. Przepisy prawa pracy nie definiują natomiast maksymalnej długości urlopu bezpłatnego, a więc zależy on tylko od ustaleń z pracodawcą.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Ponieważ urlop bezpłatny możesz wykorzystać zgodnie z własnym uznaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zdecydował się podjąć pracę w trakcie czasu wolnego. Rozwiązanie takie przewidział ustawodawca, który w art. 1741 § 1 Kodeksu pracy stwierdził, że – jeżeli pracownik wyrazi zgodę na piśmie – pracodawca może udzielić swojemu podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy na rzecz innej firmy, jeżeli pracodawcy zawarli porozumienie w tej sprawie.

Kiedy wypowiedzenie za pracę podczas urlopu?Pamiętajmy, że do podstawowych obowiązków pracowniczych należy m.in. dbanie o dobro firmy i ten właśnie aspekt trzeba mieć na uwadze, jeśli decydujemy się podjąć pracę podczas urlopu bezpłatnego.

Wykonywanie identycznych obowiązków na rzecz konkurencyjnej firmy może być bowiem uznane za złamanie powyższej zasady, a w efekcie jest podstawą do wypowiedzenia umowy pracownikowi. Zarazem w takich okolicznościach nie grozi nam dyscyplinarka.

Pracujesz na urlopie bezpłatnym? O tym pamiętaj

W sytuacji, gdy pracownik wyraża zgodę na udzielenie mu urlopu bezpłatnego i pracę na rzecz innej firmy, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Jeżeli decydujesz się na urlop bezpłatny właśnie po to, by pracować, to powinieneś o tym pamiętać, bo zasadniczo w trakcie trwania urlopu bezpłatnego tracisz większość praw i obowiązków.

Z Twojego punktu widzenia – jako osoby chcącej wykonywać pracownicze obowiązki na rzecz innego podmiotu – warto brać pod uwagę, że Twój pracodawca może odwołać Cię z urlopu. W tej kwestii nie ma on jednak dowolności – odwołanie jest możliwe tylko wówczas, gdy urlop bezpłatny został ci przyznany na dłużej niż 3 miesiące i pracodawca przewidział taką możliwość. Warto, byś o tym pamiętał na wypadek, gdyby okazało się, że nie będziesz w stanie wywiązać się z zadań.

Uwaga!Pamiętaj, że ogólne przepisy prawne zawsze należy skonfrontować ze szczegółami konkretnej umowy, którą zawarłeś z pracodawcą. Jeśli np. w ramach stosunku pracy podpisałeś także umowę o zakazie konkurencji, obowiązuje Cię ona również podczas urlopu bezpłatnego. W takim przypadku praca dla konkurencyjnej firmy w dni wolne udzielone przez Twojego pracodawcę może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Nie zawsze pracownik musi otrzymać ofertę świadczenia pracy na rzecz innego podmiotu od swojego pracodawcy. Zdarza się, że na własną rękę znalazł on interesującą go posadę. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to powinieneś wiedzieć, że nie potrzebujesz zgody swojego przełożonego, by móc wykonywać pracę na rzecz innej firmy. Możesz też podpisać dowolną umowę – o pracę lub jedną z umów cywilnoprawnych, np. umowę o dzieło.

Urlop bezpłatny na wypowiedzeniu

Jak już wspomnieliśmy, to pracodawca decyduje ostatecznie o tym, czy wniosek o urlop bezpłatny zostanie zatwierdzony i tak samo jest w przypadku, gdy staramy się o wolne podczas okresu wypowiedzenia. O ile pracodawca wyrazi zgodę, jest to jak najbardziej możliwe. Warto przy tym zaznaczyć, że urlop bezpłatny w okresie wypowiedzenia nie może być dłuższy niż sam okres tego wypowiedzenia – udzielenie dni wolnego po rozwiązaniu stosunku pracy z punktu widzenia prawa jest po prostu nieważne.

Z kolei z perspektywy pracodawcy, jeśli chce on złożyć wypowiedzenie pracownikowi, który przebywa na urlopie bezpłatnym, może to zrobić dopiero po jego powrocie z urlopu, chyba że zaistnieją wyjątkowe okoliczności, takie jak likwidacja zakładu pracy bądź też wyjdzie na jaw ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika.

Praca na urlopie bezpłatnym – zalety i wady

Urlop bezpłatny a praca w innej firmie – czy jest to zgodne z prawem? Jakie wady zalety ma takie rozwiązanie, poza oczywistym zastrzykiem dodatkowej gotówki? Spróbujmy ująć wszystkie za i przeciw zarobku podczas dni wolnych.

Zanim zdecydujemy się wziąć urlop bezpłatny i podczas niego świadczyć pracę na rzecz innego pracodawcy, powinien najpierw przeanalizować, jak ma się to do naszych ustaleń z pracodawcą i czy nie postąpimy na szkodę firmy.

O urlop bezpłatny najczęściej wnioskują osoby, które są przemęczone pracą, dopadło ich przesilenie i chcą odpocząć, aby za jakiś czas móc ponownie powrócić do swoich obowiązków. Dużą część pracowników na urlopach bezpłatnych stanowią także ci, którym zależy na wykonaniu dodatkowego płatnego zlecenia. Najczęściej taka opcja jest dla nich wygodna, bo z tej drugiej pracy mogą otrzymać o wiele większe wynagrodzenie niż ze stałej umowy. Główną zaletą urlopu bezpłatnego jest właśnie dowolność w tym, na co go wykorzystamy, oraz zawieszenie większości obowiązków wynikających z umowy o pracę. Wiąże się to jednak z najważniejszym minusem, czyli pozbawieniem prawa do wynagrodzenia na urlopie bezpłatnym.

Trzeba jednak pamiętać, że nasz stały pracodawca może nieprzychylnie popatrzeć na to, że chcemy wziąć sobie u niego wolne, aby świadczyć pracę na rzecz innego przedsiębiorcy. Dlatego, jeśli nie musimy go informować o powodzie wnioskowania o urlop bezpłatny, to lepiej jest tego nie robić.

Kolejną wadą pracy podczas urlopu bezpłatnego jest spadek morale. Może okazać się, że nowa praca nam się zdecydowanie bardziej spodoba, choć jest tylko pracą tymczasową, przez co bardzo trudno będzie nam powrócić do dawnych obowiązków i poprzednich warunków zatrudnienia.

Urlop bezpłatny a praca za granicą

Coraz więcej Polaków decyduje się wziąć bezpłatny urlop u swojego pracy ze względu na to, że mają okazję wyjechać na parę tygodni do pracy za granicą. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim uzbieraniu dodatkowych oszczędności lub mamy w planach poważniejszy wydatek. Jedyne, o czym należy pamiętać w takim przypadku, to załatwienie sobie ubezpieczenia zdrowotnego.

Oceń ten wpis
Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy
Ocena: 4.6, liczba głosów: 16

Opinie

Katarzyna
2020-10-07, 18:34
A nie prawda. Ja wzięłam urlop bezpłatny na pół roku, poinformowałam o tym pracodawcę, że muszę jechać dorobić i się zgodził i normalnie dalej pracuje.
Na urlopie
2020-06-22, 13:23
Szkoda, że pracodawcy nie wiedzą że wysyłanie na urlop bezpłatny jest nielegalne...
Kazimiera
2019-12-17, 13:42
Chyba to bardzo musi być wyjątkowa sytuacja i bez wiedzy praktykowana. Nie wiem ale jak dla mnie to bardzo dziwna sytuacja.
Marcin
2019-12-03, 11:51
Gdyby taka sytuacja się wydała to chyba nikt by nie chciał takiego pracownika z powrotem :) Z drugiej strony czasami są sytuacje bardzo skomplikowane.
Wacław P
2019-05-14, 12:54
Dobrze, że można skorzystać z urlopu bezpłatnego. Zawsze go biorę, bo jadę na winobranie do Austrii. Nie ukrywam, że we wniosku piszę inny powód, aby żal nie było pracodawcy, że zarobię za ten czas o wiele więcej pieniędzy niż u niego. Do tej pory zawsze uzyskiwałem zgodę na taki urlop, bo przysługujący mi urlop wypoczynkowy wraz z dziećmi i żoną wykorzystuję w całości w miesiącu lipcu.
Noten12
2019-05-08, 17:36
Urlop jest wykorzystywany, gdy czas wolny pracownika od pracy nie jest objęty istniejącymi świadczeniami pracodawcy, takimi jak zwolnienie chorobowe, płatne wakacje, płatne urlopy i bezpłatne.
Poienari
2019-05-02, 10:34
Masz prawo powrócić do swojej pierwotnej pozycji po zakończeniu okresu urlopu lub jeśli ich pierwotna praca nie jest już dostępna, musisz zostać przywrócony do odpowiedniej i porównywalnej roli.
Edka
2019-04-01, 11:53
W realiach chyba obecny pracodawca nie będzie tak zawsze skłonny zgodzić się na to by ktoś pracował dla kogoś innego w czasie gdy niby pracuje w jego firmie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.