Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1061        SUBSKRYBUJE: 7262
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy

Wśród urlopów, z których może skorzystać pracownik, należy wyróżnić urlop bezpłatny. Jest on idealnym rozwiązaniem choćby dla tych zatrudnionych, którzy muszą wyjechać za granicę lub… chcą podjąć pracę w innej firmie.

Korzystanie z urlopu bezpłatnego zostało uregulowane w Kodeksie pracy. Nie każdy pracownik decyduje się jednak na skorzystanie z takiego urlopu, bo zatrudnieni mają zagwarantowaną możliwość wypoczynku – do regeneracji sił służy urlop wypoczynkowy. Prawo do takiego ma każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę i – co ważne – nie może się ona go zrzec. Skoro tak, urlop bezpłatny zasadniczo nie służy do wypoczynku, choć zainteresowany pracownik może wykorzystać go w dowolny sposób.

Jeżeli zamierzasz skorzystać z urlopu bezpłatnego, to musisz złożyć pisemny wniosek. Dopiero gdy zostanie on rozpatrzony przez twojego przełożonego pozytywnie, możesz przestać przychodzić do pracy. Dobrze przy tym, byś zadbał, by zgoda została wyrażona na piśmie – wówczas zyskasz dowód, że rzeczywiście możesz korzystać z urlopu bezpłatnego.


Gdy chcesz pracować u innego pracodawcy

Urlop bezpłatny możesz wykorzystać na dowolny cel. Najczęściej osoby zainteresowane decydują się wnioskować o taki wówczas, gdy mają w planach wyjazd za granicę, potrzebują dni wolnych na przygotowanie się do obrony pracy dyplomowej lub chcą odpocząć. W przeciwieństwie do urlopu na żądanie (maksymalnie 4 dni w ciągu roku kalendarzowego) czy wypoczynkowego (pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni), z urlopu bezpłatnego pracownik może korzystać dłużej, bo np. przez 3, 6 lub 12 miesięcy.

Ponieważ urlop bezpłatny możesz wykorzystać zgodnie z własnym uznaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zdecydował się podjąć pracę w trakcie czasu wolnego. Rozwiązanie takie przewidział ustawodawca, który w art. 1741 § 1 Kodeksu pracy stwierdził, że – jeżeli pracownik wyrazi zgodę na piśmie – to pracodawca może udzielić swojemu podwładnemu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy na rzecz innej firmy, jeżeli pracodawcy zawarli porozumienie w tej sprawie.


Pracujesz na urlopie bezpłatnym? O tym pamiętaj

W sytuacji, gdy pracownik wyraża zgodę na udzielenie mu urlopu bezpłatnego i pracę na rzecz innej firmy, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Jeżeli decydujesz się na urlop bezpłatny właśnie po to, by pracować, to powinieneś o tym pamiętać, bo zasadniczo w trakcie trwania urlopu bezpłatnego tracisz większość praw i obowiązków.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?

Z twojego punktu widzenia – jako osoby chcącej wykonywać pracownicze obowiązki na rzecz innego podmiotu – powinieneś pamiętać, że twój pracodawca może odwołać cię z urlopu. W tej kwestii nie ma on jednak dowolności – odwołanie jest możliwe tylko wówczas, gdy urlop bezpłatny został ci przyznany na dłużej niż 3 miesiące i pracodawca przewidział taką możliwość. Warto byś o tym pamiętał, bo może okazać się, że nie będziesz w stanie wywiązać się z zadań, jakich się podjąłeś.


Podpisz dowolną umowę

Nie zawsze pracownik musi otrzymać ofertę świadczenia pracy na rzecz innego podmiotu od swojego pracodawcy. Zdarza się, że na własną rękę znalazł on interesującą go posadę. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to powinieneś wiedzieć, że nie potrzebujesz zgody swojego przełożonego, by móc wykonywać pracę na rzecz innej firmy. Możesz też podpisać dowolną umowę – o pracę lub jedną z umów cywilnoprawnych, np. umowę o dzieło.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.