Współcześnie podnoszenie kwalifikacji przez pracowników jest bardzo popularne. Studia podyplomowe, studia doktoranckie czy liczne kursy są najczęściej zakończone egzaminem. Aby taki zdać, zatrudnieni najczęściej ubiegają się o urlop. Poza wypoczynkowym (w niektórych sytuacjach) pracodawca może również przyznać swojemu podwładnemu urlop szkoleniowy. Warto jednak wiedzieć, że nie przysługuje on każdemu ? dotyczy tylko tych pracowników, którzy podnosili uprawnienia za zgodą swojego przełożonego. To właśnie oni mogą liczyć na dni wolne, aby przygotować się do egzaminu.
Zgoda pracodawcy
Przyjmuje się, że pracodawca może wyrazić zgodę na dokształcanie się swojego podwładnego lub samodzielnie wyjść do niego z taką inicjatywą. W każdym z tych dwóch przypadków zgoda podmiotu zatrudniającego powinna być wyrażona na piśmie. Pracodawcy najchętniej podpisują ze swoimi podwładnymi umowy szkoleniowe. To właśnie w takiej formie możliwe jest określenie wzajemnych praw i obowiązków.
Z punktu widzenia pracodawcy, podpisanie takiego dokumentu nie jest zawsze konieczne. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy dotyczy przede wszystkim tych podmiotów zatrudniających, które zamierzają kontynuować stosunek pracy z dokształcającym się pracownikiem. Jest to o tyle istotne, że w ten sposób możliwe jest zabezpieczenie się przed odejściem podwładnego. Takie przypadki ? wbrew pozorom ? są bardzo częste. Zatrudniony, który posiada wyższe kwalifikacje i jednocześnie doświadczenie może liczyć na otrzymanie lepszej posady.
Nie tylko urlop szkoleniowy
Pracownik, który podnosi swoje kwalifikacje za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy, ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni. Jednocześnie osoba zatrudniona ma również szereg innych praw. O jakich mowa? Wśród najbardziej istotnych jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z części lub całości dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Takie udogodnienie dla większości pracowników ma dużą wartość. Jeżeli pracują oni w pełnym wymiarze godzin, to najprawdopodobniej dokształcają się w trybie wieczorowym lub wieczornym.
Pracodawca może też przyznać swojemu pracownikowi szereg dodatkowych świadczeń, np. dofinansowanie do zakupu książek czy materiałów szkoleniowych. Wysokość takiego wsparcia zależy wyłącznie od samego pracodawcy.
Kiedy pracodawca nie musi przyznać urlopu szkoleniowego?
Nie w każdej sytuacji pracodawca musi przyznać swojemu pracownikowi urlop szkoleniowy. Trzeba pamiętać, że dodatkowe dni wolne(w wymiarze 21 dni) przysługują wyłącznie tym zatrudnionym, którzy otrzymali zgodę przełożonego na dokształcanie się lub podjęli np. studia podyplomowe z jego inicjatywy. Jeżeli zatem pracownik postanowił się dokształcać samodzielnie i kwestii tej nie konsultował ze swoim pracodawcą, nie może liczyć na to, że otrzyma dni wolne. W takiej sytuacji pozostaje mu do wykorzystania urlop wypoczynkowy.
Nie każdy pracownik może też wykorzystać dni wolne z tytułu urlopu wypoczynkowego. Trzeba pamiętać, że w wielu firmach obowiązuje harmonogram urlopów. Jeżeli zatem pracownik odpowiednio wcześniej nie zgłosił, że w danym terminie będzie potrzebował dni wolnych, może okazać się, że takie nie zostaną mu przyznane. Trzeba o tym pamiętać ? pracodawca może mieć wolę udzielenia swojemu podwładnemu urlopu, ale np. ograniczać może go plan urlopowy lub braki kadrowe.
To może Cię również zainteresować