Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Czy na zwolnieniu lekarskim można wychodzić z domu?

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy
Czy na zwolnieniu lekarskim można wychodzić z domu?
Właśnie korzystasz ze zwolnienia lekarskiego? Możesz zastanawiać się, czy na zwolnieniu lekarskim można wychodzić z domu. Omawiamy, jak wygląda zwolnienie lekarskie a wyjście z domu w aktualnym stanie prawnym.

Ciąża, choroby układu kostno-stawowego i mięśniowego, urazy, zatrucia, choroby układu oddechowego, zaburzenia psychiczne i COVID-19 – jak wynika z danych ZUS, to najczęstsze przyczyny L4 w 2021 r. Mimo że ze zwolnień lekarskich korzystają miliony pracowników, to wciąż budzą one dużo wątpliwości. Najczęściej dotyczą one możliwości wyjścia z domu na zwolnieniu. Zwolnienie lekarskie a wyjście z domu to zagadnienia ściśle ze sobą powiązane – L4 nie zawsze oznacza możliwość swobodnego przemieszczania się.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy można wyjść z domu, przebywając na zwolnieniu lekarskim
 • Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać do rodziny
 • Jakie kody mogą znaleźć się na zwolnieniu lekarskim i co one oznaczają
 • Z jakimi ograniczeniami wiąże się przebywanie na L4
 • Jakie są konsekwencje nieobecności w domu podczas zwolnienia L4

Jesteś na początku swojej ścieżki zawodowej? Jeżeli po raz pierwszy korzystasz ze zwolnienia lekarskiego, przeczytaj również: Zwolnienie lekarskie – najważniejsze informacje.

Czy na L4 można wychodzić z domu?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy na zwolnieniu lekarskim można wychodzić z domu, w pierwszej kolejności należy sprecyzować cel wyjścia. Przebywając na zwolnieniu L4, możesz opuścić mieszkanie, by zrealizować podstawowe potrzeby życiowe, wyjechać do rodziny lub za granicę.

Czy na zwolnieniu lekarskim można wychodzić z domu

Bez względu na rodzaj zwolnienia (kod 1, kod 2), pracownik przebywający na L4 może opuścić miejsce zamieszkania, aby zrealizować podstawowe potrzeby życiowe. Co to oznacza w praktyce?

Zwolnienie lekarskie – co może pracownik:

 • Zrobić zakupy spożywcze
 • Zrealizować recepty w aptece, wyjść po leki przeciwbólowe
 • Udać się na wizytę u lekarza lub rehabilitanta

W powyższych przypadkach warto zadbać też o dowód, aby w razie kontroli usprawiedliwić nieobecność w miejscu zamieszkania.

Przykład: Pan Adam korzystał ze zwolnienia w okresie od 2 do 20 maja. W dniu 18 maja została przeprowadzona kontrola. Ponieważ mężczyzny nie zastano w miejscu zamieszkania, musiał on złożyć wyjaśnienia. Wskazał on, że w momencie kontroli był poza domem – robił zakupy w sklepie spożywczym i aptece oraz przedstawił paragony.

Video

Szukasz pracy?

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać do rodziny

Jak wynika z informacji podawanych przez ZUS, pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie z kodem 2 (zwolnienie chodzące), nie musi przechodzić rekonwalescencji w miejscu zamieszkania – może wyjechać np. do rodziny. Konieczne jest jednak poinformowanie pracodawcy o tym fakcie w wyznaczonym terminie – w ciągu 3 dni od zmiany miejsca pobytu.

Przykład: Ze względu na złamanie ręki, pani Bożena otrzymała zwolnienie na okres od 15 marca do 10 kwietnia. Ponieważ kobieta mieszka sama, to zdecydowała, że na czas zwolnienia będzie mieszkać u siostry. W dniu 17 kwietnia mailowo poinformowała pracodawcę o zmianie miejsca pobytu.

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać za granicę

Wątpliwości budzi też opuszczenie Polski przez osobę korzystającą z L4. Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać za granicę? Trzeba rozróżnić dwie sytuacje:

 • Wyjazd za granicę np. do rodziny, która będzie się opiekować pracownikiem przebywającym na L4. Taki wyjazd może być zalecony przez lekarza – warto zadbać o to, aby stosowna wzmianka znalazła się w dokumentacji medycznej.
 • Wyjazd za granicę, aby uczestniczyć w wycieczce. To sytuacja niedozwolona. Takie działanie zostanie uznane za korzystanie z L4 w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

W pierwszym przypadku o zmianie miejsca pobytu również trzeba poinformować pracodawcę.

Jakie ograniczenia obowiązują podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Celem zwolnienia lekarskiego jest zawsze regeneracja – pracownik powinien odpoczywać, aby jak najszybciej powrócić do zdrowia i aktywności zawodowej. Z tego względu podczas korzystania z L4 trzeba pamiętać o ograniczeniach. Nie dotyczą one jedynie opuszczania miejsca zamieszkania, ale również wykonywania innych czynności.

Podczas zwolnienia lekarskiego nie można:

 • Wykonywać pracy, również bezpłatnej. Pracownik nie powinien też z grzeczności odpowiadać na wiadomości otrzymane na firmowy adres e-mail.
 • Podejmować czynności, które nie należą do niezbędnych czynności życia codziennego. Nawet wówczas, gdy pracownik może chodzić na L4, nie powinien np. kosić trawy, zajmować się ogrodem czy remontem mieszkania.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i właśnie korzystasz z L4? Według ZUS za pracę nie uznaje się wykonywania czynności, które są niezbędne do funkcjonowania firmy. Należą do nich choćby sprawy kadrowe czy opłacenie czynszu za wynajmowany lokal.

Video

Jak sprawdzić, jaki rodzaj zwolnienia lekarskiego został wystawiony?

Wystawiając L4, lekarz korzysta z kodów – służą one m.in. do wskazania zaleceń. Dwa kody na zwolnieniach lekarskich budzące najwięcej wątpliwości, to:

 • Kod 1 – zwolnienie leżące. W praktyce oznacza nakaz leżenia, czyli przebywania w domu przez cały okres korzystania ze zwolnienia. Pracownik, który otrzymał takie L4, może wyjść z domu np. do apteki, ale nie powinien wyjeżdżać, np. za granicę.
 • Kod 2 – zwolnienie chodzące. Pracownik może chodzić na L4, w tym opuszczać mieszkanie, np. wybrać się na spacer. Mimo że takie zwolnienie pozwala na więcej swobody, to również trzeba pamiętać o ograniczeniach.

O kodzie może pacjenta poinformować lekarz, znajduje się on też na zwolnieniu lekarskim.

Od czego zależy, jakie zwolnienie L4 wystawi lekarz?

Kluczowe znaczenie dla tego, jakie kody znajdą się na zwolnieniu lekarskim, ma stan zdrowia pracownika. To lekarz decyduje, czy pacjent musi leżeć w łóżku, czy też może chodzić. Gdy u pacjenta zdiagnozowano:

 • Przeziębienie lub grypę – najpewniej konieczne będzie przebywanie w domu przez cały okres rekonwalescencji
 • Złamanie kończyny – przebywanie w domu nie będzie wymagane, a pacjent będzie mógł wychodzić choćby na spacery

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Może zdarzyć się, że na następujących po sobie zwolnieniach L4 znajdować będą się różne kody.

Brak obecności w domu podczas zwolnienia lekarskiego – jakie konsekwencje?

Pytanie, czy na zwolnieniu lekarskim można wychodzić z domu lub czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać za granicę, jest słuszne, a to ze względu na konsekwencje, z jakimi musi się liczyć pracownik, który złamał zasady obowiązujące na L4. Czym może skutkować np. podjęcie pracy na zwolnieniu lekarskim? W takiej sytuacji:

 • Pracownik traci prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy
 • Pracownik traci prawo do zasiłku – gdy ZUS wypłaca mu zasiłek chorobowy lub opiekuńczy
 • Pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie – nieprawidłowe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego uznaje się na naruszenie obowiązków pracowniczych

Od decyzji wydanej przez ZUS można się odwołać, przy czym szansa, że takie odwołanie zostanie uznane, jest niewielka.

Przykład: Pani Anna korzystała ze zwolnienia w okresie od 20 do 31 grudnia – było to jej kolejne zwolnienie. Kontrola odbyła się w dniu 23 grudnia i ustalono podczas niej, że kobieta zdalnie szkoli swoich podwładnych. W związku z tym ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego.

Podsumowanie:
 • Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim może wychodzić z domu, ale tylko w celu zrealizowania podstawowych potrzeb życiowych, np. zrobienia zakupów lub pójścia do lekarza.
 • Pracownik na L4 może wyjechać do rodziny lub za granicę pod warunkiem, że poinformuje o tym pracodawcę w wyznaczonym terminie.
 • Podczas korzystania z L4 należy przestrzegać ograniczeń, takich jak niemożliwość wykonywania pracy czy niezbędnych czynności niezwiązanych z podstawowymi potrzebami życiowymi.
 • Do najczęściej występujących kodów na zwolnieniach lekarskich należą kod 1 - zwolnienie leżące, nakazujące pozostanie w domu oraz kod 2 - zwolnienie chodzące, pozwalające na opuszczanie mieszkania w celach związanych z podstawowymi potrzebami życiowymi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Ewa

Ewa

Bardzo przydatne informacje. Sama korzystałam już z L4 i wiedziałam, że nie można pracować, ale nie wiedziałam, żeby nie odpowiadać na e-maile czy zajmować się firmą. Ograniczenia co do wyjścia z domu są na szczęście logiczne i przynajmniej można zrealizować najważniejsze potrzeby życiowe.
Olivier

Olivier

Nie wiedziałam, że na zwolnieniu lekarskim można wyjechać do rodziny. To dobra wiadomość, jeśli ktoś nie chce być sam w czasie choroby. Jednak ograniczenia co do wykonywania czynności nietypowych są na pewno potrzebne, żeby nie narażać zdrowia.
Gaba

Gaba

Ciekawa lektura dla pracowników korzystających z L4. Ograniczenia wydają się oczywiste, ale niestety niektórym trzeba to przypominać. Warto też pamiętać, żeby informować pracodawcę o zmianie miejsca pobytu.
puzon

puzon

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które po raz pierwszy korzystają ze zwolnienia lekarskiego. Dobrze wiedzieć, że można wychodzić z domu na podstawowe potrzeby, ale trzeba uważać na ograniczenia. Zawsze byłam niepewna co do tego, czy na L4 w ogóle można opuścić mieszkanie.
Onkochory

Onkochory

Praca w ogrodzie zakazana na L4, bo nie jest niezbędną czynnością życiową? Mi doktor kazała próbować lekkich pracy w ogrodzie celem rehabilitacji- jestem po usunięciu guza mózgu, mam wracać do aktywności, dozować wysiłek, przebywać na powietrzu. Będę grabić i kontrol mi powie że, mogę tylko wąchać kwiatki? A I kazała mi zacząć jeździć autem, to do apteki pod domem?
Do Eugeniusza

Do Eugeniusza

Prawdopodobnie na takiej samej zasadzie na jakiej człowiek posiadający działalność i zatrudniający pierwszego pracownika staje się pracodawcą. Wówczas od pierwszego dnia ma posiadac wiedzę kadrową, albo zatrudniac kogos, kto bedzie to za niego robil... jest takie powiedzenie, ze brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialnosci. No i ta niewiedza potrafi wpedzic ludzi w klopoty.
Eugeniusz

Eugeniusz

Kompletnie nie rozumiem na jakiej podstawie wymaga się od pracownika, aby miał znać znaczenie jakiegoś kodu na zwolnieniu. Np. na zwolnieniu z powodów natury psychicznej wręcz warto relaksować się na spacerach lub oprawiać sport. Uważam, że zakres zwolnienia musi wynikać z opisu lekarza, a nie ze znajomości przepisów (kody zwolnienia), bowiem pracownik (zwłaszcza fizyczny) nie musi być specjalistą od księgowości ani od prawa pracy. To skandal, że są co do tego wątpliwości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka