Twoje wsparcie w rekrutacji

Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy

Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy
Pracownik może skrócić zwolnienie lekarskie i wrócić wcześniej do pracy. Podjęcie takiej decyzji ma jednak swoje konsekwencje. Jakie dokładnie? Czy wcześniejszy powrót do pracy się opłaca?

Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań. Przyznane przez specjalistę dni wolne pracownik powinien przeznaczyć na regenerację organizmu. W praktyce zatem osoba zatrudniona powinna postępować zgodnie z zalecaniami lekarza. Postępowanie wbrew tym zaleceniom lub nadużywanie zwolnienia lekarskiego może być traktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Z tego właśnie względu tak istotne jest to, aby pracownik ? jeszcze przed powrotem do pracy ? upewnił się, że jego stan mu na to pozwala.

Utrata prawa do zasiłku chorobowego

Pracownik, który postanawia skrócić zwolnienie lekarskie i wrócić wcześniej do pracy musi pamiętać o tym, że traci wówczas prawo do zasiłku chorobowego za przepracowane dni. ZUS uznaje bowiem, że podjęcie przez osobę zatrudnioną swoich obowiązków ? w okresie orzeczonej przez lekarza niezdolności do pracy ? jest równoznaczne z tym, że wycofuje on wniosek o wypłatę właśnie zasiłku chorobowego. Jest to o tyle istotna informacja, że część pracowników jest pewna, że otrzyma dwa świadczenia ? a nie jest to poprawne rozumowanie.

Ponieważ wcześniejszy powrót do pracy osoby zatrudnionej może budzić wiele pytań, najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie stosownego zaświadczenia lekarskiego od swojego lekarza. Dokument powinien jednoznacznie wskazywać datę, od której pracownik może powrócić do pracy i podjąć się ponownie wykonywania swoich obowiązków służbowych.

Pracodawca może nie dopuścić do pracy

Z punktu widzenia osoby zatrudnionej istotne powinno być to, że pracodawca może jej nie dopuścić do wykonywania czynności służbowych, jeżeli powróci ona do pracy wcześniej niż zalecił jej lekarz. To kolejny powód, dla którego umówienie się na wizytę powinno być dla pracownika istotne. Wówczas, posiadając stosowny dokument od lekarza, mniej formalności do załatwienia będzie miał pracodawca. On bowiem powinien dopuścić swojego podwładnego do wykonywania zadań, zaś do ZUS skierować pismo informacyjne.

Trzeba pamiętać, że w okresie wykorzystywania świadczenia chorobowego nie jest możliwe podejmowanie pracy np. u innego pracodawcy. Pracownik powinien wykorzystać przyznane dni wolne na wypoczynek i regenerację. W innym przypadku, jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości (a poza inspektorami ZUS ma do kontroli prawo również pracodawca), osoba zatrudniona może utracić prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to również tych dni, w których zwolnienie wykorzystywał prawidłowo.

Niezdolność do pracy powyżej 30 dni

Inaczej wygląda sytuacja powrotu pracownika do pracy, jeżeli okres jego nieobecności z uwagi na chorobę trwał dłużej niż 30 dni. Przy tak długiej niezdolności do pracy, o ponownym podjęciu pracy może zdecydować tylko i wyłącznie lekarz medycyny pracy. Trzeba pamiętać, że jest on zobowiązany do przeprowadzenia badań kontrolnych, które mają stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście może powrócić do wykonywania obowiązków.

W przypadku dłuższej choroby pracownik również może powrócić do zakładu pracy szybciej niż przewidział to lekarz. W tym wypadku jednak zwolnienia nie powinien skracać samodzielnie, ale kierować się wytycznymi otrzymanymi od lekarza orzecznika. Inaczej mówiąc, pracownik powinien przedstawić przełożonemu stosowny dokument otrzymany od lekarza medycyny pracy. Jeżeli okaże pismo od lekarza rodzinnego, pracodawca nie powinien dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych.

Wcześniejszy powrót z L4

W Polsce wielu pracodawców jeszcze bardzo nieprzychylnie patrzy na wszelkie zwolnienia chorobowe, co jest związane przede wszystkim z tym, że niektórzy pracownicy nadmiernie wykorzystują możliwość wzięcia L4 i siedzenia w domu. Dodatkowo przez pierwsze 30 dni zwolnienia chorobowego pracownika koszty z tym związane są ponoszenie nie przez ZUS, a przez pracodawcę, co szczególnie w przypadku dużych firm powoduje sporą stratę finansową.

Nieprzychylność pracodawcy do L4 doprowadza do tego, że w Polsce pracownicy niechętnie biorą L4, przez co najczęściej przychodzą do zakładu pracy z czynną infekcją, doprowadzając do zarażenia innych osób. Niemniej rzadkim przypadkiem jest to, że pracownik po paru dniach zwolnienia postanawia wrócić do pracy, choć jeszcze mógłby pozostać w domu na L4. W takiej sytuacji wielu z nich zaczyna zastanawiać się, jak skrócić L4 i czy można wcześniej wrócić z L4, nie narażając się przy tym na żadne nieprzyjemności.

Powrót do pracy po L4 jest możliwy, ale warto to zrobić z głową. Przede wszystkim nie powinno się liczyć na to, że wcześniejszy powrót z L4 będzie polegał po prostu na stawieniu się z dnia na dzień w firmie, choć wystawione zwolnienie obejmuje jeszcze przynajmniej kilka dni. Pracodawca może takiej osoby nie dopuścić do objęcia stanowiska pracy, bo gdyby coś się stało, to mógłby za to odpowiadać. Właśnie z tego powodu pracodawcy najczęściej karzą swoim pracownikom, aby przynieśli tzw. zdolność do pracy po L4, czyli zaświadczenie, które wystawia lekarz.

Wcześniejszy powrót do pracy po L4 bardzo często jest też spowodowany względami finansowymi. I nie chodzi tutaj wyłącznie o to, że w większości przypadków wynagrodzenie za czas choroby jest o 20% mniejsze od standardowego. Strata może być o wiele bardziej dotkliwa, ponieważ w obecnych czasach wielu pracodawców przyznaje comiesięczne premie za brak nieobecności. Najczęściej im większa ilość absencji w pracy, tym mniejszy dodatek zostanie przyznany pracownikowi, dlatego dla wielu z nich każdy dzień obecności jest na wagę złota.

Oceń ten wpis
Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy
Ocena: 4.1, liczba głosów: 8
Tematy, które interesują czytelników:  Wypadek przy pracy, Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie, Praca zdalna

Zobacz inne porady

Opinie

Celina
2019-05-15, 16:14
Nie wiedziałam, że jak mój brat aktualnie choruje 3 miesiąc, to jak mu się skończy L/4- to będzie musiał mieć zgodę od lekarza, że może pracować na danym stanowisku pracy. Nie może sobie przyjść bez takiej zgody do pracy.
Natalia
2019-05-08, 15:18
Lekarz ustala to wszystko i tylko trzeba informować firmę jak sprawy postępują. W sprawach chorobowych pracownik ma przecież swoje prawa z jakich może odpowiednio skorzystać.
Pawian
2019-05-02, 10:03
Zwolnienie lekarskie jest procedurą stosowaną w celu uniknięcia narzucenia zasady związanej ze zdrowiem, którą osoba fizyczna mogłaby w innym przypadku musiała spełnić.
Natalia
2019-04-01, 10:45
Niestety jest to prawda. Wiele ludzi boi się, że coś tam w pracy straci, że roboty się nazbiera i kosztem np. kolejnego tygodnia na l4 mówi lekarzowi, że nie chce l4.
Anna
2016-02-16, 17:11
Bzdura. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy w czasie zwolnienia lekarskiego, bo jest to okres orzeczonej niezdolności do pracy. Lekarz prowadzący nie może "odwołać" wystawionego wcześniej zwolnienia; właściwy do tego jest lekarz orzecznik ZUS, do którego należy wystąpić o stwierdzenie zasadności skrócenia zwolnienia lekarskiego. Taka procedura jest długotrwała i lepiej, żeby lekarz wystawiający zwolnienie ustalił rozsądny termin pierwszego zwolnienia, a później, w miarę potrzeby, przedłużał niezdolność do pracy. Pracodawca, który dopuści pracownika do stanowiska pracy bez zaświadczenia orzecznika ZUS po prostu złamie prawo.
Kamilla
2016-01-21, 21:42
Świetny artykuł, wyjaśnia najważniejsze kwestie. Jeżeli ktoś chce przeczytać więcej na temat szybszego powrotu do pracy to polecam również poradnikpracownika.pl/-czy-skrocenie-okresu-zwolnienia-lekarskiego-jest-mozliwe
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.