Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1027        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Wypadek przy pracy, Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie, Praca zdalna

Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy

Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy
Pracownik może skrócić zwolnienie lekarskie i wrócić wcześniej do pracy. Podjęcie takiej decyzji ma jednak swoje konsekwencje. Jakie dokładnie? Czy wcześniejszy powrót do pracy się opłaca?

Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań. Przyznane przez specjalistę dni wolne pracownik powinien przeznaczyć na regenerację organizmu. W praktyce zatem osoba zatrudniona powinna postępować zgodnie z zalecaniami lekarza. Postępowanie wbrew tym zaleceniom lub nadużywanie zwolnienia lekarskiego może być traktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Z tego właśnie względu tak istotne jest to, aby pracownik ? jeszcze przed powrotem do pracy ? upewnił się, że jego stan mu na to pozwala.

Utrata prawa do zasiłku chorobowego

Pracownik, który postanawia skrócić zwolnienie lekarskie i wrócić wcześniej do pracy musi pamiętać o tym, że traci wówczas prawo do zasiłku chorobowego za przepracowane dni. ZUS uznaje bowiem, że podjęcie przez osobę zatrudnioną swoich obowiązków ? w okresie orzeczonej przez lekarza niezdolności do pracy ? jest równoznaczne z tym, że wycofuje on wniosek o wypłatę właśnie zasiłku chorobowego. Jest to o tyle istotna informacja, że część pracowników jest pewna, że otrzyma dwa świadczenia ? a nie jest to poprawne rozumowanie.

Ponieważ wcześniejszy powrót do pracy osoby zatrudnionej może budzić wiele pytań, najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie stosownego zaświadczenia lekarskiego od swojego lekarza. Dokument powinien jednoznacznie wskazywać datę, od której pracownik może powrócić do pracy i podjąć się ponownie wykonywania swoich obowiązków służbowych.

Pracodawca może nie dopuścić do pracy

Z punktu widzenia osoby zatrudnionej istotne powinno być to, że pracodawca może jej nie dopuścić do wykonywania czynności służbowych, jeżeli powróci ona do pracy wcześniej niż zalecił jej lekarz. To kolejny powód, dla którego umówienie się na wizytę powinno być dla pracownika istotne. Wówczas, posiadając stosowny dokument od lekarza, mniej formalności do załatwienia będzie miał pracodawca. On bowiem powinien dopuścić swojego podwładnego do wykonywania zadań, zaś do ZUS skierować pismo informacyjne.

Trzeba pamiętać, że w okresie wykorzystywania świadczenia chorobowego nie jest możliwe podejmowanie pracy np. u innego pracodawcy. Pracownik powinien wykorzystać przyznane dni wolne na wypoczynek i regenerację. W innym przypadku, jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości (a poza inspektorami ZUS ma do kontroli prawo również pracodawca), osoba zatrudniona może utracić prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to również tych dni, w których zwolnienie wykorzystywał prawidłowo.

Niezdolność do pracy powyżej 30 dni

Inaczej wygląda sytuacja powrotu pracownika do pracy, jeżeli okres jego nieobecności z uwagi na chorobę trwał dłużej niż 30 dni. Przy tak długiej niezdolności do pracy, o ponownym podjęciu pracy może zdecydować tylko i wyłącznie lekarz medycyny pracy. Trzeba pamiętać, że jest on zobowiązany do przeprowadzenia badań kontrolnych, które mają stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście może powrócić do wykonywania obowiązków.

W przypadku dłuższej choroby pracownik również może powrócić do zakładu pracy szybciej niż przewidział to lekarz. W tym wypadku jednak zwolnienia nie powinien skracać samodzielnie, ale kierować się wytycznymi otrzymanymi od lekarza orzecznika. Inaczej mówiąc, pracownik powinien przedstawić przełożonemu stosowny dokument otrzymany od lekarza medycyny pracy. Jeżeli okaże pismo od lekarza rodzinnego, pracodawca nie powinien dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych.

Oceń ten wpis
Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy
Ocena: 4.0, liczba głosów: 7

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

Anna
2016-02-16, 17:11
Bzdura. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy w czasie zwolnienia lekarskiego, bo jest to okres orzeczonej niezdolności do pracy. Lekarz prowadzący nie może "odwołać" wystawionego wcześniej zwolnienia; właściwy do tego jest lekarz orzecznik ZUS, do którego należy wystąpić o stwierdzenie zasadności skrócenia zwolnienia lekarskiego. Taka procedura jest długotrwała i lepiej, żeby lekarz wystawiający zwolnienie ustalił rozsądny termin pierwszego zwolnienia, a później, w miarę potrzeby, przedłużał niezdolność do pracy. Pracodawca, który dopuści pracownika do stanowiska pracy bez zaświadczenia orzecznika ZUS po prostu złamie prawo.
Kamilla
2016-01-21, 21:42
Świetny artykuł, wyjaśnia najważniejsze kwestie. Jeżeli ktoś chce przeczytać więcej na temat szybszego powrotu do pracy to polecam również poradnikpracownika.pl/-czy-skrocenie-okresu-zwolnienia-lekarskiego-jest-mozliwe
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.