Zarobki

Emerytura olimpijska - czym jest i kto ją otrzymuje?

20 grudnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Emerytura olimpijska - czym jest i kto ją otrzymuje?
Wielu z nas choć raz w życiu spotkało się z pojęciem tzw. emerytury olimpijskiej, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest to świadczenie. Jak się bowiem okazuje, przysługuje ono w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu konkretnych warunków. O czym dokładnie mowa? Do kogo skierowana jest emerytura olimpijska i jak ją zdobyć?

Zobacz także artykuł: Dorabianie do emerytury - jak nie stracić świadczenia emerytalnego? 

Emerytura olimpijska - czym jest i kto ją otrzymuje?

Każdy z nas pracuje po to, aby w przyszłości uzyskać emeryturę, która pozwoli na spokojne i przede wszystkim stabilne finansowo życie. Świadczenia tego rodzaju przyznawane są jednak wyłącznie wówczas, gdy zrealizowanych zostanie kilka zasadniczych kryteriów. Z podobną sytuacją mamy do czynienia jeśli chodzi o specjalne świadczenie, jakim jest niewątpliwie emerytura olimpijska w Polsce. 

Czym jest emerytura olimpijska i komu przysługuje?

Emerytura olimpijska to nic innego, jak świadczenie pieniężne, które wypłaca się medalistom igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich oraz igrzysk olimpijskich osób niesłyszących. Stanowi więc ono wyróżnienie za wyjątkowe wyniki sportowe, a środki pochodzą z budżetu państwa. Aktem prawnym, który szczegółowo określa warunki przyznawania olimpijskiej emerytury, jest Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku. Co istotne, emerytura jest adresowana do sportowców, którzy ukończyli 40 lat, a w przypadku zdobycia medalu przed wejściem w życie wspomnianej ustawy - 35 lat. Głównym celem emerytury olimpijskiej jest docenienie wysiłku, talentu i wytrwałości sportowców, którzy swoją postawą rozsławiają nasz kraj na arenie międzynarodowej. Emerytura olimpijska ile wynosi - to pytanie zadaje sobie wiele osób, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. 

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Nowy Dwór Mazowiecki
Dodana
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Bielsko-Biała
Dodana

Ile wynosi emerytura olimpijska?

Emerytura olimpijska kwota - ile wynosi? Wysokość świadczenia w danym roku budżetowym jest ustalana na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, zgodnie z ustawą budżetową i przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej przez 1,4. W 2021 r. kwota bazowa wynosi 2 031,96 zł, a więc koniec końców wysokość olimpijskiej emerytury to 2 844,74 zł netto, a więc “na rękę”. Warto zaznaczyć, że od świadczenia tego nie jest pobierany podatek dochodowy ani składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. 

Kto wypłaca emeryturę olimpijska?

Prawo do olimpijskiej emerytury przyznawane jest wyłącznie w określonych przepisami okolicznościach. Emerytura olimpijska ile medali trzeba zdobyć? Zgodnie z polskim prawem, aby ubiegać się o to świadczenie należy zdobyć co najmniej jeden medal na: igrzyskach olimpijskich, zawodach “Przyjaźń 84”, igrzyskach paraolimpijskich lub zawodach sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r., będących odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich albo igrzyskach głuchych lub zawodach sportowych odbywających się przed 2001 r., które były odpowiednikiem igrzysk osób niesłyszących. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje minister sportu, ale następuje to zawsze na wniosek samego zainteresowanego.

Jak starać się o emeryturę olimpijską?

Wiemy już, ile wynosi emerytura olimpijska, warto dowiedzieć się, jakie dokładnie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o jej przyznanie. Jak się bowiem okazuje, procedura w tym przypadku jest nieco inna niż jeśli mówimy o standardowej emeryturze, emeryturze stażowej czy np. emeryturze przysługującej w ramach dziedziczenia. Oprócz wniosku o przyznanie emerytury olimpijskiej należy złożyć w Ministerstwie Sportu i Turystyki: zaświadczenie z Polskiego Komitetu Olimpijskiego potwierdzające zdobycie medalu; zaświadczenie od Polskiego Komitetu Sportowego o zaprzestaniu uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym; potwierdzenie posiadania obywatelstwa RP oraz oświadczenie o niekaralności.

Ile wypłacana jest emerytura olimpijska i od kiedy przysługuje?

Wysokość olimpijskiej emerytury nie jest uzależniona od statusu materialnego danej osoby oraz tego, czy pobiera ona inne świadczenia. Emerytura przysługuje dożywotnio i jest wypłacana co miesiąc, a pierwsze środki są przekazywane w miesiącu, w którym zapadła decyzja o przyznaniu świadczenia. W przypadku emerytury olimpijskiej nie mamy więc do czynienia z charakterem socjalnym, a to oznacza, że świadczeniobiorca nie musi obawiać się m.in. zawieszenia prawa do emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia itp. Wielu emerytów poszukuje bowiem sposobu na to, jak dorobić do emerytury, aby nie stracić świadczenia. Przy olimpijskiej emeryturze dylemat ten nie występuje. 

Ile wynosi emerytura olimpijska w innych krajach?

Ile wynosi emerytura olimpijska w Niemczech czy też emerytura olimpijska w USA. Wysokość świadczenia dla medalistów olimpijskich jest zróżnicowana w zależności od kraju, dlatego szczegółów co do kwot i przeliczników należy szukać w konkretnym ustawodawstwie. Wiele państw, w tym także Polska, oprócz emerytury nagradza sportowców bonusami finansowymi w zależności od koloru medalu i tego, czy zdobyto go w rywalizacji indywidualnej, czy też drużynowej. 

Najczęściej zadawane pytania

Najlepiej płatne zawody w Polsce - kto zarabia najwięcej?

Obecnie wśród najlepiej płatnych stanowisk w Polsce wyróżniamy m.in. key account manager, specjalistów ds. bezpieczeństwa IT, programistów, brand managerów, analityków finansowych. Wysokie wynagrodzenie uzyskują także specjaliści HR, inżynierowie ds. jakości oraz osoby zatrudnione na wysokim szczeblu w bankowości.

Jak zdobyć dobrze płatną pracę?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie, ale stosując kilka zasad można zwiększyć szansę na sukces w tym obszarze. Niezbędne jest oczywiście zdobycie określonego wykształcenia, doświadczenia i umiejętności. Dodatkowym atutem jest zawsze znajomość języków obcych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Mariusz

Mariusz

Mimo, że nie jestem sportowcem, to uważam, że emerytura olimpijska to świetny przykład na to, jak państwo powinno doceniać osiągnięcia w różnych dziedzinach. Jestem pod wrażeniem wyróżnienia, jakim jest ta emerytura.
Katiusza

Katiusza

Emerytura olimpijska to wspaniałe wyróżnienie dla sportowców, którzy włożyli wiele wysiłku w osiągnięcie najlepszych wyników. Dzięki temu mogą dostąpić chociaż trochę uznania za swoje osiągnięcia.
Anna

Anna

Moim zdaniem, emerytura olimpijska jest słuszną formą nagrody dla sportowców, którzy reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej. Ich wysiłek i poświęcenie powinny być doceniane.
Zuzanna

Zuzanna

Cieszę się, że państwo docenia wysiłek sportowców i nagradza ich za wyjątkowe wyniki. Emerytura olimpijska jest zasłużoną nagrodą i przyznawana powinna być z większą częstotliwością.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.