Zarobki

Ile zarabia kierowca tira?

24 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

7 komentarzy
Ile zarabia kierowca tira?
TIR to skrót odnoszący się do międzynarodowej konwencji celnej z 14 listopada 1975. Termin ten szybko przylgnął do dużych ciężarówek z naczepami, a w świadomości społeczeństwa utrwalił się zawód kierowcy tira. Wiele osób ma wyobrażenie przygody w szoferce, możliwości zwiedzania pięknych miejsc i magii pracy z dala od szefostwa. W rzeczywistości zawód kierowcy tira jest niezwykle ciężki i niewdzięczny.

Zarobki kierowcy tira zachęcają młodych ludzi chcących się oddać przygodzie pracy w transporcie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z trudów, jakie czekają w tym zawodzie. Tygodnie spędzane poza domem, nocowanie w szoferce i mierzenie się z korkami czy fatalnymi warunkami drogowymi.

Kierowca tira to zawód potrzebujący ludzi z powołaniem. Jest to też jeden z najważniejszych zawodów na rynku. Tirami podróżuje większość towarów. Gdyby nie kierowcy ciężarówek to w sklepach znaleźlibyśmy tylko puste półki, a wiele produktów nigdy nie dotarłoby do naszych domów. Sprawdźmy, jak wyglądają realia pracy polskiego kierowcy tira i z czego wynikają ciągłe braki kadrowe w polskich firmach.

Video

Kierowca tira — specyfika pracy na polskim rynku

Zawód kierowcy tira należy do naprawdę ciężkich sposobów zarabiania. Wiele osób patrzy jedynie na zarobki, które na polskie warunki są wysokie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę ze wszystkich trudów występujących w tym zawodzie. Zacznijmy od tego kto może zostać w Polsce kierowcą tira.

Kwalifikacje formalne kierowcy tira:

 • Głównym wymogiem, aby zostać tzw. truckerem, jest posiadanie prawa jazdy kategorii C bądź C1, które uprawniają odpowiednio do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 3,5 tony oraz o masie od 3,5 do 7,5 tony.
 • W przypadku ciągników z naczepą konieczne są uprawnienia C+E bądź C1+E.
 • Kierowca z odpowiednim prawem jazdy musi jeszcze zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej upoważniające do przewozu towarów.
 • Kursanci poniżej 21 roku życia muszą przejść szkolenie trwające 280 godzin, a powyżej tego wieku trwa ono 140 godzin.
 • Po zdaniu egzaminu można się podjąć zawodu prowadzenia tira.

Praca kierowcy wymaga sporego skupienia i precyzji. Zdecydowanie nie każdy nadaje się do prowadzenia dużej ciężarówki. Zawodowe prowadzenie pojazdu potrafi powodować spory stres. Należy także pamiętać, że kierowcy tirów nie wychodzą do pracy na osiem godzin. Tutaj mówimy o wyjazdach w trasy trwających często od kilku dni do nawet paru tygodni. Taka forma pracy znacząco wpływa na życie rodzinne.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca kierowca c+e

Kierowca samochodu asenizacyjnego kat. C+E

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

 • Bojano
Dodana

Kierowca z kat C+E

POZ BRUK sp. z o.o. sp. j.

 • Poznań
Dodana

Kierowca samochodu ciężarowego kat. c+e

TARTAK - GAŁKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Jordanów
Dodana

Kierowca kat. c+e

LARISA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Mszanowo
Dodana

Kierowca samochodu ciężarowego, kat. c+e

BESKIDUS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Zembrzyce
Dodana

Dużą zaletą jest możliwość zwiedzenia różnych zakątków kraju czy Europy. Oczywiście kierowcy nie mają wiele czasu na podziwianie okolicy, ponieważ większość czasu spędzają na parkingach i terminalach przeładunkowych.

Jaki jest czas pracy kierowcy tira?

 • Dziennie zawodowy kierowca może prowadzić pojazd 9 godzin, a w razie potrzeby czas może zostać przedłużony do 10 godzin.
 • W trakcie powinna nastąpić 45-minutowa przerwa najpóźniej po 4,5h jazdy.
 • Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w tym zawodzie ramy czasowe są bardzo umowne. Kierowców gonią terminy, a poza jazdą muszą jeszcze nadzorować rozładunek i załadunek, czy zajmować się dokumentami przewozowymi.

Długoletnia praca kierowcy może też doprowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. Mimo wszystko jest to praca siedząca, przeplatana wysiłkiem fizycznym przy choćby zabezpieczaniu ładunku, co się przekłada na przykład na choroby kręgosłupa. Czy wszelkie trudy faktycznie się opłacają?

Źródło: https://star.edu.pl/czas-pracy-kierowcy-zasady

Zarobki kierowcy tira

Zarobki kierowców tirów urastają wśród ludzi spoza zawodu do miana legend. Rzeczywistość jest nieco inna, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim truckerzy otrzymują umowy opiewające często na minimalne zarobki. Ewentualna duża wypłata jest efektem dodatków, diet czy nadgodzin. Tymczasem gołe pensje wcale nie powalają swoim ogromem.

Ile zarabia kierowca tira?

 • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na styczeń 2023 roku kierowcy samochodów ciężarowych zarabiali od 4 160 zł do 7 250 zł brutto.
 • Mediana zarobków wyniosła 5 440 zł brutto, co biorąc pod uwagę trudy czyhające na kierowcę tira, nie jest już sumą imponującą.
 • Faktyczna wysokość zarobków kształtuje się jednak na podstawie dodatków oraz diet za długie wyjazdy. Na wysokość wynagrodzenia będą miały wpływ trasy, w jakie ruszy trucker. Nie bez znaczenia są także dodatkowe uprawnienia.
 • Szacuje się, że zarobki tirowców mogą sięgać nawet 12 000 zł.

Jak na polskie warunki takie wynagrodzenia są dość dobre. W wielu regionach kraju zawód kierowcy tira jest jedynym oferującym faktycznie wysokie wynagrodzenie. Najlepiej zarabiający kierowcy muszą się jednak liczyć z tym, że rzadko odwiedzą dom, a więc raczej powinni być samotnikami. Bycie truckerem powinno zaś być ich stylem życia.

Kurs ADR — jak wpływa na wysokość zarobków?

Praca w każdym zawodzie wymaga podnoszenia kwalifikacji, jeżeli chce się zarabiać więcej. Także kierowcy tirów mają możliwość podniesienia swojej wartości na rynku pracy. Taką możliwością jest między innymi kurs ADR, czyli zdobycie uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych.

Obecnie szacuje się, że towary niebezpieczne stanowią ponad 10% całego transportu w Polsce. Oznacza to zapotrzebowanie na kierowców upoważnionych do przewozu takich ładunków. Uprawnienia ADR oznaczają, że kierowca potrafi się obchodzić z niebezpiecznym ładunkiem, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo na drogach.

Video

Czy kurs ADR pozwoli podnieść wynagrodzenie? Kierowcy tirów to obecnie zawód deficytowy i przedsiębiorcy coraz częściej starają się przyciągnąć pracowników atrakcyjnymi ofertami. Z pewnością uprawnienia ADR będą mocnym atutem w negocjacjach z przyszłym pracodawcą. Ciężko określić, o ile mogą wzrosnąć zarobki po odbyciu kursu ADR, ale kierowcy z dodatkowymi uprawnieniami nie będą mieli problemów w razie potrzeby ze znalezieniem lepiej płatnego stanowiska.

Najważniejsze, że kurs ADR nie jest drogą inwestycją. Obecnie oferty na szkolenia można znaleźć w kwotach od 400 do 700 zł. W zależności od rodzaju kursu może on trwać różną ilość czasu. Szkolenie podstawowe to zazwyczaj min. 18 godzin lekcyjnych, zaś kurs doskonalący zajmie min. 16 godzin. Kierowcy mogą także odbyć kursy ADR dotyczące przewozu konkretnych materiałów bądź prowadzenia cysterny z substancjami ADR. W tym wypadku kurs potrwa min. 13 godzin lekcyjnych. Należy podkreślić, że uprawnienia ADR może zdobyć kierowca w wieku powyżej 21 roku życia.

Godziny nocne kierowcy a zarobki

Bardzo często możemy zobaczyć tiry podróżujące po drogach w godzinach nocnych. Oczywiście praca w nocy niesie za sobą wzrost zarobków, choć w przypadku transportu drogowego sytuacja wygląda nico inaczej niż w zwykłych przedsiębiorstwach.

Źródło: https://star.edu.pl/czas-pracy-kierowcy-zasady

Zgodnie z Kodeksem Pracy godziny nocne to czas między godziną 21:00 i 7:00 rano. Ustawa o czasie pracy kierowców wprowadza dodatkową porę nocną ustalaną wewnętrznie przez przedsiębiorstwa. Ma ona obejmować cztery godziny między północą i 7 rano. Zapis na temat pory nocnej musi się znajdować w wewnętrznym regulaminie firmy transportowej. Należy pamiętać, że w przypadku pracy kierowcy w porze nocnej musi zostać zachowane ograniczenie do 10 godzin pracy w czasie doby robotniczej.

Kierowcy pracujący w porze nocnej mogą zostać rozliczeni na dwa sposoby. Pracodawca może wypłacić dodatek za każdą godzinę nocną w wysokości 20% od wynagrodzenia minimalnego. Drugą metodą jest ustalenie ryczałtu za godziny nocne. Tak czy inaczej, praca w godzinach nocnych może się przełożyć na większy zarobek.

Więcej o wynagrodzeniach kierowców za pracę w porze nocnej możemy dowiedzieć się z poniższego filmu:

Video

Diety zagraniczne — przepisy dla kierowców

Jedną ze składowych wynagrodzenia kierowcy są diety. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikom w delegacji należy się dieta oraz ryczałt noclegowy. Kierowcy pracujący w transporcie krajowym i międzynarodowym praktycznie cały czas są w delegacji, co oznacza, że oprócz podstawowego wynagrodzenia są im wypłacane diety.

W przypadku transportu krajowego dieta na dobę wynosi 45 zł. Kierowcy pracujący w transporcie międzynarodowym otrzymują diety według stawek odgórnie ustalonych dla poszczególnych państw. Za każdą dobę zagranicznej podróży należy się dieta w pełnej wysokości.

Za niepełną dobę należności dzieli się według następującego schematu:

 • do 8 godzin — 1/3 diety zagranicznej,
 • od 8 do 12 godzin — 1/2 diety zagranicznej,
 • ponad 12 godzin — pełna wysokość diety.

Diety mają zapewnić pracownikowi środki na wyżywienie w podróży. Właśnie dlatego ich kwoty są różne dla poszczególnych państw.

W 2023 roku stawki dla niektórych krajów prezentują się następująco:

 • Austria - 57 euro,
 • Belgia - 55 euro,
 • Francja - 55 euro,
 • Niemcy - 49 euro,
 • Litwa - 45 euro,
 • Holandia - 50 euro,
 • Słowacja - 47 euro,
 • Włochy - 53 euro.

Oprócz diet kierowcom należy się również dodatek na nocleg. Także w tym wypadku kwoty są różne i ustala się je konkretnie dla poszczególnych krajów.

Praca kierowcy tira zdecydowanie nie jest dla każdego i choć zarobki wydają się wysokie, to kryje się za nimi wiele haczyków. Zresztą fakt, iż trucker jest obecnie zawodem deficytowym, pokazuje, że samo wynagrodzenie nie jest wystarczającym magnesem na pracowników. Wybór takiej ścieżki kariery warto dobrze przemyśleć.

Podsumowanie:
 • Kierowca tira to ciężki i wymagający zawód, który wymaga skupienia, precyzji i wytrzymałości fizycznej oraz mentalnej.
 • Truckerzy otrzymują umowy opiewające często na minimalne zarobki, jednak umiejętność przewozu towarów niebezpiecznych może podnieść wartość kierowców na rynku pracy.
 • Godziny nocne kierowcy są dodatkowo płatne, zgodnie z wewnętrznym regulaminem firm transportowych.
 • Kurs ADR pozwala na zdobycie uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych, co jest mocnym atutem na rynku pracy, jednak niekiedy wymaga dodatkowych inwestycji finansowych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w Polsce jest praca dla kierowców tirów?

Kierowcy samochodów ciężarowych są w Polsce stale poszukiwani. Firmy transportowe narzekają na deficyt kierowców.

Ile może zarobić kierowca tira?

Płace podstawowe kierowców nie należą do najwyższych. Na wysokość wypłaty mają wpływ liczne dodatki i wraz z nimi można zarobić nawet 12000 zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

madonna

madonna

Czy ktoś z was wie, jakie są minimalne wymagania, aby móc podjąć się pracy kierowcy tira? Chętnie bym spróbował swoich sił w tym zawodzie, ale nie wiem, od czego zacząć.
....

....

W naszej firmie praca kierowcy tira jest bardzo ważnym elementem działalności. Wiemy, że jest to zawód wymagający, dlatego staramy się zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy oraz płacimy im adekwatne wynagrodzenie. Jednocześnie zauważamy, że ciągłe braki kadrowe są dla nas dużym problemem.
Dogma

Dogma

Kurs ADR wydaje się być świetnym sposobem na poprawę swojej wartości na rynku pracy. Myślę, że warto w niego zainwestować, aby zyskać dodatkową przewagę w negocjacjach z przyszłymi pracodawcami.
Sebastian

Sebastian

Wygląda na to, że praca kierowcy tira nie jest dla każdego. Ja chętnie bym podjął się wyzwania, ale brak odpowiedniego doświadczenia i niechęć pracodawców do szkolenia nowych pracowników utrudnia mi znalezienie pracy w tym zawodzie.
Ula

Ula

Jako kierowca tira jestem bardzo zadowolony z mojego wyboru kariery. Choć praca jest ciężka, to zarobki są wysokie i często mam możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Jednak trudno mi pogodzić się z faktem, że praca ta wpływa na moje życie rodzinne.
Malok

Malok

Praca dobre zarobki owszem. Tylko wymaga to wyrzeczeń i bycia poza domem przez duży okres czasu co jest negatywne.
Zawiedziona

Zawiedziona

W czasie plandeki korona wirusa żony kierowcow nie mogą pracowac w zawodzie pielęgniarki szpitale wprowadzili taki przepis .

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.