Zarobki

Spawacz - zarobki

24 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

13 komentarzy
Spawacz - zarobki
Przedsiębiorstwa pracujące w jakikolwiek sposób z metalem potrzebują spawaczy. Fachowcy potrafiący łączyć ze sobą elementy metalowe są obecnie niezwykle cenieni. Zawód ten stał się deficytowy, a przeglądając oferty pracy można się natknąć na masę ogłoszeń dotyczących stanowiska spawacza.

Umiejętność spawania daje naprawdę szerokie możliwości podjęcia pracy. Rozróżnia się wiele różnych rodzajów spawania i są one wykorzystywane w najróżniejszych projektach. Praca dla spawacza może dotyczyć obsługi maszyn na hali produkcyjnej, ale także budowanie niecodziennych konstrukcji na lądzie czy pod wodą. Specjalista operujący spawarką jest nieoceniony w warsztatach wszelkiej maści. Naprawa samochodów, tuningowanie motocykli, czy składanie okrętów. Można swobodnie stwierdzić, że bez spawaczy rozwój społeczeństwa zatrzymałby się w miejscu. Pytanie tylko, czy tak ważna praca jest odpowiednio opłacana.

Video

Kurs spawacza - czyli, jak zostać spawaczem?

Na rynku pracy brakuje spawaczy, dlatego pójście w tym kierunku kariery może wydawać się dość dobrym pomysłem. Szczególnie że zdobycie uprawnień jest stosunkowo łatwe. Oczywiście spawaczem można zostać, kończąc odpowiednią szkołę techniczną, ale posiadając inne wykształcenie bądź nie posiadając wykształcenia, wystarczy ukończyć stosowny kurs na spawacza. Takie kursy są organizowane w wielu polskich miastach i znalezienie odpowiedniego nie powinno stanowić żadnego problemu.

Spawaczem może zostać każdy!

 • Wiele firm oraz ośrodków edukacyjnych organizuje kursy spawacza.
 • Takie zajęcia najczęściej kosztują między 1 500, a 3 000 zł.
 • Warto jednak zauważyć, że bardzo często urzędy pracy organizują takie kursy bądź ich finansowanie, więc można ukończyć kurs spawacza za darmo.

Przed przystąpieniem do kursu warto wybrać metodę spawania, jaką chce się opanować. Należy sobie zdać sprawę, że spawanie dzieli się na wiele metod. Podstawowy podział zakłada spawanie elektryczne i gazowe, te zaś dzielą się na konkretne techniki. Warto się wyspecjalizować, co pozwoli starać się o bardziej atrakcyjne posady. W zależności od metody kurs spawacza może potrwać od 100 do 200 godzin.

Warunkiem dopuszczenia do kursu na spawacza jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie co najmniej podstawowego wykształcenia. Ważne, aby kurs kończył się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego nabycie uprawnień spawalniczych. Kwalifikacje nabyte w ten sposób są honorowane zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Ile zarabia spawacz?

Praca spawacza nie należy do łatwych i oprócz odpowiednich umiejętności należy też się liczyć z nierzadko sporym wysiłkiem fizycznym oraz narażaniem zdrowia. Bardzo często spawacze cierpią na choroby wzroku czy kręgosłupa, a na porządku dziennym są poparzenia. To jeden z czynników, dla których spawacze są bardzo dobrze opłacani. Nie bez znaczenia jest też fakt, że spawaczy brakuje na rynku i przedsiębiorstwa muszą walczyć o pracowników. W samym województwie śląskim wiele firm cierpi na braki kadrowe na stanowiskach spawalniczych.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Spawacz

Spawacz MIG/TIG/MAG - Miszewko

Serwis Personalny Poland

 • Miszewko
Dodana

Spawacz MAG 135

Quality Welding Services

 • Niemcy
Dodana

Spawacz

REMONTOWA SHIPBUILDING SPÓŁKA AKCYJNA

 • Gdańsk
Dodana

Spawacz MAG / TIG/ALU - Niemcy

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Spawacz TIG - Frankfurt nad Menem (Siemens)

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Zarobki spawaczy:

 • Z wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń możemy się dowiedzieć, że specjalista spawacz otrzyma wynagrodzenie w przedziale od 4 500 zł do 6 400 zł brutto.
 • Mediana zarobków wynosi 5 350 zł brutto.
 • Jak widać, zarobki wypadają bardzo dobrze, a w przypadku większego doświadczenia oraz wyższych kwalifikacji pensje mogą być dużo lepsze.
 • Te same badania mówią o zarobkach sięgających nawet 8 000 zł brutto. Tutaj warto wspomnieć, że pewne specjalistyczne zlecenia mogą przynieść jeszcze wyższe wynagrodzenia.

Z pewnością warto inwestować w szkolenie i nabywanie dodatkowych specjalistycznych umiejętności. Dodatkowe certyfikaty oraz specjalizacje pozwolą zapewnić sobie bardzo atrakcyjne zarobki.

Spawacz podwodny - ile można zarobić?

Zdecydowanie najbardziej dochodową specjalizacją w tym zawodzie jest spawanie podwodne. Różne źródła mówią o zarobkach brutto sięgających od 13 000 zł do nawet 17 000 zł. Taka wysokość wynagrodzeń ma związek z niezwykle niebezpiecznymi warunkami pracy.

Spawacze podwodni muszą się wykazać dodatkowymi umiejętnościami i wiedzą. Przede wszystkim jednak narażają swoje życie w warunkach skrajnie niebezpiecznych dla człowieka. Spawacz chcący pracować pod wodą musi najpierw zdobyć uprawnienia nurka. Oczywiście rodzaj uprawnień nurka zdefiniuje głębokość, na jakiej fachowiec będzie mógł wykonywać pracę.

Video

Spawanie podwodne odbywa się dwiema metodami. Jedną z nich jest wykorzystanie specjalnych suchych komór pozwalających osuszyć elementy spawane. W takich komorach może przebywać do trzech spawaczy wykonujących pracę na zmianę. Drugą metodą jest spawanie na mokro. Ta metoda ze względu na większe niebezpieczeństwo oraz ryzyko zbyt szybkiego studzenia spojeń, co zmniejsza ich trwałość, jest wykorzystywana w ostateczności.

Kariera spawacza podwodnego, choć bardzo dochodowa to nie jest zbyt popularna w naszym kraju. Karierę w tej dziedzinie można zrobić w USA, gdzie według różnych źródeł najlepsi specjaliści przy skomplikowanych projektach mogą zarobić nawet około 1000 dolarów dziennie.

Metody spawania a potencjalne zarobki spawacza

Jak wspomnieliśmy na początku, istnieje wiele metod spawania. Główny podział rozróżnia spawanie gazowe oraz elektryczne. Fachowcy najczęściej specjalizują się w konkretnych technikach, co pozwala im zdobyć umiejętności zapewniające wysokie wynagrodzenia. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym metodom oraz zarobkom, jakie można uzyskać w tych konkretnych specjalizacjach. Pamiętajmy, że zarobki spawaczy mogą się nieco różnić w zależności od miasta i konkretnej firmy.

Spawanie MIG - zarobki w Polsce

Spawanie MIG (Metal Inert Gas) oznacza spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Najczęściej w tej technice określanej też mianem metody 131 stosuje się gazy osłonowe obojętne argon lub hel. Samo spawanie odbywa się za pomocą łuku elektrycznego jarzącego się między spawanym materiałem a elektrodą w postaci drutu. Ta metoda nadaje się do spawania większości materiałów. Kluczowe jest odpowiednie dobranie drutów elektrodowych oraz gazu osłonowego.

Metoda spawania MIG jest wykorzystywana głównie na liniach technologicznych oraz w pracach montażowych. Znalazła swoje zastosowanie także w spawaniu automatycznym i półautomatycznym. Spawacze MIG to jedna z najpopularniejszych specjalizacji i według różnych raportów zarobki w zależności od doświadczenia mogą wynieść od 2 400 zł do 3 700 zł netto.

Video

Spawanie MAG - zarobki w Polsce

Spawanie MAG 135 (Metal Active Gas) jest bardzo podobną techniką do wyżej wspomnianego spawania MIG 131. W tym wypadku jednak używa się aktywnego gazu osłonowego. Najczęściej spawacze posługują się dwutlenkiem węgla, bądź jego mieszaniną z argonem. Technika MAG jest obok metody MIG podstawową i popularną formą spawania, z którą warto się zaznajomić już na początku swojej kariery.

Także zarobki wypadają tu podobnie do powyższej techniki. Zgodnie z raportami można liczyć na pensję w przedziale od 2 500 zł do 3 800 zł netto. Oczywiście najbardziej wykwalifikowani spawacze w bardzo dużych przedsiębiorstwach mogą liczyć na więcej.

Schemat spawania metodą MIG/MAG

Źródło obrazka: https://www.icd.pl/poradnik/post/metoda_mig_mag

Spawanie gazowe - zarobki w Polsce

Spawanie gazowe, potocznie nazywane autogenem jest jedną z pierwszych metod łączenia metali. Ta forma spajania została odkryta już w połowie XIX wieku i do dziś stanowi popularny sposób spawania. Metoda ta polega na nadtapianiu brzegów spawanego materiału za pomocą płomienia gazowego wydobywającego się z palnika. Spawacze wykorzystują do utrzymania płomienia takich gazów, jak acetylen, propan czy butan.

Metoda spawania gazowego jest bardzo prosta i wymaga niedrogiego sprzętu. Niestety koszta gazów są drogie, a mniejsza estetyka spoin eliminuje tę metodę przy wielu projektach. Głównie tę technikę stosuje się przy pracach naprawczych i remontowych. Spawanie gazowe jest także dobre do wykorzystania w pracach terenowych oraz na dużych powierzchniach. Spawacze gazowi według raportów płacowych mogą zarobić miesięcznie w Polsce od 3 500 zł do 4 800 zł netto.

Video

Spawanie TIG - zarobki w Polsce

Metoda spawania TIG (Tungsten Inert Gas) wykorzystuje nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon lub hel. Technika ta jest oznaczona symbolem 141 i największe zastosowanie znajduje przy łączeniu aluminium i stopów aluminium, ale nadaje się do łączenia praktycznie wszystkich metali. Pozwala ona uzyskać złącza bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu fachowcy posługujący się tą techniką są bardzo cenieni.

Spawanie metodą TIG sprawdza się w przemyśle produkcyjnym niemal wszystkich branż. Według raportów płacowych spawacz TIG może zarabiać w przedziale od 3 600 zł do 5 100 zł netto. Jednak wysoko wykwalifikowani fachowcy w największych przedsiębiorstwach mogą wyciągnąć więcej.

Schemat spawania metodą TIG:

Źródło obrazka: https://www.icd.pl/poradnik/post/metoda_tig

Spawanie MMA - zarobki w Polsce

Metoda spawania MMA mająca oznaczenie 111 nosi także nazwę metody spawania elektrodami otulonymi. Technika ta polega na spawaniu łukowym z pomocą topliwej elektrody pokrytej otuliną topnika. Łuk elektryczny roztapia osłonę, co prowadzi do powstawania osłony gazowej oraz żużlu zabezpieczającego spoinę.

Uniwersalność metody sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych metod spawania. Ma ona szerokie zastosowanie przy budowie konstrukcji stalowych oraz w przemyśle konserwacyjnym i naprawczym.

Schemat spawania metodą MMA:

Źródło obrazka: https://strefa-spawania.pl/poradniki/spawanie-dla-poczatkujacych-spawanie-elektroda-otulona-mma

W ostatnim czasie jest ona jednak wypierana przez inne metody, jak choćby MIG/MAG. W tym wypadku nie ma dokładnych raportów mówiących o zarobkach. Z opinii znalezionych w sieci można jednak wywnioskować, że nie odbiegają one od średnich zarobków w zawodzie. Spawanie elektrodą jest też bardzo popularną metodą wśród hobbystów oraz w małych warsztatach. Dzięki temu daje ona szerokie możliwości zatrudnienia, a przekrój wynagrodzeń może być faktycznie duży i mocno zależny od poziomu zaawansowania i umiejętności.

Zawód spawacza nie jest łatwym kawałkiem chleba, ale trudy pracy są dobrze opłacane. Co więcej, przedsiębiorstwa cierpią na duży deficyt spawaczy, więc znalezienie zatrudnienia nie powinno być problemem.

Podsumowanie:
 • Spawanie to coraz bardziej atrakcyjne zajęcie na rynku pracy, ponieważ brakuje spawaczy.
 • Aby zostać spawaczem nie trzeba posiadać wykształcenia technicznego, wystarczy ukończyć kurs na spawacza.
 • Warto zwrócić uwagę na specjalizację w konkretnej metodzie spawania, ponieważ pozwoli na zdobycie bardziej atrakcyjnych posad i certyfikatów.
 • Spawacze podwodni są najlepiej opłacaną grupą w tym zawodzie, jednakże ich praca jest wyjątkowo niebezpieczna i wymaga dużych umiejętności i wiedzy.

Najczęściej zadawane pytania

Ile może zarobić spawacz?

W zależności od wybranej metody spawania można zarobić od 3000 zł do nawet 17 000 zł.

Kto może zostać spawaczem?

Spawaczem może zostać każdy. Niepotrzebne jest wyższe wykształcenie w tym kierunku, wystarczy jedynie odpowiedni kurs zawodowy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Rewia

Rewia

Zawsze myślałem, że spawanie to praca raczej dla mężczyzn. Teraz, po przeczytaniu artykułu, zmieniam zdanie i chętnie spróbuję swoich sił w tej dziedzinie.
Loder

Loder

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarobki spawaczy mogą się różnić w zależności od miasta i konkretnej firmy. Dlatego warto dokładnie poszukać informacji przed podjęciem pracy.
Lolek

Lolek

Cieszę się, że artykuł porusza kwestię zdobywania dodatkowych specjalizacji jako spawacz. To bardzo dobrze, że dzięki temu można uzyskać jeszcze bardziej atrakcyjne zarobki.
Wrona

Wrona

Spawanie podwodne to na pewno bardzo niebezpieczna, ale i bardzo dochodowa specjalizacja w tym zawodzie. Myślę, że tylko bardzo odważni ludzie decydują się na takie wyzwanie.
Roman

Roman

Nie zdawałem sobie sprawy, że spawanie to tak dochodowy i potrzebny na rynku pracy zawód. Chętnie spróbuję swoich sił w tej dziedzinie, wybierając najlepszy dla mnie kurs na spawacza.
Antoni

Antoni

Zgadzam się, że spawacze nie tylko są bardzo dobrze opłacani, ale ich umiejętności są bardzo pożądane w wielu branżach. Mam nadzieję, że więcej osób zdecyduje się na zdobycie tych kwalifikacji.
Nijak

Nijak

Bardzo interesujący artykuł. Zastanawiałem się nad zmianą zawodu i wydaje mi się, że spawanie może być dobrym wyborem. Postaram się znaleźć odpowiedni kurs na spawacza, by zdobyć potrzebne umiejętności.
Monia

Monia

Osobiście polecam kursy spawalnicze. Ukończyłem kurs MIG i dzięki temu udało mi się znaleźć pracę w branży motoryzacyjnej. Zarobki, jakie oferują pracodawcy, są naprawdę atrakcyjne.
Korona

Korona

Cieszę się, że artykuł porusza temat braku spawaczy na rynku pracy. Mimo że jestem bezrobotny, nie wiedziałem, że brakuje w Polsce na rynku pracy spawaczy, a tym bardziej, że jest to powszechny problem. Jest to zachęcające dla mnie, by pójść w tym kierunku zawodowym.
Leokadia

Leokadia

Jako osoba, która codziennie pracuje jako spawacz, potwierdzam, że to wymagający i niebezpieczny zawód. Jednocześnie jednak jest on bardzo dobrze opłacany i cieszę się, że coraz więcej osób decyduje się na zdobycie odpowiednich kwalifikacji.
vv33

vv33

Jestem zainteresowana zdobyciem uprawnień spawalniczych, ale nie wiem, gdzie znajdę kurs odpowiedni dla mnie. Artykuł daje nadzieję, że poszukiwanie nie zajmie mi zbyt wiele czasu.
Lidzia OI

Lidzia OI

Bardzo cieszy mnie fakt, że artykuł porusza temat braku spawaczy na rynku pracy. Pracodawcy z wielu branż od dawna borykają się z problemami kadrowymi w tym zawodzie. Mam nadzieję, że więcej osób zdecyduje się na kurs i zdobędzie uprawnienia spawacza.
Elżbieta Szydłowska

Elżbieta Szydłowska

Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia, że firmy poszukują takich specjalistów. Zarobki jak w skali całego kraju różnią się pewnie regionalnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.