Operator CNC - zarobki

Operator CNC - zarobki
Przeszukując oferty pracy można trafić na wiele ogłoszeń dotyczących operatora CNC. Zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie jest naprawdę spore, ponieważ dzisiejszy przemysł produkcyjny bazuje na maszynach CNC. Czym jest ten zawód i czy można na nim dobrze zarobić?

Patrząc na ilość ogłoszeń na operatorów CNC, można wywnioskować, że o pracę jest naprawdę łatwo. Trzeba jednak posiadać odpowiedni zakres umiejętności, które można zdobyć między innymi za pomocą kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Przyjrzyjmy się w szczegółach temu zawodowi oraz zarobkom, na jakie można liczyć.

Maszyny CNC - czy opłaca się na nich pracować?

Zanim przejdziemy do zarobków, warto sobie uświadomić, czym w ogóle są maszyny CNC oraz jakie obowiązki ma ich operator. CNC oznacza układ sterowania numerycznego, w jaki zostają wyposażone obrabiarki przemysłowe. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu maszyny CNC są w stanie z niezwykłą precyzją obrabiać różne materiały.

Dokładność obrabiarek CNC sprawia, że można z nich budować linie produkcji seryjnej. Dzięki temu zaczęły wypierać klasyczne tokarki, frezarki czy szlifierki. Przedsiębiorstwa obecnie inwestują sporo w nowoczesne urządzenia zapewniające niedostępną do tej pory jakość wykonywanych produktów.

Czy wiesz, że...Obecnie niemal każdy nowy zakład produkcyjny posiada maszyny CNC, a co za tym idzie, potrzebuje wykwalifikowanych operatorów.

Taka sytuacja przekłada się na dobre zarobki operatorów CNC. Należą oni nadal do dość deficytowego zawodu, więc pracodawcy prześcigają się w atrakcyjności wynagrodzeń oraz bonusach do pensji. W przypadku pracy na produkcji funkcja operatora obrabiarki CNC jest zdecydowanie jedną z najlepiej płatnych. Trzeba jednak mieć świadomość, że praca operatora CNC wymaga odpowiednich kwalifikacji.

Kurs CNC - niepotrzebny koszt czy inwestycja w przyszłość?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w kurs na operatora CNC. Koszt takiego szkolenia nie należy do najniższych, ale z drugiej strony wiąże się ze zdobyciem kwalifikacji pozwalających podjąć naprawdę dochodową pracę. Przede wszystkim pozwala zdobyć pierwszy krok w rozwoju kariery na nowoczesnych liniach produkcyjnych.

Cena kursu CNC zazwyczaj mieści się w przedziale od 2 000 do 3 000 zł. Wysokość kosztów kursu jest zależna zazwyczaj od regionu oraz długości i jakości szkolenia. Warto zainwestować w kursy o najdłuższej ilości godzin praktycznych. Nic tak nie procentuje, jak doświadczenie w pracy na konkretnych urządzeniach.

Skoro operatorowi CNC potrzebny jest kurs to jakie kwalifikacje musi posiadać? Okazuje się, że operator CNC musi posiadać wiedzę nie tylko z zakresu obsługi maszyny sterowanej przez komputer. Często pracodawcy wymagają także znajomości pracy na klasycznych ręcznych obrabiarkach, jak tokarka, frezarka czy szlifierka. Operator CNC musi się znać na materiałach, jakie trafiają do obróbki. Powinien posiadać również podstawowe umiejętności programowania i serwisowania maszyn CNC. Pracownik musi potrafić ocenić zużycie narzędzi oraz maszyn, aby nie doprowadzić do uszkodzenia obrabiarki bądź wypaczenia produkowanych elementów.

Pamiętaj!

  • Przed podjęciem pierwszej pracy w charakterze operatora CNC konieczne jest odbycie podstawowego kursu kwalifikacyjnego.
  • Uzyskany certyfikat pozwoli na rozpoczęcie kariery związanej z maszynami sterowanymi komputerem.
  • Dodatkowe szkolenia pozwalają jednak wywindować wartość operatora. Osoby chcące zarabiać więcej bądź rozwijać się i awansować mogą odbyć dodatkowe kursy CNC pozwalające wyspecjalizować się w konkretnych maszynach.
  • Cena kursu CNC może się wydawać wysoka, ale zdecydowanie opłaci się po podjęciu zatrudnienia. Po spojrzeniu na zarobki okaże się, że koszt kursu wcale nie był taki duży.

Praca na maszynach CNC - ile można zarobić?

Wiemy już, czym są maszyny CNC oraz jakie kwalifikacje musi posiadać operator obrabiarek sterowanych komputerowo. Pora sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są zarobki operatora CNC?

Biorąc pod uwagę, że przemysł produkcyjny opiera się obecnie o maszyny CNC, to operatorzy są naprawdę dobrze opłacani. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń dostarczyło informacji o zarobkach operatorów CNC na początku 2020 roku. Zgodnie z wynikami ankiet mediana pensji wyniosła 4 300 zł brutto. Oznacza to, że przeciętne zarobki operatora CNC mieściły się w przedziale od 3 720 zł do 5 160 zł brutto.

Szybko można sobie zdać sprawę, że w przypadku najmniej zarabiających operatorów CNC wynagrodzenia są i tak dwukrotnie wyższe niż cena kursu CNC. Jak widać, edukacja bardzo szybko się zwróci. Podane kwoty to przeciętne sumy, a warto mieć na uwadze, że specjaliści mogą zarobić znacznie więcej. Warto także pamiętać, że z maszynami CNC pracują nie tylko operatorzy, ale także programiści. Ci mogą się pochwalić znacznie wyższym wynagrodzeniem. Sprawdźmy dokładnie, jak wyglądają zarobki programistów i operatorów CNC.

Programista CNC - zarobki

Wśród zawodów związanych z pracą na obrabiarkach CNC zdecydowanie bardziej dochodową jest funkcja programisty CNC. W przypadku programistów bardzo ważne są nie tylko kwalifikacyjne kursy zawodowe, ale także doświadczenie. Osoby poważnie zainteresowane tą profesją powinny odbyć kilka szkoleń oraz przede wszystkim pracować bądź brać udział w stażach. Dobry programista powinien być przygotowany na wszelakie ewentualności i problemy, a to wymaga praktyki.

Programiści CNC powinni posiadać bardzo szeroką wiedzę techniczną. Ich zadaniem jest tworzenie programów pozwalających na wykonywanie konkretnych zadań przez obrabiarki CNC.

Na programistach spoczywa duża odpowiedzialność, którą wynagradzają odpowiednie zarobki:

  • Zarobki programistów CNC według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynoszą średnio od 4 300 zł do 6 360 zł brutto.
  • Mediana wyniosła na początku roku 5 060 zł brutto.

Jak widać, zarobki programistów CNC są znacznie wyższe od operatorów, a mówimy tu o przeciętej pensji.

Programiści CNC na starcie kariery mogą liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 3 510 zł do 4 930 zł brutto. W przypadku starszych specjalistów pensje mieszczą się w przedziale od 4 640 zł do 7 130 zł. Według badań ponad 25% programistów CNC zarabia więcej niż podana górna granica. Jak widać, inwestycje w edukację zawodową mogą się opłacić z nawiązką.

Operator maszyn CNC - zarobki

Oczywiście nie każdy może być od razu programistą CNC. Naturalna droga rozwoju prowadzi przez operatora CNC i jak już wiemy, przeciętne zarobki na tym stanowisku mieszczą się w przedziale od 3 720 zł do 5 160 zł brutto.

Zarobki operatora maszyn CNC:

  • Na początku rozwoju kariery należy się oczywiście liczyć z niższymi pensjami. Początkujący operatorzy CNC zarabiają w Polsce od 3 190 zł do 4 500 zł brutto.
  • Specjaliści z największym stażem mogą zarobić na stanowisku operatora CNC od 4 010 zł do 5 760 zł brutto.

Badania wskazują, że 25% osób zarabia więcej niż górna granica średnich zarobków. To pokazuje, że operatorzy CNC są potrzebni i wysoko cenieni przez przedsiębiorców. Bez nich wiele fabryk stanęłoby z produkcją.

Zarobki operatorów CNC są zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest poziom kwalifikacji oraz doświadczenia. Duże znaczenie ma także rodzaj przedsiębiorstwa oraz region, w jakim podejmuje się zatrudnienie. Bez względu na różne czynniki zarobki operatorów CNC oraz programistów CNC są wysokie. W kategorii płac na produkcji wypadają naprawdę bardzo dobrze.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia operator CNC?

Początkujący operator CNC bez doświadczenia może zarobić od 3190 zł w zależności od miejsca pracy.

Czy opłaca się robić kurs CNC?

Kurs CNC kosztuje około 2000 zł - 3000 zł. Zarobki pracowników po specjalistycznych kursach znacząco wzrastają. Programista CNC może zarobić nawet 6360 zł brutto.
Oceń ten wpis
Operator CNC - zarobki
Ocena: 5, liczba głosów: 14

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.