Ile zarabia architekt?

Ile zarabia architekt?
Kariera architekta, jest dla wielu bardzo atrakcyjną wizją. Tworzenie pięknych budynków, które będą wychwalali ludzie, pieści ego artystycznych dusz. Jednak zawód architekta to nie tylko rysowanie fenomenalnych budowli, ale przede wszystkim ciężka praca obarczona gigantyczną odpowiedzialnością.

Architekt musi się znać na budownictwie i potrafić tworzyć konstrukcje, które będą nie tylko piękne, ale przede wszystkim praktyczne oraz bezpieczne. Nie każdy będzie też tworzył wieżowce w Dubaju, ale raczej skupi się na domach przeciętnego Kowalskiego.

Architekt musi posiadać bogatą wiedzę oraz szerokie umiejętności. Czy zawód architekta jest więc opłacalny i czy za odpowiedzialnością idą odpowiednie pieniądze? Przyjrzyjmy się jakie wymagania są stawiane architektom oraz ile mogą zarobić na swojej pracy.

Architekt - czy to opłacalny zawód?

Nim przejdziemy do zarobków, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest zakres obowiązków architekta? Wiele zależy od tego, w jakiej firmie się pracuje, ale generalnie architekt okazuje się być zawodem wymagającym naprawdę sporej wiedzy. Przede wszystkim praca architekta nie ogranicza się do rysowania projektów czy tworzenia ich w programach komputerowych.

Praca architekta zaczyna się już na etapie rozmowy z klientem. Architekt musi mieć zmysł artystyczny i znać się na aktualnych trendach, aby móc dobrze doradzać swoim klientom. Osoba na tym stanowisku musi poznać potrzeby klienta i przedstawić mu rozwiązania, które spełnią wymogi, ale także będą odpowiednio praktyczne i bezpieczne.

Architekci często są obecni podczas całego procesu budowy, a nierzadko też reprezentują klienta przy pilnowaniu projektu czy negocjowaniu cen. W efekcie architekt musi mieć szeroką wiedzę na temat rynku budowlanego oraz samych technik budowlanych.

Droga do zostania architektem również nie jest prosta. Osoby zainteresowane tym zawodem nie mogą odbyć kwalifikacyjnego kursu zawodowego, który w miesiąc da im pracę. Konieczne jest ukończenie stosownych studiów architektonicznych.

Uzyskanie stopnia magistra nie kończy drogi do zawodu, ponieważ konieczne jest odbycie 3-letniej praktyki zawodowej, którą kończy egzamin przed Okręgową Izbą Architektów. Ostatnim etapem ścieżki jest zapisanie się do odpowiedniej izby architektów. Przynależność do izby wymaga opłacania comiesięcznych składek.

Tak ciężka droga do zdobycia zawodu jest konieczna, aby odsiać osoby nienadające się do pracy architekta. Jakość świadczonych usług przez architektów musi być wysoka, ponieważ zaprojektowane przez nich konstrukcje muszą dbać o zdrowie i życie użytkowników budynków. Na szczęście za taką odpowiedzialnością idą odpowiednie zarobki. Praca architekta żyje w świadomości społeczeństwa jako bardzo dobrze płaty zawód. Faktycznie tak jest. Przyjrzyjmy się zarobkom architektów w Polsce.

Architekt - zarobki w Polsce

Architekci zarabiają dobrze, ale wysokość ich wynagrodzeń jest zależna od wielu czynników. Duże znaczenie odgrywa staż i doświadczenie. Uznani specjaliści pracujący przez lata w zawodzie mogą liczyć na naprawdę imponujące zarobki. Młodsi architekci zaczynający karierę zarabiają znacznie mniej od doświadczonych kolegów, choć nadal są to pensje, o których wiele osób może pomarzyć.

Jak to wygląda w liczbach?

  • Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń specjaliści w zawodzie architekta mogą liczyć na zarobki w przedziale od 4 500 zł do 6 850 zł brutto.
  • Mediana wynagrodzeń wynosi 5 620 zł brutto.
  • Te same badania mówią, że początkujący adepci sztuki architektonicznej zarobią w przedziale od 3 620 zł do 5 340 zł brutto.
  • Starsi specjaliści mający ugruntowaną pozycję na rynku zarabiają średnio od 5 290 zł do 10 300 zł brutto.
  • Warto nadmienić, że górna granica jest tu dość ruchoma. Według badań 25% najlepszych i najbardziej rozchwytywanych architektów zarabia znacznie powyżej podanej kwoty. Mediana zarobków dla doświadczonych architektów wynosi 7 110 zł.

Ile zarabia architekt wnętrz - zarobki w polskich miastach

Architekt to bardzo ogólne pojęcie. Zawód ten, jak z resztą większość innych prac dzieli się na różne specjalizacje. Przykładem może być architekt wnętrz będący bardzo popularną specjalizacją. Co ciekawe według analiz projektowaniu wnętrz oddają się w większości kobiety. W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń ponad 80% danych o pensjach pochodzi od pań.

Według zebranych danych zarobki architektów wnętrz wahają się w przedziale od 3 580 zł do 5 880 zł. Mediana wynosi 4 540 zł. W przypadku architektów wnętrz praca również wymaga sporej wiedzy na temat przepisów bezpieczeństwa, aktualnych trendów oraz historii architektury. Nie bez znaczenia jest umiejętność posługiwania się barwami i rozumienie ich wpływu oraz znaczenia. Szczególnie ważny jest zmysł estetyczny, ponieważ klienci architektów wnętrz pokładają w nich pełne zaufanie.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda praca architekta wnętrz z klientem? Obejrzyj poniższy film:

Badania wynagrodzeń wskazują, że najlepsze zarobki w architekturze wnętrz są oferowane w województwie mazowieckim, pomorskim oraz dolnośląskim.

Zarobki architektów wnętrz:

  • Pensje z górnej granicy otrzymują specjaliści w Warszawie, Gdyni, Gdańsku czy Koszalinie. Mogą oni liczyć na zarobki rzędu nawet 6 500 zł brutto.
  • Wrocławscy architekci są nieco poniżej najwyższych dochodów w branży z zarobkami na poziomie średnio 4 500 zł brutto.
  • Najsłabiej wypadają pensje architektów działających w województwach małopolskim oraz zachodniopomorskim.

To szczególnie zaskakujące patrząc na stolicę województwa małopolskiego, czyli Kraków. Najwyraźniej ta metropolia nie jest w stanie zaoferować na tyle atrakcyjnych pensji, aby podciągnąć województwo wyżej w rankingach. Małopolscy architekci muszą się zadowolić średnimi pensjami w wysokości 4 000 zł brutto. W zachodniopomorskim pensje architektów spadają do pułapu poniżej 4 000 zł.

Ile zarabia architekt krajobrazu?

Kolejną bardzo popularną formą architektury jest projektowanie krajobrazu. Ponownie wymagany jest specjalny zakres umiejętności. Architekt krajobrazu musi się znać między innymi na ogrodnictwie, rodzajach gleby i potrzebach roślin. W swoich kompozycjach musi uwzględniać potrzeby żywych elementów projektu.

Architekci krajobrazu zajmują się nie tylko ogrodami, ale także wieloma przestrzeniami publicznymi i aranżacją terenów zielonych.

Zarobki w architekturze krajobrazu są według badań najniższe spośród poszczególnych specjalizacji:

  • Zarobki dla architekta krajobrazu mieszczą się według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w zakresie od 2 880 zł do 4 920 zł brutto.
  • Mediana pensji wynosi 3 740 zł.

Jak widać, projektowanie krajobrazu w porównaniu do innych specjalizacji nie wypada tak atrakcyjnie. Badania pokazują jednak, że ponad 25% architektów krajobrazu zarabia powyżej górnej granicy. Wynika to między innymi z renomy niektórych architektów, którzy prowadzą własne studia.

Zarobki architektów są dość wysokie, a w przypadku doświadczonych projektantów o wysokiej renomie potrafią być naprawdę imponujące. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na architekcie spoczywa bardzo duża odpowiedzialność i musi posiadać ogromną wiedzę z wielu kategorii. Także zdobycie zawodu nie jest sprawą łatwą, więc architektem mogą zostać jedynie najwytrwalsi i naprawdę kochający projektowanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy opłaca się zostać architektem?

Przyszłego architekta czekają studia, a następnie obowiązkowa praktyka zawodowa kończąca się egzaminem. Te trudy jednak mają swoje odbicie w zarobkach architektów.

Ile zarabia architekt wnętrz?

Według aktualnych danych mediana zarobków architekta wnętrz wynosi 4540 zł.
Oceń ten wpis
Ile zarabia architekt?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.