Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?

30 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

20 komentarzy
Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?
Prawo do świadczenia emerytalnego nabywają osoby, które zgodnie z przepisami mogą pobierać wcześniejszą emeryturę oraz ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny. W zależności od tego, do której grupy się zaliczasz, zależy, ile możesz sobie dorobić, nie tracąc przy tym prawa do świadczenia emerytalnego. Zanim ponownie zaczniesz zarabiać, sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Otrzymujesz świadczenie emerytalne, gdyż osiągnąłeś wiek emerytalny? W takim razie możesz dorabiać bez ograniczeń. Kilka miesięcy temu w mediach pojawiły się informacje, że mogą pojawić się ograniczenia, jeżeli chodzi o dorabianie na emeryturze przez osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Dziś jednak wiadomo, że rząd na razie nie zamierza wprowadzać żadnych zmian w tym zakresie. To dobra wiadomość dla tych, którzy – mimo otrzymywania świadczenia emerytalnego – chcą dorabiać.

Wcześniejsza emerytura? Ostrożnie z dorabianiem

Skorzystałeś z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę? Musisz wiedzieć, że obowiązują cię limity, jeżeli chodzi o dorabianie.

Ich przekroczenie może być dla ciebie bardzo niekorzystne, gdyż ZUS może:

 • zmniejszyć ci wysokość wypłacanego świadczenia,
 • zawiesić wypłatę świadczenia.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, musisz wiedzieć, ile maksymalnie możesz sobie dorobić.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie – jego wysokość jest decydująca

Dorabiając sobie na emeryturze, powinieneś pamiętać o następujących zasadach – gdy twoje wynagrodzenie przekroczy:

 • 70% wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to urzędnicy wypłacą ci niższe świadczenie emerytalne,
 • 130% wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wypłaca przysługującego ci świadczenia zostanie zawieszona.

Informacje o wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia cyklicznie publikuje GUS, zaś limity podaje na swojej stronie internetowej ZUS.

Aktualne limity – sprawdź, ile możesz dorobić, bez ponoszenia konsekwencji

Jaki limit obowiązuje obecnie? Do końca lutego 2023 r. obowiązuje możliwość dorobienia 4 536,50 zł brutto miesięcznie bez obawy, że wysokość należnego ci świadczenia emerytalnego zostanie obniżona. ZUS wyda decyzję wstrzymującą wypłatę świadczenia osobom, których zarobki przekroczą kwotę 8 424,90 zł między grudniem 2022 a lutym 2023.

O powyższych limitach powinieneś pamiętać, jeżeli chcesz – mimo podjęcia pracy zarobkowej – w dalszym ciągu pobierać świadczenie emerytalne. Nie zapomnij przy tym, że wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zmienia się cyklicznie. Dla ciebie oznacza to konieczność nieustannego kontrolowania wysokości tego wynagrodzenia.

Dorabianie na emeryturze - jakie limity

Od marca 2023 emeryci i renciści będą mogli dorobić więcej do swojego świadczenia

Emeryci, którzy nie przekroczyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a także renciści, mogą od marca 2023 uzyskiwać wyższe dodatkowe przychody bez jednoczesnego zmniejszenia bądź zawieszenia świadczenia z ZUS.

Szukasz pracy?

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

 • 100-120 zł / h
 • Wrocław
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • Tarnów
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Skierniewice
Dodana

To Cię powinno też zainteresować: Emerycie, czy wiesz ile możesz dorobić?

Do emerytur oraz rent można dorabiać, należy jednak pamiętać o granicznych kwotach przychodu. W przypadku, gdy zostaną one przekroczone, urzędnicy z ZUS-u mogą zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia. Ile wynoszą obecnie limity dla dorabiających emerytów i rencistów? Warto wiedzieć, że są one w sposób bezpośrednio powiązane ze średnią płacą krajową oraz ulegają zmianie co trzy miesiące.

Video

Ile można dorobić do emerytury bądź renty do 28 lutego 2023?

Od 1 grudnia 2022 roku obowiązują nas stawki, które ulegną zmianie od 1 marca 2023.  W każdym kolejnym 3-miesięcznym okresie, stawki te rosną wzorem lat poprzednich.

To Cię powinno też zainteresować: 3 sposoby jak dorobić do emerytury

Pierwsza kwota graniczna wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W momencie, gdy łączne zarobki nie będą wynosiły więcej niż 4536,50 zł brutto, emerytura oraz renta nie ulegną żadnym zmianom. Dopiero wtedy, gdy zarobki będą wyższe niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli wyniosą 8434,90 zł brutto, wtedy ZUS ma prawo do wydania decyzji o zawieszeniu wypłaty świadczenia danemu emerytowi.

Komu ZUS nie zmniejszy ani nie zawiesi świadczenia?

Jeżeli nie zostaną przekroczone powyżej wskazane kwoty graniczne, ZUS nie będzie mógł zmniejszyć ani zawiesić wypłacanego świadczenia. Zmniejszenie świadczenia następuje wtedy, gdy miesięczne przychody mieszczą się w przedziale 4536,51 zł - 8434,89 zł.

To Cię powinno też zainteresować: Emerytura z KRUS

W takim przypadku ZUS zmniejsza wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia. Jednocześnie nie ma możliwości zmniejszenia emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej o kwotę większą niż wynosi kwota maksymalnego zmniejszenia.

Jaka jest maksymalna kwota zmniejszenia?

Ile wynosi maksymalna kwota zmniejszenia w ZUS? Gdy przychód osiągany przez emeryta lub rencistę przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, jednak nie będzie wyższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura bądź renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, jednak będzie to nie więcej niż kwota maksymalnego zmniejszenia.

To Cię powinno też zainteresować: Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

<b>Do 1 marca 2022 kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi:</b>

 • 691,94 zł - dotyczy emerytur oraz rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 518,99 zł - dotyczy rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 588,19 zł - dotyczy rent rodzinnych dla jednej osoby.

Zawieszeniu ulegają emerytury i renty tych świadczeniobiorców, którzy uzyskali dochód w wysokości wyższej niż 130% przeciętnego wynagrodzenia.

Video

To Cię powinno też zainteresować: Umowa zlecenie a emerytura

Jakie przychody mają wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty?

Zmniejszenie bądź zawieszenie świadczenia z ZUS uzależnione jest od przychodów, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej grupy należy m.in. umowa o pracę, umowa zlecenia oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

To Cię powinno też zainteresować: O ubezpieczeniu i emeryturze w trosce o przyszłość

To może Cię również zainteresować

Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

Najczęściej zadawane pytania

Ile w 2021 roku może dorobić emeryt?

Począwszy od 1 marca 2021 roku emeryci mogą dorobić więcej do swojego świadczenia. Pierwsza kwota graniczna wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W momencie, gdy dodatkowe zarobki nie będą wynosiły więcej niż 3820,60 zł brutto, emerytura oraz renta nie ulegną żadnym zmianom.

Ile wynosi maksymalna kwota zmniejszenia?

ZUS może obniżyć świadczenie o kwotę przekroczenia, gdy przychód osiągany przez emeryta lub rencistę przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, jednak nie będzie wyższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia. Maksymalne kwoty zmniejszenia są uzależnione od rodzaju pobieranego świadczenia.

Kto może dorabiać bez żadnych ograniczeń?

Prawo do dorabiania na emeryturze bez żadnych ograniczeń mają osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Przypomnijmy, wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat, zaś dla kobiet 60.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

20 komentarzy

Zygmunt

Zygmunt

Zawsze ważne jest, żeby wiedzieć, ile emeryt może dorobić i nie przekraczać limitów. W końcu nie chcemy pozbawiać tych osób zasłużonego świadczenia.
del.Karol

del.Karol

Nie wiem, czy bardzo by mnie to dotyczyło, ale dobrze wiedzieć, że w ogóle istnieją takie ograniczenia. Może kiedyś będę emerytem i wtedy się przydadzą takie informacje.
Seaman

Seaman

Ciekawe, jakie są konsekwencje, gdy emeryt przekroczy limity dorabiania. Czy ma jakieś konsekwencje podatkowe, czy tylko ZUS moze zawiesić jego świadczenie?
Grazka

Grazka

Dobrze, że artykuł przypomina o konieczności kontroli limitów dorabiania, inaczej zawsze będzie nieporozumienie z ZUS-em. Lepiej już wiedzieć, ile można dorobić i się z tym liczyć.
Kazimierz

Kazimierz

Nie wiem, jak emeryci radzą sobie z takimi regulacjami dotyczącymi dorabiania. Ale myślę, że ważne jest, żeby w ogóle mieć możliwość pracy i choć trochę zwiększyć swoje dochody.
Jolanta

Jolanta

To dobrze, że artykuł przypomina o zmieniających się limitach i konieczności śledzenia przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki temu unikniemy nieporozumień z ZUS-em i zachowamy pełne świadczenie.
TO JA

TO JA

Wiem, że to ważne dla emerytów, ale warto zastanowić się, dlaczego w ogóle taki system jest wprowadzony. Dlaczego emeryci nie mogą sami decydować o tym, ile chcą dorobić?
robotnik

robotnik

Nie wiedziałem, że emeryci mają takie limity dotyczące dorabiania. Ciekawe, czy w innych krajach też tak jest. A może są jakieś wyjątki dla osób, które chcą sobie dorobić?
mcdonald

mcdonald

Często słyszy się o tym, że emeryci dorabiają i tłumaczą się, że potrzebują dodatkowych pieniędzy. Dlatego ważne jest, żeby pamiętać o limitach i nie przekraczać ich, inaczej może pojawić się problem z wypłatą świadczenia.
Bodzio

Bodzio

Może to nie dotyczy mnie teraz, ale warto wiedzieć, że pracując jako emeryt trzeba uważać, żeby nie przekroczyć limitów. Dzięki temu uniknę się problemów z ZUS-em i zachowa pełne świadczenie.
Zmęczony

Zmęczony

Chciałbym mieć takie problemy jak emeryci, którzy muszą kontrolować swoje dorobienie, żeby nie stracić świadczenia. Wolałbym samemu móc pracować i zarabiać tyle, ile chcę.
Laura

Laura

Dobrze, że artykuł przypomina o limitach dorabiania dla emerytów. To pomoże uniknąć nieporozumień z ZUS-em i zagwarantuje, że pracujący emeryci nie zostaną pozbawieni zasłużonego świadczenia.
ARCI

ARCI

Rozumiem że są jakieś tam limity . Tylko czy ktoś mi wytłumaczy na czym to polega bo nikt o tym nie pisze. Chodzi o to jak obliczyć ile mogę dorobić. Jak to się oblicza w jaki sposób.
Do naczelnego wodza

Do naczelnego wodza

Dlaczego legalnie nie dadzą się człowiekowi dorobić tylko jakieś limity wprowadzili. Ciekawe czy ich też limity obowiązują. To komunistyczny wymysł. Czas z tym skończyć jesteś na wcześniejszej emeryturze bo zapis w ustawie dał Ci taką możliwość to dlaczego nie mogę iść do innej pracy i zarabiać ile chce tylko max i koniec. No za Boga nie pozwolą legalnie człowiekowi się dorobić.
Łukasik Marzena

Łukasik Marzena

Jeżeli przyznano mi rentę chorobową w wysokości 1045 zlto jest częściowa renta chorobową to ile mogę dorobić
emeryt 76

emeryt 76

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie – jego wysokość jest decydująca - to mnie zainteresowało w tym artykule. Dorabiam na emeryturze i nie grozi mi , abym cokolwiek stracił na mojej nędznej emeryturze.
emerytka prac.

emerytka prac.

To, ile można maksymalnie dorobić do emerytury, zależne jest zawsze od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Bardzo dobrze, że może emeryt sobie dorobić i nie stracić świadczenia emerytalnego. Na pewno wie, ile mu wolno dorobić?
Cytadela

Cytadela

Mozna pracować i dorabiać i trzymać się tych przepisów. Co bardziej obrotni będą wiedzieli jak z korzyścią zorganizować dodatkową pracę i korzyści z tego wynikające.
Bolek

Bolek

Chyba są jakieś limity ale da się zarobić czy tam dorobić. Niestety jak pracowałem to miałem wysokie zarobki a na emeryturze mam dużo mniejsze więc nie ma innego wyjścia.
Dawid

Dawid

Ja dorabiam przez umowę zlecenie i umowe o dzieło. Musze tylko pamiętac o puli jakiej nie przekroczyć ale to się jeszcze nie zdarzyło więc fajnie, że trakie coś ma miejsce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.