Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?

Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?
Prawo do świadczenia emerytalnego nabywają osoby, które zgodnie z przepisami mogą pobierać wcześniejszą emeryturę oraz ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny. W zależności od tego, do której grupy się zaliczasz, zależy, ile możesz sobie dorobić, nie tracąc przy tym prawa do świadczenia emerytalnego. Zanim ponownie zaczniesz zarabiać, sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Otrzymujesz świadczenie emerytalne, gdyż osiągnąłeś wiek emerytalny? W takim razie możesz dorabiać bez ograniczeń. Kilka miesięcy temu w mediach pojawiły się informacje, że mogą pojawić się ograniczenia, jeżeli chodzi o dorabianie na emeryturze przez osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Dziś jednak wiadomo, że rząd na razie nie zamierza wprowadzać żadnych zmian w tym zakresie. To dobra wiadomość dla tych, którzy – mimo otrzymywania świadczenia emerytalnego – chcą dorabiać.


Wcześniejsza emerytura? Ostrożnie z dorabianiem

Skorzystałeś z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę? Musisz wiedzieć, że obowiązują cię limity, jeżeli chodzi o dorabianie. Ich przekroczenie może być dla ciebie bardzo niekorzystne, gdyż ZUS może:

  • zmniejszyć ci wysokość wypłacanego świadczenia,
  • zawiesić wypłatę świadczenia.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, musisz wiedzieć, ile maksymalnie możesz sobie dorobić.


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie – jego wysokość jest decydująca

Dorabiając sobie na emeryturze, powinieneś pamiętać o następujących zasadach – gdy twoje wynagrodzenie przekroczy:

  • 70% wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to urzędnicy wypłacą ci niższe świadczenie emerytalne,
  • 130% wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wypłaca przysługującego ci świadczenia zostanie zawieszona.

Informacje o wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia cyklicznie publikuje GUS, zaś limity podaje na swojej stronie internetowej ZUS.


Aktualne limity – sprawdź, ile możesz dorobić, bez ponoszenia konsekwencji

Jaki limit obowiązuje obecnie? Do końca lutego 2017 r. możesz dorobić 2 836,60 zł brutto miesięcznie bez obawy, że wysokość należnego ci świadczenia emerytalnego zostanie obniżona. ZUS wyda decyzję wstrzymującą wypłatę świadczenia osobom, których zarobki przekroczą kwotę 5 271,60 zł.

O powyższych limitach powinieneś pamiętać, jeżeli chcesz – mimo podjęcia pracy zarobkowej – w dalszym ciągu pobierać świadczenie emerytalne. Nie zapomnij przy tym, że wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zmienia się cyklicznie. Dla ciebie oznacza to konieczność nieustannego kontrolowania wysokości tego wynagrodzenia.

Oceń ten wpis
Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

emeryt 76
2019-12-05, 15:46
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie – jego wysokość jest decydująca - to mnie zainteresowało w tym artykule. Dorabiam na emeryturze i nie grozi mi , abym cokolwiek stracił na mojej nędznej emeryturze.
emerytka prac.
2019-05-26, 14:07
To, ile można maksymalnie dorobić do emerytury, zależne jest zawsze od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Bardzo dobrze, że może emeryt sobie dorobić i nie stracić świadczenia emerytalnego. Na pewno wie, ile mu wolno dorobić?
Cytadela
2019-05-07, 13:04
Mozna pracować i dorabiać i trzymać się tych przepisów. Co bardziej obrotni będą wiedzieli jak z korzyścią zorganizować dodatkową pracę i korzyści z tego wynikające.
Bolek
2019-04-09, 15:50
Chyba są jakieś limity ale da się zarobić czy tam dorobić. Niestety jak pracowałem to miałem wysokie zarobki a na emeryturze mam dużo mniejsze więc nie ma innego wyjścia.
Dawid
2019-04-06, 14:36
Ja dorabiam przez umowę zlecenie i umowe o dzieło. Musze tylko pamiętac o puli jakiej nie przekroczyć ale to się jeszcze nie zdarzyło więc fajnie, że trakie coś ma miejsce.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.