Pracownik - prawa i obowiązki

e-PIT - składanie deklaracji PIT przez Internet

29 października 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

8 komentarzy
e-PIT - składanie deklaracji PIT przez Internet
e-PIT, czyli rozliczenie podatkowe, składanie deklaracji podatkowych przez Internet - jest łatwe i wygodne. Zaoszczędza nam to wiele czasu, jest po prostu komfortowe. Usługa Twój e-PIT prowadzona przez rządowy i oficjalny portal: podatki.gov.pl - sprawdza się znakomicie. Powiemy o tym jak dokonać rozliczenia podatkowego przez Internet, wykorzystując portal podatkowy, który temu służy. W ten sposób wykonamy obowiązek składania zeznania podatkowego dla PIT 37 i 38, zgodnie z prawem, formalnie bez zarzutu, a dla nas przyjemnie i spokojnie.clean

Czym jest usługa e-PIT?

Procesy cyfryzacji, także na poziomie centralnym, rządowym, znacznie w ostatnich latach przyspieszyły. Ministerstwo Finansów w roku 2019 otworzyło ku zadowoleniu milionów obywateli, portal podatkowy podatki.gov.pl, który pozwala na składanie deklaracji podatkowych przez Internet. Oczywiście jest to rozwiązanie wręcz konieczne w dobie powszechnego dostępu do Internetu. Rozliczenia podatkowego możemy więc dokonać w formie elektronicznej, dzięki tzw. e-PIT-owi, czyli usłudze publicznej Twój e-PIT.

Portal podatkowy podatki.gov.pl jest - jak nawet adres tej strony internetowej wskazuje - oficjalnym miejscem składania rozliczeń podatkowych. Nie musimy już dłużej dostarczać dokumentów osobiście do urzędu, dokonywać trudnych wyliczeń lub zlecać ich zawodowym księgowymUsługa Twój e-PIT jest bardzo przyjazna w obsłudze, portal podatkowy zapewnia wszelkie narzędzia, które pozwalają nam złożyć deklarację podatkową, rozliczyć nasze PIT-y.

Usługa Twój e-PIT działa właściwie automatycznie, ponieważ po wprowadzeniu odpowiednich informacji, którymi dysponujemy, całość rozliczenia wykonują za nas mechanizmy działające pod auspicjami Ministerstwa Finansów. W ten sposób możemy rozliczyć e-PIT 37 i 38. W tej chwili ministerstwo jest na etapie dalszej cyfryzacji i zamierza obsługiwać więcej typów rozliczeń w przyszłości.

Jak rozliczyć PIT przez Internet za pomocą usługi e-PIT?

Oficjalny, rządowy portal podatkowy podatki.gov.pl - trzeba przyznać - został zaprojektowany bardzo dobrze, bardzo przejrzyście, więc żaden podatnik nie powinien mieć kłopotów z rozliczeniem podatkowym wykonanym samodzielnie w formie e-PIT-a. Mówimy o usłudze Twój e-PIT. Otwieramy wskazaną powyżej stronę, która zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa (rozszerzenie domeny zarezerwowane wyłącznie dla oficjalnych stron rządowych: gov.pl) i przystępujemy do działania. Strona jest zaprojektowana w ten sposób, że składanie przez nia deklaracji podatkowych jest niezwykle proste i intuicyjne. Przede wszystkim należy wprowadzić swój PESEL lub NIP - tak też logujemy się do całego systemu. Inne dane jakie podajemy, to np. data urodzenia, oczywiście kwota przychodu za rok, który rozliczamy, itp.

Szukasz pracy?

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

(PS) Pracownik produkcji - gastronomia

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

**Sortowanie paczek** - TYGODNIÓWKI - Warszawa

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Radzymin
  • 30-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

(PS ) Pracownik produkcji

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Wszystko jest pomyślane tak, aby nie nastręczać trudności w&nbsp;<strong>złożeniu deklaracji przez Internet w formie e-PIT</strong>.
Na portalu podatkowym Ministerstwa znajdujemy formularze elektroniczne dla wielu typów rozliczeń podatkowych. Maksymalne uproszczenie całego procesu przebiegającego na portalu podatki.gov.pl jest jego niewątpliwą zaletą.

Do kiedy należy złożyć rozliczenie podatkowe?

Jakie terminy obowiązują dla rozliczeń z fiskusem? Nasi pracodawcy są zobowiązani wysłać prawidłowo sporządzony PIT-11 do końca lutego. Nasze e-PIT-y-27 wysyłamy tak, aby trafiły do urzędu przed 30 kwietnia. Ten termin jest wyznaczony ustawowo i nie podlega negocjacjom. W przypadku niedostarczenia PIT-u w przewidzianym przez prawo terminie, możemy ponieść konsekwencje finansowe. Z kolei e-PIT-38 - dotyczą one podatników, którzy zyskali dochody np. dzięki papierom wartościowym lub udziałach w różnego rodzaju spółkach, jednym słowem osiągnęli dochód ze swego rodzaju kapitałów pieniężnych - wysyłamy najpóźniej do 30 kwietnia. Portal podatkowy podatki.gov.pl obsługuje więcej rodzajów PIT-ów, z których pewne mają inny termin składania.

Czy można dokonać korekty rozliczenia PIT?

Jeśli znajdujemy się w czasie prawnym, kiedy trwa wobec nas postępowanie podatkowe, tzn. urzędnicy podatkowi prowadzą wobec nas jakieś czynności, np. zajmują się właśnie złożonym przez nas PIT-em - wtedy niemożliwe jest dokonywanie korekt w związku z naszym rozliczeniem podatkowym. Tak samo żadnej korekty w naszym PIT-cie nie będziemy mogli wykonać, jeśli wobec nas urząd prowadzi kontrolę. Gdy te okoliczności nie występują, przysługuje nam prawo do naniesienia korekty dla składanej deklaracji podatkowej. Wtedy możemy poprawić wcześniej zgłoszone PIT-y.

e-PIT, a rozliczenie wspólne z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT jak najbardziej przewiduje i umożliwia wspólne rozliczenie podatkowe z małżonkiem. System jest do tego przystosowany. Chodzi głównie o PIT-37 i 36. Składanie deklaracji przez Internet w serwisie podatki.gov.pl uwzględnia wszystkie preferencje przyznane rozliczaniu podatków przez małżonków. Wspólne rozliczenie się z fiskusem jest oczywiście rodzajem przywileju podatkowego. W wielu przypadkach taki sposób rozliczenia podatkowego będzie korzystny dla pary, ale jednak należy zaznaczyć, że nie zawsze - dlatego warto przed złożeniem deklaracji przez Internet w portalu podatkowym podatki.gov.pl, sprawdzić dokładnie naliczane kwoty podatków - wtedy uzyskamy pewność co do tego, czy wspólne rozliczenie się z małżonkiem jest faktycznie opłacalne.

Video

Działalność gospodarcza a rozliczenie za pomocą usługi e-PIT

Ministerialny portal podatkowy podatki.gov.pl umożliwia rozliczenie PIT-ów także przedsiębiorcom. Wystarczy wejść na stronę i wiedzieć, jaki PIT chcemy rozliczyć, a będziemy tam mogli dokonać właściwie każdej czynności, do której zobowiązuje nas prowadzenie działalności gospodarczej w związku z podatkami.

Podsumowanie:
  • Portal podatkowy podatki.gov.pl oferuje usługę e-PIT, która umożliwia wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowych online.
  • Usługa Twój e-PIT jest prosta w obsłudze i oferuje narzędzia do łatwego rozliczenia PIT-ów.
  • Termin składania e-PIT-27 to 30 kwietnia, a e-PIT-38 należy złożyć najpóźniej do tego samego dnia.
  • Usługa e-PIT jest również dostępna dla przedsiębiorców, którzy mogą dokonać rozliczenia podatkowego w portalu podatki.gov.pl.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest e-PIT?

Usługa Twój e-PIT, prowadzona przez Ministerstwo Finansów, działa jako portal podatkowy dla składania rozliczeń podatkowych i jest dostępna dla każdego podatnika pod oficjalnym adresem podatki.gov.pl. Usługa ta, będąca wygodnym sposobem na rozliczenie podatkowe przez Internet, jest szeroko wykorzystywana przez obywateli i ułatwia im samodzielne rozliczenie np. PIT 37 lub PIT 38.

Czy łatwo można się rozliczyć?

Rozliczenie podatkowe każdego obywatela w łatwy sposób może zostać dokonane przez Internet, dzięki usłudze Twój e-PIT w portalu podatkowym prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Pozwala to na szybkie i nietrudne złożenie deklaracji podatkowej bez wychodzenia z domu, w domowym zaciszu, a będzie miało to skutki prawne dokładnie takie same, jak byśmy osobiście złożyli PIT w urzędzie.

Czym jest portal podatkowy podatki.gov.pl?

Portal podatkowy podatki.gov.pl przynosi usługę Twój e-PIT dla PIT-ów 37, 38 i innych form rozliczeń podatkowych. Składanie deklaracji podatkowych w tym zarządzanym przez Ministerstwo Finansów rządowym portalu podatkowym (tzw. e-PIT w gov) jest czynnością prostą i przyjazną każdemu podatnikowi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Temida

Temida

Mam nadzieję, że w przyszłości zrobią e-PIT dla osób bezrobotnych lub dla tych, którzy nie mają dochodu. To byłoby naprawdę pomocne i ułatwiłoby życie wielu osobom znacznie.
geometra

geometra

Zawsze preferuję korzystanie z e-PIT-a zamiast tradycyjnych formularzy podatkowych. Jest to wygodne i oszczędza czas, który poświęcam na inne ważne zadania w mojej firmie.
Undyk

Undyk

Bardzo przydatny artykuł dla tych, którzy dopiero zaczynają rozliczać PIT-y samodzielnie. Dzięki niemu wiem, jak korzystać z usługi e-PIT i jakie czynności należy wykonać, aby rozliczenie było kompleksowe.
Ewelina

Ewelina

Jeden z najlepszych aspektów e-PIT-a to fakt, że można to zrobić w dowolnym miejscu i czasie. Nie muszę już rezygnować z ważnych zobowiązań, aby poświęcić czas na wizytę w urzędzie - teraz wszystko mogę zrobić online, kiedy mi to pasuje.
Mikołaj

Mikołaj

Usługa e-PIT wydaje się być bardzo pomocna, ale niestety nie dotyczy mnie teraz, kiedy jestem bezrobotna. Tymczasem muszę przez pewien czas korzystać z pomocy księgowego, aby rozliczyć swoje zobowiązania podatkowe.
Mateusz

Mateusz

Bardzo cenię sobie usługę e-PIT, ponieważ dzięki niej mogę szybko i sprawnie rozliczyć swoich pracowników. Wszystko odbywa się online, więc nie muszę już przesyłać dokumentów w tradycyjny sposób.
Frombork

Frombork

Nigdy jeszcze nie rozliczałam swojego PIT-u samodzielnie, ale po przeczytaniu tego artykułu mam wrażenie, że z e-PIT-em poradzę sobie bez problemu. W końcu mają tam narzędzia, które pomagają wypełnić formularz, więc na pewno spróbuję.
gośc

gośc

Używam usługi e-PIT od kilku lat i jestem bardzo zadowolony z tego, jak łatwo i szybko można złożyć swoje zeznanie podatkowe. Nie muszę już stać w długiej kolejce w urzędzie i czekać na swoją kolej - teraz wszystko mogę zrobić online.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.