Szkolenia i rozwój

Ergofobia (lęk przed pracą) - jak rozpoznać oraz co z nim zrobić? W jaki sposób poradzić sobie z ergofobią?

23 września 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

6 komentarzy
Ergofobia (lęk przed pracą) - jak rozpoznać oraz co z nim zrobić? W jaki sposób poradzić sobie z ergofobią?
Ergofobia jest zaburzeniem o charakterze nerwicowym, które objawia się lękiem przed wykonywaniem zawodowych obowiązków, przebywaniem w miejscu pracy oraz kontaktami z przełożonymi. Osoby dotknięte ergofobią niejednokrotnie są krytykowane i wyszydzane, ponieważ świadomość społeczeństwa odnośnie istoty tego zaburzenia jest wyjątkowo niska. Jak rozpoznać ergofobię? Co zrobić, by pomóc osobie dotkniętej taką przypadłością? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zobacz także artykuł: Kiedy czas na zmianę pracy? 

Czym tak właściwie jest ergofobia?

Stres w pracy dotyczy każdego. Gorzej, kiedy zamienia się to w paraliżujący strach, który całkowicie uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych. Ergofobia to słowo pochodzące z greki (połączenie słów ergos - praca i phobos - strach). Jak wskazuje nazwa, ergofobia to jedna z fobii specyficznych, która jest strachem przed wszystkim, co wiąże się z aktywnością zawodową bądź poszukiwaniem zatrudnienia. Objawy ergofobii objawiają się nie tylko w trakcie pracy, ale również po wyjściu z zakładu. 

Osoby dotknięte tym zaburzeniem zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że ich nastawienie do pracy nie jest prawidłowe. Wielokrotnie podejmują samodzielne wysiłki zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy, jednak nie są w stanie nad tym zapanować. Nieleczona ergofobia może spowodować wyalienowanie człowieka z życia zawodowego i prywatnego, dlatego pacjenci dotknięci tym schorzeniem powinni po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów udać się na konsultację do lekarza specjalisty. 

Kogo głównie może dotyczyć ergofobia? 

Kto najczęściej choruje na ergofobię? Dokładne przyczyny występowania tego zaburzenia nie zostały jeszcze wyjaśnione. Większość lekarzy składania się ku teorii mówiącej o tym, że ergofobię wywołują czynniki genetyczne oraz środowiskowe. 

Ryzyko wystąpienia ergofobii jest znacznie wyższe u osób, które wyróżniają cechy takie jak niskie poczucie własnej wartości, są niestabilne emocjonalnie, ciężko radzą sobie z krytyką bądź obawiają się odrzucenia lub krytyki. Często zdarza się, że osoby chorujące na ergofobię w dzieciństwie borykały się z problemami rodzinnymi bądź źle traktowano je w szkoleMożliwość zachorowania na ergofobię rośnie także wtedy, gdy wobec pracowników stosowany jest mobbing.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie są objawy ergofobii?

Po czym można rozpoznać, że dana osoba boryka się z ergofobią? Do podstawowych objawów tego schorzenia zaliczamy: 

 • silny i niepohamowany lęk przed wykonywaniem czynności zawodowych, rozmawianiem ze współpracownikami lub przebywaniem w miejscu pracy - wszystkie czynności są odkładane w pracy na inny termin w myśl zasady "zrobię to później", 
 • odczuwanie silnego dyskomfortu psychicznego poza pracą we wszystkich sytuacjach, które w jakikolwiek sposób skojarzą się choremu ze sferą zawodową, 
 • lęk przed podjęciem pracy wywołany strachem przed odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej, 
 • nienaturalne zachowania wywołane lękiem (np. ataki śmiechu, krzyk itd.). 

Nieustanny strach przed pracą prowadzi także do występowania objawów somatycznych, które również znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie. Mowa tu m.in. o bólach głowy i żołądkach, drżeniu rąk, kołataniu i bólu serca. 

Czy ergofobię można leczyć?

Jeżeli ergofobia nie jest leczona, może doprowadzić do utraty zatrudnienia oraz pogorszenia się sytuacji materialnej. Wówczas osoba dotknięta zaburzeniem boryka się z jeszcze większym spadkiem poczucia własnej wartości. Pogorszeniu ulegają także jej relacje z bliskimi. W najcięższych przypadkach ergofobia może przeistoczyć się w ciężką depresję oraz towarzyszące jej wcześniej wymienione dolegliwości natury somatycznej. Na szczęście, istnieje szereg metod pozwalających na leczenie ergofobii. 

Osoba, która podejrzewa u siebie ergofobię, powinna w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Najważniejsza jest właściwa diagnoza. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, rozpoczyna się terapię. Zazwyczaj stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Dzięki niej pacjent może przeanalizować swoje dawne porażki czy błędy, które przyczyniły się do wystąpienia u niego tego groźnego schorzenia a także nauczyć się funkcjonować w sferze zawodowej. 

Jedną z metod uczenia ergofobików właściwego podejścia do kwestii pracy jest desensytyzacja. Polega ona na stopniowym dostosowywaniu pacjenta do sytuacji stresowej. W ten sposób pacjent uczy się, jak powinny wyglądać naturalne, zdrowe reakcje na różne wydarzenia czy sytuacje. Bardzo ważna w procesie leczenia jest także psychoedukacja. Służy ona do przekazania ergofobikowi wiedzy na temat specyfiki zaburzeń nerwicowych oraz możliwości zapobiegania im. 

Pacjent dotknięty ergofobią powinien także stosować trening oddechowy oraz różnorodne metody relaksacyjne. Dzięki temu będzie w stanie łatwiej uspokajać się w sytuacji stresowej. 

Jeżeli wszystkie opisane powyżej metody leczenia nie przyniosą rezultatów, lekarz może wprowadzić leczenie farmakologiczne (środki antydepresyjne i przeciwlękowe). Wiele osób interesuje także, czy ergofobia uprawnia do ubiegania się o rentę. Teoretycznie tak, jednak znając przedziwne decyzje ZUS z przeszłości, można mieć wątpliwości, czy omawiana fobia (nawet odpowiednio udowodniona) wystarczyłaby do uzyskania renty. 

Video

Jak zapobiegać rozwojowi ergofobii?

Aby w skuteczny sposób zapobiec ergofobii we wczesnym stadium, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Jeśli odpowiednio wcześnie zostaną wprowadzone środki zaradcze, to  ta specyficzna fobia nie zamieni się w depresję lub inną groźną chorobę psychiczną. 

Jednocześnie osoby, które borykają się z niską samooceną lub różnymi traumami z przeszłości i czują, że potrzebują pomocy, nie powinny zwlekać, tylko skorzystać z pomocy psychoterapeuty, psychologa lub psychiatry. Przepracowanie ciężkich doświadczeń spowoduje, że ryzyko stania się przez takie osoby ergofobikiem będzie znacznie mniejsze. 

Ergofobia a praca zdalna

Obecnie mamy do czynienia z ogromną popularnością pracy zdalnej. Czy dla osób dotkniętych ergofobią ta forma zatrudnienia może być atrakcyjna? Z pewnością tak, jednak wiele zależy od tego, jaki charakter będzie miała taka praca.

Przykładem pracy, w której ograniczony jest do minimum kontakt z innymi ludźmi, jest dziennikarstwo internetowe (copywriting). Większość formalności załatwia się tutaj poprzez e-maile czy SMS-y, dlatego takie zajęcie jest strzałem w dziesiątkę dla ergofobików. Z kolei pracą online, z którą nie poradzi sobie ergofobik, są konsultacje telefoniczne, ponieważ wiąże się ona z nieustannym kontaktem z innymi ludźmi - klientami oraz szefostwem. 

Podsumowanie:
  • Ergofobia to fobia specyficzna, czyli strach przed pracą lub poszukiwaniem zatrudnienia, który powoduje paraliżujący strach i uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych.
  • Objawy ergofobii objawiają się również poza miejscem pracy, a osoby dotknięte tym schorzeniem często podejmują samodzielne wysiłki, aby to zmienić, ale nie są w stanie nad tym zapanować.
  • Leczenie ergofobii zwykle obejmuje terapię poznawczo-behawioralną, desensytyzację, psychoedukację, trening oddechowy i relaksacyjny oraz, w niektórych przypadkach, leczenie farmakologiczne.
  • Wczesne rozpoznanie ergofobii jest kluczowe dla jej skutecznego leczenia, a osoby borykające się z tym schorzeniem powinny jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest ergofobia?

Ergofobia to jedna z fobii specyficznych. Polega ona na niepohamowanym lęku przed wszystkim, co ma jakikolwiek związek z aktywnością zawodową.

Jakie są objawy ergofobii?

Do podstawowych objawów ergofobii zaliczamy strach i lęk przed wykonywaniem czynności zawodowych, rozmawianiem z szefostwem czy klientami a także przed poszukiwaniem pracy. Ergofobii towarzyszą również objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, bóle głowy czy drżenie rąk.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Tomek

Tomek

Właśnie mam te cholerstwo od lat. Nawet jak już mam daną pracę to albo sam się zwalniam z niej albo przyczyniam się do zwolnienia. Biorę od ok 1,5 roku leki ale Nie ma żadnej poprawy ! A obiawy psycho somatyczne nie zniknęły.
Oliwier

Oliwier

Myślę, że ten artykuł jest bardzo przydatny dla osób szukających pracy. Pozwala zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi ma trudności z podjęciem zatrudnienia.
Farna K.

Farna K.

Jako pracodawca, jestem zaniepokojony, że pracownicy mogą cierpieć na ergofobię. Na pewno będę uważać na osoby, które przejawiają symptomy tej choroby.
Karol

Karol

Bardzo pomocny artykuł. Nie wiedziałem, że to, co przeżywam, może być objawem ergofobii. Na pewno skonsultuję się z lekarzem specjalistą.
Mazowsze

Mazowsze

Bardzo interesujący artykuł. Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał cierpieć na ergofobię.
Asta123

Asta123

Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak ergofobia. Ciekawe, czy kiedykolwiek będę musiał się z tym zmierzyć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.