Szkolenia BHP - co musisz o nich wiedzieć jako pracodawca?

Szkolenia BHP - co musisz o nich wiedzieć jako pracodawca?
Szkolenia BHP mają uświadomić pracownikom, jak bezpiecznie wykonywać pracę na zajmowanym stanowisku. Problem jednak w tym, że w wielu zakładach pracy takie szkolenia są fikcją.

Prowadzisz firmę i zatrudniasz pracowników? Jako pracodawca masz szereg obowiązków. Jednym z nich jest przeprowadzanie szkoleń BHP. Te możesz przeprowadzić samodzielnie, możesz również wynająć zewnętrzną firmę zatrudniającą specjalistów. Mimo że przez ostatnie lata poziom bezpieczeństwa w zakładach pracy podniósł się, to jednak wciąż nie jest tak dobrze, jak mogłoby być. Dlaczego?
Szkolenia BHP pod lupą inspektorów pracy

Prawie 5 tys. kontroli dotyczących szkoleń BHP w zakładach pracy przeprowadzili inspektorzy pracy w latach 2014–2015. Wnioski nie są optymistyczne – wielu pracodawców lekceważy zalecenia w zakresie BHP, co bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa w firmach. Jak przyznają inspektorzy, wciąż zdarzają się zakłady pracy, w których pracownicy nie przechodzą szkoleń wstępnych.


O jakich szkoleniach BHP musisz pamiętać?

Wiedza o szkoleniach BHP wśród pracowników jest stosunkowo niewielka. Również pracodawcy często nie wiedzą, jakie szkolenia BHP powinni zagwarantować swoim pracownikom. Wszystko to wpływa na poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Jeżeli również ty masz wątpliwości w tym zakresie, czas uzupełnić wiedzę.


Szkolenia BHP, jakie muszą przejść pracownicy to:

  • Instruktaż wstępny ogólny. Osoby rozpoczynające pracę dla ciebie powinny przejść wstępny instruktaż. Polega on zapoznaniu pracownika z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Aby uczestnicy takich szkoleń szybko przyswoili niezbędną wiedzę, osoby odpowiedzialne za szkolenia wykorzystują liczne materiały dydaktyczne, np. filmy czy tablice szkoleniowe.
     
  • Instruktaż wstępny stanowiskowy. Na każdym stanowisku pracy wykonuje się inne czynności, a pracownicy są narażeni na różne niebezpieczeństwa. Z tego też względu tak ważne jest, aby po przeprowadzeniu instruktażu ogólnego, nastąpił instruktaż stanowiskowy. Ten etap jest szczególnie ważny, jeżeli pracownik ma wykonywać pracę przy maszynach. W takim przypadku instruktor powinien zaprezentować mu, jak bezpiecznie pracować, a następnie – pod jego okiem – powtórzyć poszczególne czynności.
     
  • Szkolenia okresowe. Są one przeprowadzane zarówno dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, jak i administracyjnych. Dodatkowo szkolenia okresowe są organizowane dla osób zarządzających zakładem pracy i pracodawców. Wszystko po to, aby mogli oni odświeżyć sobie wiedzę z zakresu podstawowych zasad BHP.


Szkolenia to nie wydatek, to inwestycja

Być może nie przeprowadzasz szkoleń BHP samodzielnie, ale korzystasz z usług zewnętrznej firmy. Pamiętaj, że wystawioną przez nią fakturę nie powinieneś rozpatrywać w kategorii kosztów, ale inwestycji w bezpieczeństwo swoich pracowników, którzy mają bezpośredni wpływ na rozwój twojej firmy.

Musisz mieć świadomość, że bezpieczeństwo w zakładzie pracy to aspekt wpływający na ocenę ciebie, jako pracodawcy. Jeżeli dbasz o swoją markę i chcesz być postrzegany jako odpowiedzialny, musisz zadbać o bezpieczeństwo wszystkich zatrudnionych. Szkolenia BHP są niezbędne, a ich regularne przeprowadzanie wpływa na poziom bezpieczeństwa pracowników.

To Cię powinno też zainteresować: Przepisy bhp - praktyczne zastosowanie

Oceń ten wpis
Szkolenia BHP - co musisz o nich wiedzieć jako pracodawca?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

yuma
2019-12-05, 10:16
Na szkoleniach pokazywane są rzeczy, które są brane pod uwagę, a wszystkie koszty z tym związane będą oszacowaniem całkowitego obciążenia pracą spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą.
Jurto
2019-05-28, 14:32
Fajnie napisaliście- Szkolenia to nie wydatek, to inwestycja. Szkolenie BHP powinny się odbywać zgodnie z przepisami.
Purina
2019-05-13, 16:46
Środki bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, takie jak ocena zagrożeń i presji w pracy, szkolenia, instruktaż, doradztwo i informacje przyczyniają się do zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.
Domel
2019-05-02, 13:57
Pracodawcy i pracownicy (a także producenci, dostawcy i osoby samozatrudnione) muszą przestrzegać obowiązków określonych w ustawie, które podsumowano.
Remowa
2019-04-18, 17:37
Zgodnie z prawem pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony ich zdrowia i dobrego samopoczucia w pracy, o ile jest to praktycznie możliwe.
Wojtek
2019-04-16, 15:35
Jednak z powodu zaniedbania samych pracowników w zakresie bezpieczeństwa możliwe są wypadki. Aby uchronić się przed wypadkiem, musisz nauczyć się przepisów bezpieczeństwa i stale ich przestrzegać.
Marta
2019-04-02, 12:06
Pracodawca powinien dbać o takie kwestie gdyż jak nie zadba i będzie wypadek to przecież z automatu jest oskarżony i to poważne roszczenia mogą być i strata dużo pieniędzy.
hun
2019-03-30, 17:40
No i wszystko jasne. Dobrze napisane, krótko i zwięźle. Właśnie rozważam zatrudnienie 1 osoby do swojej firmy i z pewnością wiem już trochę więcej niż wcześniej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.