Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1028        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

Kiedy czas na zmianę pracy?

Kiedy czas na zmianę pracy?

Zmiana posady może napawać pracownika lękiem czy niepokojem. Niekiedy jednak przejście do innej firmy jest koniecznością. Kiedy warto powiedzieć „stop”, by ruszyć dalej?

Pracownicy doskonale wyczuwają, kiedy w firmie zaczyna się pogarszać. W sytuacji, gdy ich kariera znalazła się w martwym punkcie, szef nie chce dać podwyżki, a możliwości zdobycia nowych umiejętności nie są dostępne, nie myślą oni o zmianie. Dlaczego? Większość zatrudnionych obawia się zmian, boi się sytuacji, w której nie znajdzie nowej posady. Lęk przed nieznanym jest zasadny. Jednak stanie w miejscu jest jeszcze gorsze, gdyż traci się perspektywę, zaś awans czy lepsze zarobki stają się bardzo odległe. Oto 5 sytuacji, w których warto pomyśleć o zmianie miejsca pracy.

1. Szef nie docenia pracowników

Choć przychodzisz do pracy najwcześniej i koordynujesz pracę całego zespołu szef nie docenia Twoich osiągnięć? Błędem jest dalsze poświęcanie się i marnowanie energii w zakładzie pracy, w którym nie można liczyć na pochwałę szefa. Dotyczy to również tych pracowników, którzy nie mogą przekonać swoich przełożonych do wdrożenia zmian, które pomogłyby osiągnąć firmie lepszą pozycję i wybić się wśród konkurencji. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zmianie pracy. Warto przy tym wskazać, że pracodawca, który nie docenia poświęcenia swojego podwładnego nie będzie myślał np. o jego awansie czy podwyżce. Posiadając szereg umiejętności, lata doświadczenia czy kwalifikacje, warto rozpocząć poszukiwania posady u konkurencji.

2. Gdy praca przestaje być wyzwaniem

Bywa, że pracownik przestaje traktować swoją pracę jako wyzwanie. Zadania, które są mu przydzielane są nie tylko poniżej jego umiejętności i kompetencji, lecz także nie są one dla niego niczym nowym. W takiej sytuacji również lepiej rozstać się z dotychczasowym pracodawcą. Praca powinna być źródłem satysfakcji. Jeżeli jest monotonna i nie rozwija, warto poszukać zajęcia, które przyniesie nowe wyzwania. W przeciwnym razie życie zawodowe będzie po prostu uciążliwe.

Analogicznie zmiana pracy dotyczy też sytuacji, w której pracownik otrzymuje do wykonania zbyt dużo zadań. Wówczas dojść może do przepracowania czy nawet wypalenia zawodowego. Zbyt duża ilość stresu i kłopoty zdrowotne mogą w przyszłości doprowadzić do poważnych problemów. Warto im zapobiec szukając innej posady.

3. Awans, ale...

Doceniony pracownik otrzymuje awans. Gorzej jednak, gdy za zwiększeniem puli obowiązków nie idzie również podwyżka. Większa odpowiedzialność to najczęściej konieczność pozostawania po godzinach czy nawet zabierania pracy do domu. Taka sytuacja dla pracownika powinna być wyraźnym znakiem, że choć pracodawca go docenia, nie jest w stanie traktować go jako partnera pomagającego budować i rozwijać jego firmę.

Oznaką, że należy pożegnać się z szefem jest też moment, w którym szanse na rozwój w danym zakładzie pracy zostały wyczerpane. Jeżeli pracownik nie może awansować, nie otrzyma w najbliższych latach podwyżki i nie może uczyć się nowych rzeczy. Znaczy to tyle, że w firmie nie czekają na niego już żadne wyzwania. Czas poszukać ich gdzieś indziej.

4. Firma inwestuje, ale nie w pracowników

W każdej firmie zdarzają się okresy, w których konieczne jest ograniczenie wydatków. Jeżeli jednak szef przyzwyczaił się do myśli, że może wstrzymać wypłatę premii  pod każdym pozorem lub obniżać pracownikom co jakiś czas pensje, warto przemyśleć swoją dalszą karierę. Odejście wydaje się wówczas najsensowniejszym wyjściem. Pracodawca, który nie szanuje pracowników i inwestuje wyłącznie w siebie kosztem innych, z całą pewnością nie będzie grał fair w przyszłości.

5. Długi i widmo bankructwa

Bywa, że firma ma gorszy okres. Jeżeli jednak trwa on dłużej niż kilka miesięcy, pracodawca powoli wyprzedaje sprzęty i maszyny, długi rosną, a wierzyciele dzwonią praktycznie każdego dnia, to znak, że należy odejść. Szef, który obawia się tylko tego, że po ogłoszeniu problemów pracownicy zaczną masowo składać wypowiedzenia, nie jest wiarygodny. Skoro brak pewności, że stanowisko zostanie utrzymane w najbliższej przyszłości, warto poszukać bardziej stabilnego zatrudnienia.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.