Twoje wsparcie w rekrutacji

Kiedy czas na zmianę pracy?

Kiedy czas na zmianę pracy?
Zmiana posady może napawać pracownika lękiem czy niepokojem. Niekiedy jednak przejście do innej firmy jest koniecznością. Kiedy warto powiedzieć „stop”, by ruszyć dalej?

Kiedy zmienić pracę?

Pracownicy doskonale wyczuwają, kiedy w firmie zaczyna się pogarszać. W sytuacji, gdy ich kariera znalazła się w martwym punkcie, szef nie chce dać podwyżki, a możliwości zdobycia nowych umiejętności nie są dostępne, nie myślą oni o zmianie. Dlaczego? Większość zatrudnionych obawia się zmian, boi się sytuacji, w której nie znajdzie nowej posady. Lęk przed nieznanym jest zasadny. Jednak stanie w miejscu jest jeszcze gorsze, gdyż traci się perspektywę, zaś awans czy lepsze zarobki stają się bardzo odległe. Oto 5 sytuacji, w których warto pomyśleć o zmianie miejsca pracy.

Czy zmienić pracę, gdy szef nie docenia pracowników?

Choć przychodzisz do pracy najwcześniej i koordynujesz pracę całego zespołu szef nie docenia Twoich osiągnięć? Błędem jest dalsze poświęcanie się i marnowanie energii w zakładzie pracy, w którym nie można liczyć na pochwałę szefa. Dotyczy to również tych pracowników, którzy nie mogą przekonać swoich przełożonych do wdrożenia zmian, które pomogłyby osiągnąć firmie lepszą pozycję i wybić się wśród konkurencji. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zmianie pracy. Warto przy tym wskazać, że pracodawca, który nie docenia poświęcenia swojego podwładnego nie będzie myślał np. o jego awansie czy podwyżce. Posiadając szereg umiejętności, lata doświadczenia czy kwalifikacje, warto rozpocząć poszukiwania posady u konkurencji.

Czy warto zmienić pracę, szukając nowych wyzwań?

Bywa, że pracownik przestaje traktować swoją pracę jako wyzwanie. Zadania, które są mu przydzielane są nie tylko poniżej jego umiejętności i kompetencji, lecz także nie są one dla niego niczym nowym. W takiej sytuacji również lepiej rozstać się z dotychczasowym pracodawcą. Praca powinna być źródłem satysfakcji. Jeżeli jest monotonna i nie rozwija, warto poszukać zajęcia, które przyniesie nowe wyzwania. W przeciwnym razie życie zawodowe będzie po prostu uciążliwe.

Warto wiedzieć!Jeżeli dotychczas praca sprawiała Ci przyjemność, a nie zaszły istotne zmiany, które wypłynęły na spadek motywacji, istnieje możliwość, że dotknęło Cię wypalenie zawodowe.

Zanim złożysz wypowiedzenie, zastanów się, czy niechęć do pracy nie wynika ze raczej zmęczenia i nadmiaru obowiązków, niż realnej potrzeby zmiany. Być może wystarczy rozmowa z pracodawcą o mniej obciążającym podziale zadań i dłuższy odpoczynek na urlopie.

Analogicznie zmiana pracy dotyczy też sytuacji, w której pracownik otrzymuje do wykonania zbyt dużo zadań. Wówczas dojść może do przepracowania czy nawet wypalenia zawodowego. Zbyt duża ilość stresu i kłopoty zdrowotne mogą w przyszłości doprowadzić do poważnych problemów. Warto im zapobiec szukając innej posady.

Czy warto zmieniać pracę gdy nie ma możliwości awansu?

Doceniony pracownik otrzymuje awans. Gorzej jednak, gdy za zwiększeniem puli obowiązków nie idzie również podwyżka. Większa odpowiedzialność to najczęściej konieczność pozostawania po godzinach czy nawet zabierania pracy do domu. Taka sytuacja dla pracownika powinna być wyraźnym znakiem, że choć pracodawca go docenia, nie jest w stanie traktować go jako partnera pomagającego budować i rozwijać jego firmę.

Oznaką, że należy pożegnać się z szefem jest też moment, w którym szanse na rozwój w danym zakładzie pracy zostały wyczerpane. Nie bez powodu możliwości rozwoju są jedną z najbardziej istotnych informacji w ofertach pracy w oczach kandydatów (zapytaliśmy o to w ogólnopolskiej ankiecie Jakość procesów rekrutacji 2018).

Elementy oferty szczególnie ważne dla kandydatów do pracy - wykres

Źródło: Raport o jakości procesów rekrutacji.

Oczywiście zależy to także od osobistych preferencji danej osoby – nie każdy jest stworzony do bycia liderem, a wiele osób woli mieć stały zakres obowiązków i bez zawirowań współpracować z przełożonym. Jednak nawet w takim przypadku, jeśli mimo naszych zasług po kilku latach pracodawca nie podnosi pensji, warto rozważyć zmianę. 

Jeżeli bowiem pracownik nie może awansować, nie otrzyma w najbliższych latach podwyżki i nie może uczyć się nowych rzeczy. Znaczy to tyle, że w firmie nie czekają na niego już żadne wyzwania. Czas poszukać ich gdzieś indziej.

Firma inwestuje, ale nie w pracowników

W każdej firmie zdarzają się okresy, w których konieczne jest ograniczenie wydatków. Jeżeli jednak szef przyzwyczaił się do myśli, że może wstrzymać wypłatę premii  pod każdym pozorem lub obniżać pracownikom co jakiś czas pensje, warto przemyśleć swoją dalszą karierę. Odejście wydaje się wówczas najsensowniejszym wyjściem. Pracodawca, który nie szanuje pracowników i inwestuje wyłącznie w siebie kosztem innych, z całą pewnością nie będzie grał fair w przyszłości.

Długi i widmo bankructwa

Bywa, że firma ma gorszy okres. Jeżeli jednak trwa on dłużej niż kilka miesięcy, pracodawca powoli wyprzedaje sprzęty i maszyny, długi rosną, a wierzyciele dzwonią praktycznie każdego dnia, to znak, że należy odejść. Szef, który obawia się tylko tego, że po ogłoszeniu problemów pracownicy zaczną masowo składać wypowiedzenia umowy o pracę, nie jest wiarygodny. Skoro brak pewności, że stanowisko zostanie utrzymane w najbliższej przyszłości, warto poszukać bardziej stabilnego zatrudnienia.

Upadłość firm w Polsce 2018-2019 infografika

Źródło: https://miedzyrzecz.biz/aktualnosci/miedzyrzecz-upadlosc-firm-co-hamuje-polski-biznes/

Kiedy czas na zmianę pracy

Praca, którą się lubi i do której chętnie się przychodzi, to marzenie wielu osób. Niestety Polacy bardzo rzadko decydują się na zmiany, nawet jeśli atmosfera w miejscu zatrudnienia jest kiepska, a wykonywane zajęcie nie przynosi satysfakcji ani odpowiednich zarobków. Przyczyną jeszcze do niedawna było wysokie bezrobocie, ale przecież w tej chwili problem ten występuje sporadycznie. Warto jednak wiedzieć, kiedy czas na zmianę pracy jest najlepszy i zaplanować poszczególne kroki.

Na pewno poszukiwanie nowej pracy i dojrzewanie do złożenia wypowiedzenia wskazane jest, gdy szef cie nie docenia. Jeśli przełożony nie docenia wkładu pracownika w rozwój firmy i nie dostrzega jego talentów, to z pewnością nie ma na co czekać. Sygnał, który powinien dać do myślenia, to pomijanie przy awansach – jeśli sytuacja stale się powtarza, to zmiana pracy będzie zdecydowanie dobrym pomysłem. Oczywistym powodem do odejścia z pracy są też naruszenia wszelkich praw pracownika, począwszy od opóźnień w wynagrodzeniach, przez niewłaściwe warunki pracy, aż po mobbing czy nawet molestowanie.

Jeśli często przychodzi ci do głowy myśl, że „szef mnie nie szanuje”, to także nie ma sensu oczekiwać, iż coś się zmieni. Może się to wyrażać na różne sposoby, np. szef nigdy nie znajduje czasu na konstruktywną rozmowę, traktuje cię niesprawiedliwie, nie przydziela ambitnych zadań czy lekceważąco podchodzi do wykonywanej przez ciebie pracy, a wszelkie pomysły neguje lub odrzuca – te sygnały wyraźnie wskazują na to, że przełożony hamuje karierę pracownika, dlatego trzeba zatroszczyć się o siebie i przejść do innej firmy.

Docenianie pracowników to zadanie dobrego szefa – jeśli pomimo licznych sukcesów, np. realizacji projektu przynoszącego firmie duże zyski, nie otrzymujesz żadnej nagrody czy chociażby pochwały, to nie czekaj na cud, ale złóż CV tam, gdzie pracownicy są doceniani. Kolejnym symptomem wskazującym na to, że warto zmienić pracę, jest rutyna. Praca niedająca wyzwań, niezmienna od lat pensja oraz pozycja zawodowa nie daje żadnej satysfakcji ani możliwości rozwoju. Firmę warto zmienić także wtedy, gdy dotychczasowy pracodawca „idzie na dno”. Wskazywać na to mogą zamrażanie płac, zwalnianie pracowników czy zmniejszanie budżetów. Wówczas pozostanie w takim przedsiębiorstwie raczej nie jest dobrym pomysłem.

Oceń ten wpis
Kiedy czas na zmianę pracy?
Ocena: 3.8, liczba głosów: 19

Opinie

Kazek
2019-12-05, 15:07
Chyba każdy to czuje, stres i inne negatywy w obecnej pracy powodują takie decyzje. Warto zatem sprawdzić jak to jest osobiście. W ten sposób można zyskać wiele ale jak się zrobi to w sposób właściwy.
Kongo
2019-05-02, 14:45
Jak osoba jest specjalistą to może się tym zająć. Nie wszyscy jednak mają takie możliwości bowiem praca czasami we okolicy jest bardzo ważna i nie ma lepszych propozycji.
Omar
2019-04-17, 10:22
Różne są sytuacje. Wiele ludzi nie ma problemu ze zmianami, a inni boją się utraty pracy. Jeżeli da się załatwić coś lepszego i nie jest się zwolnionym to jest to fajna sprawa.
Weronka Gorzów
2019-04-16, 16:43
Strony tematyczne w sieciach społecznościowych i specjalnych witrynach mogą pomóc, jeśli szukasz miejsca w określonym obszarze. Lub po prostu monitoruj rynek, aby zmienić pracę jednego dnia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.