Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop szkoleniowy nie przysługuje każdemu

Urlop szkoleniowy nie przysługuje każdemu
Aby skorzystać z urlopu szkoleniowego pracownik nie tylko musi świadczyć pracę w oparciu o umowę o pracę, ale również jego przełożony musi zgodzić się na podnoszenie przez niego kwalifikacji. Oznacza to, że w praktyce przysługuje on nielicznej grupie osób.

Każdy pracownik może podnosić swoje kwalifikacje zawodowe zarówno za, jak i bez zgody swojego szefa. W pierwszym wypadku przysługuje mu jednak szereg dodatkowych uprawnień. Poza urlopem szkoleniowym mowa również o zwolnieniu pracownika z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny na to, aby punktualnie pojawić się na zajęciach. Takie przywileje nie przysługują tym pracownikom, którzy samodzielnie zdobywają lub uzupełniają swoją wiedzę czy umiejętności. Warto przy tym dodać, że osoby, które kształcą się za zgodą swojego przełożonego mogą liczyć też na wynagrodzenie nawet wówczas, gdy nie świadczą pracy. Zgodnie z art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przysługuje im prawo do pensji również za czas urlopu szkoleniowego czy za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy.

Liczy się jednoznaczna zgoda

Pracownik, który chce skorzystać z uprawnień, które przysługują osobie dokształcającej się za zgodą swojego przełożonego, musi pamiętać, że ta powinna być wyrażona w sposób jednoznaczny. Nie liczy się ewentualna przychylność dla faktu, że osoba zatrudniona rozpoczęła studia czy kursy, dzięki którym podniesie swoje kwalifikacje. W praktyce podkreśla się, że zgoda powinna być wyrażona na piśmie dla ewentualnych celów dowodowych. Dodatkowo specjaliści wskazują, że pracodawca powinien wyrazić zgodę na urlop szkoleniowy w sytuacji, gdy do pracy poszukuje między innymi osoby posiadającej status studenta.

Wymiar urlopu szkoleniowego

Choć możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu szkoleniowego zależy od tego, czy uzyska on zgodę od przełożonego na podnoszenie swoich kwalifikacji, to wymiar tego urlopu zależy od rodzaju egzaminów. Zgodnie z art. 1032 § 1 Kodeksu pracy przysługuje on w wymiarze:

  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlopu szkoleniowego udziela się wyłącznie w te dni, które są dla pracownika dniami pracy, czyli zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Umowa zlecenie a urlop

Gdy pracujesz na umowę cywilnoprawną...

Co do zasady urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie osobom, które zatrudnione są w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że osoby świadczące pracę na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie nie muszą otrzymać od swojego przełożonego zgody właśnie na taki urlop. Ewentualnym wyjściem jest tu rozważenie sytuacji, czy pracodawca rzeczywiście działa zgodnie z prawem, zaś pod zawartą umową cywilnoprawną nie kryje się faktycznie stosunek pracy. Dzieje się tak dlatego, że ustawodawca w szczególny sposób chroni wszystkich pracowników, którzy z pracodawcami zawarli właśnie stosunek pracy i to bez względu na umowę. Trzeba przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 22 § 12 Kodeksu pracy nie jest dopuszczalne zastępowanie umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi przy "zachowaniu warunków wykonywania pracy". W praktyce jednak, o ile pracownik nie powinien mieć problemu z wykazaniem, że doszło do naruszenia prawa, o tyle może mieć kłopot z udowodnieniem, że jego pracodawca rzeczywiście wyraził zgodę na to, aby podnosił on swoje kwalifikacje zawodowe.

Oceń ten wpis
Urlop szkoleniowy nie przysługuje każdemu
Ocena: 5.0, liczba głosów: 13

Opinie

he-man
2019-12-17, 13:49
Jak widać nie przysługuje. No ale zasady wcześniej znane są to przecież larma nikt nie będzie z tego powodu robił. Zawsze trzeba się umieć wpasować.
Damian
2019-12-03, 12:00
Ja już za stary jestem na pewne szkolenia, jednak wszystko zależy od stanowiska oraz firmy. Kursy językowe są przecież na różnym poziomie.
Sabo T
2019-05-14, 13:52
Przydatny artykuł. Będę się starał o urlop szkoleniowy i myślę, że go dostanę. Bardzo dobrze, że w tym artykule jest napisane, ile dni można otrzymać urlopu szkoleniowego np. na egzamin maturalny czy obronę pracy dyplomowej...
Zdeba
2019-05-08, 17:43
Pracodawca musi stosować politykę w sposób niedyskryminacyjny. Dzięki obowiązującej polityce pracodawcy zapewniają sprawiedliwe i sprawiedliwe traktowanie wszystkich wniosków pracowników o urlop.
Wiśnia
2019-05-02, 10:43
Niektórzy pracodawcy zawierają klauzulę spłaty w umowach z pracownikami, aby wyjaśnić, kiedy iw jaki sposób koszty szkoleń itp. Mogą zostać odzyskane. Tak to bywa.
Cecha12
2019-04-01, 12:06
Dobrze, bo teraz wiem że nie przysługuje mi się ubieganie o taki urlop. Szkoda, będzie trzeba skorzystać z innej opcji zabrania wolnego. DObrze, że mam już te 26 dni.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.