Szkolenia i rozwój

Rozwijanie kreatywnego myślenia - klucz do sukcesu!

7 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Rozwijanie kreatywnego myślenia - klucz do sukcesu!
Odkryj tajniki kreatywnego myślenia i wzbogać swoją karierę. Poznaj strategie, techniki i sposoby na rozwijanie kreatywności. Zdobądź przewagę konkurencyjną!

Czym jest kreatywność?

Pojęcie kreatywność odnosi się do tworzenia rzeczy nowych, niedostępnych dotychczas czy rozwiązywania problemów w sposób do tej pory nieznany. Jeżeli zawód, który wykonujesz wymaga od ciebie kreatywności, to powinieneś wiedzieć, że ta nie jest rzeczą daną – trzeba ją ćwiczyć. Gdy mowa o pomysłowości, to trzeba pamiętać, że zależy ona od wielu czynników. By wykazać się, musisz przede wszystkim nieustannie szukać inspiracji. Gdzie i jak?

Rozwijaj kreatywność i odkryj swoje nieograniczone możliwości! Czym jest kreatywność i jak ją rozwijać, aby stać się bardziej pomysłowym i innowacyjnym? Odkryj techniki, inspiracje i sposoby na pobudzenie kreatywnego myślenia, które mogą otworzyć drzwi do nowych idei i oryginalnych rozwiązań.

Do czego potrzeba nam kreatywności?

Kreatywność jest motorem postępu i innowacji w różnych dziedzinach życia. W biznesie, umiejętność generowania nowych idei i kreatywnego rozwiązywania problemów może przynieść przewagę konkurencyjną i otworzyć drzwi do sukcesu. W życiu osobistym, kreatywność pozwala na spełnienie marzeń, wyzwolenie pasji i kreowanie własnej ścieżki życiowej. Dlatego rozwijanie kreatywnego myślenia jest kluczowe dla każdego pracownika, który pragnie osiągnąć sukces i być liderem w dzisiejszym dynamicznym świecie.

Rodzaje twórczego myślenia i trzy komponenty kreatywności

Szukasz pracy?

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

  • Mazowieckie
  • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Asystent biurowy

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Bielsko-Biała
Dodana

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Śląskie
Dodana

Istnieje wiele strategii i technik rozwijania kreatywności. Jednym z nich jest "myślenie asocjacyjne", które polega na łączeniu niepowiązanych pozornie elementów w nowe, oryginalne koncepcje. Inny rodzaj to "myślenie lateralne", gdzie poszukuje się alternatywnych, nieoczywistych rozwiązań problemów. Istotne są także trzy komponenty kreatywności: ekspertyza w danej dziedzinie, zdolności intelektualne i proces twórczy, który obejmuje generowanie pomysłów, selekcję i implementację.

Jak rozwijać kreatywność?

Nie ma jednej drogi, by rozwijać drzemiący w nas potencjał. Bo kreatywnym, co trzeba wiedzieć, może być każdy i to niezależnie od tego, czym się na co dzień zajmuje. Każdy z nas może tworzyć, wychodzić poza utarte schematy. Problem jednak w tym, że naszą naturalną kreatywność zabija w nas… szkoła. Jak to możliwe?

Zastanawiając się nad swoją kreatywnością, wystarczy przypomnieć sobie siebie jako dziecko. Dużo miałeś pomysłów, prawda? Każdy dzień był przygodą, która zaczynała się o poranku, by skończyć się późnym wieczorem? W ciągu dnia wymyślałeś zabawy, byłeś kapitanem, nauczycielem lub piłkarzem? Właśnie! Potem zaś okazało się, że musisz wybierać, kształcić się w konkretnym kierunku…

Jeżeli chcesz odkryć swoją kreatywność, to czas na nowo stać się dzieckiem, które nie przyjmuje wszystkiego jako pewnik, ale wciąż zadaje pytanie: „dlaczego?”. Już w ten sposób możesz wyjść poza utarte schematy, bo zadając powyższe pytanie, możesz odpowiedzieć na nie inaczej niż miało to miejsce dotychczas.

Gdzie szukać inspiracji?

Dróg rozwoju pomysłowości jest wiele. Część osób szuka inspiracji. Gdzie? Poza książkami, filmami czy muzyką, kierunkiem jest również natura. Spacer może „oczyścić” myśli, oderwać od rzeczywistości. W ten sposób możesz pozbyć się również uczucia zmęczenia czy zniechęcenia i wrócić do swoich obowiązków ze „świeżym” umysłem.

Jeżeli nie próbowałeś powyższych pomysłów, to powinieneś. Wyjściem poza utarte schematy może być choćby obejrzenie komedii zamiast horroru, zwłaszcza jeżeli to właśnie filmy z tego drugiego gatunku wybierasz najczęściej.

Kreatywność jest możliwa w każdym zawodzie?

Są zawody, w których kreatywność jest szczególnie mile widziana. Są również takie, w których pomysłowość odgrywa mniejszą rolę. Zasadniczo jednak w każdej branży można pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami. np.: Medycyna? Wciąż nie ma lekarstw na wiele chorób, wciąż można ulepszać sposoby leczenia, prowadzenia operacji. Praca biurowa? Możesz opracować nowy lub ulepszyć już powszechnie wykorzystywane sposoby archiwizacji dokumentacji.

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz i jaki jest twój zakres obowiązków, możesz wykazać się kreatywnością. Z pewnością nie warto, byś się zatrzymał – przeciwnie, wykorzystaj wszystkie dostępne ci narzędzia, by ćwiczyć swoją kreatywność. Pamiętaj, że w ten sposób również się rozwijasz.

Sposoby na pobudzenie kreatywności w biznesie 

Czy można wyćwiczyć kreatywność? Odpowiedź brzmi: tak! Istnieje wiele technik i narzędzi, które pomogą obudzić kreatywność w każdym. Jednym ze sposobów jest prowadzenie treningów twórczego myślenia, które stymulują wyobraźnię i otwierają umysł na nowe możliwości. Ważne jest również poznanie metod kreatywności, takich jak burza mózgów, analiza SWOT, czy technika "6 myślenia w kapelusze". Każdy pracownik może nauczyć się kreatywnego myślenia i przyczynić się do rozwoju swojej organizacji poprzez wdrażanie nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań.

Technika kreatywności Opis Zastosowanie Zalety
Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia Zestaw ćwiczeń i treningów, które pobudzają wyobraźnię i myślenie "poza box". Wszelkie zawody wymagające kreatywnego rozwiązywania problemów. Wzrost elastyczności umysłu, zdolność do generowania nowych pomysłów.
Pobudzanie kreatywnego myślenia Wykorzystanie bodźców, takich jak natura, sztuka, muzyka, aby zainspirować kreatywność. Zespoły projektowe, procesy innowacyjne. Wzrost poziomu inspiracji, możliwość spojrzenia na problem z innej perspektywy.

Zasada pierwsza - zdobywaj wiedzę

Wielu osobom wydaje się, że genialne koncepcje pojawiają się nie wiadomo skąd. Nic bardziej mylnego. Przyjęło się uważać, iż zbyt rozległa i specjalistyczna wiedza może ograniczać kreatywność. Jest w tym trochę prawdy, lecz nie oznacza to, że możesz być ignorantem. Wręcz odwrotnie – dobry pomysł z danej dziedziny przyjdzie ci tylko wtedy, gdy będziesz w tej dziedzinie się orientował. Dlatego zdobywaj wiedzę. Czytaj książki, wertuj fora internetowe i strony, rozmawiaj z ludźmi z danej branży. Dysponując zasobem informacji będziesz mógł wpaść na coś nowego.

Zasada druga - współpracuj

Co dwie głowy, to nie jedna – to powiedzenie zostało stworzone chyba z myślą o kreatywności, bo nic tak nie odświeża sposobu myślenia, jak kontaktowanie się z innymi ludźmi. Typowym przykładem kreatywnej współpracy jest burza mózgów, lecz równie dużo dadzą ci zwykłe rozmowy, opowiadanie innym o swoich pomysłach i wsłuchiwanie się w to, co oni mają do powiedzenia. Ludzki mózg ma tendencję do działania w rutynowy sposób. To dlatego tak często ciężko jest wyrwać się z utartych schematów. Skonfrontowanie się z poglądami innych osób pozwala spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy.

Zasada trzecia - inspiruj się

Najlepsze pomysły to modyfikacje już istniejących rzeczy. W kreatywnej pracy szukaj inspiracji – zapoznawaj się z osiągnięciami i przemyśleniami innych osób, poświęcaj też uwagę rzeczom pozornie niezwiązanym z tym nad czym pracujesz. To może cię zaskoczyć, ale często obraz, muzyka czy sztuka teatralna naprowadzą cię na całkiem nowe tropy myślowe.

Zasada czwarta - baw się myśleniem

Im bardziej stresujesz się wymyślaniem nowych pomysłów, tym ciężej przychodzi ci kreatywna praca. Główną zaś przyczyną takiego stresu jest krytyczne podejście. Nie traktuj więc swojej pracy umysłowej zbyt poważnie. Podejdź do niej jako do swego rodzaju zabawy i pozwalaj sobie na tworzenie nawet niedorzecznych pomysłów. Zobaczysz, iż te wymyślne idee zainspirują cię do stworzenia czegoś naprawdę unikatowego i wartościowego.

Zasada piąta - odpoczywaj

Zmęczenie jest największym wrogiem kreatywności. Nie przepracowuj się. Tym bardziej, że nowe pomysły powstają w twojej prawej półkuli mózgu, przez naukę uważaną za siedlisko podświadomości. Jeśli już zdobyłeś wiedzę, zapoznałeś się z tematem, przemyślałeś go na wszystkie możliwe sposoby – prześpij się z tym. W czasie, który wydaje się bezczynny, twój umysł wykona niesamowitą pracę. Efekty odkryjesz, gdy ponownie wrócisz myślami do frapującego cię zagadnienia i stwierdzisz, iż same z siebie pojawiły ci się nowe koncepcje.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest kreatywność?

Kreatywność odnosi się do tworzenia nowych rzeczy, niedostępnych dotąd lub rozwiązywania problemów w innowacyjny sposób. To umiejętność, którą można ćwiczyć poprzez szukanie inspiracji i wyjście poza utarte schematy.

Do czego potrzeba nam kreatywności?

Kreatywność jest niezbędna dla postępu i innowacji w wielu dziedzinach życia. W biznesie przynosi przewagę konkurencyjną, a w życiu osobistym pozwala na spełnienie marzeń i kreowanie własnej ścieżki życiowej.

Czym są rodzaje twórczego myślenia i komponenty kreatywności?

Istnieje wiele rodzajów twórczego myślenia, takich jak myślenie asocjacyjne i myślenie lateralne. Trzy kluczowe komponenty kreatywności to ekspertyza w danej dziedzinie, zdolności intelektualne i proces twórczy obejmujący generowanie pomysłów, selekcję i implementację.

Jak rozwijać kreatywność?

Rozwijanie kreatywności wymaga otwartego myślenia, szukania inspiracji, współpracy z innymi oraz wyjścia poza utarte schematy. Powrót do perspektywy dziecka, eksploracja różnych źródeł inspiracji i współpraca z innymi ludźmi mogą pomóc w rozwijaniu kreatywności.

Czy kreatywność jest możliwa w każdym zawodzie?

Kreatywność jest cenną umiejętnością w wielu zawodach. Chociaż w niektórych branżach może odgrywać mniejszą rolę, to w każdej dziedzinie można pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami i wyjściem poza utarte schematy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

4 komentarze

Sabo

Sabo

W pewnych zawodach kreatywność jest niezbędna. To wielka cecha nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów.
lekarka

lekarka

Kreatywność to pozytywna cecha w pracy i to głównie takiej, gdzie jest potrzebna pomysłowość. Takich na pewno pracowników poszukuje medycyna.
Samoa

Samoa

Najlepsze firmy inwestują w programy szkoleniowe, ponieważ wiedzą, że inwestycja przynosi korzyści indywidualne i organizacyjne. Bycie kreatywnym to przecież zaleta.
Czachti23

Czachti23

No na pewno to jest dobry punkt we własnym działaniu. Pozwala to na osiąganie sukcesu i realizowanie się na stanowisku. To tylko jedna z najważniejszych opcji. Więcej potrzeba działań i predyspozycji własnych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka