Zmiana i utrata pracy

Rozwód: 8 najważniejszych kwestii przy rozwodzie - separacja, intercyza i podział majątku

23 kwietnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

6 komentarzy
Rozwód: 8 najważniejszych kwestii przy rozwodzie - separacja, intercyza i podział majątku
Rozwód oznacza rozwiązanie małżeństwa przez sąd. Warunkiem koniecznym do uzyskania rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Jak przygotować się do rozwodu? O czym koniecznie należy pamiętać? Oto komplet wartościowych informacji na temat procedur związanych z rozwodem w Polsce. Zapraszamy do lektury.

Kryzysy małżeńskie w czasach koronawirusa

Panująca pandemia koronawirusa spowodowała, że mnóstwo osób przeszło na pracę zdalną, w związku z czym zaczęło spędzać ze swoimi drugimi połówkami zdecydowanie więcej czasu niż do tej pory. Dla wielu małżeństw był to test na przetrwanie związku. Nieustanne przebywanie ze sobą w czterech ścianach prędzej czy później może doprowadzić do powstania konfliktów między małżonkami. Sytuacji nie poprawia fakt, iż w związku z pandemią koronawirusa obawiamy się o swoje miejsca pracy oraz zdrowie całej rodziny.

To powinno Cię również zainteresować: 5 zawodów z przyszłością

Statystyki sądowe są jednoznaczne: od początku lockdownu w marcu 2020 roku do sądów w Polsce wpłynęło znacznie więcej pozwów rozwodowych niż w analogicznych okresach. Sytuacji nie ułatwia fakt, iż w związku z epidemią działalność sądów jest ograniczona. Oznacza to, że pary chcące uzyskać rozwód niejednokrotnie muszą uzbroić się w cierpliwość.

Dlaczego dochodzi do rozwodów - kryzys w związku

Co w życiu zmienia rozwód?

Rozwód to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wywołuje ona mnóstwo zmian, które będą miały wpływ na nas oraz naszych najbliższych. Mówi się, że po rozwodzie zaczynamy "nowe życie". Aby było to możliwe, musimy jednak uporać się z przeszłością. Wiele osób po rozstaniu z partnerem zmaga się z ogromnym kryzysem emocjonalnym.

Rozwód przyczynia się także do wielu innych zmian w naszym codziennym życiu. Partnerzy muszą ustalić kwestie dotyczące opieki nad dziećmi, podziału majątku czy obowiązku alimentacyjnego. Bez względu na to, kto skierował pozew o rozwód, zazwyczaj równie mocno cierpią obie strony - zarówno kobieta jak i mężczyzna.

To powinno Cię również zainteresować: Podatek od darowizny - kiedy zapłacimy podatek?

Mimo tego, iż rozwód nie jest sprawą przyjemną, w niektórych przypadkach jest on koniecznością. Jeżeli relacje w małżeństwie od dawna nie układają się po naszej myśli a wszystkie dotychczasowe próby ich naprawy nie przyniosły spodziewanych rezultatów, rozwód wydaje się być najlepszą możliwością. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozwód wiąże się z przełomowymi zmianami w dotychczasowym życiu.

Mediacja i ugoda w rodzinnym postępowaniu

W ramach nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, która miała miejsce w 2019 roku, wprowadzono zapisy dotyczące rodzinnego postępowania informacyjnego. W ramach takiego postępowania mogą odbywać się m.in. mediacje oraz ugody.

Sprawy o rozwód mogą być poprzedzone mediacją. Jest to sposób rozwiązywania konfliktu, który stosuje się, gdy obie strony wyrażają chęć osiągnięcia porozumienia. W mediacji biorą udział skłócone strony oraz mediator. Jest to poufna metoda rozwiązywania sporu, w której strony samodzielnie dochodzą do porozumienia z pomocą mediatora.

problemy w rodzinie i rozwód

To powinno Cię również zainteresować: Urlop okolicznościowy - śmierć teścia

Kim jest mediator? Jest to osoba godna zaufania, która musi być wpisana do wykazu prowadzonego przez sąd okręgowy. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc stronom w osiągnięciu porozumienia. Dzieje się to m.in. poprzez ułatwienie rozmowy, łagodzenie sporów powstających w trakcie negocjacji oraz zadawanie celnych pytań.

Tematyka poruszana w toku mediacji uzależniona jest od woli jej uczestników. Przedmiotem negocjacji w toku mediacji może być np. określenie warunków rozstania, pojednanie, określenie sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, określenie kontaktów z dziećmi, ustalenie obowiązku alimentacyjnego, określenie podziału majątku. W ramach ugody można również uregulować wydanie paszportu, wybranie ścieżki edukacyjnej dziecka bądź zarządzanie majątkiem należącym do dziecka.

Ugoda ma na celu uregulowanie władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, utrzymywanie z nimi kontaktów a także ustalenie obowiązku alimentacyjnego. Po udzieleniu zgody przez obie strony sąd może również rozwiązać spory majątkowe. W przypadku, gdy małżonkowie przedłożą ugodę zatwierdzoną przez sąd w rodzinnym postępowaniu informacyjnym, wówczas postępowanie dowodowe może zostać ograniczone do określenia okoliczności, w których doszło do całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz tego, czy w związku z rozwodem bądź separacją nie ucierpi dobro dzieci.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 58-65 zł / h
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Zgorzelec
Dodana

Rozwód czy separacja - na co się zdecydować?

Na czym polega różnica pomiędzy rozwodem a separacją? Wydawać by się mogło, że wszyscy to wiedzą, jednak często pojawiają się w tym zakresie spore wątpliwości. Wyjaśniamy: rozwód oznacza zakończenie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu na wniosek jednej bądź obojga stron. Z kolei separacja oznacza wyłącznie czasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej.

Podstawowa różnica między rozwodem a separacją polega na tym, że po orzeczeniu rozwodu byli małżonkowie mogą kolejny raz wejść w związek małżeński. Z kolei przy separacji nie ma takiej możliwości. Aby możliwe było orzeczenie separacji, wystarczy uznanie, iż pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozpad pożycia małżeńskiego, zaś przy rozwodzie - zupełny i trwały rozkład pożycia. Separację można znieść, a rozwód jest nieodwołalny.

Rozwód czy separacja?

To powinno Cię również zainteresować: Bezrobocie - definicja, rodzaje, przyczyny, skutki

Na co się zdecydować: rozwód czy separację? Tak naprawdę bardzo wiele zależy od tego, czy wierzymy jeszcze, że kiedykolwiek będziemy mogli dojść do porozumienia ze swoim partnerem i tworzyć z nim zgodne, szczęśliwe małżeństwo. Jeżeli odpowiedź brzmi: tak, wówczas warto rozważyć separację. Z kolei, gdy nie wyobrażamy sobie dalszego życia z daną osobą, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie rozwód.

Czym jest separacja i kiedy można jej żądać

Separacja to pojęcie, które jest dokładnie zdefiniowane przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W myśl tego aktu prawnego, separacja to rozwiązanie prawne dedykowane tym osobom, które nie chcą od razu podejmować decyzji o rozwodzie.

Dzięki separacji mają czas na zastanowienie się nad tym, czy w przyszłości będą w stanie budować związek ze swoim partnerem. Na separację często decydują się także osoby, które chcą uniknąć rozwodu z powodu swoich przekonać moralnych i religijnych. Separacja pozwala na uporządkowanie kwestii majątkowych współmałżonków a jednocześnie daje możliwość powrotu do małżonka w późniejszym czasie.

Video

To powinno Cię również zainteresować: 5 informacji, które musisz zawrzeć w życiorysie

Kiedy można żądać separacji? Wtedy, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Pod tym pojęciem kryje się zanik więzi pomiędzy małżonkami - psychicznych, fizycznych oraz ekonomicznych. W przypadku separacji nie jest konieczne udowodnienie, iż rozpad ten ma charakter trwały. Trwałość rozpadu pożycia jest wymagana wyłącznie przy rozwodzie.

Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Tak. Aby doszło do zniesienia separacji, trzeba zwrócić się do sądu. Do momentu wydania stosownej decyzji przez sąd pogodzeni małżonkowie w dalszym ciągu pozostają w separacji prawnej. Małżonkowie chcący znieść separację muszą wnieść zgodny wniosek do sądu. Sprawy w zakresie zniesienia separacji są rozpatrywane przez sądy okręgowe w trybie nieprocesowym.

Rozwód kościelny - Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności?

W prawie kościelnym nie istnieje instytucja rozwodów małżeńskich. W uzasadnionych okolicznościach można ubiegać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. O okolicznościach, w których może zostać ogłoszona nieważność związku małżeńskiego, mówi Kodeks Kanoniczny.

Przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego w Kościele Katolickim są następujące:

 • brak małżeńskiego poznania,
 • pozbawienie używania rozumu,
 • symulacja,
 • brak wiedzy odnośnie istotnych spraw i obowiązków małżeńskich,
 • niezdolność do podejmowania podstawowych obowiązków małżeńskich z powodu natury psychicznej,
 • przymus i bojaźń,
 • brak jednego z najważniejszych przymiotów małżeństwa: jedności, nierozerwalności, zrodzenia i wychowania potomstwa,
 • wiek młodociany (14 lat - kobieta, 16 lat - mężczyzna),
 • brak sprawności seksualnej (impotencja),
 • istnienie węzła małżeńskiego (jedna z osób ma już męża lub żonę),
 • ślub bądź pełnienie profesji zakonnej,
 • uprowadzenie,
 • inna religia (ślub z osobą wyznającą islam),
 • pokrewieństwo oraz powinowactwo,
 • zabójstwo.

Sprawa rozwodowa - Co zawiera wyrok rozwodowy?

Wyrok rozwodowy zawiera przede wszystkim informację na temat rozwiązania małżeństwa.

Oprócz tego, znajdują się w nim następujące informacje:

 1. Określenie winy rozpadu małżeństwa. Sąd może wskazać, że do rozpadu małżeństwa doszło z winy jednego z małżonków, obojga bądź że żaden z nich nie jest winny rozkładu pożycia. Jeżeli strony zwrócą się ze stosownym żądaniem, sąd nie będzie rozstrzygał winy.
 2. Określenie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz obowiązku alimentacyjnego. W wyroku sąd wskazuje, jaką władzę rodzicielską będą miały rozwodzące się osoby a także decyduje o kontaktach rodziców z dzieckiem. Sąd określa też obowiązek alimentacyjny - jest on nakładany na rodzica, który nie będzie sprawował bezpośredniej opieki nad dzieckiem.
 3. Określenie podziału majątku. Pozew rozwodowy może także zawierać wytyczne odnośnie podziału wspólnego majątku. Aby tak się stało, jeden z małżonków musi wcześniej złożyć stosowny wniosek.

Rozwód z winy obu stron: alimenty i koszty procesu

Rozwód z winy obu stron polega na tym, że każdy z małżonków swoim dotychczasowym zachowaniem przyczynił się do całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego. Określenie winy rozkładu pożycia wpływa na możliwość orzeczenia rozwodu a także na obowiązek alimentacyjny.

Fakt wskazania jednego bądź obu małżonków jako winnych rozpadu małżeństwa w żaden sposób nie wpływa na orzeczenie co do kontaktów z dziećmi czy wysokości alimentów. Nie ma to także znaczenia dla kwestii korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie oraz podziału majątku.

koniec i podził

Ile kosztuje rozwód?

Opłata za złożenie pozwu o rozwód wynosi 600 złotych oraz opłata skarbowa w wysokości 17 złotych (gdy korzystamy z pomocy pełnomocnika prawnego). Do tego trzeba doliczyć jeszcze wynagrodzenie pełnomocnika. Jeżeli znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, możemy zwrócić się do sądu z prośbą o zwolnienie z kosztów.

Ile czasu czeka się na pierwszą rozprawę?

W związku z trwającym na terenie naszego kraju stanem epidemii czas oczekiwania na pierwszą rozprawę rozwodową może ulec znacznemu wydłużeniu. W niektórych przypadkach strony muszą oczekiwać nawet kilka miesięcy.

Podział majątku - jak przebiega i na jakich zasadach się opiera?

Podział majątku podczas rozwodu to kwestia, która jest poruszana wtedy, gdy małżeństwo nie podpisało intercyzy. Oznacza to, że po ślubie doszło do powstania pomiędzy małżonkami wspólności majątkowej. Wszystko, czego dorobili się małżonkowie w trakcie swojego małżeństwa, jest ich wspólnym majątkiem.

Wspólność majątkowa kończy się, gdy dochodzi do rozwodu. Wtedy rozwodzące się osoby zazwyczaj ubiegają się w sądzie o przeprowadzenie podziału majątku. Dzieje się tak, gdy nie mogą samodzielnie dogadać się co do kwestii podziału.

Na jakich zasadach opiera się podział majątku w sądzie? Podstawowa zasada polega na dzieleniu wszystkich dóbr materialnych po połowie. Istnieją jednak określone sytuacje, w których sąd może podjąć decyzję o odejściu od tej reguły, np. gdy jedna ze stron odpowiada za rozpad małżeństwa bądź nie współfinansowała funkcjonowania gospodarstwa domowego.

Video

Po rozwodzie: eksmisja małżonka po rozwodzie a meldunek

Meldunek oznacza obowiązek podania określonemu urzędowi informacji na temat przebywania pod określonym adresem. Obowiązek meldunkowy służy przede wszystkim instytucjom publicznym. Co ważne, posiadanie meldunku nie gwarantuje nikomu praw do przebywania w określonym lokalu. Oznacza to, że po rozwodzie możliwa jest eksmisja małżonka.

Gdy sąd w wyroku wskazał, że jeden z małżonków ma wyłączne prawo do zajmowania danego mieszkania, to może zażądać eksmisji dotychczasowego współmałżonka. Orzeczenie rozwodu powoduje, że tytuł prawnorodzinny do lokalu wygasa. W związku z tym, były małżonek bezpowrotnie traci prawo do przebywania w takim mieszkaniu.

Podsumowanie:
 • Lockdown spowodował znacznie większą liczbę pozwów rozwodowych w Polsce. Sytuacja jest trudna, ponieważ w wyniku epidemii działalność sądów jest ograniczona, co oznacza, że pary chcące uzyskać rozwód, muszą uzbroić się w cierpliwość.
 • Rozwód to ważna decyzja, która wprowadza wiele zmian w życie każdego człowieka, w tym kryzys emocjonalny i obowiązek ustalenia kwestii, takich jak opieka nad dziećmi, podział majątku czy obowiązek alimentacyjny. Jednak w niektórych przypadkach rozwód jest koniecznością, zwłaszcza gdy relacje w związku od dawna się nie układają.
 • Nowe przepisy umożliwiają przeprowadzenie mediacji i ugód w ramach rodzinnego postępowania informacyjnego, co pozwala na rozwiązanie konfliktów i osiągnięcie porozumienia z pomocą mediatora. Mediator ułatwia rozmowę, łagodzi sporów i zadaje celne pytania, a przedmiotem negocjacji może być np. określenie warunków rozstania, określenie sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej czy określenie podziału majątku.
 • Podstawowa różnica między rozwodem a separacją polega na tym, że po orzeczeniu rozwodu można kolejny raz wejść w związek małżeński, a przy separacji nie ma takiej możliwości. Separację można znieść, a rozwód jest nieodwołalny, więc należy dobrze przemyśleć, na co się zdecydować.

Najczęściej zadawane pytania

Rozwód czy separacja: co jest lepszym rozwiązaniem?

Rozwód jest rozwiązaniem ostatecznym - takiego orzeczenia nie można cofnąć. Na rozwód powinni decydować się ci, którzy są przekonani, że powrót do współmałżonka nigdy nie będzie możliwy. Separacja z kolei jest przeznaczona dla tych osób, które wierzą, iż w przyszłości będą jeszcze w stanie tworzyć ze swoim współmałżonkiem szczęśliwy związek.

Ile kosztuje rozwód?

Opłata za złożenie pozwu wynosi 600 złotych. Oprócz tego, należy doliczyć koszt zatrudnienia pełnomocnika prawnego oraz opłatę skarbową w wysokości 16 złotych. Jeżeli nasza sytuacja materialna jest bardzo zła, możemy ubiegać się o zwolnienie z konieczności uiszczania opłaty za złożenie pozwu.

Mediacja i ugoda w sprawach rozwodowych

W związku ze stanem epidemii czas oczekiwania na rozpatrzenie spraw rozwodowych przez sądy uległ znacznemu wydłużeniu. W związku z tym, sporo osób decyduje się na skorzystanie z mediacji. Jest to sposób rozwiązywania konfliktu, który stosuje się, gdy obie strony wyrażają chęć osiągnięcia porozumienia. W mediacji biorą udział skłócone strony oraz mediator. Jest to poufna metoda rozwiązywania sporu, w której strony samodzielnie dochodzą do porozumienia z pomocą mediatora.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

rodzicG

rodzicG

Separacja i rozwód to dwa różne pojęcia, co nie zawsze jest zrozumiałe dla wszystkich. Dzięki temu artykułowi wiele osób będzie mogło poznać podstawowe różnice między nimi, co jest ważne, gdy bierze się pod uwagę dalszą przyszłość, a szczególnie możliwość ponownego wejścia w związek małżeński.
Marta

Marta

Rozwód to zawsze nieprzyjemna sprawa, ale niektórym osobom może pomóc znaleźć wyjście z niezdrowych relacji. Mediacje są świetnym rozwiązaniem, bo pozwalają na pokojowe rozwiązanie konfliktu i osiągnięcie porozumienia między stronami. Warto o tym pamiętać, jeśli znajdzie się w takiej sytuacji.
Pamp67

Pamp67

Dzięki takim artykułom można zobaczyć, jak wiele problemów można mieć w życiu, a na dodatek dotknęła nas pandemia. Kiedy nie masz pracy, a do tego dołączają się trudności życiowe, to bywa naprawdę ciężko.
Matrix

Matrix

Rozwód to zawsze trudna sprawa, ale pandemia i ograniczenia wynikające z epidemii tylko pogłębiły sytuację. Wszystko jest trudniejsze i wolniej się odbywa, co zwiększa stres i presję. Mam nadzieję, że ten artykuł zainspiruje tych, którzy potrzebują pomocy w takiej sytuacji.
Zodiak

Zodiak

Ciekawy artykuł. Właśnie obserwujemy, jak pandemia i lockdown wpłynęły nie tylko na naszą pracę, ale także na życie prywatne. Mam nadzieję, że coraz więcej par skorzysta z mediacji i ugód, by uniknąć długotrwałych i kosztownych sporów sądowych.
Mario

Mario

Zawsze mnie intrygowało że w każdym temacie tu i sprawach rozwodowych zawsze słowo małżonek tu .małżonek tam ....ogólnie prawo rozwodowe jest niesprawiedliwe pozdrawiam

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.