Rozmowa kwalifikacyjna

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - co musisz wiedzieć?

6 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

16 komentarzy
Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - co musisz wiedzieć?
Czy wiesz, że specjaliści HR wyróżniają co najmniej kilka rodzajów rozmów kwalifikacyjnych? Jeżeli w najbliższym czasie czeka Cię taka, może warto dowiedzieć się więcej na ten temat, zwłaszcza że coraz częściej rekrutacja odbywa się w kilku etapach i z użyciem różnych środków komunikacji. Poznaj rodzaje rozmów kwalifikacyjnych i wskazówki, jak się do nich przygotować.

Rozmowy rekrutacyjne rodzaje

Rozmowa kwalifikacyjna to drugi etap rekrutacji. Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Wszystko wskazuje na to, że potencjalnemu pracodawcy spodobało się Twoje CV. Teraz jednak czas przygotować się do rozmowy. W sieci znajdziesz mnóstwo porad dotyczących ubrania, zrobienia dobrego pierwszego wrażenia czy formułowania odpowiedzi na pytania zadawane przez rekrutera. Poza tym powinieneś poznać rodzaje rozmów kwalifikacyjnych, być przygotowanym na różne sytuacje. Jakie rodzaje rozmów o pracę wyróżniają specjaliści? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Gdy osób ubiegających się o pracę jest wiele, a pracodawca ma ograniczony czas i nie może spotkać się z wszystkimi wybranymi kandydatami, często stosowanym rozwiązaniem jest rozmowa telefoniczna w sprawie pracy. Czego możesz się spodziewać, gdy któregoś dnia odbierzesz połączenie od potencjalnego pracodawcy?

W takiej rozmowie padają głównie podstawowe pytania: o obecne zatrudnienie, powód (chęci) zmiany pracodawcy, wykształcenie i doświadczenie. Starasz się o pracę, podczas wykonywania której będziesz musiał wykazać się znajomością języków obcych? W takim razie możesz spodziewać się, że przez telefon zostanie zweryfikowana Twoja znajomość np. angielskiego. Możesz również zostać poproszony o podanie numerów telefonu do osób, które byłyby w stanie powiedzieć, jakim jesteś pracownikiem (nie zawsze chodzi o byłych pracodawców, ale np. współpracowników) i wystawić Ci rekomendacje.

Rozmowa telefoniczna - wskazówka na grafice

Standardowy scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej

Spośród różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych, wybór konkretnego sposobu przeprowadzenia takiej rozmowy uzależniony jest od różnych czynników, np. rodzaju posady czy kwalifikacji kandydata. W przypadku, gdy w danej firmie nie istnieje określony z góry scenariusz rozmowy o pracę, warto skorzystać z gotowych szablonów.

Szukasz pracy?

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

  • Mińsk Mazowiecki
Dodana
Dodana

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

  • Zielona Góra
  • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana
Dodana

Najprostszy schemat zakłada rozpoczęcie rozmowy od pytań do kandydata. Dzięki temu rekruter może poznać jego doświadczenie, a także zebrać informacje o niezbędnych kompetencjach. Oznacza to, że pytania kompetencyjne zadawane są na początku rozmowy, a dopiero później w krótki sposób przedstawiana jest firma. Na końcu zwykle przychodzi czas na pytania kandydata na rozmowie o pracę.

Dlaczego padają pytania do kandydata?
Zaletą takiej kolejności zagadnień poruszanych na rozmowie kwalifikacyjnej jest to, że kandydat odpowiada zgodnie z posiadaną wiedzą – nie jest ukierunkowany informacjami otrzymanymi od rekrutera.

Ponadto rekruter może w trakcie opowiadania o firmie odnieść się do otrzymanych od kandydata informacji, nawiązując do jego zainteresowań czy doświadczeń – daje to szansę na sprofilowanie oferty oraz opisu przedsiębiorstwa. Taki rodzaj rozmowy sprawdza się najlepiej w rekrutowaniu osób, które mają niewielkie doświadczenie, np. praktykantów czy absolwentów studiów.

Klasyczny wywiad kompetencyjny można też rozpocząć od opowieści o ofercie firmy oraz danym stanowisku. Wówczas rekruter najpierw opowiada o tym, jak się w danej firmie pracuje i jacy pracownicy są poszukiwani. Dopiero później zadaje pytania kandydatowi i ocenia jego kompetencje. W tym przypadku czas na pytania kandydata także jest dopiero na końcu rozmowy.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że kandydat lepiej rozumie sens zadawanych pytań i ich związek ze swoim stanowiskiem. Może więc odnieść się do oczekiwań oraz wymagań i szczerze powiedzieć, jeśli czegoś nie potrafi. Wadą takiego trybu prowadzenia rozmowy rekrutacyjnej jest utrata szansy na poznanie wiedzy kandydata na temat danej branży. Poza tym rekruterowi trudniej będzie dowiedzieć się, jakie jest wyobrażenie rozmówcy o stanowisku. Nie ma też wówczas pewności czy kandydat nie „odpowiada pod klucz”. Ten schemat rozmowy sprawdza się wyłącznie w przypadku doświadczonych kandydatów, którzy będą mogli odnieść ofertę i oczekiwania firmy do swoich planów zawodowych i kompetencji.

Video

Rozmowa behawioralna – czy przechodzą ją tylko absolwenci szkół wyższych?

Dziś studenci doskonale wiedzą, że wykształcenie to nie wszystko, dlatego też starają się – jeszcze w trakcie studiów – zdobyć doświadczenie. Co jednak, gdy absolwent takiego nie ma, a poszukuje pracy? Korporacje często przeprowadzają tzw. rozmowy behawioralne. Dlaczego i na czym one polegają?

Z punktu widzenia osób, które nie mają doświadczenia, behawioralna rozmowa kwalifikacyjna jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo wówczas rekruter sprawdza, czy kandydat posiada odpowiednie predyspozycje do pracy na danym stanowisku. Podczas takich rozmów często pojawiają się np. testy psychometryczne, nie brakuje również zadań, dzięki którym specjaliści mogą określić, czy kandydat jest np. kreatywny lub lojalny. 

A może rozmowa techniczna?

Pracodawcy, którym zależy na zatrudnieniu pracownika potrafiącego wykonać konkretną pracę, często decydują się przeprowadzić rozmowę techniczną. W trakcie takiej kandydat musi wykonać konkretne zadanie, np. przygotować prezentację, zreperować konkretną część pojazdu czy dokonać obliczeń.

Charakterystycznym elementem rozmowy technicznej o pracę jest to, że wszyscy zaproszeni kandydaci wykonują to samo zadanie. Dodatkowo pracodawca nie wykorzystuje pracy wykonanej przez zaproszonych – ta ma służyć jedynie ocenie umiejętności i umożliwić wybór najlepszego kandydata na utworzone stanowisko.

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - infografika

Rozmowa kompetencyjna

To najpopularniejszy rodzaj rozmów kwalifikacyjnych, z którym z pewnością się spotkałeś. Podczas takiej rozmowy specjalista zadaje pytania dotyczące m.in. umiejętności i doświadczenia poszczególnych kandydatów. Bardzo często pytania kompetencyjne nawiązują do informacji przedstawionych w CV i mają dać rekruterowi obraz tego, jakim pracownikiem jest siedząca przed nim osoba.

Zdarza się, że rozmowa kompetencyjna jest łączona z innymi rodzajami rozmów. Świetnym przykładem jest przeprowadzenie z kandydatem najpierw rozmowy telefonicznej, a następnie zaproszenie go na rozmowę kompetencyjną. Czasem rozmowa kompetencyjna składa się z dwóch etapów, z czego drugi to rozmowa techniczna, podczas której kandydat musi wykonać konkretne zadanie.

To może Cię również zainteresować

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

16 komentarzy

Obiektywista

Obiektywista

Rozmowa behawioralna to dobry sposób na poznanie osobowości kandydata, ale czasami może być trudno na nią odpowiedzieć, jeśli nie ma się doświadczenia.
Gizmo

Gizmo

Dobrze, że artykuł mówi o tym, że istnieją szablony pytań na rozmowę kwalifikacyjną. Pomaga to w lepszym przygotowaniu się do rozmowy.
Natalia

Natalia

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon może być stresującym doświadczeniem, ale z drugiej strony pozwala oszczędzić czas i pieniądze na dojazdach.
sylwia

sylwia

Pomysł z testami psychometrycznymi na rozmowie behawioralnej wydaje się być dobrym sposobem na poznanie predyspozycji kandydatów.
kierowni

kierowni

Dobrze, że artykuł wspomina o różnych sposobach rozmów kwalifikacyjnych. Pomaga to w przygotowaniu się do każdej z nich i lepszej prezentacji podczas rozmowy.
Lolek

Lolek

Rozmowa techniczna to dobry sposób na sprawdzenie umiejętności praktycznych kandydatów. Ciekawy sposób na selekcję najlepszych pracowników.
Norma

Norma

Pytania kompetencyjne na rozmowie kwalifikacyjnej to standard, ale czasami trudno przewidzieć, co na nie odpowiedzieć. Dlatego warto zadbać o dobre przygotowanie do tego typu rozmów.
Pola

Pola

Rozmowa behawioralna wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób bez doświadczenia, ale też ceniących swoje cechy osobowościowe. Dobrze, że pracodawcy biorą to pod uwagę.
Albert

Albert

W przypadku rozmów kwalifikacyjnych warto zdecydować się na różne sposoby ich przeprowadzania, aby uzyskać jak najlepszy obraz potencjalnego pracownika.
Celina

Celina

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to dobry sposób na poznanie kandydata, ale nie zawsze wszystko da się sprawdzić po linii telefonicznej. Lepiej zrobić to osobiście.
Paniek

Paniek

Jak widać wiele jest tego - rekrutacja może być zróżnicowana ale po kilku rozmowach dojdzie się do wprawy pod tym względem.
Gosia

Gosia

Nawet w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej nie można oczekiwać powodu odmowy. Wcale nie muszą odpowiedzieć.
teresa

teresa

Też tak twierdzę, że artykuł bardzo nie tylko ciekawy, ale rady w nim zawarte mogą być bardzo przydatne. Znajoma miała rozmowę rekrutacyjną w języku angielskim przez telefon.
Karolka

Karolka

Kogo interesuje ten temat- niech przeczyta porady w artykule: "Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - co musisz wiedzieć?" Nie wiedziałam, że rozmowa może odbyć się przez telefon.
Egon

Egon

Dobrze napisane. Również kilka razy w temacie można wspomnieć o słynnych książkach, które czytasz lub szkoleniach na temat swojej specjalności, na których byłeś od roku.
Samona

Samona

Dużo także jest nowych sposobów na rekrutację zaczerpniętych z Ameryki. To różne testy, jednak w wielu firmach to zupełnie nie zdaje rezultatu. Trzeba to wiedzieć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.