Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 3994        SUBSKRYBUJE: 7537
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - co musisz wiedzieć?

Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - co musisz wiedzieć?
Czy wiesz, że specjaliści HR wyróżniają co najmniej kilka rodzajów rozmów kwalifikacyjnych? Jeżeli w najbliższym czasie czeka cię taka, może warto dowiedzieć się więcej?

Rozmowa kwalifikacyjna to drugi etap rekrutacji. Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Musisz wiedzieć, że potencjalnemu pracodawcy spodobało się twoje CV. Teraz jednak czas przygotować się do rozmowy. W sieci znajdziesz mnóstwo porad dotyczących ubrania, zrobienia dobrego pierwszego wrażenia czy formułowania odpowiedzi na pytania zadawane przez rekrutera. Poza tym, powinieneś poznać rodzaje rozmów kwalifikacyjnych. Jakie wyróżniają specjaliści? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.


Rozmowa telefoniczna – czego możesz się spodziewać?

Gdy osób ubiegających się o pracę jest wiele, a pracodawca ma ograniczony czas i nie może spotkać się z wszystkimi wybranymi kandydatami, często stosowanym rozwiązaniem jest rozmowa telefoniczna. Czego możesz się spodziewać, gdy któregoś dnia odbierzesz połączenie od potencjalnego pracodawcy?

Starasz się o pracę, podczas wykonywania której będziesz musiał wykazać się znajomością języków obcych? W takim razie możesz spodziewać się, że przez telefon zostanie zweryfikowana twoja znajomość np. angielskiego. Możesz również zostać poproszony o podanie numerów telefonu do osób, które byłyby w stanie powiedzieć, jakim jesteś pracownikiem (nie zawsze chodzi o byłych pracodawców, ale np. współpracowników).
 

Zobacz także: Jak zainteresować pracodawcę swoim CV? Czyli CV a typografia


Rozmowa behawioralna – czy przechodzą ją tylko absolwenci szkół wyższych?

Dziś studenci doskonale wiedzą, że wykształcenie to nie wszystko, dlatego też starają się – jeszcze w trakcie studiów – zdobyć doświadczenie. Co jednak, gdy absolwent takiego nie ma, a poszukuje pracy? Korporacje często przeprowadzają tzw. rozmowy behawioralne. Dlaczego i na czym one polegają?

Z punktu widzenia osób, które nie mają doświadczenia, behawioralna rozmowa kwalifikacyjna jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo wówczas rekruter sprawdza, czy kandydat posiada odpowiednie predyspozycje do pracy na danym stanowisku. Podczas takich rozmów często pojawiają się np. testy psychometryczne, nie brakuje również zadań, dzięki którym specjaliści mogą określić, czy kandydat jest np. kreatywny.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


A może rozmowa techniczna?

Pracodawcy, którym zależy na zatrudnieniu pracownika potrafiącego wykonać konkretną pracę, często decydują się przeprowadzić rozmowę techniczną. W trakcie takiej kandydat musi wykonać konkretne zadanie, np. przygotować prezentację, zreperować konkretną część pojazdu czy dokonać obliczeń.

Charakterystycznym elementem rozmowy technicznej jest to, że wszyscy zaproszeni kandydaci wykonują tę samą pracę. Dodatkowo pracodawca nie wykorzystuje pracy wykonanej przez zaproszonych – ta ma służyć jedynie ocenie umiejętności i umożliwić wybór najlepszego kandydata na utworzone stanowisko.


Rozmowa kompetencyjna

To najpopularniejszy rodzaj rozmów kwalifikacyjnych, z którym z pewnością się spotkałeś. Podczas takiej rozmowy specjalista zadaje pytania dotyczące m.in. umiejętności i doświadczenia poszczególnych kandydatów. Bardzo często pytania nawiązują do informacji przedstawionych w CV i mają dać rekruterowi obraz tego, jakim pracownikiem jest siedząca przed nim osoba.

Zdarza się, że rozmowa kompetencyjna jest łączona z innymi rodzajami rozmów. Świetnym przykładem jest przeprowadzenie z kandydatem najpierw rozmowy telefonicznej, a następnie zaproszenie go na rozmowę kompetencyjną. Czasem rozmowa kompetencyjna składa się z dwóch etapów, z czego drugi to rozmowa techniczna, podczas której kandydat musi wykonać konkretne zadanie.

 

rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - infografika

Oceń ten wpis
Rodzaje rozmów kwalifikacyjnych - co musisz wiedzieć?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.