Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1096        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?
Pracodawcy organizują rozmowy kwalifikacyjne, bo ten sposób pozwala na poznanie kandydata i zdecydow...

Spotkanie pracodawcy z potencjalnymi pracownikami jest czasochłonne i wymaga nakładów finansowych. Z tego też względu przedsiębiorcy decydujący się na takie rozwiązanie, ukierunkowują się na zastosowanie takich technik, które pozwolą im na określenie, czy dany kandydat sprawdzi się w miejscu pracy i czy warto go zatrudnić.

Ponieważ rodzajów rozmów kwalifikacyjnych jest wiele, pracodawcy mają w czym wybierać. Jedną z częściej stosowanych przez pracodawców rozmów jest rozmowa kompetencyjna. Sprowadza się ona do tego, że kandydat w odpowiedzi na pytanie przedstawiające konkretny problem, powinien wskazać rozwiązanie, jakie by zastosował.


CV to za mało

O tym, że wywiad kompetencyjny pozwala na ocenę kandydata wiedzą specjaliści i pracodawcy, którzy zdecydowali się na zastosowanie tej metody. Jest to o tyle istotne, że współcześnie CV czy list motywacyjny to za mało, by pracodawca mógł upewnić się, że dany kandydat rzeczywiście sprawdzi się na określonym stanowisku. Skoro przetestowanie wiedzy osoby zaproszonej na rozmowę kwalifikacyjną jest tak ważne, to pracodawcy sięgają po wiele wypróbowanych i skutecznych metod.

Za pomocą wywiadu kompetencyjnego osoba przeprowadzająca rekrutację może stwierdzić, czy kandydat ma konkretne predyspozycje i potrafi np. szybko podejmować trafne decyzje. Taka umiejętność może być bardzo istotna, jeżeli będzie on pracował na stanowisku, które wymaga samodzielnego podejmowania wiążących decyzji.


Zapytaj i sprawdzić

Każdy kandydat chce na rozmowie kwalifikacyjnej wypaść jak najlepiej. Nie każdy wie jednak, jak zaprezentować się z najlepszej strony. Choć porad w tym zakresie jest wiele, to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest autoprezentacja. Właśnie dlatego rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w formie wywiadu kompetencyjnego jest tak istotna – pozwala ona na zweryfikowanie informacji, jakie podaje o sobie kandydat.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Zdarza się, że kandydat nieumiejętnie prezentuje siebie, bo nie opanował sztuki autoprezentacji. Przykładowo, jeżeli mówi, że jest otwarty i lubi pracować w grupie, ale postawa jego ciała mówi coś zupełnie innego, to pracodawca najpewniej uwierzy w to, co widzi, nie w to, co słyszy. Z tego też względu, by upewnić się, że kandydat rzeczywiście ma radę, pracodawca może sięgnąć po szereg nowoczesnych narzędzi.

Podstawową kwestią jest jednak zadawanie pytań. Pracodawca powinien zapytać pracownika, nie tylko o komunikatywność, lecz także umiejętność pracy w zespole np. wówczas, gdy stara się on o posadę sprzedawcy lub handlowca. W takiej sytuacji pytania te są uzasadnione, bo będzie on miał kontakt z klientami i innymi pracownikami.


By zatrudnić mądrze

Autoprezentacja to trudna sztuka i nie każdy, kto ubiega się o stanowisko zgłębił jej tajniki. By zatrudnić mądrze, czyli wybrać najlepszego z kandydatów, najlepiej zdecydować się na odegranie kilku scen. Jeżeli aplikujący będzie w stanie np. „sprzedać” znajdują się w sali tablicę, długopisy czy inne przybory biurowe, to z całą pewnością poradzi sobie na stanowisku sprzedawcy.

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?
4
6 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.