Twoje wsparcie w rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?
Pracodawcy organizują rozmowy kwalifikacyjne, bo ten sposób pozwala na poznanie kandydata i zdecydowanie, czy sprawdzi się on na oferowanym stanowisku. Współcześnie istnieje wiele rodzajów rozmów kwalifikacyjnych. Jedną z nich jest wywiad kompetencyjny.

Kiedy przeprowadzana jest rozmowa kompetencyjna?

Spotkanie pracodawcy z potencjalnymi pracownikami jest czasochłonne i wymaga nakładów finansowych. Z tego też względu przedsiębiorcy decydujący się na takie rozwiązanie, ukierunkowują się na zastosowanie takich technik, które pozwolą im na określenie, czy dany kandydat sprawdzi się w miejscu pracy i czy warto go zatrudnić.

Ponieważ rodzajów rozmów kwalifikacyjnych jest wiele, pracodawcy mają w czym wybierać. Jedną z częściej stosowanych przez pracodawców rozmów jest rozmowa kompetencyjna. Sprowadza się ona do tego, że kandydat w odpowiedzi na pytanie przedstawiające konkretny problem, powinien wskazać rozwiązanie, jakie by zastosował.

Wywiad kompetencyjny - gdy CV to za mało

O tym, że wywiad kompetencyjny pozwala na ocenę kandydata wiedzą specjaliści i pracodawcy, którzy zdecydowali się na zastosowanie tej metody. Jest to o tyle istotne, że współcześnie CV czy list motywacyjny to za mało, by pracodawca mógł upewnić się, że dany kandydat rzeczywiście sprawdzi się na określonym stanowisku. Skoro przetestowanie wiedzy osoby zaproszonej na rozmowę kwalifikacyjną jest tak ważne, to pracodawcy sięgają po wiele wypróbowanych i skutecznych metod.

Za pomocą wywiadu kompetencyjnego osoba przeprowadzająca rekrutację może stwierdzić, czy kandydat ma konkretne predyspozycje i potrafi np. szybko podejmować trafne decyzje. Taka umiejętność może być bardzo istotna, jeżeli będzie on pracował na stanowisku, które wymaga samodzielnego podejmowania wiążących decyzji.

Autoprezentacja podczas wywiadu kompetencyjnego

Każdy kandydat chce na rozmowie kwalifikacyjnej wypaść jak najlepiej. Nie każdy wie jednak, jak zaprezentować się z najlepszej strony. Choć porad w tym zakresie jest wiele, to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest autoprezentacja. Właśnie dlatego rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w formie wywiadu kompetencyjnego jest tak istotna – pozwala ona na zweryfikowanie informacji, jakie podaje o sobie kandydat.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Zdarza się, że kandydat nieumiejętnie prezentuje siebie, bo nie opanował sztuki autoprezentacji. Przykładowo, jeżeli mówi, że jest otwarty i lubi pracować w grupie, ale postawa jego ciała mówi coś zupełnie innego, to pracodawca najpewniej uwierzy w to, co widzi, nie w to, co słyszy. Z tego też względu, by upewnić się, że kandydat rzeczywiście ma radę, pracodawca może sięgnąć po szereg nowoczesnych narzędzi.

Podstawową kwestią jest jednak zadawanie pytań. Pracodawca powinien zapytać pracownika, nie tylko o komunikatywność, lecz także umiejętność pracy w zespole np. wówczas, gdy stara się on o posadę sprzedawcy lub handlowca. W takiej sytuacji pytania te są uzasadnione, bo będzie on miał kontakt z klientami i innymi pracownikami.

Chcesz zatrudnić mądrze? Przeprowadź wywiad kompetencyjny

Autoprezentacja to trudna sztuka i nie każdy, kto ubiega się o stanowisko zgłębił jej tajniki. By zatrudnić mądrze, czyli wybrać najlepszego z kandydatów, najlepiej zdecydować się na odegranie kilku scen. Jeżeli aplikujący będzie w stanie np. „sprzedać” znajdują się w sali tablicę, długopisy czy inne przybory biurowe, to z całą pewnością poradzi sobie na stanowisku sprzedawcy.

Metoda STAR a rozmowa kompetencyjna

Pracodawcy bardzo często stosują tzw. wywiad kompetencyjny podczas przeprowadzanych rozmów kwalifikacyjnych. Pozwala on na dość szybkie sprawdzenie kompetencji kandydatów. Na czym dokładnie polega ta metoda wywiadu i jak się trzeba do niej przygotować, aby jak najlepiej wypaść w oczach rekrutera?

Metoda wywiadu kompetencyjnego daje kandydatowi możliwość zaprezentowania swoich kompetencji, jeśli posiada on odpowiednie umiejętności prezentacyjne. Dużą rolę odgrywają tutaj zdolności interpersonalne, ponieważ najlepsi kandydaci rekrutowani w ten sposób muszą przedstawić siebie jako „gwiazdę”. Wskazana jest tutaj jak największa pewność siebie, łatwość w mówieniu o swoich dotychczasowych sukcesach, umiejętnościach i zaletach.

Metoda STAR jest zaliczana do niekonwencjonalnych metod rekrutacji. Polega ona na sprawdzeniu nie tylko kompetencji kandydata, ale przede wszystkim jego potencjału. W jej wyniku ustala się tzw. profil kompetencyjny potencjalnych pracowników i na tej podstawie wybiera się osoby do współpracy.

Rozmowa kwalifikacyjna przebiegająca zgodnie z zasadami tej metody kształtuje się następująco. Na początku są pytania ogólne, które stopniowo sprowadza się do szczegółowych. Najczęściej dotyczą one konkretnych wydarzeń w życiu zawodowym kandydata, poleceń, jakie otrzymywał od przełożonych oraz sytuacji, jakie musiał rozwiązywać. Na samym końcu prosi się kandydata o jego subiektywną ocenę własnej osoby.

Kandydaci przygotowujący się do takiej rozmowy powinni przede wszystkim przypomnieć sobie trudne sytuacje, które miały miejsce w ich dotychczasowym życiu zawodowym. Dobrze jest przypomnieć sobie o największych sukcesach i ewentualnych porażkach.

Zazwyczaj rekruterzy zadają kandydatom podczas indywidualnych rozmów dokładnie takie same pytania. Po otrzymaniu odpowiedzi przyznają punktacje, które zapisują, sumują i w ten sposób wybierają osobę, którą chcą zatrudnić. Do tego bardzo przydaje im się tzw. tablica kompetencyjna, która znacząco ułatwia przeprowadzenie oceny.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?
Ocena: 4.0, liczba głosów: 6
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Zobacz inne porady

Opinie

Eugenia
2019-05-24, 09:15
Kiedy przeprowadzana jest rozmowa kompetencyjna? Wywiad kompetencyjny - gdy CV to za mało. Tych spraw nie wiedziałam. Dobrze, że to opisaliście.
Wizna
2019-05-07, 09:18
Dobrze jest wiedzieć jak rozmowa może przebiegać by za wczasu się przygotować do tego i wiedzieć jak odpowiadać, co mogą zapytać oraz jakie najlepiej udzielić odpowiedzi.
Janek
2019-04-15, 09:19
Rozmowa w swoim gatunku jest najmniej przypominający egzamin, gdzie dla każdego pytania jest jedna poprawna odpowiedź, którą egzaminator zna na pewno. Kompetencje są istotne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.