Rozmowa kwalifikacyjna

Gdzie powinna odbyć się rozmowa kwalifikacyjna?

24 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Gdzie powinna odbyć się rozmowa kwalifikacyjna?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie powinna odbyć się rozmowa kwalifikacyjna, ten artykuł da Ci odpowiedź. Dowiedz się, jakie są różnice między rekrutacją przeprowadzaną przez agencje pracy a przedsiębiorców. Sprawdź, co oznaczają dla Ciebie.

Większość firm poszukujących pracowników decyduje się na przeprowadzenie kilkustopniowej rekrutacji. Pierwszy polega na przesłaniu przez zainteresowanych swoich dokumentów aplikacyjnych. Rozmowa kwalifikacyjna to na ogół drugi etap, sprowadzający się do tego, że zainteresowane strony spotykają się, by porozmawiać o swoich oczekiwaniach.

Rozmowa kwalifikacyjna służy nie tylko pracodawcy

Choć większość poradników dotyczy tego, jak potencjalny pracownik powinien zachować się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, to nie można zapomnieć, że takie spotkanie to również czas, w którym kandydat ma możliwość lepszego poznania swojego przyszłego pracodawcy. Dzięki temu może zdecydować, czy oferta firmy odpowiada jego potrzebom. 

Ale gdzie właściwie powinna odbyć się rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna – zdalnie

W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się na zdalne prowadzenie procesu rekrutacyjnego. Często zdarza się tak, że kandydat pierwszy raz pojawia się w firmie dopiero w dniu rozpoczęcia pracy lub kiedy musi podpisać umowę.

To rozwiązanie ma wiele zalet, ale również kilka wad. Z jednej strony oszczędzasz środki i czas, które przeznaczyłbyś na dojazd. Z drugiej strony, w rozmowie telefonicznej lub online wiele rzeczy może umknąć i tracisz okazję na obejrzenie firmy od środka.

Video

Szukasz pracy?

Praca Niemcy | Pomocnik montera rusztowań | 2000 € na rękę | od zaraz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 10 000-14 000 zł / mc
  • Katowice
Dodana

Tapicer->bez doświadczenia->do przyuczenia

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kępno
Dodana
Dodana

Kasjer

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-29 zł / h
  • Warszawa
Dodana

Asystent kas ekspresowych - praca weekendowa w Jankach

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 175 zł / mc
  • Janki
Dodana

kwalifikacyjnej-–-rekrutacja-prowadzona-przez-firmę-zewnętrzną">Miejsce rozmowy kwalifikacyjnejrekrutacja prowadzona przez firmę zewnętrzną

Część firm działających na rynku decyduje się skorzystać z pomocy w rekrutacji. Agencje zatrudnienia działają w każdym większym mieście Polski. Na ich korzyść przemawia fakt, że zatrudniają one osoby specjalizujące się w rekrutacji. Dzięki temu klient agencji może mieć pewność, że zostaną mu przedstawione najlepsze kandydatury.

Gdy klient decyduje się na skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia, rozmowa kwalifikacyjna odbywa się najczęściej w agencyjnej siedzibie. Warto zauważyć, że w ten sposób najczęściej przeprowadzane są rekrutacje ukryte. To takie, w przypadku których zainteresowani kandydaci na wstępnym etapie nie dowiadują się, kto poszukuje pracownika.

Z punktu widzenia pracodawcy decydującego się na skorzystanie z usług agencji zatrudnienia istotne jest to, że podmiot poszukujący pracownika może liczyć na dodatkową opinię ze strony specjalistów. Taki podsumowujący dokument jest bardzo cenny, bo ułatwia podjęcie decyzji.

Miejsce rozmowy kwalifikacyjnej – siedziba pracodawcy

Firm, które decydują się na samodzielne przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego, nie brakuje. Rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami odbywają się w siedzibie firmy lub jej oddziałach. To, gdzie ostatecznie zostanie przeprowadzona rozmowa, w dużej mierze zależy od lokalizacji siedziby firmy i tego, kto ma rozmawiać z potencjalnymi pracownikami.

To cenna okazja nie tylko aby poznać osobiście Twój przyszły zespół, ale także by sprawdzić, ile zajmie Ci dojazd do pracy.

Przygotowując się do takiej rozmowy bierz pod uwagę, że firmy nierzadko przeprowadzają testy wiedzy i test kompetencji. To pozwala na określenie silnych i słabych stron potencjalnych pracowników. Jednak nie martw się na zapas: w przypadku takich rozmów kwalifikacyjnych, kandydaci są najczęściej wcześniej uprzedzani o tym, że będą one składały się z dwóch części – rozmowy i praktycznych zadań.

Rozmowa kwalifikacyjna w kawiarni. Tak czy nie?

Zdarzają się pracodawcy, którzy przeprowadzają rozmowy w miejscach publicznych, takich jak na przykład kawiarnia. Kiedyś była to popularna praktyka, obecnie zdarza się coraz rzadziej. 

Czy warto wybrać się na taką rozmowę?

Trzeba pamiętać, że nie każda firma ma własną, przestronną siedzibę. Jeżeli mowa o niewielkim, dopiero rozwijającym się przedsiębiorstwie, a pracodawcy i kandydatowi zależy na osobistym spotkaniu, to nie jest niczym dziwnym, jeśli rozmowa odbędzie się na mieście.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy Twoja rozmowa będzie miała miejsce w rzeczywistym lub wirtualnym miejscu, w kawiarni lub w firmie, warto się do niej dobrze przygotować. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zachęcamy Cię do zapoznania się z video poniżej.

I życzymy powodzenia!

Video

 

To może Cię również zainteresować

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Genio

Genio

Dla mnie nie ma to znaczenia, chyba że oficjalnie jest to forma rozmowy w restauracji.
Hubert

Hubert

Miejsce ma znaczenie, więc do tego trzeba odpowiednio dobrać swój strój. Dlatego to jest tak istotne.
Staś

Staś

Wcale rozmowa kwalifikacyjna nie musi odbyć się w zakładzie pracy, gdzie pragniemy pracować. Może to być całkiem inne miejsce. Chyba to nie ważne, gdzie odbywa się rozmowa rekrutacyjna?
Groń

Groń

Nie przywiązujcie do miejsca, gdzie ma się odbyć rozmowa kwalifikacyjna. To chyba nie takie ważne. Ważne są Wasze umiejętności.
Matrix

Matrix

Z pewnością odpowiednie miejsce w siedzibie firmy lub jeśli zostało tak wskazane każde inne miejsce, gdzie w spokoju można porozmawiać. Część firm wybiera kawiarnie.
Felix

Felix

Zakończeniem pierwszego etapu długiego i trudnego procesu znalezienia pracy będzie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Ja trafiałem na rozmowy kwalifikacyjne tylko w biurach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.