Zawody i ich potencjał

Jak efektywnie zaplanować ścieżkę kariery zawodowej?

29 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

8 komentarzy
Jak efektywnie zaplanować ścieżkę kariery zawodowej?
Z danych uzyskanych w Badaniu zarobków mieszkańców Śląska wynika, że ponad 70% mieszkańców Śląska jest zadowolona ze swoich zarobków, pod warunkiem że otrzymuje miesięcznie powyżej 3 000 złotych netto. Ankietowani z tej grupy wykonują najczęściej zawód zdobny z wybranym kierunkiem studiów.

Planowanie kariery zawodowej krok po kroku

Według badania przeprowadzonego przez Regionalne Portale Pracy najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w branży informatycznej i IT - 4 383 złotych netto. Bankowość i finanse ze średnim wynikiem 4 316 złotych netto uplasowały się na drugim miejscu. Na podium znalazły się również branże marketingowe, PR, media i reklama - 4 122 złotych netto. Ankietowani z tych grup najczęściej wybierali techniczny, ekonomiczny lub informatyczny profil wykształcenia.

Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że wykształcenie ma duży wpływ na osiągane zarobki. Jaki kierunek studiów warto wybrać? Dlaczego ścieżkę kariery zawodowej warto zacząć planować już w momencie wyboru uczelni? Czy warto korzystać z poradnictwa biura karier? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w rozmowie z przedstawicielami Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej, która została partnerem Badania zarobków mieszkańców Śląska.

Na podstawie zebranych danych powstał raport: Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku

średnie zarobki netto w poszczególnych branżach - fragment ebooka

Źródło: ebook, Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku. 

Planowanie kariery zawodowej - postaw na przyszłościowe kierunki studiów 

Zdaniem prorektora ds. studenckich i kształcenia Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej - prof. dr hab. Henryka Klamy (sprawującego władzę w kadencjach 2008-2016) funkcjonowanie uczelni determinowane jest przez rynek pracy, studentów, konkurencję i pracowników Akademii. 

Rynek pracy XXI wieku Otoczenie stawia coraz wyższe wymogi w zakresie kształcenia, wykorzystywania wiedzy, norm i postaw. Coraz silniejsza staje się presja otoczenia związana z przygotowaniem młodego pokolenia do zadań stawianych przez gospodarkę. Uczelnie ponoszą odpowiedzialność za kształcenie kapitału ludzkiego, kapitału twórczego, którego potrzebuje gospodarka oparta na wiedzy.
prof. dr hab. Henryk Klama, ATH

Szukasz pracy?

(PS) Pracownik magazynowy/ magazynier

SGP GROUP

  • Sady
  • 4 500-5 000 zł / mc
Dodana

Specjalista ds. sprzedaży B2B

Amadeusz Krebs iKuchnia

  • Katowice
  • 8 000-12 200 zł / mc
Dodana
Dodana

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Zmiany społeczno-gospodarcze, których nieustannie doświadczamy, spowodowały, iż podstawą rozwoju współczesnej cywilizacji jest wiedza. Mądrość ludzi wpływa na sukces gospodarczy i społeczny kraju. Ten zaś zależy od właściwego poziomu wykształcenia obywateli w taki sposób, aby byli oni przygotowani do radzenia sobie w stale zmieniającym się świecie.

Tylko jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe? „Perspektywiczne kierunki kształcenia, potwierdzone wieloma raportami są związane z profilem inżynierskim - mechanika, automatyka, robotyka, budownictwo. Podobna tendencja występuje w obszarze nauk szeroko rozumianego IT” - przekonuje prof. dr hab. Henryk Klama. Absolwenci tych kierunków mają najlepsze perspektywy zatrudnienia na rynku pracy. Popularnością cieszą się także kierunki ekonomiczne i humanistyczne.

Znajdź profesję dla siebie Coraz więcej nowych zawodów powstaje w wymienionych obszarach. Nie należy zapominać, że przy wyborze studiów poza rozeznaniem wśród znajomych czy rodziny powinno się kierować się przede wszystkim własnymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Kierunek studiów i proponowany program kształcenia zawsze otwiera nowe możliwości, które przy odpowiednim zaangażowaniu przyczynią się do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Współczesny system szkolnictwa wyższego oferuje elastyczne możliwości zdobywania wiedzy.
prof. dr hab. Henryk Klama, ATH

Zdaniem profesora, niezwykle ważne jest również inspirowanie studentów do podejmowania idei uczenia się przez całe życie. „Upowszechnienie kształcenia przez całe życie, podniesienie jego jakości, ciągły rozwój i samokształcenie przyczynia się nie tylko do budowania społeczeństwa opartego na wiedzy ale także do poprawy szans absolwentów wchodzących na rynek pracy” - kończy prorektor ds. studenckich i kształcenia bielskiej ATH.

porównanie wykształcenia kobiet i mężczyzn - fragment ebooka
Źródło: ebook, Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.

Planowanie kariery zawodowej w biurze karier

Dlaczego przed wyborem kierunku studiów warto skorzystać z fachowej pomocy Biura Karier? Stale zmieniający się rynek pracy powoduje, iż praca na jednym etacie staje się przeszłością. Prognozy rynku pracy nie przewidują już zawodów, na które będzie popyt, gdyż ich nazwy nie zostały jeszcze sklasyfikowane. 

Społeczeństwo oparte na wiedzy musi mieć świadomość dostosowywania się do nowych oczekiwań i wymagań oraz zmian zawodu i często pracodawcy” - przekonuje Izabela Konior, kierująca biurem karier w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jej zdaniem, kształtowanie u młodych ludzi „uniwersalnych” umiejętności można w przyszłości wykorzystać na różnych stanowiskach pracy oraz odpowiednich kompetencji kluczowych umożliwi umiejętne zaplanowanie własnej kariery zawodowej.

W dobie ciągle wzrastających wymagań pracodawców w stosunku do przyszłych pracowników istotną bardzo rolę odgrywają posiadane przez absolwentów kompetencje.

Zwiększ swoje szanse dzięki kompetencjom Im szerszy wachlarz kompetencji kluczowych będzie posiadał absolwent, tym łatwiej przystosuje się do zmieniającego się otoczenia oraz stanie się bardziej konkurencyjny na polskim i europejskim rynku pracy. Obecnie dyplom studiów wyższych jest niewystarczający, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Podstawowym celem kształcenia wyższego w Polsce i Europie jest dostosowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy. Przygotowanie studentów to przede wszystkim zapewnienie im takich efektów kształcenia, w ramach których wiedza zostanie przełożona na praktyczne elementy jej zastosowania dzięki odpowiednio ukształtowanym kompetencjom.
Izabela Konior, biuro karier ATH

Zwykle w strukturach uczelni wyższej doradca zawodowy jest usytuowany w Biurze Karier, które odgrywa istotną rolę pełniąc wiele funkcji dla studentów, absolwentów, pracodawców oraz uczelni. Jednak ich głównym celem jest wspieranie drogi rozwoju zawodowego studentów i absolwentów na potrzeby rynku pracy. „Wspieranie drogi rozwoju to przede wszystkim wyposażenie młodych ludzi w takie umiejętności, które pomogą im rozwijać się przez całe życie oraz odnaleźć się na rynku pracy. Nasza działalność stawia za cel aktywizację i motywowanie studentów do świadomego planowania i zarządzania własną karierą zawodową” - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Najczęściej spotykane formy wsparcia realizowane w uczelniach to warsztaty, szkolenia, doradztwo, konferencje, targi pracy i spotkania z pracodawcami. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia związane z rynkiem pracy w regionie, kraju i Unii Europejskiej. Warsztaty mają na celu kształtowanie umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Korzystanie z usług Biura Karier może przyczynić się do znalezienia satysfakcjonującej pracy oraz zniwelować ryzyko pozostania bez zatrudnienia.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

8 komentarzy

Czesław

Czesław

Nie do końca zgadzam się z profesorem. Myślę, że nie tylko kierunki promowane przez niego są przyszłościowe. Ja na przykład uważam, że kierunki związane z branżą e-commerce czy projektowaniem graficznym mogą być równie wartościowe.
Wino1901

Wino1901

Jestem bezrobotny już od dłuższego czasu. Właśnie przeczytałem artykuł o planowaniu kariery zawodowej i uważam, że to bardzo ważne, aby zacząć planować swoją przyszłość już na etapie wyboru kierunku studiów. Będę musiał skorzystać z pomocy Biura Karier, aby przełamać impas w moim życiu zawodowym.
Number One 1997

Number One 1997

Jako pracodawca z całego serca polecam skorzystanie z usług takich jak Biura Karier. Dzięki takiemu wsparciu, przyszły pracownik będzie miał więcej umiejętności i będzie bardziej przygotowany na wymagania rynku pracy. Gorąco polecam!
Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna

W dobie ciągle wzrastających wymagań pracodawców w stosunku do przyszłych pracowników, warto zacząć planować swoją karierę zawodową już w momencie wyboru uczelni. Biuro Karier to dobry wybór dla każdego, kto poszukuje pracy.
Norbert

Norbert

Zgadzam się ze zdaniem, że warto korzystać z poradnictwa biura karier. Gorąco polecam! Ja skorzystałem z usług Biura Karier na mojej uczelni i uważam, że była to świetna decyzja. Właśnie dzięki temu udało mi się znaleźć pracę po skończeniu studiów.
Pinior

Pinior

Konwencjonalna mądrość o atrakcyjności różnych karier nieustannie się zmienia. Dwadzieścia pięć lat temu zawody medyczne i prawnicze uważano za opłacalne finansowo i pożądane społecznie. Teraz inaczej wyglądają realia.
Kozioł

Kozioł

Wszystkie takie schematy są dobre ale czy rzeczywiście da się to tak dokładnie zaplanować? Owszem pewnie warto się wzorować ale to nigdy niejest pewnik.
maturzysta

maturzysta

Świetne porady w tym artykule. Dobrze, że znalazłem taki artykuł.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.