Spis treści
Planowanie kariery zawodowej krok po kroku
Według badania przeprowadzonego przez Regionalne Portale Pracy najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w branży informatycznej i IT - 4 383 złotych netto. Bankowość i finanse ze średnim wynikiem 4 316 złotych netto uplasowały się na drugim miejscu. Na podium znalazły się również branże marketingowe, PR, media i reklama - 4 122 złotych netto. Ankietowani z tych grup najczęściej wybierali techniczny, ekonomiczny lub informatyczny profil wykształcenia.
Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że wykształcenie ma duży wpływ na osiągane zarobki. Jaki kierunek studiów warto wybrać? Dlaczego ścieżkę kariery zawodowej warto zacząć planować już w momencie wyboru uczelni? Czy warto korzystać z poradnictwa biura karier? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w rozmowie z przedstawicielami Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej, która została partnerem Badania zarobków mieszkańców Śląska.
Na podstawie zebranych danych powstał raport: Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.
Źródło: ebook, Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.
Planowanie kariery zawodowej - postaw na przyszłościowe kierunki studiów
Zdaniem prorektora ds. studenckich i kształcenia Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej - prof. dr hab. Henryka Klamy (sprawującego władzę w kadencjach 2008-2016) funkcjonowanie uczelni determinowane jest przez rynek pracy, studentów, konkurencję i pracowników Akademii.
Zmiany społeczno-gospodarcze, których nieustannie doświadczamy, spowodowały, iż podstawą rozwoju współczesnej cywilizacji jest wiedza. Mądrość ludzi wpływa na sukces gospodarczy i społeczny kraju. Ten zaś zależy od właściwego poziomu wykształcenia obywateli w taki sposób, aby byli oni przygotowani do radzenia sobie w stale zmieniającym się świecie.
Tylko jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe? „Perspektywiczne kierunki kształcenia, potwierdzone wieloma raportami są związane z profilem inżynierskim - mechanika, automatyka, robotyka, budownictwo. Podobna tendencja występuje w obszarze nauk szeroko rozumianego IT” - przekonuje prof. dr hab. Henryk Klama. Absolwenci tych kierunków mają najlepsze perspektywy zatrudnienia na rynku pracy. Popularnością cieszą się także kierunki ekonomiczne i humanistyczne.
Zdaniem profesora, niezwykle ważne jest również inspirowanie studentów do podejmowania idei uczenia się przez całe życie. „Upowszechnienie kształcenia przez całe życie, podniesienie jego jakości, ciągły rozwój i samokształcenie przyczynia się nie tylko do budowania społeczeństwa opartego na wiedzy ale także do poprawy szans absolwentów wchodzących na rynek pracy” - kończy prorektor ds. studenckich i kształcenia bielskiej ATH.

Źródło: ebook, Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.
Planowanie kariery zawodowej w biurze karier
Dlaczego przed wyborem kierunku studiów warto skorzystać z fachowej pomocy Biura Karier? Stale zmieniający się rynek pracy powoduje, iż praca na jednym etacie staje się przeszłością. Prognozy rynku pracy nie przewidują już zawodów, na które będzie popyt, gdyż ich nazwy nie zostały jeszcze sklasyfikowane.
„Społeczeństwo oparte na wiedzy musi mieć świadomość dostosowywania się do nowych oczekiwań i wymagań oraz zmian zawodu i często pracodawcy” - przekonuje Izabela Konior, kierująca biurem karier w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jej zdaniem, kształtowanie u młodych ludzi „uniwersalnych” umiejętności można w przyszłości wykorzystać na różnych stanowiskach pracy oraz odpowiednich kompetencji kluczowych umożliwi umiejętne zaplanowanie własnej kariery zawodowej.
W dobie ciągle wzrastających wymagań pracodawców w stosunku do przyszłych pracowników istotną bardzo rolę odgrywają posiadane przez absolwentów kompetencje.
Podstawowym celem kształcenia wyższego w Polsce i Europie jest dostosowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy. Przygotowanie studentów to przede wszystkim zapewnienie im takich efektów kształcenia, w ramach których wiedza zostanie przełożona na praktyczne elementy jej zastosowania dzięki odpowiednio ukształtowanym kompetencjom.
Zwykle w strukturach uczelni wyższej doradca zawodowy jest usytuowany w Biurze Karier, które odgrywa istotną rolę pełniąc wiele funkcji dla studentów, absolwentów, pracodawców oraz uczelni. Jednak ich głównym celem jest wspieranie drogi rozwoju zawodowego studentów i absolwentów na potrzeby rynku pracy. „Wspieranie drogi rozwoju to przede wszystkim wyposażenie młodych ludzi w takie umiejętności, które pomogą im rozwijać się przez całe życie oraz odnaleźć się na rynku pracy. Nasza działalność stawia za cel aktywizację i motywowanie studentów do świadomego planowania i zarządzania własną karierą zawodową” - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Najczęściej spotykane formy wsparcia realizowane w uczelniach to warsztaty, szkolenia, doradztwo, konferencje, targi pracy i spotkania z pracodawcami. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia związane z rynkiem pracy w regionie, kraju i Unii Europejskiej. Warsztaty mają na celu kształtowanie umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Korzystanie z usług Biura Karier może przyczynić się do znalezienia satysfakcjonującej pracy oraz zniwelować ryzyko pozostania bez zatrudnienia.
To może Cię również zainteresować