Rozstanie się z pracodawcą nie zawsze przychodzi łatwo – często zastanawiamy się, czy znajdziemy zatrudnienie i co nas czeka na dość niestabilnym rynku pracy. Nawet wówczas, gdy kilkukrotnie przemyślałeś swoją decyzję, możesz mieć wątpliwości – to naturalne. Poniżej znajdziesz informacje o pięciu sytuacjach, które powinny cię skłonić do jak najszybszego opuszczenia murów dotychczasowego miejsca pracy. Dlaczego? Bo ewidentnie tkwisz w toksycznym miejscu.
1) Każdego ranka obawiasz się tego, co zastaniesz w firmie
W firmach bywa różnie – atmosfera może sprzyjać pracy i kreatywności, może być również tak, że szef ma milion pomysłów na minutę i nigdy nie wiesz, czego się spodziewać. W drugim przypadku trudno o dobrą atmosferę – w takiej sytuacji pracownicy najczęściej są poddenerwowani. Jeżeli budzisz się z bólem brzucha któryś dzień z kolei, to ewidentnie czas na zmiany. Z pewnością sam przyznasz, że zdrowie jest najważniejsze.
2) Firma zaczyna tonąć…
…i to dosłownie – papiery walają się po biurkach, a pracownicy właściwie nie znają swoich obowiązków. Czy w takiej sytuacji jesteś w stanie skupić się i wykonywać rzetelnie swoją pracę? Nie. Skoro organizacja leży i nikomu – poza tobą rzecz jasna – nie zależy na zmianie dotychczasowych nawyków zarówno pracodawcy, jak i pracowników, to czas poszukać firmy w której będziesz mógł się sprawdzić i której właściciel zagwarantuje ci dobre warunki pracy.
3) Gdy nie czujesz się częścią zespołu
Choć pracujesz w firmie, to o wszystkim dowiadujesz się jako ostatni? Nie jesteś zapraszany na konferencje i pomijany podczas rozdawania awansów, mimo że masz kwalifikacje, doświadczenie i konkretne umiejętności? Skoro kadra zarządzająca zakładem nie dostrzega twoich starań i twojego trudu, czas się pożegnać bez żalu. Specjalizując się w danej branży i mając doświadczenie, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem lepszej pracy.
4) Stanąłeś w miejscu i się nie rozwijasz
Są firmy, które nieustannie inwestują w pracowników, są również takie, w których pracownik jest postrzegany wyłącznie jako osoba mająca pomnażać zysk. Jeżeli nie rozwijasz się, nie otrzymujesz ciekawych zadań, nad którymi musiałbyś się zastanowić czy wreszcie twoi przełożeni nie potrafią skutecznie przekonać szefa, że czas wysłać cię na szkolenie, to powinieneś pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. Nudna praca bez perspektyw rozwoju to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może cię spotkać.
5) Gdy awans nie jest osiągalny
Praca w małej firmie ma wiele zalet, a jedną z głównych jest dobra atmosfera. Niestety, gdy chcesz się rozwijać, to chcesz również awansować. Gdy nie ma takiej możliwości, czas pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia. Pamiętaj, że aplikując do nowej firmy, z powodzeniem możesz od razu ubiegać się o posadę na wyższym stanowisku niż dotychczas – wystarczy, że umotywujesz swoją decyzję podczas rozmowy z osobą przeprowadzającą z tobą rozmowę kwalifikację. Dodatkowy plus? Poza awansem, możesz również otrzymać podwyżkę.
Zmieniam pracę – do dalej?
Zdecydowałeś się zmienić pracę? Musisz wiedzieć, że nie będzie to łatwe. Zanim zdecydujesz się położyć na biurku szefa wypowiedzenie, pamiętaj, aby zorientować się w sytuacji na rynku pracy. W ten sposób będziesz wiedział, czego się spodziewać, nie będziesz również obawiał się bezrobocia.
To może Cię również zainteresować
Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą