Zmiana i utrata pracy

Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

5 komentarzy

Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą
Praca w jednej firmie ma wiele zalet. Daje poczucie stabilności i pozwala na dokładniejsze zaplanowanie przyszłości. Większość ludzi obawia się diametralnych zmian, zwłaszcza jeśli chodzi o posadę, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że czasami jest to jedyny sposób na rozwój i satysfakcję ze swoich osiągnięć.

Podejście do kwestii zmiany pracy zależy od indywidualnych preferencji i cech osobowości. Istnieją osoby, które wiążą swoją karierę z jednym pracodawcą oraz takie, które nie wyobrażają sobie stagnacji i dążą do ciągłego rozwoju poprzez zdobywanie cennych umiejętności i nowych doświadczeń. Jeśli należysz do pierwszej grupy, z pewnością będzie Ci trudniej dostrzec, czy obecne miejsce pracy pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy postępem, a utrzymującą się satysfakcją. Dotyczy to zwłaszcza pracowników, którzy posiadają kilkuletni staż w danym miejscu. Skoro poznałeś już swoich współpracowników, doskonale znasz swój zakres obowiązków, a z przełożonymi rozumiesz się bez słów, to oznacza, że jesteś pewny siebie, masz też komfort psychiczny. W takiej sytuacji praca powinna być źródłem przyjemności – możesz się spełniać, bo masz ku temu dobre warunki.

Trzeba jednak pamiętać, że zatrudnienie w jednej firmie przez wiele lat to nie tylko korzyści, lecz także liczne pułapki. Z biegiem czasu przestajemy zauważać pewne fakty lub zwyczajnie decydujemy się je tolerować. Żądamy coraz mniej od siebie, więc także i od innych. W konsekwencji stopniowo zamykamy się na nowe możliwości, a przecież potencjał każdego pracownika, powinno się rozwijać, a nie ograniczać. Wbrew pozorom zmiana pracy ze względu na potrzebę rozwoju wcale nie musi wiązać się z popsuciem relacji z szefem czy znajomymi zespołem.

Jeśli czujesz, że obecne zatrudnienia nie spełnia Twoich oczekiwań, ale nie wiesz, jak odejść z pracy z dnia na dzień, przeczytaj poniższe wskazówki i zrób coś dla siebie i własnej satysfakcji. Przede wszystkim musisz przeanalizować dotychczasowe zatrudnienie i ocenić je pod kątem obecności czynników rozwojowych. Jeśli ich nie dostrzegasz, to znak, że powinieneś rozważyć zmianę pracy. Poniżej znajdziesz 5 oznak, które powinieneś potraktować jako punkt zwrotny w swojej karierze – czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą i poszukać nowych wyzwań.
 

Od dawna się nie rozwijasz, nikt nie stawia przed tobą nowych wyzwań
 

Załapałeś się na tym, że przychodząc do pracy, po prostu bezmyślnie klepiesz w klawiaturę, zapełniając kolejne kolumny słowami lub cyframi? Doskonale wiesz, jak będzie wyglądał twój kolejny dzień w pracy? Obejmowane przez ciebie stanowisko pracy nie kryje przed tobą już żadnych tajemnic? W takim razie trudno mówić o rozwoju. Jeżeli dodać do tego brak szkoleń ze strony pracodawcy, to z pewnością zauważyłeś, że tkwisz w jednym miejscu i nie bardzo masz, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał. A to oznacza, że jesteś przygotowany na zmianę miejsca pracy i nowe wyzwania.
 

Szukasz pracy?
Dodana
Polecana

Mechanik samochodowy

SILTRUCK SP. Z O.O.

  • Opolskie
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana
Dodana

 Czujesz, że przybywa ci obowiązków, ale…
 

…nie idzie za tym awans czy podwyżka. Skoro doskonale poznałeś mechanizm działania firmy, jesteś specjalistą, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś od czasu do czasu zastąpił swojego przełożonego lub szefa, prawda? Początkowo może ci się to nawet podobać, ale gdy taka sytuacja powtarza się notorycznie, a ty nie otrzymujesz nic w zmian, to nic dziwnego, że będziesz czuł się wykorzystywany. Specjaliści wskazują, że odczucie bycia docenionym i przeciążonym obowiązkami jednocześnie może współgrać latami. Taki stan rzeczy powoli wyniszcza w pracowniku wolę rozwoju i pokonywania nowych wyzwań, gdyż w swoich oczach jest on już i tak przemęczony i niedoceniony. Silne poczucie własne wartości nie wystarczy, jeśli przełożony nie widzi problemu i uznaje taki system pełnienia funkcji za zasadny. Jeśli stopniowo przybywa Ci obowiązków i to o różnym stopniu trudności to zapewne czas , by odświeżyć swoje CV i rozpocząć poszukiwanie nowej posady.
 

Nie masz szansy na awans
 

Są firmy, w które mają ugruntowaną pozycję na rynku, a co za tym idzie, ich właściciele nie czują i nie widzą potrzeby tworzyć np. nowe placówki czy choćby działy. Jeżeli pracujesz w niewielkiej firmie rodzinnej, to będziesz w podobnej sytuacji – nie będziesz miał możliwości awansować. Skoro posiadać doświadczenie i jesteś osobą wykształconą, to co cię powstrzymuje, aby rozpocząć nową przygodę? Jedynie komfort psychiczny, jaki akurat masz, może cię skutecznie zatrzymywać w dotychczasowym miejscu pracy. Pamiętaj jednak, że jeżeli sam nie zadbasz o to, aby stawiano przed tobą wyzwania, to w pewnym momencie twoja wiedza może stać się niewystarczająca, aby ubiegać się o wyższą posadę w konkurencyjnej firmie. Dlatego, jeśli obecna firma nie jest dla Ciebie miejscem rozwojowym, zastanów się nad tym jakie korzyści z takiej ścieżki kariery możesz wynieść w perspektywie długoterminowej. To właśnie szansa na awans stanowi jedną z głównych przesłanek w dylemacie, czy zmienić pracę, zwłaszcza w przypadku osób młodych i ambitnych.


Gdy szef odmawia przyznania podwyżki
 

W firmie możesz się rozwijać, możesz zdobywać nowe umiejętności, możesz wreszcie czuć się doceniony, bo szef często nagradza cię pochwałami. Przychodzi jednak taki moment, gdy liczysz na gratyfikację finansową. Gdy nie możesz liczyć na podwyżkę, szef niechętnie też wypłaca premie, to uczucie frustracji może narastać. Zwłaszcza jeśli uzyskujesz regularne potwierdzenie zadowolenia z własnej pracy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz firmy oraz samodzielnie potrafisz ocenić nakład pracy oraz zaangażowania w wykonywane zadania. Na pytanie czy i dlaczego chcesz zmienić pracę, większość respondentów odpowiedziała, że chciałaby zmienić pracę, właśnie ze względu na brak zasłużonych podwyżek i premii. Zmiana miejsca pracy może być świetnym sposobem, aby wynegocjować lepsze niż dotychczas warunki płacowe, nawet w obrębie jednej branży. Pamiętaj, że niejeden pracownik obejmuje taką taktykę, polecają ją również specjaliści zajmujący się na co dzień zagadnieniem HR. A skoro tak, to może warto skorzystać z takiego rozwiązania?


Chcesz wyjść ze strefy komfortu
 

Gdy wychodzimy ze swojej strefy komfortu, rozwijamy się. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto – od czasu do czasu – pomyśleć o zmianie pracy i przejrzeć ogłoszenia pojawiające się na portalach ogłoszeniowych. Jako pracownik musisz pamiętać, że rynek pracy zmienia się nieustannie. Czy nadal jesteś w stanie się na nim odnaleźć? Poszukując nowego miejsca pracy, musisz pamiętać, że możesz poznać aktualne wymagania pracodawców i – pod ich oczekiwania – wybierać m.in. szkolenia. Rezultat? Zawsze odnajdziesz się w sytuacji kryzysowej, nigdy też nie będziesz się obawiał, że grozi ci długotrwałe bezrobocie. Rynek pracy przekształca się nieustannie, dlatego nie daj si ę pozostawić w tyle. Odrobina odwagi i wiary we własne kompetencje, z pewnością pozwoli na odkrycie całkiem nowego typu spełnienia zawodowego.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?
 

Jeśli myślisz o poszukiwaniu innej pracy, mimo, że czujesz głębokie obawy a głos rozsądku podpowiada Ci, abyś został w znanym miejscu to znak, że naprawdę potrzebujesz diametralnej zmiany posady. Na pytanie o to, dlaczego chcesz zmienić pracę, możesz odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że chodzi o warunki zatrudnienia lub lepsze wynagrodzenie, ale ukryte motywacje ludzi w każdej dziedzinie życia to właśnie rozwój, gotowość do korzystnych zmian i potrzeba spełnienia. Brak tych komponentów wpływa na negatywne postrzeganie pełnionej przez siebie funkcji i nasuwa wątpliwości w stosunku do związania przyszłości z daną firmą na kolejne lata. Zmiana pracy wiąże się z ryzykiem i stanem niepewności, który według specjalistów HR może być dużym motorem do działań na wielu polach - także w życiu prywatnym.

Poważna decyzja o zmianie pracy często prowadzi do diametralnej odmiany stylu życia i poglądów, tym samym przyczynia się do szeroko pojmowanego rozwoju jednostki na wielu polach. Pamiętaj, im szybciej zadbasz o swoją wymarzoną przyszłość poprzez zmianę pracy, tym lepiej dla Ciebie!

Podziel się

5 komentarzy

Nicholas

Nicholas

Sporo osób zdaje sobie sprawę, że to nie będzie łatwa sytuacja. Dlatego niektórzy rezygnują przed wysłaniem CV. Pakiet zmian jest dla nich po prostu za duży. No ale chyba lepiej szynbko działać by to zmienić, nie?
Adam

Adam

Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą. Fany i przydatny artykuł- nie będę go opisywał. Kto chce, niech sobie przeczyta.
Alarma

Alarma

W ciągu ostatnich kilku dekad organizacje na całym świecie zostały zepchnięte na szeroką skalę, takie jak redukcja zatrudnienia, outsourcing, fuzje i przejęcia lub restrukturyzacja.
Filip B.

Filip B.

A jeśli nowe miejsce nie pociąga za sobą długofalowego rozwoju kariery, wtedy satysfakcja ze zmiany miejsca pracy szybko znika, a negatywne motywy znów się przejmują.
Mikler

Mikler

Utrata pracy może być jednym z najbardziej bolesnych i traumatycznych wydarzeń, jakich kiedykolwiek doświadczysz. Może to wpłynąć na każdy aspekt twojego życia, począwszy od osobistych relacji i kończąc na śnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka