Poszukiwanie pracownika

Dobry wizerunek firmy - klucz do sukcesu w świecie cyfrowym

23 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

8 komentarzy
Dobry wizerunek firmy - klucz do sukcesu w świecie cyfrowym
Odkryj znaczenie dobrego wizerunku firmy, jego wpływ na sukces w erze cyfrowej i jak skutecznie kształtować postrzeganie Twojej organizacji w świecie biznesu.

Czasy, kiedy to kandydat do pracy wyszukiwał oferty pracy, a następnie poddawał się mozolnemu procesowi rekrutacji, już dawno minęły. W sytuacji, kiedy bezrobocie jest na niskim poziomie oraz rynek pracy należy do pracownika, pracodawcy i zespoły HR-owe stoją przed wieloma wyzwaniami. Obecnie to pracodawca musi zabiegać o pracownika – zaproponować mu konkurencyjną ofertę, a przede wszystkim zwrócić i zatrzymać na sobie jego uwagę. O wiele łatwiej pozyskują pracowników firmy z ugruntowaną renomą na rynku niż te, o których nikt nic nie wie lub co gorsza – cieszące się gorszą opinią. Najtrudniej jest pozyskać do organizacji osoby z doświadczeniem zawodowym i wysokimi kompetencjami, które są zaangażowane w pracy i chcą się związać z firmą na dłużej.

Dobry wizerunek firmy w świecie cyfrowym

W XXI wieku, kiedy większość komunikacji odbywa się online, dobry wizerunek firmy w świecie cyfrowym stał się niezwykle istotny. Dzięki odpowiedniej strategii wizerunkowej online, przedsiębiorcy mają szansę na skuteczne docieranie do swojej docelowej grupy odbiorców. Pozytywny wizerunek firmy w sieci może przyciągnąć nie tylko potencjalnych klientów, ale także wartościowych kandydatów do pracy, którzy są chętni dołączyć do zespołu cieszącego się dobrą renomą i gwarantującego stabilne zatrudnienie.

Kreowanie wizerunku firmy jako klucz do sukcesu

Kreowanie wizerunku firmy to nie tylko chwyt marketingowy, ale strategiczna inwestycja w przyszłość. Odpowiednio zaplanowane i przemyślane działania w tym zakresie mogą przynieść wymierne korzyści. Pracownicy chcą być częścią organizacji, która jest dobrze postrzegana w środowisku biznesowym. Współczesny rynek pracy jest bardzo konkurencyjny, dlatego pozytywne postrzeganie firmy może być kluczem do przyciągania najlepszych talentów.

Jak budować wizerunek firmy poprzez zaangażowanie pracowników?

Budowanie wizerunku firmy nie kończy się na działaniach zewnętrznych. Zaangażowanie i satysfakcja pracowników są kluczowe dla promowania pozytywnego wizerunku wewnętrznie i zewnętrznie. Pracownicy, którzy są dumni z miejsca, w którym pracują, często stają się ambasadorami marki, rekomendując firmę wśród swojego otoczenia. Wprowadzenie programów motywacyjnych, szkoleń czy inicjatyw team-buildingowych może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania i poczucia przynależności wśród zespołu.

Wizerunek firmy jako narzędzie do przewagi konkurencyjnej

W erze informacyjnej, w której żyjemy, informacje przemieszczają się błyskawicznie. Postrzeganie firmy przez społeczność może być potężnym narzędziem, które pozwala wyprzedzić konkurencję. Odpowiednia strategia wizerunkowa może wynieść firmy na szczyt w swojej branży, przyciągając klientów i najlepszych pracowników, którzy są zainteresowani pracą dla renomowanej organizacji. Inwestowanie w kreowanie pozytywnego wizerunku firmy to inwestowanie w jej przyszłość.

Employer branding - sprawdź, co kryje się pod tym pojęciem?

Employer Branding to budowanie zaangażowania pracowników i potencjalnych kandydatów do pracy, co w efekcie przekłada się na wypracowanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy. Firma, która cieszy się dobrym wizerunkiem wśród swoich pracowników – tych obecnych i przyszłych – nie ma problemu z docieraniem do kandydatów i pozyskiwaniem talentów.

Szukasz pracy?

Monter nawierzchni kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

  • Wielkopolskie
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca Holandia - magazyn - od zaraz ! Bergen op Zoom

DSV Services Sp. z o.o.

  • Holandia
  • 9 000-12 000 zł / mc
Dodana
Dodana

W takiej firmie każdy chce pracować, zarówno absolwent kończący studia, jak i specjalista w swojej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. To wymarzona sytuacja dla pracodawców, działów HR oraz marketingowców. Według raportu Employer Branding w Polsce 2018 HRM Institute liderem EB w ubiegłym roku była Ikea, zaraz za nią na podium uplasował się Lidl i PZU. Pierwszą piątkę zamyka Deloitte i McDonald’s.

Sam termin employer branding po raz pierwszy pojawił się w latach 90-tych XX wieku. W dzisiejszym kontekście został użyty w 2001 roku, kiedy to firma McKinsey na łamach swojego kwartalnika ogłosiła, że trwa wojna o talenty. Jednak przedsiębiorstwa dbały o swój wizerunek dużo wcześniej.

Employer branding to odmiana czegoś, co wszyscy od bardzo dawna znamy, PR-u. Budowanie marki własnej, produktu, branży czy pracodawcy opiera się na bardzo podobnych mechanizmach. Trzeba określić co chcemy komunikować, komu i jak. Cele, grupa interesariuszy i plan na działanie to podstawa – wyjaśnia PR Manager Agata Kinasiewicz. Jej zdaniem najważniejszy w działaniach EB jest plan, czyli określenie, co organizacja chce komunikować i komu. – W przypadku employer brandingu zazwyczaj chcemy ściągnąć do firmy specjalistów, przywiązać ludzi do organizacji, budować markę godną zaufania. Czasami te cele są dużo bardziej skomplikowane, np. dotarcie do pracowników 50+, topowych menedżerów lub pracowników z Ukrainy. Jednak jedna zasada jest najważniejsza: przejrzystość i szczerość – podkreśla Kinasiewicz i zaznacza, że internet nie wybacza kłamstwa. – Raz rozczarowany pracownik z pewnością już do danej firmy nie wróci, a dodatkowo zniechęci do niej swoich znajomych – mówi. 

Employer Branding - dla obecnych i przyszłych pracowników

Eksperci wyróżniają dwa obszary employer brandingu:

  • Wewnętrzny – skupia się na obecnych pracownikach, tworzeniu pozytywnej atmosfery w miejscu pracy i możliwościach rozwoju. Ma na celu zaangażowanie pracowników nie tylko w wykonywanie obowiązków zawodowych, ale też w proces budowania marki zgodnie z zasadą, że nikt nie będzie lepszym ambasadorem firmy niż sam pracownik.
  • zewnętrzny – skupia się na budowaniu pozytywnego wizerunku w odniesieniu do potencjalnych kandydatów.

Do obu modeli EB przynależą różne narzędzia budowania marki. Jednak okazuje się, że pracodawcy podchodzą do nich z dystansem. Z raportu Employer Branding w Polsce 2018 wynika, że onboarding, czyli odpowiednie wdrażanie nowych pracowników funkcjonuje u 76 proc. badanych organizacji. 70 proc. ankietowanych posiada program poleceń pracowniczych, a 65 proc. deklaruje, że przeprowadza rozmowy z odchodzącymi pracownikami (tzw. exit interviews). Ponad połowa pracodawców wskazała, że ma plan wewnętrznych działań wizerunkowych.

Aspekt Znaczenie Strategia Korzyść
Wizerunek w świecie cyfrowym Niezwykle istotne dla komunikacji Odpowiednia strategia online Docieranie do szerokiej grupy odbiorców
Kreowanie wizerunku Strategiczna inwestycja Przemyślane działania Przyciąganie najlepszych talentów
Budowanie wizerunku poprzez zaangażowanie Klucz do sukcesu wewnętrznego Programy motywacyjne i szkolenia Pozyskanie ambasadorów marki
Wizerunek jako narzędzie konkurencyjne Oddzielenie od konkurencji Strategia wizerunkowa Przewaga w branży

Istotnym elementem employer brandingu jest strona internetowa firmy. To właśnie tutaj w pierwszej kolejności zaglądają kandydaci do pracy w poszukiwaniu informacji o potencjalnym pracodawcy, szczególnie ci młodsi, dla których wyszukiwarka Google jest głównym źródłem informacji o świecie. Strona WWW firmy to miejsce, gdzie pracodawca może przedstawić misję organizacji, wartości czy inne informacje istotne dla kandydatów do pracy. Z danych zawartych we wspomnianym raporcie wynika, że strony internetowe, a na nich zakładkę „Kariera” posiada ok. 86 polskich firm ankietowanych w zestawieniu. Na Facebooku aktywnych jest 39 proc. przedsiębiorstw, na LinkedIn dużo więcej, bo 75 proc. Blog firmowy prowadzi 37 proc. respondentów biorących udział w badaniu. Pracodawcy świadomie do komunikowania marki firmy używają różnych kanałów – ze strony/ zakładki korzysta 67 proc. firm, z Facebooka – dwie trzecie pracodawców, podobnie z Linkedin. Z badania wynika, że popularnym kanałem komunikacji są również profile pracodawców na portalach ogłoszeniowych – korzysta z nich 40 proc. badanych. 13 proc. respondentów do prezentacji organizacji wykorzystuje nośniki pozacyfrowe – billboardy a 5 proc. – cityligty.

Sprawdź, które kwestie są istotne dla pracowników

Czasy się zmieniają; nie tylko ze względu na koniunkturę gospodarczą, ale również w wyniku przemian pokoleniowych na rynku pracy. Inny stosunek do życia, czasu wolnego i pracy mają osoby urodzone w latach 70-tych ubiegłego wieku (pokolenie X), inny pokolenie Y, czyli urodzeni pod koniec lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, a jeszcze inne pokolenie Z, które przyszło na świat po 1997 roku.

Dla „iksów” praca jest środkiem do celu, którym jest spełnione życie i równowaga między życiem zawodowym a osobistym, stabilizacja i bezpieczeństwo. „Igreki” traktują pracę jako ekscytującą przygodę, ciekawe doświadczenie i dobrą zabawę. Z kolei dla „zetek” praca ma stanowić źródło przyjemności i najlepiej, jeśli jest związana z hobby.

Dla „igreków”, którzy obecnie stanowią 40 proc. wszystkich pracowników, najważniejsze są relacje, atmosfera, szacunek i work-life balance (76-92 proc.). Pokolenie Z, które dopiero wkracza na rynek pracy, ceni sobie przede wszystkim dobrą i przyjazną atmosferę (96,3 proc.) i szacunek do swojej osoby (88,9 proc.). Jak w tak zróżnicowanej ze względu na preferencje kandydatów pracodawca może budować swój wizerunek? Według przedstawicieli Fundacji Rozwoju Talentów, którzy opracowali raport Innowacyjny model komunikacji. O komunikacji z młodymi pokoleniami, różnorodność mentalna pokoleń X, Y i Z wymaga od pracodawców zróżnicowania podejścia.

Bez tego pracodawca nie zdobędzie i nie zatrzyma najlepszych pracowników. Kluczem do zrozumienia każdego pokolenia jest elastyczność. Musimy być ekstatyczni w dopasowaniu rozwiązań. Nie oznacza to dawania pracownikom wszystkiego, czego oczekują, ale szukania dopasowanych rozwiązań. Dzięki nim wzrośnie zaangażowanie pracowników, a w konsekwencji firma osiągnie lepsze wyniki – czytamy we wspomnianym raporcie. Warto o tym pamiętać na każdym etapie budowania wizerunku.

Ile to kosztują działania Employer Brandingowe?

Coroczny raport HRM Institute pokazuje, że firmy przeznaczają bardzo różne kwoty na budowanie swojego wizerunku. Największa część ankietowanych – ponad jedna piąta – wydaje na ten cel do 20 tys. złotych. 12 proc. respondentów przeznacza kwotę między 20 a 50 tys. zł. 7 proc. mieści się w przedziale 50-100 tys., a 12 proc. – w przedziale między 100 tys. a milionem złotych. Tylko 3 proc. organizacji wydaje na ten cel więcej niż milion zł.

Zwykle budżet przeznaczany na employer branding bywa uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa, sytuacji, w której się ono znajduje i celów - rekrutacyjnych i wizerunkowych, które mają zostać osiągnięte w danym projekcie – tłumaczy Zyta Machnicka, wieloletni praktyk EB, opiekun merytoryczny pierwszych w Polsce studiów z Employer Brandingu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – Niemałe znaczenie ma też branża, np. w IT pracodawcy zwykle są już przyzwyczajeni do przeznaczania solidnych budżetów na EB. Trudno tu jednak mówić o jakimś złotym środku na finanse, ponieważ inne kwoty będzie musiała zainwestować firma, która np. zwiększa zatrudnienie, planuje rebranding i przy tej okazji musi całkowicie zmodyfikować swoją dotychczasową komunikację z kandydatami i pracownikami, a inne taka, która nie zwiększa zatrudnienia, działa stabilnie, a EB traktuje przede wszystkim jako jeden ze sposobów pozwalających jej zachować branżowe status quo – wyjaśnia Machnicka.

Podkreśla, że employer branding to przede wszystkim działania typowo wizerunkowe, których zwrot najlepiej widać w ciągu 3 do 6 miesięcy od ich wprowadzenia. – Są też takie sytuacje, w których realne zmiany obserwujemy niemal natychmiast – podkreśla i dodaje – Mam na myśli choćby modyfikację ofert pracy, dobór bardziej dopasowanego kanału rekrutacyjnego, bardziej przyjazne stoisko i lepiej przygotowani reprezentanci pracodawcy na targach pracy, drobne zmiany w komunikacji wewnętrznej, lepiej przygotowany event dla pracowników – przy takich aktywnościach efekty czasem widać już na drugi dzień. I właśnie dlatego powinniśmy pamiętać, że absolutnie każda firma może być lepszym pracodawcą i że nie tylko szef, ale też każdy pracownik ma wpływ na firmowy employer branding – zaznacza Machnicka. Warto więc pamiętać, że praca nad wizerunkiem firmy może obejmować wiele obszarów, dlatego potrzebna jest najpierw dogłębna analiza mocnych i słabych stron przedsiębiorstwa. Employer branding nie powinien zaczynać się i kończyć na opracowaniu atrakcyjnej strony i wygenerowaniu (w dodatku odpłatnie) pozytywnych opinii na forach i portalach tematycznych. To proces, który jest nierozerwalnie związany z realną poprawą organizacji w przedsiębiorstwie, relacji z pracownikami i licznych niedociągnięć, które wpływają na postrzeganie firmy przez pracowników.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego dobry wizerunek firmy jest tak ważny?

Dobry wizerunek firmy w świecie cyfrowym jest kluczem do skutecznego docierania do szerokiej grupy odbiorców, przyciągania wartościowych kandydatów do pracy oraz budowania zaufania wśród klientów.

Jakie korzyści przynosi kreowanie wizerunku firmy?

Kreowanie wizerunku firmy jest strategiczną inwestycją, która przynosi korzyści takie jak przyciąganie najlepszych talentów oraz budowanie pozytywnego wizerunku w środowisku biznesowym.

Jakie działania wspomagają budowanie wizerunku firmy?

Budowanie wizerunku firmy poprzez zaangażowanie pracowników, wprowadzenie programów motywacyjnych, szkoleń oraz inicjatyw team-buildingowych.

Czy dobry wizerunek firmy może dać przewagę konkurencyjną?

Tak, odpowiednia strategia wizerunkowa może oddzielić firmę od konkurencji, przyciągając klientów i najlepszych pracowników.

W jaki sposób zaangażowanie pracowników wpływa na wizerunek firmy?

Zaangażowani pracownicy często stają się ambasadorami marki, promując ją wśród swojego otoczenia, co przekłada się na pozytywny wizerunek firmy na zewnątrz.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

8 komentarzy

Fabian

Fabian

Każda firma chce być dobrze zaprezentowana na rynku. Brand ma znaczenie przy rekrutacji.
Aleksy

Aleksy

Wizerunek i renoma ma zawsze znaczenie. Wiele firm już o tym wie i widać spore różnice w tym na przełomie ostatnich lat. W ogóle narzędzia do jego budowania zmieniają się znacząco.
Samuel

Samuel

Dzisiaj widoczność marki jest bardzo ważna. Trzeba wiedzieć w jaki sposób robić to skutecznie. Dobrze, że można wykorzystywać zdobytą wiedzę przez innych i realizować ją.
Celka

Celka

Artykuł fachowy i chyba dla znawców, ale świetnie opisany, bo opisany językiem fachowym, ale zrozumiałym. Ile kosztują działania Employer Brandingowe - ciekawe, prawdę mówiąc w ogóle o pojęciu Employer Branding nie słyszałam. Szukam czegoś innego na tej stronie jeszcze...
Hoolik

Hoolik

Wizerunek firmy to podstawa. Pracodawcy, którzy niezbyt wyglądają marką są mniej atrakcyjni dla pracowników, którzy szukają czegoś na wysokim poziomie.
Ula

Ula

Dobre pokazanie się jako marka ma wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach. Wygląd ma dzisiaj znaczenie, takie opakowanie wiele może powiedzieć o pracodawcy i nie tylko.
Koma

Koma

Każda firma nawet jak nie działa w sieci powinna mieć dobrą strronę nawet jeżeli jest to tylko informacyjna strona z podstawowymi informacjami o samej organizacji.
Łukasz

Łukasz

Osobiście jeżeli mam do wyboru firmę z nieprofesjonalną wizytówką oraz sztampowe ogłoszenie to nawet nie trace czasu by wysyłać aplikację na ich adres bo to strata czasu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka