Poszukiwanie pracownika

Wady i zalety pracy w korporacji - zarobki, gdzie szukać ofert?

1 czerwca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

1 komentarz

Wady i zalety pracy w korporacji - zarobki, gdzie szukać ofert?
Praca w korporacji budzi wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dla niektórych praca w takim miejscu jest spełnieniem marzeń, a dla innych to doświadczenie powiązane z rutyną, nudą, a czasami także z ciężką harówką i brakiem życia prywatnego. Jakie są wady i zalety pracy w korporacji? Gdzie szukać ofert? Jakie są zarobki dla pracowników? Przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie te pytania i podpowiadamy, czy warto pracować w korporacji.

Praca w korporacji – na czym polega, jakie są zalety i wady pracy w korporacji?

Praca w korporacji kojarz się przede wszystkim z zatrudnieniem w nowoczesnych biurowcach, stabilizacji i stałymi godzinami pracy.

<em>Co to jest korporacja i jaka jest jej definicja? </em> Korporację można zdefiniować jako dużą firmę, zatrudniającą setki lub tysiące pracowników, która działa w sposób globalny i dostarcza produkty lub usługi w celu wypracowania maksymalnego zysku.

W Polsce korporacje definiuje się często także jako firmy z zagranicznym kapitałem, które zatrudniają pracowników w centrach usług wspólnych. Najwięcej pracowników w Polsce zatrudniają takie korporacje jak Amazon, IBM, Dell oraz VW.

Do najważniejszych cech charakterystycznych dla pracy w korporacji można zakwalifikować:

 • praca przy komputerze (w siedzibie firmy lub obecnie zdalnie),
 • raczej stałe godziny pracy, chociaż czasami możliwa jest większa elastyczność, jednak zwykle pracownicy wykonują swoje obowiązki przez około 8 godzin dziennie,
 • nadgodziny to standard w wielu miejsc,
 • pracownicy są rozliczani z realizacji miesięcznych, kwartalnych, rocznych celów,
 • w korporacji podwładni otrzymują zwykle różne benefity, czyli świadczenia pozapłacowe.

Praca w korporacji zbiera różnorodne opinie - od negatywnych przez średnie aż po pozytywne. Zwykle jednak osoby, które kiedykolwiek były zatrudnione w takim miejscu lub też pracują tam obecnie mają wyraźne poglądy na korporację, a więc nie podchodzą do tego w sposób neutralny.

Do najważniejszych zalet pracy w korpo można zakwalifikować:

 1. Stabilne zatrudnienie, zwykle w formie umowy o pracę. Po kilku miesiącach większość pracowników otrzymuje umowy o pracę na czas nieokreślony, co jest ułatwieniem na przykład w sytuacji brania kredytu mieszkaniowego.
 2. Znacznie wyższe pensje niż w małych firmach. Wynagrodzenie wypłacane jest na czas, a pracodawca nie obniża go, tylko raczej co roku podwyższa.
 3. Wiele benefitów, czyli świadczeń pozapłacowych takich jak prywatne ubezpieczenie medyczne, kursy i szkolenia, karty na siłownie, wczasy pod gruszą i inne.
 4. Przejrzysta ścieżka kariery, która pozwala na zdobywanie coraz wyższych stanowisk.
 5. Możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.
 6. Korporacje zatrudniają nie tylko osoby z długim stażem pracy, ale także studentów i absolwentów.
 7. Możliwość poznania ludzi z całego świata.

Niestety praca w korporacji wiąże się także z różnymi wadami, do których można zakwalifikować:

 1. Duża presja i stres, które zwykle związane są z koniecznością rywalizacji oraz wyrabianiem nadgodzin.
 2. W niektórych korporacjach zadań jest mało i są bardzo rutynowe, przez co pojawia się nuda i nie ma możliwości rozwoju zawodowego.
 3. Na najniższych stanowiskach wynagrodzenia zwykle nie są zbyt wysokie.
 4. Konieczność pracy w stałych godzinach, brak czasu na życie prywatne.
 5. Mały wpływ na firmę, ponieważ pracownik jest tylko „trybikiem" w wielkiej maszynie.
 6. Zwykle pracownicy muszą pracować w święta państwowe, ponieważ te polskie przypadają w inne dni niż święta zagraniczne.
 7. Przerwa na lunch trwa 30 minut i zwykle nie jest wliczana do czasu pracy, a jest obowiązkowa. Właśnie dlatego zwykle dzień pracy trwa 8 godzin i 30 minut, na przykład od 9 do 17.30.
 8. Sporo biurokracji i formularzy, wszystko jest uregulowane różnymi przepisami.
 9. W przypadku pracy stacjonarnej dla wielu osób problemem może być open space, w którym jest głośno i nie ma prywatności.

Czy warto pracować w korpo - marzenie czy udręka?

Praca w korporacji budzi wiele sprzecznych opinii, ponieważ dla niektórych takie miejsce zatrudnienia jest spełnieniem marzeń, a dla innych wiąże się tylko z udręką, niechęcią i obrzydzeniem. W końcu pracownicy biurowców to korporszczury, posługujące się korposlangiem, a o takim miejscu pracy powstało wiele korpomemów. Wszystkie te słowa nacechowane są raczej pejoratywnie i mogą sprawiać, że zainteresowanie pracą w korporacji będzie się zmniejszać. Warto jednak zaznaczyć, że dla wielu osób to właśnie korpo może być idealnym miejscem na zatrudnienie się - zadania są zwykle powtarzalne, zarobki niezłe, a umowa o pracę daje stabilizację i bezpieczeństwo. Tutaj wiele zależy więc od cech osobowości oraz indywidualnego podejścia do własnej pracy i samorozwoju.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Polecana

Pracownik produkcji

CD S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Polecana

Projektant - LEROY MERLIN - Olsztyn

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Olsztyn
Dodana
Polecana
Praca w korpo stanowi nieraz udrekę

Warto także przeczytać artykuł:  Korporacja. Czy odważysz się dla niej pracować?

Dlaczego praca w korporacji ma taką złą sławę?

Obiegowa opinia wskazuje na to, że praca w korporacji cieszy się złą sławą. Jednym z najważniejszych powodów, dla których tak się dzieje, jest podejście do pracownika korporacji jako do trybiku w wielkiej maszynie. W międzynarodowych firmach zatrudnionych jest zwykle od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. Jednostka sama w sobie zwykle ma więc niewielką wartość, a jej działania nie wpływają na sposób funkcjonowania organizacji. Dodatkowo korporacje w Polsce najczęściej działają w ramach centrów usług wspólnych i zatrudniają polskich pracowników na zupełnie innych warunkach niż w swoich siedzibach głównych za granicą. Świetnym przykładem są korporacje, które zamiast zatrudnienia specjalistów w Wielkiej Brytanii lub Niemczech, decydują się migrację procesów i otwierają biuro w Polsce, gdzie pracownicy dostają przynajmniej 50% mniejsze wynagrodzenie, a więcej obowiązków. Wiele osób uważa więc, że pracownicy korporacji są „tanią siłą roboczą".

Video

Warto jednak zaznaczyć, że wynagrodzenia w korporacjach i tak są zwykle wyższe niż w polskich firmach. Korpo cieszą się złą sławą także ze względu na konieczność robienia nadgodzin, a często także pracy w weekendy.

Jak wygląda praca w korporacji - czego się spodziewać?

<em>Na czym polega praca w korporacji?</em> Wszystko zależy od konkretnego stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik. Osoby pracujące na stanowiskach szeregowych zwykle zajmują się wprowadzaniem danych do komputera, sprzedażą usług lub produktów, a także rozmowami z pracownikami lub klientami z zagranicy. Dodatkowo osoby zatrudnione w korporacji mogą wykonywać inne zadania, na przykład z zakresu HR, IT, księgowości. Stanowiska w korporacji zwykle są uszeregowane w formie grup, na przykład o numerach o 1 do 8. W praktyce osoby na stanowiskach przynależnych do grupy 8 to stażyści, a do 1 to prezesi.

Zadaniowy czas pracy - różnica leży w podejściu

W niektórych korporacjach możliwe jest wykonywanie swoich obowiązków w ramach zadaniowego czasu pracy. Oznacza to, że pracownik jest rozliczany nie z godzin pracy, tylko z tego, czy wykonał wszystkie swoje zadania. Taka opcja jest świetna dla osób, które potrafią się skoncentrować na swoich zadaniach i mają motywację do pracy. Może zdarzyć się tak, że zadania przewidziane na 40 - godzinny tydzień pracy, podwładny wykona w 30 godzin. Jest jednak i druga strona medalu - niestety może pojawić się konieczność wydłużenia swojego czasu pracy. Warto zaznaczyć, że zadaniowy czas pracy dotyczy tylko niektórych stanowisk i pewnej części korporacji, ponieważ w innych firmach konieczne jest przychodzenie codziennie na 8 godzin do biura lub wykonywanie tych samych zadań w formie zdalnej.

Praca w korporacji i czas nadgodzin

Praca z klientem biznesowym - codzienność i atmosfera pracy w korporacjach

Atmosfera pracy w korporacji zależy od konkretnej firmy, ponieważ wiele zależy nie od samego zarządu, ale od menedżerów i współpracowników. Można jednak ogólnie stwierdzić, że w korporacjach największe znaczenie mają wyniki i nastawienie się na podejście biznesowe. Zwykle kierownictwo skupia się na komunikacji wewnętrznej i stara się włączać pracowników w podejmowanie różnych decyzji, na przykład dotyczących imprezy firmowej lub nowego wyposażenia biurowego. Codzienność w dużej mierze zależy od konkretnych zadań i stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik.

Benefity z pracy w korporacji i wyjazdy integracyjne

Korporacja umożliwia zdobycie wielu cennych benefitów. Firmy prześcigają się więc w różnych świadczeniach socjalnych.

Do najpopularniejszych benefitów można zakwalifikować:

 • ubezpieczenie medyczne,
 • karta na siłownię, basen,
 • zaplecze w pracy w postaci biurowej kuchni z darmową kawą i herbatą, a czasami także owocami lub innymi przekąskami,
 • darmowa stołówka lub dopłaty do obiadów dla pracowników,
 • wyjazdy integracyjne i spotkania dla całych zespołów,
 • szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, możliwość uczestnictwa w różnych kursach,
 • darmowe lekcje języka obcego w siedzibie firmy,
 • przyzakładowe żłobki i przedszkola,
 • możliwość elastycznego czasu pracy (na przykład rozpoczynanie między 7 a 10, a kończenie między 15 a 18).

Jak przetrwać w korpo?

W korporacji można przetrwać i to wcale nie jest takie trudne. Spore znaczenie ma odpowiednie podejście do pracy, a także do współpracowników i kierownictwa. Ważna jest także otwartość i komunikacja. Jednocześnie lepiej nie być zbyt szczerym i nie brać udziału w tzw. wyścigu szczurów. Dobrze dać sobie przynajmniej kilka miesięcy na poznanie danego miejsca pracy. Ważne jest także wprowadzenie kilku prostych zasad kluczowych dla równowagi między pracą i życiem prywatnym - lepiej nie robić zbyt wielu nadgodzin, nie odpisywać na maile przez całą dobę.

Praca w korporacji wymagania i stresujące momenty

Osiągalne zarobki w korporacjach i gdzie szukać ofert pracy?

Ile zarabia się w korporacji? Okazuje się, że zarobki podczas pracy w korporacji zależą w dużej mierze od stanowiska. Zwykle studenci i osoby w trakcie staży otrzymują płacę minimalną, a osoby zatrudnione na stanowiskach entry-level (juniorzy) od 3 do 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Po awansie możliwy jest wzrost zarobków o maksymalnie 2 tysiące złotych brutto. Znacznie więcej zarabiają team ledearzy, a więc od 7 do 12 tysięcy złotych brutto. Najwyższe zarobki mają kierownicy oraz dyrektorzy. Najwyższe zarobki oferują zwykle firmy z Warszawy, dobrze sprawdzić możliwe miejsca zatrudnienia.

Ofert pracy można szukać na stronach internetowych, wyszukiwarkach oraz na stronach samych korporacji. Warto poznać popularnych pracodawców z różnych regionów Polski, na przykład z Krakowa.

Video

Jak napisać CV i list motywacyjny, aby zainteresować pracodawcę i znaleźć pracę w korporacji

Przede wszystkim należy napisać CV i list motywacyjny na podstawie ogłoszenia o pracę. CV powinno być w języku angielskim i musi być stworzone w sposób profesjonalny. Lepiej unikać ogólników, tylko skoncentrować się na swoich kompetencjach i kwalifikacjach. W liście motywacyjnym dobrze napisać o tym, co zyska firma po zatrudnieniu tak wykwalifikowanej i utalentowanej osoby.

Dowiedz się także jak wygląda w rzeczywistości praca w Japoni.

Najczęściej zadawane pytania

Co po pracy w korporacji?

Osoby, które chcą zrezygnować z pracy w korporacji, mogą zdecydować się na założenie własnej firmy, bycie freelancerem, albo pracę w mniejszym przedsiębiorstwie.

Czy praca w korporacji jest trudna?

Wiele zależy od stanowiska. Zwykle praca nie jest bardzo wymagająca, jednak w niektórych branżach może zaistnieć konieczność ciągłego dokształcania się i szkolenia.

Praca w korporacji - jak się dostać?

Największe znaczenie ma znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2. Dodatkowo dobrze znać inne języki obce. Zwykle ważne są kompetencje analityczne.

Podziel się

1 komentarz

Nastula

Nastula

Pewne dodatki w cv mogą to pomóc ci przejść przez proces rekrutacji, jeśli potencjalny pracodawca odkryje twoją nieuczciwość, nigdy nie odzyskasz jego zaufania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka