Poszukiwanie pracownika

Wady i zalety pracy w korporacji - zarobki, gdzie szukać ofert?

1 czerwca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

6 komentarzy
Wady i zalety pracy w korporacji - zarobki, gdzie szukać ofert?
Praca w korporacji budzi wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dla niektórych praca w takim miejscu jest spełnieniem marzeń, a dla innych to doświadczenie powiązane z rutyną, nudą, a czasami także z ciężką harówką i brakiem życia prywatnego. Jakie są wady i zalety pracy w korporacji? Gdzie szukać ofert? Jakie są zarobki dla pracowników? Przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie te pytania i podpowiadamy, czy warto pracować w korporacji.

Praca w korporacji – na czym polega, jakie są zalety i wady pracy w korporacji?

Praca w korporacji kojarz się przede wszystkim z zatrudnieniem w nowoczesnych biurowcach, stabilizacji i stałymi godzinami pracy.

<em>Co to jest korporacja i jaka jest jej definicja? </em> Korporację można zdefiniować jako dużą firmę, zatrudniającą setki lub tysiące pracowników, która działa w sposób globalny i dostarcza produkty lub usługi w celu wypracowania maksymalnego zysku.

W Polsce korporacje definiuje się często także jako firmy z zagranicznym kapitałem, które zatrudniają pracowników w centrach usług wspólnych. Najwięcej pracowników w Polsce zatrudniają takie korporacje jak Amazon, IBM, Dell oraz VW.

Do najważniejszych cech charakterystycznych dla pracy w korporacji można zakwalifikować:

 • praca przy komputerze (w siedzibie firmy lub obecnie zdalnie),
 • raczej stałe godziny pracy, chociaż czasami możliwa jest większa elastyczność, jednak zwykle pracownicy wykonują swoje obowiązki przez około 8 godzin dziennie,
 • nadgodziny to standard w wielu miejsc,
 • pracownicy są rozliczani z realizacji miesięcznych, kwartalnych, rocznych celów,
 • w korporacji podwładni otrzymują zwykle różne benefity, czyli świadczenia pozapłacowe.

Praca w korporacji zbiera różnorodne opinie - od negatywnych przez średnie aż po pozytywne. Zwykle jednak osoby, które kiedykolwiek były zatrudnione w takim miejscu lub też pracują tam obecnie mają wyraźne poglądy na korporację, a więc nie podchodzą do tego w sposób neutralny.

Do najważniejszych zalet pracy w korpo można zakwalifikować:

 1. Stabilne zatrudnienie, zwykle w formie umowy o pracę. Po kilku miesiącach większość pracowników otrzymuje umowy o pracę na czas nieokreślony, co jest ułatwieniem na przykład w sytuacji brania kredytu mieszkaniowego.
 2. Znacznie wyższe pensje niż w małych firmach. Wynagrodzenie wypłacane jest na czas, a pracodawca nie obniża go, tylko raczej co roku podwyższa.
 3. Wiele benefitów, czyli świadczeń pozapłacowych takich jak prywatne ubezpieczenie medyczne, kursy i szkolenia, karty na siłownie, wczasy pod gruszą i inne.
 4. Przejrzysta ścieżka kariery, która pozwala na zdobywanie coraz wyższych stanowisk.
 5. Możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.
 6. Korporacje zatrudniają nie tylko osoby z długim stażem pracy, ale także studentów i absolwentów.
 7. Możliwość poznania ludzi z całego świata.

Niestety praca w korporacji wiąże się także z różnymi wadami, do których można zakwalifikować:

 1. Duża presja i stres, które zwykle związane są z koniecznością rywalizacji oraz wyrabianiem nadgodzin.
 2. W niektórych korporacjach zadań jest mało i są bardzo rutynowe, przez co pojawia się nuda i nie ma możliwości rozwoju zawodowego.
 3. Na najniższych stanowiskach wynagrodzenia zwykle nie są zbyt wysokie.
 4. Konieczność pracy w stałych godzinach, brak czasu na życie prywatne.
 5. Mały wpływ na firmę, ponieważ pracownik jest tylko „trybikiem" w wielkiej maszynie.
 6. Zwykle pracownicy muszą pracować w święta państwowe, ponieważ te polskie przypadają w inne dni niż święta zagraniczne.
 7. Przerwa na lunch trwa 30 minut i zwykle nie jest wliczana do czasu pracy, a jest obowiązkowa. Właśnie dlatego zwykle dzień pracy trwa 8 godzin i 30 minut, na przykład od 9 do 17.30.
 8. Sporo biurokracji i formularzy, wszystko jest uregulowane różnymi przepisami.
 9. W przypadku pracy stacjonarnej dla wielu osób problemem może być open space, w którym jest głośno i nie ma prywatności.

Czy warto pracować w korpo - marzenie czy udręka?

Praca w korporacji budzi wiele sprzecznych opinii, ponieważ dla niektórych takie miejsce zatrudnienia jest spełnieniem marzeń, a dla innych wiąże się tylko z udręką, niechęcią i obrzydzeniem. W końcu pracownicy biurowców to korporszczury, posługujące się korposlangiem, a o takim miejscu pracy powstało wiele korpomemów. Wszystkie te słowa nacechowane są raczej pejoratywnie i mogą sprawiać, że zainteresowanie pracą w korporacji będzie się zmniejszać. Warto jednak zaznaczyć, że dla wielu osób to właśnie korpo może być idealnym miejscem na zatrudnienie się - zadania są zwykle powtarzalne, zarobki niezłe, a umowa o pracę daje stabilizację i bezpieczeństwo. Tutaj wiele zależy więc od cech osobowości oraz indywidualnego podejścia do własnej pracy i samorozwoju.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

 • Bielany Wrocławskie
Dodana
Dodana
Praca w korpo stanowi nieraz udrekę

Warto także przeczytać artykuł:  Korporacja. Czy odważysz się dla niej pracować?

Dlaczego praca w korporacji ma taką złą sławę?

Obiegowa opinia wskazuje na to, że praca w korporacji cieszy się złą sławą. Jednym z najważniejszych powodów, dla których tak się dzieje, jest podejście do pracownika korporacji jako do trybiku w wielkiej maszynie. W międzynarodowych firmach zatrudnionych jest zwykle od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. Jednostka sama w sobie zwykle ma więc niewielką wartość, a jej działania nie wpływają na sposób funkcjonowania organizacji. Dodatkowo korporacje w Polsce najczęściej działają w ramach centrów usług wspólnych i zatrudniają polskich pracowników na zupełnie innych warunkach niż w swoich siedzibach głównych za granicą. Świetnym przykładem są korporacje, które zamiast zatrudnienia specjalistów w Wielkiej Brytanii lub Niemczech, decydują się migrację procesów i otwierają biuro w Polsce, gdzie pracownicy dostają przynajmniej 50% mniejsze wynagrodzenie, a więcej obowiązków. Wiele osób uważa więc, że pracownicy korporacji są „tanią siłą roboczą".

Video

Warto jednak zaznaczyć, że wynagrodzenia w korporacjach i tak są zwykle wyższe niż w polskich firmach. Korpo cieszą się złą sławą także ze względu na konieczność robienia nadgodzin, a często także pracy w weekendy.

Jak wygląda praca w korporacji - czego się spodziewać?

<em>Na czym polega praca w korporacji?</em> Wszystko zależy od konkretnego stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik. Osoby pracujące na stanowiskach szeregowych zwykle zajmują się wprowadzaniem danych do komputera, sprzedażą usług lub produktów, a także rozmowami z pracownikami lub klientami z zagranicy. Dodatkowo osoby zatrudnione w korporacji mogą wykonywać inne zadania, na przykład z zakresu HR, IT, księgowości. Stanowiska w korporacji zwykle są uszeregowane w formie grup, na przykład o numerach o 1 do 8. W praktyce osoby na stanowiskach przynależnych do grupy 8 to stażyści, a do 1 to prezesi.

Zadaniowy czas pracy - różnica leży w podejściu

W niektórych korporacjach możliwe jest wykonywanie swoich obowiązków w ramach zadaniowego czasu pracy. Oznacza to, że pracownik jest rozliczany nie z godzin pracy, tylko z tego, czy wykonał wszystkie swoje zadania. Taka opcja jest świetna dla osób, które potrafią się skoncentrować na swoich zadaniach i mają motywację do pracy. Może zdarzyć się tak, że zadania przewidziane na 40 - godzinny tydzień pracy, podwładny wykona w 30 godzin. Jest jednak i druga strona medalu - niestety może pojawić się konieczność wydłużenia swojego czasu pracy. Warto zaznaczyć, że zadaniowy czas pracy dotyczy tylko niektórych stanowisk i pewnej części korporacji, ponieważ w innych firmach konieczne jest przychodzenie codziennie na 8 godzin do biura lub wykonywanie tych samych zadań w formie zdalnej.

Praca w korporacji i czas nadgodzin

Praca z klientem biznesowym - codzienność i atmosfera pracy w korporacjach

Atmosfera pracy w korporacji zależy od konkretnej firmy, ponieważ wiele zależy nie od samego zarządu, ale od menedżerów i współpracowników. Można jednak ogólnie stwierdzić, że w korporacjach największe znaczenie mają wyniki i nastawienie się na podejście biznesowe. Zwykle kierownictwo skupia się na komunikacji wewnętrznej i stara się włączać pracowników w podejmowanie różnych decyzji, na przykład dotyczących imprezy firmowej lub nowego wyposażenia biurowego. Codzienność w dużej mierze zależy od konkretnych zadań i stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik.

Benefity z pracy w korporacji i wyjazdy integracyjne

Korporacja umożliwia zdobycie wielu cennych benefitów. Firmy prześcigają się więc w różnych świadczeniach socjalnych.

Do najpopularniejszych benefitów można zakwalifikować:

 • ubezpieczenie medyczne,
 • karta na siłownię, basen,
 • zaplecze w pracy w postaci biurowej kuchni z darmową kawą i herbatą, a czasami także owocami lub innymi przekąskami,
 • darmowa stołówka lub dopłaty do obiadów dla pracowników,
 • wyjazdy integracyjne i spotkania dla całych zespołów,
 • szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, możliwość uczestnictwa w różnych kursach,
 • darmowe lekcje języka obcego w siedzibie firmy,
 • przyzakładowe żłobki i przedszkola,
 • możliwość elastycznego czasu pracy (na przykład rozpoczynanie między 7 a 10, a kończenie między 15 a 18).

Jak przetrwać w korpo?

W korporacji można przetrwać i to wcale nie jest takie trudne. Spore znaczenie ma odpowiednie podejście do pracy, a także do współpracowników i kierownictwa. Ważna jest także otwartość i komunikacja. Jednocześnie lepiej nie być zbyt szczerym i nie brać udziału w tzw. wyścigu szczurów. Dobrze dać sobie przynajmniej kilka miesięcy na poznanie danego miejsca pracy. Ważne jest także wprowadzenie kilku prostych zasad kluczowych dla równowagi między pracą i życiem prywatnym - lepiej nie robić zbyt wielu nadgodzin, nie odpisywać na maile przez całą dobę.

Praca w korporacji wymagania i stresujące momenty

Osiągalne zarobki w korporacjach i gdzie szukać ofert pracy?

Ile zarabia się w korporacji? Okazuje się, że zarobki podczas pracy w korporacji zależą w dużej mierze od stanowiska. Zwykle studenci i osoby w trakcie staży otrzymują płacę minimalną, a osoby zatrudnione na stanowiskach entry-level (juniorzy) od 3 do 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Po awansie możliwy jest wzrost zarobków o maksymalnie 2 tysiące złotych brutto. Znacznie więcej zarabiają team ledearzy, a więc od 7 do 12 tysięcy złotych brutto. Najwyższe zarobki mają kierownicy oraz dyrektorzy. Najwyższe zarobki oferują zwykle firmy z Warszawy, dobrze sprawdzić możliwe miejsca zatrudnienia.

Ofert pracy można szukać na stronach internetowych, wyszukiwarkach oraz na stronach samych korporacji. Warto poznać popularnych pracodawców z różnych regionów Polski, na przykład z Krakowa.

Video

Jak napisać CV i list motywacyjny, aby zainteresować pracodawcę i znaleźć pracę w korporacji

Przede wszystkim należy napisać CV i list motywacyjny na podstawie ogłoszenia o pracę. CV powinno być w języku angielskim i musi być stworzone w sposób profesjonalny. Lepiej unikać ogólników, tylko skoncentrować się na swoich kompetencjach i kwalifikacjach. W liście motywacyjnym dobrze napisać o tym, co zyska firma po zatrudnieniu tak wykwalifikowanej i utalentowanej osoby.

Dowiedz się także jak wygląda w rzeczywistości praca w Japoni.

Niektórzy mówią, że jest spełnieniem ich marzeń, inni zaś twierdzą, że to najgorsze miejsce, w jakim przyszło im pracować. O pracy w korporacji krążą legendy. A w tych najczęściej jest ziarnko prawdy, ale też sporo przesady. Bo choć praca w dużej firmie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, pracownik otrzymuje w zamian całkiem sporo. Co konkretnie?

Punktem wyjścia i powodem do radości dla pracowników jest wynagrodzenie oferowane przez korporacje. Jeżeli firma ma zagraniczne korzenie, liczyć można nie tylko na podstawowe wynagrodzenie i cyklicznie wypłacane premie, lecz także na dodatkowe, pozapłacowe świadczenia. Te podnoszą wartość pensji, bo pozwalają zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Jeżeli dodać do tego prestiż i dokładnie zaplanowaną ścieżkę kariery, to pojawia się pytanie, dlaczego część – najczęściej byłych pracowników – narzeka?

Poznaj reguły gry

Otrzymanie pracy w korporacji jest dla pracownika chwilą, w której najczęściej musi się on zmierzyć ze swoimi słabościami. Przekroczenie progu dużej firmy to moment, od którego pracownik będzie oceniany i to każdego dnia. Analizowane będą jego potknięcia i porażki. Skrupulatnie wytykany będzie brak przygotowania do pracy czy profesjonalizmu. Jednocześnie przełożeni szczegółowo zaplanują ścieżkę jego kariery. W praktyce dostosowanie się do reguł gry obowiązujących w zakładzie pracy może być opłacalne – za 2 lub 3 lata pracownik może znaleźć się znacznie wyżej w strukturach wewnętrznych firmy.

Poznanie zasad obowiązujących w nowym miejscu pracy to podstawowa, pozwalająca wykonywać zadania sprawnie i na czas. W takim środowisku pracy nie wszyscy jednak się odnajdują. Z całą pewnością jest to miejsce dla osób podążających wytyczoną ścieżką i lubiących przekraczać kolejne granice własnych słabości.

Elastyczność, czyli praca po godzinach

Decydując się na przyjęcie pracy w korporacji, pracownik musi być świadomym tego, że będzie pracował po godzinach. Z drugiej strony, duże firmy rzadko kiedy pozwalają sobie na optymalizację wydatków kosztem pracowników. Oznacza to, że każdy kandydat, który pomyślnie przejdzie rekrutację, podpisuje umowę o pracę. W praktyce zatem może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za pracę lub więcej dni wolnych w sezonie urlopowym.

Nadgodziny nie zawsze są jednak uzasadnione. Owszem, gdy niezbędne jest zamknięcie ważnego projektu, konieczne jest zostanie po godzinach. Kluczem do sukcesu jest jednak dobra organizacja i szczegółowe rozplanowanie dnia pracy. Przydaje się kalendarz, skrupulatne notowanie zadań i skreślanie tego, co zostało już wykonane. To jeden z podstawowych sposobów na to, by popołudnia i weekendy spędzać ze znajomymi lub rodziną.

Kompetencje miękkie i chęć nauki

W korporacji sprawdzą się nie tylko pracownicy posiadający konkretne umiejętności, będący specjalistami w swoim fachu, lecz także osoby o rozwiniętych kompetencjach miękkich. Słuchanie innych i rozumienie tego, co chcą przekazać, jest nie tylko mile widziane – jest koniecznością. Liczy się klient, a by spełnić jego oczekiwania, dobrze jest posiadać wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Pracownikom liczącym na awans i dalsze rozwijanie swoich umiejętności przyda się również chęć nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji. Duże firmy najczęściej inwestują w zatrudnionych. Z punktu widzenia pracownika to możliwość rozwoju zawodowego i to za pieniądze pracodawcy. W praktyce zatem, choć praca w korporacji jest wymagająca i nie zawsze łatwa, w dłuższej perspektywie może być nie tylko opłacalna, lecz także pomóc w pokonaniu swoich słabości.

Podsumowanie:
 • Korporacje zatrudniają najwięcej pracowników w Polsce, wprowadzając wiele kontrowersyjnych opinii o pracy w nich.
 • Praca w korporacji może być marzeniem lub udręką, w zależności od cech osobowości i indywidualnego podejścia do samorozwoju.
 • Pracownicy korporacji często są postrzegani jako tania siła robocza, co wynika z różnic w wynagrodzeniach między siedzibami a centrami usług wspólnych.
 • Praca w korporacji opiera się na podejściu biznesowym, a atmosfera zależy od konkretnych współpracowników i menedżerów, a nie tylko od zarządu.

Najczęściej zadawane pytania

Co po pracy w korporacji?

Osoby, które chcą zrezygnować z pracy w korporacji, mogą zdecydować się na założenie własnej firmy, bycie freelancerem, albo pracę w mniejszym przedsiębiorstwie.

Czy praca w korporacji jest trudna?

Wiele zależy od stanowiska. Zwykle praca nie jest bardzo wymagająca, jednak w niektórych branżach może zaistnieć konieczność ciągłego dokształcania się i szkolenia.

Praca w korporacji - jak się dostać?

Największe znaczenie ma znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2. Dodatkowo dobrze znać inne języki obce. Zwykle ważne są kompetencje analityczne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Podejmę pracę w domu.

Podejmę pracę w domu.

Sama jestem właścicielem małej firmy, ale uważam, że korporacja może być dobrym wyborem dla młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać i zdobyć wiedzę. Oczywiście wymagania są wysokie, ale to tylko dobrze wpływa na jakość pracy. Trzeba też pamiętać, że korporacja to biznes, a w biznesie liczą się wyniki i rozwój firmy.
Paweł

Paweł

Ja osobiście nie wyobrażam sobie pracy w korporacji. Miałem już jedną taką pracę i szybko zrezygnowałem. Co prawda zarabiałem dobrze, ale nie potrafiłem znieść takiej monotonii i trybu pracy. Wolę małą firmę, gdzie jest więcej swobody i wpływu na działanie firmy.
Roman Gigoń ATH

Roman Gigoń ATH

Nie wiem, czy chciałbym pracować w korporacji. Z jednej strony, brzmi to bardzo stabilnie i bezpiecznie, ale z drugiej strony, boję się, że utknąłbym tam na lata i nic się nie zmieni. Nie jestem też przekonany do tak dużych organizacji, bo według mnie mniej ludzi to lepszy biznes.
Londzin

Londzin

Pracuję już kilka lat w korporacji i muszę przyznać, że nie jest to idealne miejsce do pracy. Ok, zarobki są dobre, ale atmosfera pozostawia wiele do życzenia, a wymagania są często nieco nierealne. Praca z klientami biznesowymi też nie jest łatwa, ale z drugiej strony, dzięki temu rozwijam swoje umiejętności interpersonalne.
Realistka

Realistka

Szukam pracy w korporacji z niemieckim i mam wrażenie, że te firmy (mam na myśli to, co się dzieje w Krakowie) to jakaś porażka. Masz znać język perfekt, do tego perfekcyjnie umieć rzeczy wymagane na dane stanowisko, być dyspozycyjnym 24/7, mieć kilka lat doświadczenia i zgadzać się na gówniane pieniądze, nie wspomninając już o tym, że rekrutacje trwają kilka miesięcy, a o odrzuceniu kandydat, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, nie jest nawet poinformowany. Jeśli ktos ma taka możliwość, niech szuka albo normalnego korpo w mniejszym mieście albo pójdzie pracować gdzieś indziej. Jeśli jesteście osobami zaczynającymi karierę, raczej nie macie co szukać w korpo w większych miastach, tam chcą tylko i wyłącznie osoby, które są perfekcyjne i mają kilka lat doświadczenia.
Nastula

Nastula

Pewne dodatki w cv mogą to pomóc ci przejść przez proces rekrutacji, jeśli potencjalny pracodawca odkryje twoją nieuczciwość, nigdy nie odzyskasz jego zaufania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.