!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Portale społecznościowe a Twoja kariera

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze

Portale społecznościowe a Twoja kariera
Miejscem, z którego pracodawca może zaczerpnąć informacji o potencjalnym pracowniku są różnego rodzaju portale społecznościowe. Współcześnie nawet najlepiej przygotowany komplet dokumentów aplikacyjnych nie zastąpi dobrze zbudowanego wizerunku w sieci.

Znacząca część kandydatów poszukujących zatrudnienia skupia się na przygotowaniu interesującego CV i wyczerpującego listu motywacyjnego. Jak podkreślają specjaliści zajmujący się tematyką rekrutacji, to niestety za mało. Dlaczego? Gdyż takie działania wcale nie muszą przynosić oczekiwanych efektów. Dzieje się tak dlatego, że coraz większa grupa pracodawców, przed zatrudnieniem aplikującego kandydata, sprawdza jego profil na portalach społecznościowych. Takie, nieoficjalne informacje, których na próżno szukać w dokumentach aplikacyjnych są kopalnią wiedzy o tym, kim rzeczywiście jest pracownik.

 

Z punktu widzenia pracownika

Zwłaszcza współcześnie ważne jest przystosowanie dokumentów aplikacyjnych do potrzeb pracodawcy. Większość poszukujących pracy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przed rozmową kwalifikacyjną warto dokładnie zapoznać się ze stroną internetową pracodawcy, sprawdzić, czym się on zajmuje, jakie ma cele na przyszłość. Dzięki temu łatwiej można odpowiedzieć na pytanie, co kandydat może zaoferować firmie. Takie działania są aktualnie zupełną podstawą, jeżeli rekrutujący lub pracodawca mają traktować aplikującego poważnie. Inaczej mówiąc, to właśnie w wiedzy o potencjalnym pracodawcy leży klucz do sukcesu. Nie inaczej jest w przypadku firmy, która szuka pracownika.

 

Co przeczyta pracodawca?

Naturalnym jest, że i pracodawcy poszukują informacji o potencjalnych pracownikach. W tym przypadku jednak coraz częściej chodzi o coś innego niż tylko o dotychczasową ścieżkę zawodową. W sprawdzeniu, w jaki sposób sposób aplikujący na stanowisko zachowuje się prywatnie lub nawet jakie zdjęcia publikuje w sieci, pomagają portale społecznościowe (Facebook czy Twitter). Dzięki temu pracodawca lub rekrutujący ma pełen obraz o osobie ubiegającej się o pracę. I niejednokrotnie to właśnie wizytówka, którą kandydat sam stworzył w sieci decyduje o tym, czy zostanie on zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Oznacza to, że nieprzemyślane korzystanie z portali społecznościowych ? nawet przy dużym doświadczeniu w pracy ? może skutecznie uniemożliwiać pozyskanie intratnej posady.

 

Tak czy nie dla mediów społecznościowych?

Wiele kontrowersji wywołuje pytanie, czy kandydat lub pracownik powinien zdecydować się na założenie jakiegokolwiek profilu na portalach społecznościowych. Okazuje się, że opinie w tym temacie są podzielone. Z jednej strony specjaliści wskazują, że to pułapka, z drugiej jednak część z nich podkreśla, że właściwe wykorzystanie mediów społecznościowych może pozwolić na wykreowanie dobrego wizerunku i tym samym pomóc w zdobyciu posady. Wbrew wszystkiemu uniknięcie internatowych faux pas nie jest trudne, wystarczy posiadać wiedzę na temat umiejętnego i rozsądnego budowania swojego wizerunku w sieci.

 

5 kroków do sukcesu

W jaki sposób zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy? Oto, pięć wskazówek, które warto wykorzystać przy aktualizowaniu lub tworzeniu swojego profilu na portalach społecznościowych.

1) Rozsądnie wybieraj wszelkiego rodzaju grupy dyskusyjne. Przy poszukiwaniu pracy z całą pewnością pomoże Tobie przynależność do branżowych organizacji. Uważaj na swoje wypowiedzi ? staraj się, aby były one wyważone i poprawnie napisane.

2) Dziel się z przyjaciółmi ciekawostkami, komentuj interesujące artykuły, które są związane z Twoją pracą zawodową lub po prostu zainteresowaniami. Pokaż, że jesteś osobą kreatywną i nie boisz się wyrażać swojego zdania.

3) Twoje konto nie musi mieć wyłącznie zawodowego aspektu, nie musisz rezygnować z luźnych i zabawnych pogaduszek z przyjaciółmi. Pamiętaj jednak, że umieszczanie zdjęć z suto zakrapianych imprez czy wakacji w egzotycznym zakątku świata to zły pomysł.

4) Zadbaj o to, aby Twoje wypowiedzi były merytoryczne i przede wszystkim poprawne. Jeżeli nie masz pewności, nie pisz zwłaszcza, jeżeli wypowiadasz się w sprawach zawodowych. I przeciwnie ? jesteś czego pewien? Spraw, aby dyskusja była merytoryczna ? może uda się Tobie przekonać rozmówców do swoich racji?

5) Pamiętaj, że istnieją portale społecznościowe, które łączą profesjonalistów z potencjalnymi pracodawcami. Rezygnacja z konta na GoldenLine czy Linkedin jest złym pomysłem. Wykorzystaj potencjał, jakie dają takie właśnie portale i daj się poznać od dobrej strony! 

To może Cię również zainteresować

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Podziel się

4 komentarze

Korzen

Korzen

Obecnie wiele inicjatyw i działań jest z tym związanych więc nie dziwi mnie, że portale internetowe mają znaczenie.
facebook

facebook

Zawsze trzeba uważać co się na nich pisze, gdyż źle jest widziane w pracy zbytnie eksponowanie siebie negatywnie w stosunku do firmy.
Celina Mucha

Celina Mucha

Przeczytałem ten ciekawy artykuł i polecam innym. Z artykułu "Portale społecznościowe a Twoja kariera" można wiele się dowiedzieć....
Zygmunt

Zygmunt

Na portalach społecznościowych jest wiele działań jakie mogą wspomóc karierę. To miejsce gdzie jest wielki ruch i dlatego dobrze jest o tym wszystkim pamiętać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.