Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować i co powiedzieć?

20 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować i co powiedzieć?
Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania. Nastaw się pozytywnie, miej plan rozmowy i dowiedz się więcej o firmie, aby zwiększyć swoje szanse na sukces

Rozmowa kwalifikacyja-nigdy nie rezygnuj

Jeśli zostaniemy poproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to nigdy nie rezygnujmy z takiej możliwości. Nawet gdy szybko nas zdyskwalifikują z procesu rekrutacyjnego, to nabędziemy wiedzę i doświadczenie jak zachowywać się podczas takich spotkań i które pytania najczęściej padają. Z każdą kolejną rozmową będziemy potrafili opanowywać własne emocje, zachowania, kształtując umiejętność radzenia sobie ze stresem i brakiem odwagi. Następna rozmowa kwalifikacyjna będzie wówczas lepsza od poprzedniej.

Nastawienie kandydata

Nastawienie to kluczowy aspekt podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że pracodawca nie szuka tylko kogoś z odpowiednimi umiejętnościami, ale również kogoś, kto pasuje do kultury firmy. Wykazując entuzjazm, pozytywne nastawienie i chęć nauki, możesz przekonać pracodawcę, że będziesz wartościowym dodatkiem do zespołu. Więc, jak to osiągnąć? Przygotuj się. Zrozum firmę, jej misję i wartości. Użyj tych informacji, aby pokazać, jak twoje umiejętności i doświadczenie będą służyć jej celom.

Plan rozmowy

Rozmowa kwalifikacyjna jest swojego rodzaju konwersacją, która wymaga nie tylko odpowiedzi na pytania, ale i aktywnego udziału. Miej plan. Wiedz, jakie punkty chcesz poruszyć - na przykład szczególne doświadczenia, które pokazują twoje umiejętności, lub pytania, które chcesz zadać pracodawcy. Pamiętaj, że rozmowa to nie jest jednostronna ocena, ale także okazja dla ciebie, aby dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku.

Powiedz coś o sobie

Oto kolejne pytanie, jakiego można się spodziewać. Sprawdza ono poziom naszej samooceny, a także umiejętność autoprezentacji, która może być później bardzo cenna w pracy. Jeśli zostaniemy poproszeni o zaprezentowanie własnej osoby, to zacznijmy opisywać swoje dokonania zawodowe. Musisz to jednak zrobić zwięźle i dość interesująco. Nie wymieniajmy ukończonych szkół czy kursów, ale stwórzmy z tego ciekawą opowieść, niekoniecznie chronologiczną.

Szukasz pracy?

Technik jakości

Diehl Metering Sp. z o.o.

 • Bażanowice
Dodana
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Nowa Huta- zmiany noce

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
 • 26-28 zł / h
Dodana

Praca dodatkowa- sortowanie paczek- tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Skawina
 • 28-28 zł / h
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - zmiany nocno-poranne

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Węgrzce
 • 28-28 zł / h
Dodana

Spróbujmy też z każdego doświadczenia zawodowego wynieść coś pozytywnego i na tym szablonie zbudować autoprezentację swojej osoby. Na koniec można wspomnieć także o własnych zainteresowaniach i hobby. Postarajmy się jednak nie budować długich monologów, bo na to nie będzie zbyt dużo czasu.

 Jakie są twoje mocne i słabe strony?

Każde z tych pytań pozwala pracodawcy zorientować się, czy jesteś świadom swoich silnych i słabych stron. Udzielając odpowiedzi na pytanie o swoje silne strony, nie powinieneś kłamać czy świadomie zawyżać swoich umiejętności – po prostu powiedz, w czym jesteś najlepszy.

Wielu pracowników ma problem, aby mówić o swoich słabych stronach. Dlaczego? Bo uważają, że wymieniając takie, zniechęcą pracodawcę do przyjęcia ich do pracy. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że z tego pytania możesz wyjść obronną ręką, wystarczy tylko, że zastanowisz się, czego oczekuje od ciebie pracodawca. Jeżeli zostaniesz przyjęty do pracy, to będziesz pracował w grupie lub nią zarządzał? Wiesz, że sprawdzasz się w takiej pracy? Zatem nie skłamiesz, jeżeli powiesz, że nie lubisz pracy w samotności.

Co wiesz o naszej firmie?

Oto jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Pracodawca ma ochotę sprawdzić czy masz zamiar pozytywnie budować wizerunek firmy, jak wiele o niej wiesz. Jeśli nie orientujesz się w tym temacie, to nie możesz zostać jego częścią. Na takie pytanie najprościej się przygotować. Wystarczy zrobić przegląd wiadomości na temat firmy, poczytać prospekty, ulotki, a nawet popytać ludzi, którzy już tam pracują. Podobną wiedzę wypadałoby mieć na temat stanowiska, o jakie się ubiegamy.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, zachowaj pozytywne nastawienie, miej plan rozmowy i dowiedz się więcej o firmie, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

 Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie?

Oczywiście możesz zacząć swoją wypowiedź o rozwoju, o nauce, ale czy masz pewność, że w tej pracy rzeczywiście będziesz mógł się rozwijać? Jeżeli nie bierzesz udziału w rekrutacji ukrytej, to masz możliwość uzyskać informacje o potencjalnym pracodawcy. Sprawdź wyniki finansowe firmy, spróbuj zorientować się, jak wyglądał jej rozwój. Biorąc zdobyte informacje przy formułowaniu odpowiedzi, będziesz mógł udzielić odpowiedzi, która nie będzie się mijać z założeniami właściciela firmy.

Masz problem, aby odpowiedzieć na takie pytanie? A gdybyś miał firmę i organizował rekrutację, to co sam chciałbyś usłyszeć? Być może zatrudniłbyś osobę, która nie posiada wielkiego doświadczenia, ale szczerze odpowiedziała, że praca na stanowisku, o które się ubiega, po prostu ją fascynuje? Jeżeli pomyślisz o tym, w ten sposób, łatwiej będzie ci przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest stosunkowo proste, wystarczy tylko, że dokładnie zapoznasz się z opublikowanym ogłoszeniem. Jeżeli to zostało napisane poprawnie, to znajdziesz w jego treści informacje o cechach czy umiejętnościach, które musi posiadać idealny według pracodawcy kandydat. Wystarczy zatem, że opowiesz o swoim wykształceniu, doświadczeniu czy kompetencjach.

Jeżeli pracowałeś na podobnym stanowisku jak to, na które aplikowałeś i odnosiłeś sukcesy, to nie obawiają się o nich poinformować. Możesz uznać, że pracodawca cię nie zatrudni, bo chwalisz się. Nic bardziej mylnego – w ten sposób możesz pokazać, że będziesz miał realny wpływ na rozwój firmy i że pomożesz jej w osiągnięciu sukcesu na rynku.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną ?

Wybór ubrania na rozmowę kwalifikacyjną może mówić wiele o twoim podejściu do potencjalnego pracodawcy i pracy. Warto zrobić małe badanie i dowiedzieć się, jaka jest kultura ubioru w firmie, do której aplikujesz. Pamiętaj, że jest lepiej być lekko przestylizowanym, niż wyglądać na niezainteresowanego i niedbałego .Ubierz się odpowiednio do stanowiska, na które aplikujesz - jeśli nie jesteś pewien, co jest odpowiednie, klasyka zawsze działa.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o rozmowie kwalifikacyjnej

 • Według badań, pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zostać utworzone w ciągu zaledwie 7 sekund.
 • W niektórych firmach rozmowy kwalifikacyjne są przeprowadzane w formie grupowej, gdzie kandydaci muszą współpracować i rozwiązywać zadania w zespole.
 • Wraz z rozwojem technologii, coraz częściej stosuje się rozmowy kwalifikacyjne online, które pozwalają na przeprowadzanie wywiadów na odległość bez konieczności spotkania osobistego.
 • Rozmowy kwalifikacyjne mogą obejmować także testy praktyczne, które pozwalają pracodawcy ocenić umiejętności i zdolności kandydatów w praktycznym zastosowaniu.
 • Dodatkowo, rozmowy kwalifikacyjne mogą zawierać pytania behawioralne, które wymagają od kandydatów opisania konkretnych sytuacji i zachowań z przeszłości w celu oceny ich umiejętności i dostosowania do różnych scenariuszy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę opanować stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Opanowanie stresu wymaga pewnego doświadczenia, ale regularne ćwiczenia i nabycie wiedzy na temat najpopularniejszych pytań pomogą Ci zminimalizować stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Co powinienem powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Skup się na swoich zawodowych osiągnięciach, twórz ciekawą opowieść, która pokazuje Twoje umiejętności i doświadczenie.

Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Najczęstsze pytania dotyczą mocnych i słabych stron, doświadczenia zawodowego, motywacji do pracy w danej firmie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zapoznaj się z firmą, przygotuj odpowiedzi na popularne pytania, trenuj rozmowę z innymi osobami.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Dobierz odpowiednie ubranie do stanowiska i kultury firmy, lepiej być lekko przestylizowanym niż niedbałym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

6 komentarzy

viva222

viva222

Przygotowanie się do wielu pytań spowoduje zawsze większą pewność w całokształcie.
Alfa Omega

Alfa Omega

W tym celu warto ponownie dokładnie przeczytać opis stanowiska i zastanowić się, jak spełnić tam wymagania.
Andrej WAW

Andrej WAW

Artykuł przydatny. Najlepiej zapoznajcie się z wszystkimi pytaniami, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Ważne, aby był odpowiedni ubranym, nie denerwować się. Musicie wiedzieć o firmie jak najwięcej, bo takie pytanie może być. Również przygotujcie sobie odpowiedź....Jakie są Wasze słabe/mocne strony? Powodzenia wszystkim życzę!!!!!
Olek

Olek

Są pewne pytania, które w 90% pojawiają się w każdej rozmowie kwalifikacyjnej. 3 pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie o pracę - przeczytaj ten artykuł i przygotuj się na odpowiedzi.
Michael

Michael

Niektórzy poszukujący pracy przychodzą na spotkanie, a ich ręce drżą, dłonie się pocą, a głos drży. To zachowanie jest typowe dla uczniów podczas egzaminu. Trzeba przygotować się na pewne pytania.
Chemik

Chemik

Poradniki dla osób poszukujących pracy sugerują, że przedstawiasz swoje słabości jako kontynuację mocnych stron, na przykład, jesteś proszony o poinformowanie pracodawcy, w jaki sposób nie możesz zrezygnować z pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka