Spis treści
Rozmowa kwalifikacyja-nigdy nie rezygnuj
Jeśli zostaniemy poproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to nigdy nie rezygnujmy z takiej możliwości. Nawet gdy szybko nas zdyskwalifikują z procesu rekrutacyjnego, to nabędziemy wiedzę i doświadczenie jak zachowywać się podczas takich spotkań i które pytania najczęściej padają. Z każdą kolejną rozmową będziemy potrafili opanowywać własne emocje, zachowania, kształtując umiejętność radzenia sobie ze stresem i brakiem odwagi. Następna rozmowa kwalifikacyjna będzie wówczas lepsza od poprzedniej.
Nastawienie kandydata
Nastawienie to kluczowy aspekt podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że pracodawca nie szuka tylko kogoś z odpowiednimi umiejętnościami, ale również kogoś, kto pasuje do kultury firmy. Wykazując entuzjazm, pozytywne nastawienie i chęć nauki, możesz przekonać pracodawcę, że będziesz wartościowym dodatkiem do zespołu. Więc, jak to osiągnąć? Przygotuj się. Zrozum firmę, jej misję i wartości. Użyj tych informacji, aby pokazać, jak twoje umiejętności i doświadczenie będą służyć jej celom.
Plan rozmowy
Rozmowa kwalifikacyjna jest swojego rodzaju konwersacją, która wymaga nie tylko odpowiedzi na pytania, ale i aktywnego udziału. Miej plan. Wiedz, jakie punkty chcesz poruszyć - na przykład szczególne doświadczenia, które pokazują twoje umiejętności, lub pytania, które chcesz zadać pracodawcy. Pamiętaj, że rozmowa to nie jest jednostronna ocena, ale także okazja dla ciebie, aby dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku.
Powiedz coś o sobie
Oto kolejne pytanie, jakiego można się spodziewać. Sprawdza ono poziom naszej samooceny, a także umiejętność autoprezentacji, która może być później bardzo cenna w pracy. Jeśli zostaniemy poproszeni o zaprezentowanie własnej osoby, to zacznijmy opisywać swoje dokonania zawodowe. Musisz to jednak zrobić zwięźle i dość interesująco. Nie wymieniajmy ukończonych szkół czy kursów, ale stwórzmy z tego ciekawą opowieść, niekoniecznie chronologiczną.
Spróbujmy też z każdego doświadczenia zawodowego wynieść coś pozytywnego i na tym szablonie zbudować autoprezentację swojej osoby. Na koniec można wspomnieć także o własnych zainteresowaniach i hobby. Postarajmy się jednak nie budować długich monologów, bo na to nie będzie zbyt dużo czasu.
Jakie są twoje mocne i słabe strony?
Każde z tych pytań pozwala pracodawcy zorientować się, czy jesteś świadom swoich silnych i słabych stron. Udzielając odpowiedzi na pytanie o swoje silne strony, nie powinieneś kłamać czy świadomie zawyżać swoich umiejętności – po prostu powiedz, w czym jesteś najlepszy.
Wielu pracowników ma problem, aby mówić o swoich słabych stronach. Dlaczego? Bo uważają, że wymieniając takie, zniechęcą pracodawcę do przyjęcia ich do pracy. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że z tego pytania możesz wyjść obronną ręką, wystarczy tylko, że zastanowisz się, czego oczekuje od ciebie pracodawca. Jeżeli zostaniesz przyjęty do pracy, to będziesz pracował w grupie lub nią zarządzał? Wiesz, że sprawdzasz się w takiej pracy? Zatem nie skłamiesz, jeżeli powiesz, że nie lubisz pracy w samotności.
Co wiesz o naszej firmie?
Oto jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Pracodawca ma ochotę sprawdzić czy masz zamiar pozytywnie budować wizerunek firmy, jak wiele o niej wiesz. Jeśli nie orientujesz się w tym temacie, to nie możesz zostać jego częścią. Na takie pytanie najprościej się przygotować. Wystarczy zrobić przegląd wiadomości na temat firmy, poczytać prospekty, ulotki, a nawet popytać ludzi, którzy już tam pracują. Podobną wiedzę wypadałoby mieć na temat stanowiska, o jakie się ubiegamy.
Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie?
Oczywiście możesz zacząć swoją wypowiedź o rozwoju, o nauce, ale czy masz pewność, że w tej pracy rzeczywiście będziesz mógł się rozwijać? Jeżeli nie bierzesz udziału w rekrutacji ukrytej, to masz możliwość uzyskać informacje o potencjalnym pracodawcy. Sprawdź wyniki finansowe firmy, spróbuj zorientować się, jak wyglądał jej rozwój. Biorąc zdobyte informacje przy formułowaniu odpowiedzi, będziesz mógł udzielić odpowiedzi, która nie będzie się mijać z założeniami właściciela firmy.
Masz problem, aby odpowiedzieć na takie pytanie? A gdybyś miał firmę i organizował rekrutację, to co sam chciałbyś usłyszeć? Być może zatrudniłbyś osobę, która nie posiada wielkiego doświadczenia, ale szczerze odpowiedziała, że praca na stanowisku, o które się ubiega, po prostu ją fascynuje? Jeżeli pomyślisz o tym, w ten sposób, łatwiej będzie ci przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest stosunkowo proste, wystarczy tylko, że dokładnie zapoznasz się z opublikowanym ogłoszeniem. Jeżeli to zostało napisane poprawnie, to znajdziesz w jego treści informacje o cechach czy umiejętnościach, które musi posiadać idealny według pracodawcy kandydat. Wystarczy zatem, że opowiesz o swoim wykształceniu, doświadczeniu czy kompetencjach.
Jeżeli pracowałeś na podobnym stanowisku jak to, na które aplikowałeś i odnosiłeś sukcesy, to nie obawiają się o nich poinformować. Możesz uznać, że pracodawca cię nie zatrudni, bo chwalisz się. Nic bardziej mylnego – w ten sposób możesz pokazać, że będziesz miał realny wpływ na rozwój firmy i że pomożesz jej w osiągnięciu sukcesu na rynku.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną ?
Wybór ubrania na rozmowę kwalifikacyjną może mówić wiele o twoim podejściu do potencjalnego pracodawcy i pracy. Warto zrobić małe badanie i dowiedzieć się, jaka jest kultura ubioru w firmie, do której aplikujesz. Pamiętaj, że jest lepiej być lekko przestylizowanym, niż wyglądać na niezainteresowanego i niedbałego .Ubierz się odpowiednio do stanowiska, na które aplikujesz - jeśli nie jesteś pewien, co jest odpowiednie, klasyka zawsze działa.
5 ciekawostek i dodatkowych informacji o rozmowie kwalifikacyjnej
- Według badań, pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zostać utworzone w ciągu zaledwie 7 sekund.
- W niektórych firmach rozmowy kwalifikacyjne są przeprowadzane w formie grupowej, gdzie kandydaci muszą współpracować i rozwiązywać zadania w zespole.
- Wraz z rozwojem technologii, coraz częściej stosuje się rozmowy kwalifikacyjne online, które pozwalają na przeprowadzanie wywiadów na odległość bez konieczności spotkania osobistego.
- Rozmowy kwalifikacyjne mogą obejmować także testy praktyczne, które pozwalają pracodawcy ocenić umiejętności i zdolności kandydatów w praktycznym zastosowaniu.
- Dodatkowo, rozmowy kwalifikacyjne mogą zawierać pytania behawioralne, które wymagają od kandydatów opisania konkretnych sytuacji i zachowań z przeszłości w celu oceny ich umiejętności i dostosowania do różnych scenariuszy.
To może Cię również zainteresować
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać