Niewykorzystany urlop na żądanie. Co się z nim dzieje?

Niewykorzystany urlop na żądanie. Co się z nim dzieje?
Polskie prawo pracy chroni pracowników, zapewniając im m.in. możliwość skorzystania z urlopu na żądanie. Z dnia wolnego na żądanie możesz skorzystać wówczas, gdy jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Przyjmuje się, że pracownicy mogą wykorzystać przysługujące im dni wolne na żądanie wówczas, gdy nie mogą dotrzeć do firmy z uwagi choćby na złe samopoczucie, wypadek czy problemy z komunikacją miejską.

By skorzystać z urlopu na żądanie, pracownik musi o niego zawnioskować. Nie zawsze jednak pracodawca jest zobowiązany udzielić takiego urlopu swojemu podwładnemu i na fakt ten uwagę zwrócił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2009 roku (sygn. akt II PK 123/09). Choć z prawa do urlopu na żądanie może skorzystać każdy pracownik, zdarza się, że nie każdy ma taką potrzebę. Co dzieje się z niewykorzystanymi dniami urlopu na żądanie?


Ile dni wolnego ci przysługuje?

Każdy pracownik ma prawo do skorzystania z dni wolnych. W zależności od tego, ile lat jesteś zatrudniony, twój wymiar urlopu wynosi odpowiednio 20 lub 26 dni. Z tej puli dni wolnych zostaje wyodrębniona pula dni urlopu na żądanie, która wynosi 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Jako pracownik nie możesz zatem wykorzystać od razu wszystkich przysługujących ci dni wolnych. Twój pracodawca powinien bowiem pamiętać o tym, że w ciągu roku kalendarzowego możesz skorzystać z urlopu na żądanie i tym samym powinien zarezerwować na ten cel wspomniane 4 dni.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop na żądanie ile dni

O tym, jak należy zgłosić chęć skorzystania z urlopu na żądanie, możesz przeczytać w artykule: „Urlop na żądanie. Kiedy i jak go zgłosić?”.


Niewykorzystany urlop na żądanie

Przyjmując, że wykorzystałeś przysługujące ci np. 16 lub 22 dni urlopu zgodnie z planem urlopów, możesz skorzystać jeszcze z 4 dni na żądanie. Jeżeli nie zrobisz tego do końca roku kalendarzowego, to nie musisz obawiać się, że urlop ten przepadnie. Przeciwnie – możesz z niego skorzystać, ale ta pula dni nie jest już urlopem na żądanie, tylko zwykłym urlopem wypoczynkowym.

Niewykorzystany urlop na żądanie „zamienia się” zatem na urlop wypoczynkowy. Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek udzielić swojemu podwładnemu niewykorzystanego w terminie urlopu na żądanie do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego, traktując te dni jak urlop wypoczynkowy.


Zaległy wypoczynkowy i bieżący na żądanie

Jeżeli nie wykorzystałeś urlopu na żądanie, który przysługiwał ci w danym roku kalendarzowym, to urlop ten przekształca się w urlop wypoczynkowy. Nie oznacza to jednak, że nie masz prawa do urlopu na żądanie. Do takiego nabywasz prawo zawsze z początkiem nowego roku kalendarzowego. W praktyce zatem może okazać się, że np. w styczniu masz do wykorzystania urlop na żądanie, bieżący urlop wypoczynkowy i dodatkowo zaległy urlop wypoczynkowy.

Fakt, że możesz, ale nie musisz skorzystać z puli dni tytułem urlopu na żądanie, pozwala na uchronienie się od odpowiedzialności związanej z niestawieniem się w zakładzie pracy. Warto jednak, byś pamiętał, że są sytuacje, w których pracodawca może odmówić ci prawa do skorzystania z urlopu na żądanie. Ma to miejsce choćby wówczas, gdy twoja obecność jest niezbędna, by zakład pracy funkcjonował prawidłowo.

Oceń ten wpis
Niewykorzystany urlop na żądanie. Co się z nim dzieje?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zosia
2019-12-03, 12:20
Ciekawy i przydatny artykuł. Wiele spraw związanych z urlopem na żądanie nie wiedziałam. Polecam zainteresowanym - poczytajcie ten artykuł.
Dorota Bury
2019-05-12, 10:12
Bardzo fajnie jest na tej stronie to opisane i wyjaśnione. Nie wiedziałam, że "jeżeli nie wykorzystałeś urlopu na żądanie, który przysługiwał ci w danym roku kalendarzowym, to urlop ten przekształca się w urlop wypoczynkowy". Ja prawie zawsze wykorzystuję 4 dni urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym i po złożeniu wniosku go otrzymuję.
Marysia
2019-05-09, 11:38
pracownicy nie są uprawnieni do pobierania naliczonych urlopów i uprawnienie do corocznego urlopu pracownika po ich kolejnej rocznicy dla rocznego urlopu może różnić się od przysługującego mu salda narosłego urlopu tuż przed datą rocznicy.
Sandra
2019-05-07, 10:46
To jest normalny urlop jak każdy i niewykorzystany wlicza się do puli urlopu do wykorzystania w kolejnym roku lub do zapłaty za niego gdy tak chce robić pracownik.
Lider
2019-04-15, 10:45
Dobrze, że to wszystko przechodzi do puli i9 nie jest tracone. Inaczej każdy by musiał na żądanie brać urlop by nie wyjść na tym niekorzystnie. U nas urlop to po prostu urlop.
Domel
2019-03-30, 12:18
No to jest tak samo jak ze zwykłym niewykorzystanym urlopem. Tylko czy trzeba go wykorzystać do końca trzeciego miesiąca następnego roku? Ciekawe jak to jest z tym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.