!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urlop na żądanie

Plan urlopów bez urlopu na żądanie

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

10 komentarzy

Plan urlopów bez urlopu na żądanie
Przygotowanie planu urlopów jest rozwiązaniem korzystnym zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Warto pamiętać, że niektóre rodzaje dni wolnych znajdą się jednak poza planem urlopów. Dlaczego?

Plan urlopów jest rozwiązaniem sprawdzającym się w praktyce zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawcy. Pierwsi mogą być pewni, że będą wypoczywać we wskazanych terminach, zaś podmiot zatrudniający może mieć pewność, że wszyscy jego podwładni wykorzystają przysługujące im dni wolne. Choć sporządzenie planu urlopów nie zawsze jest obowiązkowe, trzeba pamiętać, że to rozwiązanie przynosi wymierne korzyści.


Nie tylko urlop wypoczynkowy

Zasadniczo, w planie urlopów pracodawca powinien – w miarę możliwości – uwzględnić wnioski swoich podwładnych dotyczące urlopu wypoczynkowego. W przypadku tych urlopów niezbędna jest jednak pamięć o jednej zasadzie. Jakiej?

W planie urlopów uwzględnia się zazwyczaj urlop wypoczynkowy, choć nie jest to jedyny rodzaj urlopu, o którym pracodawca powinien pamiętać. Równie istotny jest np. urlop uzupełniający. Prawo do takiego nabywają tylko niektórzy pracownicy i to w sytuacjach wskazanych w Kodeksie pracy.
 

Co z urlopem na żądanie?

Pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ilość dni, z których będzie mógł skorzystać, zależy od czasu pozostawania w zatrudnieniu. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, to będzie mógł skorzystać z 20 dni wolnego, a jeżeli przepracował co najmniej 10 lat, to może liczyć na to, że będzie odpoczywał 6 dni dłużej.

W puli dni urlopu wypoczynkowego zawiera się urlop na żądanie. Z tego pracownik może skorzystać wówczas, gdy potrzebuje dnia wolnego z uwagi np. na awarię samochodu i niemożność dotarcia do zakładu pracy na czas. Niezależnie od rodzaju umowy o pracę czy wymiaru czasu pracy, z początkiem roku kalendarzowego pracownikowi przysługują 4 dni wolnego na żądanie.

To, że urlopu na żądanie nie uwzględnia się w planie urlopów jest związane wyłącznie z przeznaczeniem tego urlopu – pracownik powinien z niego skorzystać wówczas, gdy nie był w stanie zaplanować konieczności zawnioskowania o urlop wypoczynkowy odpowiednio wcześniej. W praktyce zatem w planie urlopów pracodawca powinien uwzględnić 4 dni urlopu wypoczynkowego mniej – odpowiednio 16 i 22 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat i zatrudnionego co najmniej 10 lat.


Poza planem urlopów również urlopy okolicznościowe

Nie tylko urlop na żądanie pozostaje poza planem urlopów. Również fakt zawnioskowania przez pracownika o urlop okolicznościowy trudno przewidzieć. Co prawda, pracownik może poinformować swojego przełożonego o planowanej dacie ślubu czy chrzcinach dziecka, ale z pewnością nie o chęci skorzystania z urlopu okolicznościowego z powodu zgonu czy pogrzebu bliskiej osoby.

W praktyce zatem nie tylko urlopu na żądanie nie uwzględnia się w planie urlopów. W przeciwieństwie jednak do urlopu okolicznościowego, pula dni tytułem urlopu na żądanie jest uwzględniona w planie urlopowym w roku następnym, jeżeli pracownik nie zdecydował się na jej wykorzystanie. W takiej sytuacji bowiem urlop ten przekształca się w normalne dni urlopu wypoczynkowego. Te zaś pracownik musi wykorzystać do końca września kolejnego roku.

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

Podziel się

10 komentarzy

Helena

Helena

Czy muszę zaplanować urlop na żądanie,co w takim przypadku zrobić jeżeli nakazują zaplanować.
Marcin

Marcin

U nas też tak jest 22 dni planujemy w grudniu a 4 wybieramy w dowolnym dniu jako żadanie i to jest. Ok. Bo tych dni nie planujemy wcześniej tylko wtedy kiedy właśnie się zdecydujemy. Możemy go zgłosić w dniu urlopu lub nieco wcześniej kiedy znamy już termin takiego dnia.
Krysia

Krysia

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia urlopu na żądanie ? W moim zakładzie pracy urlop wypoczynkowy planowany jest urlopem wypoczynkowym. Pozostałe cztery dni należy wykorzystać tylko w trybie na żądanie, nawet gdy zgłoszę 2 tygodnie przed pójściem na urlop. Czy to jest urlop za żądanie? Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni, z których 4 m o z e wybrać na żądanie, ale nie musi. Czy macie podobne sytuacje w swoich zakładach pracy ?
Judith

Judith

Sytuacje są takie, że nie przewidzisz. Czasami może ktoś potrzebować informacji więc artykuł jak znalazł.
Paweł

Paweł

Leonie zgadzam się z Tobą. Pracuję już 12 lat na umowie o pracę i nie wiedziałem, że jest "urlop na żądanie". Poczytam te artykuły umieszczone na tym portalu...
Leon Stan

Leon Stan

Chyba nie każdy pracownik wie, że może skorzystać z urlopu na żądanie w liczbie 4 dni w roku kalendarzowym. W urlopie wypoczynkowym przysługującym pracownikowi zawiera się "urlop na żądanie". Powinno się z niego skorzystać w nagłych, nieprzewidzianych okolicznościach, wtedy kiedy jest on koniecznie potrzebny. Skorzystałem z takiego urlopu, wypełniłem wniosek, powiedziałem ustnie szefowi dlaczego go potrzebują i go otrzymałem.
Porda

Porda

Plan urlopów powinien uwzględnić takie sytuacje. Urlop taki jak sama nazwa wskazuje jest takim urlopem gdy pracownik prywatnie działa w swoim interesie bo ma powód.
Alfonia

Alfonia

Jak sama nazwa wskazuje jest to urlop na żądanie. W jaki sposób można to uwzględnić? Jeżeli ktoś chce w konkretnej dacie mieć urlop to wypoczynkowy tak rozpisuje.
Doboius

Doboius

Plan można zrobić ale na żądanie to chyba pracownik jak sama nazwa wskazuje korzysta gdy wystąpił jakiś powód tego typu. No chyba, że jest już to przedawnione.
Ewa

Ewa

Urlopy są zawsze dobre jeżeli są płatne. Tylko chyba bezpłatny urlop jest problemem. Jednak czasami takie sytuacje także mają miejsce. Dobrze, że tu opisaliście to składnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.