Rozpoczynając pracę na podstawie umowy o pracę, pracownik może liczyć na wiele uprawnień. Urlop na żądanie jest jednym z nich. Co to takiego i kiedy powinieneś z niego skorzystać? Jak nabywasz prawo do urlopu na żądanie? Pytań, które możesz sobie zadawać, jest wiele. Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, każdy pracownik nabywa prawo do urlopu na żądanie na początku roku kalendarzowego. Pula 4 dni tytułem urlopu na żądanie nie jest związana np. z wymiarem etatu.
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu zatrudnienia pracownika. Jeżeli pracownik pracuje krócej niż 10 lat, to ma prawo wykorzystać 20 dni urlopu. Gdy zaś pracuje co najmniej 10 lat, to może skorzystać z 26 dni. W każdej puli dni wolnych uwzględniony został urlop na żądanie w wymiarze 4 dni.
Pojedynczo czy jednorazowo?
Urlop na żądanie powinieneś wykorzystać wówczas, gdy nie masz możliwości przybyć do zakładu pracy. Powodów może być wiele, np. złe samopoczucie, choroba członka rodziny lub awaria uniemożliwiająca dotarcie do firmy na czas. W takich sytuacjach, by nie narażać się na odpowiedzialność i zwolnienie dyscyplinarne, możesz zawnioskować o dzień wolny, powołując się na swoje prawo do urlopu na żądanie.
Pracownicy mogą zastanawiać się, czy mogą skorzystać z więcej niż jednego dnia urlopu na żądanie. Jest to możliwe, bo ustawodawca nie sprecyzował tej kwestii. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany wykorzystaniem kilku dni urlopu na żądanie, to powinieneś pamiętać że żądanie udzielenia takiego urlopu powinieneś zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Oznacza to, że każdego dnia musisz informować swojego pracodawcę o tym, że chcesz skorzystać z dnia wolnego.
Kiedy pracodawca może powiedzieć „nie”?
Choć urlop na żądanie to jeden z przywilejów pracownika, nie zawsze może on z niego skorzystać. O czym powinieneś pamiętać? Jeżeli w zakładzie pracy już dawno temu zostało zaplanowane ważne spotkanie z kontrahentami, nawet jeśli twoja nieobecność jest koniecznością, to pracodawca może nie wyrazić na nią zgody. Powinieneś bowiem pamiętać, że zgoda przełożonego na skorzystanie z urlopu na żądanie jest niezbędna, by móc go rozpocząć.
Kiedy jeszcze pracodawca może nie wyrazić zgody na to, byś załatwił swoje osobiste sprawy? Możliwe, że nie będziesz mógł skorzystać z dni na żądanie, by przedłużyć swój urlop wypoczynkowy. Sytuacja taka może być podyktowana np. planem urlopowym i faktem, że po twoim powrocie inny pracownik będzie korzystał z przysługujących mu dni wolnych.
Pracodawca nie ma dowolności w odmowie przyznania ci dnia wolnego na żądanie. Podkreślał to wiele razy Sąd Najwyższy w wydawanych wyrokach, wskazując, że odmowa musi być uzasadniona, bo w przeciwnym razie godziłoby to w przysługujące pracownikowi prawo do urlopu na żądanie.
Z myślą o niespodziewanych sytuacjach
Choć możesz skorzystać z dni urlopu na żądanie jednorazowo, to dobrze, byś przynajmniej 1 dzień zostawił sobie na niespodziewane sytuacje. Wówczas możesz mieć pewność, że nie będziesz musiał stawić się w zakładzie pracy, gdy pilne obowiązki nie będą ci na to pozwalać.
To może Cię również zainteresować