Twoje wsparcie w rekrutacji

4 dni urlopu na żądanie od razu?

4 dni urlopu na żądanie od razu?
Jeżeli właśnie rozpocząłeś pracę na podstawie umowy o pracę, to możesz skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Przysługują ci one zawsze z początkiem roku kalendarzowego. Sprawdź, kiedy skorzystać z dnia wolnego na żądanie.

Rozpoczynając pracę na podstawie umowy o pracę, pracownik może liczyć na wiele uprawnień. Urlop na żądanie jest jednym z nich. Co to takiego i kiedy powinieneś z niego skorzystać? Jak nabywasz prawo do urlopu na żądanie? Pytań, które możesz sobie zadawać, jest wiele. Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, każdy pracownik nabywa prawo do urlopu na żądanie na początku roku kalendarzowego. Pula 4 dni tytułem urlopu na żądanie nie jest związana np. z wymiarem etatu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu zatrudnienia pracownika. Jeżeli pracownik pracuje krócej niż 10 lat, to ma prawo wykorzystać 20 dni urlopu. Gdy zaś pracuje co najmniej 10 lat, to może skorzystać z 26 dni. W każdej puli dni wolnych uwzględniony został urlop na żądanie w wymiarze 4 dni.


Pojedynczo czy jednorazowo?

Urlop na żądanie powinieneś wykorzystać wówczas, gdy nie masz możliwości przybyć do zakładu pracy. Powodów może być wiele, np. złe samopoczucie, choroba członka rodziny lub awaria uniemożliwiająca dotarcie do firmy na czas. W takich sytuacjach, by nie narażać się na odpowiedzialność i zwolnienie dyscyplinarne, możesz zawnioskować o dzień wolny, powołując się na swoje prawo do urlopu na żądanie.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop na żądanie ile dni

Pracownicy mogą zastanawiać się, czy mogą skorzystać z więcej niż jednego dnia urlopu na żądanie. Jest to możliwe, bo ustawodawca nie sprecyzował tej kwestii. Jeżeli jednak jesteś zainteresowany wykorzystaniem kilku dni urlopu na żądanie, to powinieneś pamiętać że żądanie udzielenia takiego urlopu powinieneś zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Oznacza to, że każdego dnia musisz informować swojego pracodawcę o tym, że chcesz skorzystać z dnia wolnego.


Kiedy pracodawca może powiedzieć „nie”?

Choć urlop na żądanie to jeden z przywilejów pracownika, nie zawsze może on z niego skorzystać. O czym powinieneś pamiętać? Jeżeli w zakładzie pracy już dawno temu zostało zaplanowane ważne spotkanie z kontrahentami, nawet jeśli twoja nieobecność jest koniecznością, to pracodawca może nie wyrazić na nią zgody. Powinieneś bowiem pamiętać, że zgoda przełożonego na skorzystanie z urlopu na żądanie jest niezbędna, by móc go rozpocząć.

Kiedy jeszcze pracodawca może nie wyrazić zgody na to, byś załatwił swoje osobiste sprawy? Możliwe, że nie będziesz mógł skorzystać z dni na żądanie, by przedłużyć swój urlop wypoczynkowy. Sytuacja taka może być podyktowana np. planem urlopowym i faktem, że po twoim powrocie inny pracownik będzie korzystał z przysługujących mu dni wolnych.

Pracodawca nie ma dowolności w odmowie przyznania ci dnia wolnego na żądanie. Podkreślał to wiele razy Sąd Najwyższy w wydawanych wyrokach, wskazując, że odmowa musi być uzasadniona, bo w przeciwnym razie godziłoby to w przysługujące pracownikowi prawo do urlopu na żądanie.


Z myślą o niespodziewanych sytuacjach

Choć możesz skorzystać z dni urlopu na żądanie jednorazowo, to dobrze, byś przynajmniej 1 dzień zostawił sobie na niespodziewane sytuacje. Wówczas możesz mieć pewność, że nie będziesz musiał stawić się w zakładzie pracy, gdy pilne obowiązki nie będą ci na to pozwalać.

Oceń ten wpis
4 dni urlopu na żądanie od razu?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Gienek
2019-12-03, 13:02
Można skorzystać jednorazowo z 4 dni urlopu na żądanie, jeśli jest się na umowie o pracę i zgodzi się na to pracodawca. Taki urlop - te 4 dni można wykorzystać w roku kalendarzowym.
Barbara Pustelnik
2019-05-12, 11:00
Wykorzystałam już tego roku 4 dni urlopu na żądanie. Raz wzięłam w styczniu jeden dzień, potem w marcu 2 dni i w maju 1 dzień. Bardzo fajnie, że jest coś takiego. Będę miała o 4 dni mniej urlopu wypoczynkowego. Moja rada - wykorzystujcie taki urlop tylko wtedy, jeśli jest on koniecznie potrzebny.
Joda
2019-05-09, 11:43
Jeśli jesteś chory podczas urlopu, powinieneś jak najszybciej otrzymać zaświadczenie lekarskie od swojego lekarza rodzinnego, aby objąć dni, w których byłeś chory i przekaż to swojemu pracodawcy, gdy tylko wrócisz do pracy.
fibuchna
2019-05-07, 10:27
Pamiętaj, aby podać powody swojej prośby i wyjaśnić wszystko, co chcesz lub możesz zrobić. Są także sytuacje w życiu jakie następują w dniu gdy się planowało iść do pracy.
urlop
2019-04-15, 10:49
Można tak zabrać to dobrze. Czasami sytuacja prywatna może być bardziej poważna niż na początku to zostało wybrane. CHyba trzeba indywidualnie rozpatrywać wszystko.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.