Urlop na żądanie

Wniosek o urlop na żądanie

2 maja 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

12 komentarzy
Wniosek o urlop na żądanie
Nawet skrupulatnie zaplanowane dni czasem mogą przebiec zupełnie inaczej niż byśmy sobie tego życzyli. Losowe sytuacje lubią zaskakiwać i niejednokrotnie wymagają zmiany planów oraz dostosowania się do okoliczności. Problem pojawia się wówczas, gdy dana sytuacja ma miejsce w dniu pracy. Z pomocą przychodzi urlop na żądanie. Dowiedz się, kto może z niego skorzystać oraz jak wygląda wniosek o urlop na żądanie.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest urlop na żądanie. Otóż jest to specyficzna forma udzielania dni wolnych pracownikowi na jego życzenie w sytuacjach nagłych, trudnych do przewidzenia i zaplanowania. Jego istnienie warunkuje artykuł 1672 Kodeksu pracy, a zatem tego typu dni wolne dotyczą osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Tym samym, osoby wykonujące czynności na umowach cywilnoprawnych (umowa o dzieło, umowa zlecenie) nie mogą korzystać z tego uprawnienia, a wszelkie kwestie powinny ustalać ze swoim zleceniodawcą.

Urlop na żądanie przysługuje osobom uprawnionym do urlopu wypoczynkowego i wynosi maksymalnie 4 dni. Nie są to dodatkowe dni wolne, lecz stanowią one część przysługującego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni.

Urlop na żądanie wniosek

Dni wolne na żądanie udzielane są pracownikom na wyraźne życzenie. Aby móc z nich skorzystać, niezbędne jest uzyskanie zgody pracodawcy. Tę można otrzymać, przedkładając wniosek o urlop na żądanie. Może mieć on formę pisemną (na papierze lub elektroniczną) albo ustną. Często bowiem zdarza się, że pracownik nie ma możliwości w danych okolicznościach osobiście dostarczyć takiego podania o urlop na żądanie, dlatego zwyczajowo uznaje się, że każda forma wnioskowania jest prawidłowa i zasadna.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik produkcji

SGP GROUP

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Technolog

KHM+STEEL Sp. z o.o.

 • Gliwice
Dodana

Wykładanie towaru w sklepie kosmetycznym

Work&Profit sp. z o.o.

 • Piekary Śląskie
Dodana

Koordynator z uprawnieniami UDT i j. niemieckim | 17,00 €/h

OTTO Work Force

 • Niemcy
 • 10 000-11 000 zł / mc
Dodana
Urlop na żądanie ważne informacje - infografika

Grafika na podstawie: Vivus.pl

Warto pamiętać, że z urlopu można skorzystać wyłącznie po uzyskaniu zgody przełożonego. Ta może stanowić pisemną odpowiedź na wniosek na żądanie albo być przekazana ustnie (osobiście lub telefonicznie). W większości przypadków zatrudniający nie stwarza problemu w przyznawaniu dni wolnych w sytuacjach pilnych, jednak czasem zasadne jest udzielenie odmowy. Najczęściej dotyczy to takich sytuacji jak:

 • brak uprawnień do urlopu wypoczynkowego;
 • wykorzystany w pełni należny urlop wypoczynkowy;
 • wykorzystane wszystkie 4 dni urlopu na żądanie;
 • specjalne okoliczności w firmie, przy których brak pracownika mógłby zagrozić mieniu i interesom przedsiębiorstwa (niedobór pracowników, finalizacja ważnego projektu itp.).

Tak więc w przypadku urlopu na żądanie wniosek nie zawsze musi być rozpatrzony pozytywnie. Niemniej odrzucenie go może być niekiedy potraktowane jako działanie przeciwko prawom pracowniczym, czego skutkiem bywają kary grzywny nakładane na pracodawców. Tym samym jedna i druga strona powinna w kwestii urlopu na żądanie postępować roztropnie. Pracownicy powinni korzystać z niego tylko w sytuacjach nagłych i pilnych, z kolei pracodawcy odmawiać tylko wówczas, gdy mają ku temu solidne podstawy.

Podanie o urlop na żądanie

Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest złożenie podania o urlop na żądanie. Otóż nie istnieje żadna regulacja mówiąca o tym, w jaki sposób można ubiegać się o dni wolne. Uwzględniając specyfikę urlopu na żądanie i biorąc pod uwagę różne okoliczności stanowiące powód takiego wolnego, często okazuje się, że pisemne wnioski nie zdają egzaminu. Niejednokrotnie dopiero w dniu pracy pojawiają się różne przeciwności losu, a zawiadomienie choćby z godzinnym wyprzedzeniem o nieobecności jest sporym wyzwaniem.

Warto wiedzieć
Z racji samego przeznaczenia urlopu na żądanie trudno oczekiwać, by pracownik zawsze w tym przypadku stawił się z pisemnym wnioskiem przed godziną zaczęcia pracy. Pilne sprawy i problemy prywatne uzasadniają w pełni zastosowanie innych form komunikacji, jak e-mail, telefon czy wiadomość tekstowa.

Z reguły okoliczności skutkujące prośbą o wolne na żądanie są nagłe. Jeśli to jednak możliwe, aby wcześniej poinformować przełożonego o potrzebie skorzystania z wolnego na żądanie – warto to uczynić. Dzięki temu będzie miał on szansę na ustalenie zastępstwa czy zmianę trybu organizacji pracy.

Czasem wiedząc, że kolejnego dnia nie będziesz mógł przybyć do pracy z przyczyn losowych (np. w nocy poważnie rozchorował się bliski i musisz się nim zaopiekować), możesz złożyć podanie o urlop na żądanie. Musisz jednak zaczekać na jego rozpatrzenie – z wolnego możesz skorzystać wyłącznie, gdy przełożony udzieli Ci pozwolenia. W przypadku jego braku i niestawienia się w pracy może Cię spotkać kara za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Wniosek o urlop na żądanie wzór

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje jakikolwiek sztywny wzór wniosku o urlop na żądanie. Okazuje się, że nie ma ściśle sprecyzowanych wytycznych co do jego kształtu, niemniej podobnie jak każdy tego rodzaju dokument, powinien on posiadać pewne najważniejsze elementy. Oto te najważniejsze:

 • data i miejscowość sporządzenia dokumentu
 • dane pracownika
 • dane pracodawcy
 • nagłówek: „podanie o urlop na żądanie” lub „wniosek o urlop na żądanie”
 • informacje odnośnie potrzeby skorzystania z takiego urlopu, data o ewentualne powody (nie jest obowiązkowe ich wskazywanie)
 • odręczny podpis pracownika.

Podsumowując, często okazuje się, że złożenie pisemnego wniosku o urlop na żądanie jest niemożliwe. Jeśli jednak zależy Ci na tym, masz czas, aby to uczynić lub wymaga tego pracodawca, możesz samodzielnie skonstruować podanie o urlop na żądanie i dostarczyć przełożonemu na papierze lub elektronicznie.

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Dario

Dario

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie jest jednym z ostatnich środków, których używam. Staram się zawsze znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne zarówno dla pracownika, jak i dla firmy.
Ada

Ada

Interesujące, że urlop na żądanie można wykorzystać tylko do celów pilnych. Czyli jeśli pracowałabym, a chciałabym po prostu mieć wolne i odpocząć, to nie mogłabym skorzystać z tego przywileju?
gość

gość

W mojej firmie łatwo uzyskać zgodę na urlop na żądanie, ale staram się z niego nie korzystać zbyt często. Wiem, że pracodawca może odmówić i nie chcę z czasem stracić tego przywileju.
Jóżef

Jóżef

Im więcej informacji przedstawisz w pisemnym wniosku o urlop na żądanie, tym łatwiej będzie mi podjąć decyzję. Jeśli jednak prośba dotyczyć będzie sytuacji losowych, przyjmę ją nawet w formie ustnej.
Lukas

Lukas

Czy w przypadku, kiedy dopiero zaczynam pracę, też mogę skorzystać z urlopu na żądanie? Boję się poprosić o wolne w pierwszych tygodniach zatrudnienia.
Justyna

Justyna

Wzory wzorami ale najważniejsze jest znać szczegóły co można w danym przypadku i kiedy taka sytuacja zaistnieje i czy wchodzi w temat.
LeonP

LeonP

Fajnie, że jest wzór w tym artykule - wniosku na żądanie.
Jerzy Kocielski

Jerzy Kocielski

Przysługują 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym - tak jak w moim wypadku, bo mam jeszcze do wykorzystania urlop wypoczynkowy i mam umowę o pracę. W Internecie jest dużo wzorów, jak wypełnić wniosek. Zresztą na tej stronie też jest. Ja bez problemu otrzymałem 4 dni urlopu na żądanie. NAPISAŁEM: Proszę o udzielenie urlopu na żądanie w terminie: od ...do ...tj. dni 4 , wszystkie dane moje, pracodawcy jak i nagłówek ( "Wniosek o urlop na żądanie) i podpis mój dałem. Złożyłem ten wniosek w kadrach i bez problemu mi go przyznano.
Krempna

Krempna

Pracodawcy powinni rozważyć korzyść dla pracownika z corocznych czterech tygodni urlopu na odpoczynek i rekreację przed wyrażeniem zgody na to. Urlop na żądanie ma chyba 4 dni.
Wołań

Wołań

Poznaj swoje prawa przed zaplanowaniem dyskusji z pracodawcą: zbadaj politykę swojej organizacji dotyczącą liści nieobecności i określ, czy Twoja sytuacja jest uwzględniona w polityce.
Łubnia

Łubnia

Wnioski zawsze jak są pod ręką się przydadzą. Na tym portalu zbytnio nie trzeba takich rzeczy szukać bo jest to czytelnie opisane i przedstawione w zamieszczonych tekstach.
Pankracy

Pankracy

Jak jest przedstawiony gotowy wzór jak w googlach to łatwiej od razu takie coś przygotować. Wniosek wystarczy wtedy tylko przedstawić pracodawcy i gites :) Ile macie wolnych przysługujących?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.