Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Brak pieniędzy na opłacenie składek ZUS - zobacz, co możesz zrobić!

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Brak pieniędzy na opłacenie składek ZUS - zobacz, co możesz zrobić!
Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do terminowego opłacania składek ZUS. W przypadku braku terminowych wpłat Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zastosować środki dyscyplinujące lub sankcje prawne. Jakie mogą być konsekwencje za opóźnienia w opłacaniu składek i co można zrobić w razie braku pieniędzy na ZUS?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • do kiedy trzeba opłacać składki ZUS,
 • co grozi za brak terminowej opłaty składek ZUS,
 • co można zrobić w razie braku pieniędzy na składki ZUS,
 • co daje wniosek o rozłożenie zaległości wobec ZUS na raty,
 • kiedy możliwe jest umorzenie składek ZUS.

Przeczytaj też: Niższe składki ZUS? Nie dla wszystkich!

Do kiedy należy regulować zobowiązania wobec ZUS, będąc przedsiębiorcą?

Terminy opłacania składek ZUS są narzucone odgórnie i uzależnione od rodzaju podmiotu, który te składki na ubezpieczenie musi odprowadzić. ZUS przy działalności gospodarczej musi zostać opłacony:

 • do 5. dnia następnego miesiąca – w przypadku jednostek i zakładów budżetowych;
 • do 15. dnia następnego miesiąca – w przypadku płatników, którzy posiadają osobowość prawną. Dotyczy to między innymi spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji;
 • do 20. dnia następnego miesiąca – w przypadku pozostałych płatników składek, czyli przedsiębiorców, którzy opłacają wyłącznie składki na własne ubezpieczenie, oraz podmiotów, które nie mają osobowości prawnej, ale zatrudniają innych ubezpieczonych (spółek cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej i jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Konsekwencje braku terminowej opłaty składek ZUS

Niektórzy przedsiębiorcy zadają sobie pytania: co się stanie, jeśli nie zapłacę ZUS w terminieCo grozi za opóźnienie zapłaty ZUS? Zgodnie z zapisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w razie braku lub opóźnienia w opłacaniu składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skorzystać ze środków dyscyplinujących i sankcji prawnych. Możliwe konsekwencje za nieopłacenie składek ZUS w terminie to między innymi:

Szukasz pracy?

Asystent w dziale Komunikacji

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworzno
 • 30-31 zł / h
Dodana

Pracownik produkcji

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana

Operator Wózka Widłowego UDT

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Katowice
 • 6 100-6 205 zł / mc
Dodana

Zbieracz zamówień (lekkie opakowania z sałatkami) - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana
 • kara grzywny, która może osiągnąć wysokość do 5000 zł;
 • odsetki za zwłokę, które wynoszą 8% w stosunku rocznym;
 • opłaty dodatkowe – ZUS może nałożyć opłatę w wysokości 100% nieopłaconych składek. Od decyzji o wymierzeniu opłat dodatkowych można złożyć odwołanie do sądu;
 • wszczęcie postępowania egzekucyjnego – egzekucja należności jest prowadzona przez komornika sądowego, dyrektora oddziału ZUS albo Naczelnika Urzędu Skarbowego;
 • zabezpieczenie na majątku płatnika – sankcja ta jest wymierzana na podstawie wniosku ZUS do sądu rejonowego o przymusowy wpis do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości, która należy do przedsiębiorcy.

Konsekwencją braku opłacenia składek ZUS w terminie może być także brak ubezpieczenia, a dokładniej prawa do uzyskiwania świadczeń. Jeżeli powstałe zaległości są wyższe niż 1% minimalnego wynagrodzenia – aktualnie jest to 30,10 zł – prawo do świadczeń jest odbierane do czasu spłaty całości zadłużenia. Ponadto prawo do otrzymywania świadczeń przedawni się, jeżeli zaległości nie zostaną spłacone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym powstało prawo do świadczenia.

Video

Brak pieniędzy na opłacenie składek ZUS – co należy zrobić?

Zamiast zastanawiać się, co gdy nie opłacę ZUS, lepiej dowiedzieć się, co w takiej sytuacji można zrobić. Brak pieniędzy na ZUS nie musi oznaczać nieuchronnie zbliżających się konsekwencji – podatnicy mogą złożyć do ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności składek. Taki dokument należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli przed upłynięciem terminu płatności składek.

Innym rozwiązaniem jest wnioskowanie o rozłożenie zobowiązania na raty – dzięki temu można uniknąć płacenia odsetek za ewentualne zaległości podatkowe. Taka sytuacja nie zwalnia jednak przedsiębiorcy z obowiązku opłacania składek emerytalnych i zdrowotnych za zatrudnianych przez niego pracowników.

To też może Cię zainteresować: Niższy ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą

Wniosek o rozłożenie zobowiązania wobec ZUS na raty

W przypadku powstania zadłużenia względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, istnieje możliwość złożenia wniosku o zawarcie układu ratalnego. To rozwiązanie pozwala na spłacenie zaległości w określonych miesięcznych ratach w ustalonych wspólnie z ZUS terminach. Rozłożenie zobowiązań wobec ZUS na raty powoduje, że już od następnego dnia po podpisaniu układu przestają być naliczane odsetki oraz zawieszane jest postępowanie egzekucyjne – jeśli zostało wszczęte. Należy tylko pamiętać, że do rat doliczana jest opłata prolongacyjna, której wysokość wynosi 50% stawki odsetek.

Umorzenie składek ZUS – kiedy jest możliwe?

W wyjątkowych sytuacjach można również starać się o umorzenie składek ZUS. Dług może zostać umorzony, jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi całkowitą nieściągalność należności lub uzna, że przedsiębiorca jest w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.

Terminowe opłacanie składek ZUS jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Jeśli składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne nie będą regulowane w terminie, podatnik musi liczyć się z konsekwencjami w postaci kary finansowej, odsetek lub nawet uruchomienia procesu egzekucji.

Podsumowanie:
 • Terminy opłacania składek ZUS zależą od rodzaju podmiotu odprowadzającego składki na ubezpieczenie.
 • Brak terminowej opłaty składek ZUS może skutkować karą grzywny, odsetkami za zwłokę, opłatami dodatkowymi, postępowaniem egzekucyjnym czy zabezpieczeniem na majątku.
 • W razie braku pieniędzy na opłacenie składek ZUS, przedsiębiorca może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności lub wnioskować o rozłożenie zobowiązania na raty.
 • Możliwe jest także umorzenie składek ZUS w wyjątkowych sytuacjach, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzna dług za nieściągalny lub przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Konior

Konior

Bardzo przydatne informacje. W przypadku mojej firmy muszę regularnie opłacać składki ZUS dla pracowników, więc dobrze wiedzieć, jakie grożą mi konsekwencje za ich brak lub opóźnienie w opłacie.
Julia

Julia

To dla mnie ważne informacje, ponieważ chciałbym rozpocząć własną działalność gospodarczą w przyszłości. Dobrze wiedzieć, jakie są terminy opłacania składek i jakie są możliwości w przypadku braku pieniędzy.
Kamilek

Kamilek

To niezwykle ważne, żeby wiedzieć, co grozi za brak terminowej opłaty składek ZUS. Warto pamiętać, że brak ubezpieczenia może pozbawić nas prawa do świadczeń, więc lepiej nie bagatelizować tego problemu.
Karo

Karo

Nie wiedziałem, że jest tyle możliwości w przypadku braku pieniędzy na składki ZUS. Cieszę się, że można rozłożyć zobowiązania na raty lub złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.